Zagrały dla... Koreanek

11 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Polskie piłkarki ręczne pożegnały się z Dijon zwycięstwem nad Hiszpanią 30:29 (16:15). Gdańszczanka Małgorzata Sadowska weszła do gry w podstawowym składzie, ale szybko ustąpiła miejsca Magdalenie Chemicz. Jest to jedyna wygrana naszej reprezentacji w drugiej turze mistrzostw świata. Już wcześniej było wiadomo, że biało-czerwone czeka już tylko rywalizacja o 11. miejsce. Natomiast z naszego sukcesu bardzo ucieszyły się Koreanki. Po tym rozstrzygnięciu to one, a nie Hiszpanki grać będą w ćwierćfinałach.

POLSKA: Sadowska, Chemicz - Malczewska 6, Jacek, Załęczna, Damięcka, Kowalska 2, Majerek 8, Polenz 1, Wolska 1, Kudłacz 11, Duda 1, Duran.

Polkom bez względu na wynik dzisiejszego meczu pozostawała gra o 11. miejsce w turnieju. Hiszpankom remis dawał ćwierćfinał. I biało-czerwone tak rozpoczęły jakby nie chciały przeszkadzać rywalkom. Przegrywały 0:2, 1:4 i 4:9. Bramki traciły nawet w liczebnej przewadze, a Karolina Kudłacz i Dorota Malczewska zmarnowały po karnym.

Gdy zaczęliśmy obawiać się powtórki z ostatniego meczu, z Niemkami, w którym pierwsza połowa została przegrana różnicą 10 trafień, nastąpiła nieoczekiwana zmiana ról. W 17. minucie nasze szczypiornistki zdobyły kontaktową bramkę (9:10), a remis dogoniły na 14:14. Mało tego tuż przed przerwą Malczewska dała nam pierwszego tego dnia prowadzenie (15:14), a Małgorzata Majerek podwyższyła na 16:14.

Po zmianie stron podopieczne Zenona Łakomego grały bardzo dobrze, poprawiając wynik na 22:17! Jeszcze na niewiele ponad cztery minut przed końcem przewaga wydawała się być stabilna (29:25). Tymczasem karę złapała Kaja Załęczna, a Hiszpanki błyskawicznie zdobyły trzy bramki!

Jak się później okazało końcowy rezultat (30:29) został ustalony na dwie minuty przed końcem gry. Rywalkom trudno było dogonić remis, gdyż na 125 sekund przed końcem karę otrzymała jedna z ich zawodniczek. Mimo to miały szanse na remis. Na 75 sekund przed końcem Chemicz obroniła karnego, trzeciego w tym meczu! Po rzucie w słupek Kudłacz na rozegranie ostatniej akcji rywalki miały jeszcze pół minuty. Zakończyły ją rzutem bezpośrednim w polski blok. Ten wynik oznacza, że stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły Koreanki, a Hiszpanki zagrają tylko o dziewiąte miejsce z Chorwacją. Natomiast Polki mistrzostwa zakończą w piątek meczem z Macedonią (początek godzina 18.10).

Pozostałe wyniki ostatniej kolejki: Korea - Węgry 31:26 (12:9), Rumunia - Niemcy 32:24 (16:12).

6. Polska 5 1 0 4 154:167 2:8

Pary ćwierćfinałowe: Norwegia - Korea Płd., Rumunia - Francja , Węgry - Rosja, Angola - Niemcy.

Opinie (3)

• Tytuł artykułu jkaby dziewczyny zdobyły Mistrzostwo Świata, a nawet do ćwierćfinałów nie doszły.