• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Robert Chmiel szuka drugiego klubu jako gość

Rafał Sumowski
27 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk. Liderzy gdańskiego klubu powracają do składu
Robert Chmiel przeniósł się z Rybnika do Gdańska. W Wybrzeżu rozpocznie sezon jako rezerwowy startujący pod numerem 8 lub 16. Robert Chmiel przeniósł się z Rybnika do Gdańska. W Wybrzeżu rozpocznie sezon jako rezerwowy startujący pod numerem 8 lub 16.

Robert Chmiel po przenosinach z ROW Rybnik do Zdunek Wybrzeże Gdańsk ma przed sobą pierwszy żużlowy sezon w roli seniora. 21-latek zacznie go jako rezerwowy i jednocześnie będzie ścigał się w II lidze jako gość, ale docelowo ma większe ambicje. - Będę walczył o pierwszy skład - zapewnia zawodnik, który nie miał łatwego wejścia do "czarnego sportu". Jego górnicza rodzina z czasem odnalazła się jednak w żużlowym świecie.Zmiany w regulaminie I ligi żużla. Rezerwowy pod numerem 8 i 16Rafał Sumowski: Po awansie do ekstraligi opuścił pan macierzysty ROW Rybnik i został zawodnikiem Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Zdecydował się pan na I ligę, choć zacznie pan sezon jako zawodnik rezerwowy do 23. roku życia. To był najlepszy wybór?

Robert Chmiel: Miałem oferty z innych klubów, ale ta z Gdańska odpowiadała mi najbardziej. Czekaliśmy jednak na to, co ustalą władze rozgrywek, czy jako zawodnik startujący pod numerami 8 i 16, będę mógł występować także w roli gościa w jednym z klubów II lig. Kiedy już mieliśmy pewność, że tak się stanie, usiadłem z rodziną i moim teamem, obgadaliśmy temat i postawiliśmy na Gdańsk.

Gdzie będzie pan startował jako gość?

Zacznijmy od tego, że chcę jeździć jak najwięcej w I lidze. Zacznę sezon jako rezerwowy, ale to nie oznacza, że tak już musi zostać, że muszę być skazany na tę rolę. Będę walczył o pierwszy skład. Wszystko jest do zrobienia, a ja podchodzę do tego sezonu bardzo optymistycznie. Co do II ligi, mam jeszcze czas, jest kilka opcji. Trzeba będzie dopasować terminarze. W piątek trening w Gdańsku, w sobotę jeden mecz, w niedzielę drugi mecz i to wszystko ładnie by się spięło.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Terminarz Nice 1. Ligi ŻużlowejZapracował pan sobie na miano dość solidnego juniora - tylko i aż. Można było wycisnąć więcej z kariery przed upływem 21. roku życia?

Zawsze może być lepiej. Wiek juniora zakończyłem z najlepszą średnią w I lidze. Rok wcześniej startowałem w cyklu indywidualnych mistrzostw świata juniorów, gdzie za bardzo napaliłem się na wynik. Dopiero w ostatniej rundzie, gdy jechałem o nic, bez presji, skoczyłem kilka pozycji do przodu. Szkoda, że w tym cyklu zaliczyłem tylko rok, ale ciesze się, że doszedłem na taki poziom, że mogę dostać kontrakt w I lidze jako senior. Daliśmy radę pokazać się na tyle, że mogę jeździć dalej i to jest dla mnie ważne.

Przeprowadza się pan do Gdańska?

Baza i warsztat zostają w Rybniku. W trakcie sezonu pewnie zdarzy się tak, że cały tydzień spędzę w Gdańsku, bo nie będzie sensu wracać albo będę jechał na kolejne zawody.

Jak trafił pan do żużla?

Motoryzacja w domu jest na wysokim poziomie, ale z żużlem moja rodzina nie miała nic wspólnego. Tata jeździł na motocyklach drogowych i to tyle. Miałem 4 lata, gdy dziadek kupił mi motorynkę. Trochę pojeździłem a później dziadek zapisał mnie na miniżużel. To miała być zabawa i na tym miało się skończyć. Kiedy jednak spróbowałem swoich sił na dużym motocyklu, poszło mi nadspodziewanie dobrze. Trochę minęło zanim uprosiłem mamę, ale zgodziła się, abym rozpoczął treningi na dużym torze. Żużel to niebezpieczny i kosztowny sport, a moja rodzina nie jest wielce zamożna. Tata jest górnikiem, już na emeryturze, ale zimą jeszcze dorabia. Mama jest krawcową i inwestowanie w żużel nie jest dla nas łatwe.

Dużo zawdzięcza pan rodzinie?

Jeśli chodzi o żużel, tata i dziadek dbali o mnie od samego początku. Dziadek już mniej, bo nie pozwala mu zdrowie, ale miał ogromny wpływ. Tata w moim teamie jest kierowcą, mechanikiem, razem myjemy motocykle. Jesteśmy bardzo pracowici, wszystko w domu robimy sami. Rodzina nauczyła mnie szacunku do pracy i samodzielności, praca przy sprzęcie to u nas prawdziwy rytuał. Kiedy trzeba iść umyć motocykle, idziemy umyć motocykle i nie ma gadania. Wszystko staramy się robić sami i jak na rodzinę, która nigdy nie miała nic wspólnego z żużlem, radzimy sobie dobrze. Nauczyłem się mechaniki żużlowej na tyle, że jest to bardzo przydatne i jeśli jest potrzeba, umiem zrobić wszystko sam.

Alan Szczotka nowy żużlowcem. Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Skład zamkniętyNawet zgrany, rodzinny team potrzebuje jednak wsparcia.

Na szczęście w teamie są jeszcze mechanik Damian Zdziebczok i menedżer Dariusz Reder , który pomaga mi w wielu sprawach papierkowych. Dziś bardzo dużo zawdzięczam trenerowi przygotowania psychomotorycznego. To Mikesz Coach - Łukasz Mika.. Z jego usług korzystają też Lars Skupień czy Mikkel Michelsen, ale głównie Łukasz zajmuje się rajdowcami i skoczkami narciarskimi. Myślę, że będzie ze mną na kilku meczach, bo facet ma pojęcie i wie co robi. Podobnie jak trener przygotowania fizycznego Mateusz Musiolik, z którym od lat pracuje też Kacper Woryna.

W Rybniku był pan w cieniu Kacpra, którego dziadek Antoni był dwukrotnym medalistą indywidualnych mistrzostw świata. Jemu było łatwiej?

Kacper na żużlową krew po dziadku i jego rodzina na takich zasadach, do których ja dochodzę obecnie, pracuje już od miniżużla. Ja budowałem wszystko od zera i dopiero teraz udało mi się wejść na taki poziom. Kiedy masz żużel we krwi, jest dużo łatwiej. Było mi trudno się wybić i może moja kariera nie wyglądała tak, jak sobie bym wymarzył, ale wszystko idzie w dobrą stronę. Wchodzę w wiek seniora i to będzie niełatwy chlebek, ale podejmuję wyzwanie. Trzeba działać odważnie i pozytywnie, ale też rozsądnie. Dlatego nie chciałem się pchać od razu do ekstraligi.

Czym zajmuje się pan w chwilach wolnych od żużla?

Uwielbiam motocross i samochody. Jeśli zajrzycie na mój Instagram, to w zasadzie wszystko sprowadza się do tego. Interesuję się tuningiem samochodów. Mam golfa trojkę z 1996 roku. Na tyle, na ile pozwoliły fundusze, staram się go modyfikować. Dłubię przy nim w wolnych chwilach. Marzy mi się, że wstawię do niego kiedyś większy i mocniejszy silnik.

Opinie (20) 1 zablokowana

 • Po co takie gadanie... (1)

  "Trzeba działać odważnie i pozytywnie, ale też rozsądnie.
  Dlatego nie chciałem się pchać od razu do ekstraligi."

  Chłopak najpewniej zdaje sobie sprawę, że przepis o rezerwowym pozwolił mu przejść do I ligi, inaczej to II liga i nic więcej.

  O Ekstralidze to niech chłop pomyśli, jak odjedzie sezon życia w Wybrzeżu.
  To niech tak się stanie.
  Samych trójek i dwójek z bonusami.

  • 17 1

  • Trzeba mu znależć 2 klub. Ja pie...lę.

   • 0 0

 • Powodzenia ... (1)

  bo z Wybrzeżem nic nie osiągnie !

  • 2 35

  • Znow tu jestes blaznie.

   Wypad malinowy nosie.

   • 11 1

 • Postawić na wychowanków: (4)

  Olszewski, Dera, Plech, Dzikowski, Berliński, Jacek Kalinowski (Huszcza dał radę to i oni też dadzą) plus młodzież, też nasza. Dość tej armii zaciężnej. Co roku nowe nazwiska. Już mię to męczy.

  • 5 23

  • Dodatkowo drużyna rezerw w 2 lidze: (1)

   Laskowski, Mischke, Górecki, Strongowski, Klein, Stormowski itd

   • 2 6

   • A Grycan to co?

    • 2 1

  • (1)

   Plech wychowankiem Wybrzeża? Ciekawe, oj ciekawe...

   • 3 1

   • Fakt, pomyłka.

    Ale tyle lat tu jeździł i mieszka, że traktuję go jako "swojaka".
    A tak poza tym to ogólnie żart był. Rozluźnijcie poślady ludziska,

    • 0 4

 • To tak można?

  • 1 11

 • Lubię pracowitych! Fajnie godo on! Powidzynio!

  :D

  • 10 0

 • Chmielu

  O ile odpukac nie będzie kontuzji to nie widzę opcji żeby powachał tor.

  • 5 12

 • No właśnie , każdy chce jechać...

  To i dobrze , tylko kto na out? Dużo mamy zakontraktowanych zawodników. Nigdy naraz wszyscy zawodnicy nie jadą wybitnie. Inną sprawą są kontuzje. Może jednak się zdarzyć , że 2-3 zawodników będzie się prezentować podobnie. Miejsce będzie w składzie tylko dla jednego... Będą żale itp. Tego nie unikniemy. Sam R. Chmiel ? Przegra rywalizację o pierwszy skład. Chociaż wcale źle jemu nie życzę. Bardziej ciekawy jestem umiejętności młodego Rosjanina. Ma w oczach odwagę i też może być rezerwowym.

  • 7 0

 • Powodzenia

  Oby tylko bez kontuzji

  • 9 0

 • Będzie mu bardzo trudno wyjść z pozycji rezerwowego.

  Pieszczek i Gomólski są po prostu lepszymi zawodnikami. Ginger z małym znakiem zapytania. Jeśli będzie jeździł na tegorocznym poziomie, to być może otworzy się jakaś szansa dla Chmiela. Jeśli jednak Gomólski nawiąże do występów z sezonu 2017 (na co mocno liczę), to nie będzie tematu. Trudno też się spodziewać, aby Chmiel miał zagrozić Duńczykom lub Thorssellowi. Pomimo wszystko uważam pozyskanie Chmiela za ciekawy ruch transferowy i oczywiście życzę mu powodzenia.

  • 12 2

 • A mnie sie wydaje

  Że transfer wypali. Młody ambitny chłopak z którego będziemy mieli pocieche

  • 11 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Wybrzeża

Texcom Stal Rzeszów
68% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
32% Texcom Stal Rzeszów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 9 32 88.9%
2 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
3 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
4 Marcin Guyfd 10 30 80%
5 Piotr MATYSIAK 10 29 80%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 11 8 0 3 ++84 19
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 7 0 4 ++119 18
3 Innpro ROW Rybnik 10 7 0 3 ++24 17
4 Cellfast Wilki Krosno 11 6 0 5 -10 15
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 11 6 1 4 -4 15
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 11 4 0 7 -42 9
7 Texom Stal Rzeszów 11 4 0 7 -40 8
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 10 0 1 9 -131 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 11 kolejki

 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 60:30 (pierwszy mecz 27:21, bonus dla Abramczyk Polonii Bydgoszcz)
 • Texom Stal Rzeszów - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 38:52 (pierwszy mecz 43:47, bonus dla Arged Malesy Ostrów Wlkp.)
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Cellfast Wilki Krosno 44:46 (pierwszy mecz 35:55, bonus dla Cellfast Wilki Krosno)
 • Innpro ROW Rybnik - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 54:36 (pierwszy mecz 50:39, bonus dla Innpro ROW Rybnik)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
7 lipca 2024, godz. 14:00
95% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
67% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
32% #OrzechowaOsada PSŻ Poznań

Relacje LIVE

Najczęściej czytane