Zdunek Wybrzeże Gdańsk ma pracowitych żużlowców. Wiktor Kułakow, Rasmus Jensen, Jakub Jamróg i Adrian Gała w sezonie 2022 będą występować jeszcze w dwóch klubach zagranicznych. To maksymalna licza kontraktów, które można podpisać. Menedżer Eryk Jóźwiak zamierza obserwować formę prezentowaną przez podopiecznych poza Polską i brać ją przy ustalaniu składu na rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej.
Sprawdź, kolejność w 10. Plebiscycie na Najlepszego Ligowca Roku 2021 na półmetku wyborów i głosuj. Wśród nominowanych m.in. Wiktor Kułakow
Zdunek Wybrzeże Gdańsk występuje na poziomie eWinner 1. Ligi Żużlowej, dlatego żużlowcy mogą startować maksymalnie w dwóch ligach zagranicznych. Kilka lat wstecz takiego limitu nie było. Liderzy drużyny z Trójmiasta postanowili wypełnić swój kalendarz startów w 100 proc. Wszyscy najmocniejsi zawodnicy podpisali kontrakty w Szwecji. Różni się jednak drugi wybór. Wiktor Kułakow i Adrian Gała postawili na Rosję, Jakub Jamróg na Czechy, a Rasmus Jensen na Danię.
- Obserwuję jazdę zawodników w ligach zagranicznych, by widzieć w jakiej są formie. Jeśli spiszą się gorzej, to wykonuję do nich telefon i pytam o powody słabszej jazdy: czy to sprzęt, czy dyspozycja dnia. Z punktu szkoleniowego cieszymy się, że mają ciągłość jazdy i kontakt z innymi zawodnikami. Jeśli jest możliwość obejrzenia zawodów, to jak najbardziej z niej korzystam - mówi nam Eryk Jóźwiak.
Wiktor Kułakow, Zdunek Wybrzeże Gdańsk: Dać radość i wygrywać
- Suchy wynik, cyferki nie oddają tego, co się dzieje na torze. Czasami jest różnica między "2" w programie, a "2", którą widzimy. Może być ciężko wywalczona na dystansie lub zawodnik jechał pierwszy i stracił pozycję. Można też przyjechać 4. albo "44.", czyli w kontakcie z rywalami, bądź daleko z tyłu. Jeśli zawody nigdzie nie są transmitowane, wtedy sam dzwonię do zawodników z pytaniem, czy wszystko z nimi OK. W ten sposób sprawdzam sytuację, gratuluję dobrych występów. W przypadku słabszych pytam o powody, by w Gdańsku wyeliminować ewentualne problemy - dodaje menedżer drużyny żużlowców.
Częste starty wiążą się z ryzykiem odniesienia kontuzji. Część żużlowców walczących o skład również posiada umowy za granicą. W Danii oraz na Wyspach ścigać się będzie Thomas Jorgensen. Samą Anglię na razie wybrał Drew Kemp.
Zdunek Wybrzeże Gdańsk szuka podprowadzających. Kto i do kiedy może się zgłosić?
- Zawsze jest nutka niepewności, czy zawodnicy skończą zawody cało i zdrowo. Zawody są jednak najlepszym treningiem. Dwie strony medalu - z jednej jest to korzyść dla żużlowca, bo może sprawdzić sprzęt i podnosić swoje umiejętności, z drugiej im więcej jazdy, tym większe prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji. Niestety nie da się tego wyważyć. Nie możemy pozamykać zawodników i mówić im, że mają jeździć tylko na treningu. Również na treningach zdarzają się upadki - podsumował menedżer.
Stadion żużlowy modernizowany w trzech etapach. Co i kiedy zmieni się najpierw?
Zagraniczne kluby żużlowców Zdunek Wybrzeże Gdańsk
- Adrian Gała: Masarna Avesta (Szwecja), Mega Lada Togliatti (Rosja)
- Jakub Jamróg: Piraterna Motala (Szwecja), AK Slany (Czechy)
- Wiktor Kułakow: Vastervik Speedway (Szwecja), Turbina Bałakowo (Rosja)
- Rasmus Jensen: Dackarna Malilla (Szwecja), Holsted Tigers (Dania)
- Drew Kemp: Wolverhampton Wolves (Wielka Brytania)
- Thomas Jorgensen: Nordjysk Elite Speedway (Dania), King's Lynn (Wielka Brytania)