Wiadomości

stat

Żużlowcy Wybrzeża specami od awansów

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Zespół Renault Zdunek Wybrzeża z pucharem dla najlepszej drużyny II ligi.
Zespół Renault Zdunek Wybrzeża z pucharem dla najlepszej drużyny II ligi. fot. Łukasz Głowala/trojmiasto.pl

Gdańscy żużlowcy to specjaliści od awansów. W XXI wieku już po raz siódmy świętowali wywalczenie promocji do wyższej klasy rozgrywkowej. - Każdy tego typu sukces jest wyjątkowy i ciężko je porównać i choć teraz zdobyliśmy awans do I ligi, a nie ekstraligi, cieszymy się ogromnie. Widać to po zawodnikach, po działaczach i wreszcie po kibicach. Ciężka praca przez cały sezon bardzo się opłaciła - mówi kapitan Renault Zdunek Wybrzeża Magnus Zetterstroem.Wybrzeże po spadku z ekstraligi i problemach finansowych musiało w tym sezonie wystartować od II ligi jako nowy podmiot spłacający długi poprzednika. Mimo zaciśnięcia pasa, udało się w Gdańsku zmontować zespół dający nadzieje na błyskawiczny awans o poziom rozgrywkowy wyżej. W niedzielę podopieczni Grzegorza Dzikowskiego zapewnili sobie końcowy sukces odrabiając z podwójną nawiązką 8 punktów straty z pierwszego finałowego meczu w Pile.

ŻUŻLOWCY WYBRZEŻA WJECHALI DO I LIGI

Po meczu na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zapłonęły race, polały się szampany, a zespół i kibice długo świętowali sukces na bocznym boisku, a także w parku maszyn.

- To już mój trzeci awans z gdańskim klubem, bo w 2008 i 2011 roku wchodziłem z nim do ekstraligi. Każdy tego typu sukces jest wyjątkowy i ciężko je porównać, ale awans do I ligi to także ogromna radość. Widać to po zawodnikach, po działaczach i wreszcie po kibicach. Polonia postawiła nam wysoko poprzeczkę i ten wynik sporo nas kosztował. Cieszę się, że przygoda z II ligą trwała tylko rok, bo Gdańsk zasługuje na coś więcej - nie krył po meczu radości paradujący z pucharem ze zwycięstwo w II lidze Magnus Zetterstroem.

Tak gdańscy żużlowcy i kibice cieszyli się z awansu do I ligi zaraz po zakończeniu meczu z Polonią.Kapitan Wybrzeża zaliczył bardzo udany sezon. 44-latek został bezapelacyjnie najskuteczniejszym sklasyfikowanym żużlowcem II ligi ze średnią biegową 2,403. Szweda cieszą jednak nie tylko indywidualne osiągnięcia, ale to co był w stanie dać gdańskiej drużynie.

- Mogę być zadowolony z tego sezonu, bez dwóch zdań. Myślę też, że przyłożyłem swoją cegiełkę do rozwoju Dominika Kossakowskiego startując z nim w parze. Jestem bardzo zbudowany tym jaki progres zrobił ten chłopak. Oby zaprocentowało to na przyszły sezon. Sam jeszcze nie wiem czy zostanę w Gdańsku, ale nie mówię nie. Każdy wie jak dobrze się tu czuję - mówi Magnus Zetterstroem.
Tak gdańscy żużlowcy lawirowali pomiędzy ligami w XXI wieku
2000 Spadek do I ligi
2001 Awans do ekstraligi
2002 Utrzymanie w ekstralidze po barażu
2003 Spadek do I ligi po barażu
2004 Awans do ekstraligi
2005 Utrzymanie w ekstralidze po barażu, start od II ligi
2006 Awans do I ligi
2007 I liga
2008 Awans do ekstraligi
2009 Spadek do I ligi
2010 Przegrane baraże o awans do ekstraligi
2011 Awans do ekstraligi
2012 Spadek do I ligi
2013 Awans do ekstraligi
2014 Spadek do I ligi, start od II ligi
2015 Awans do I ligi


W znakomitych nastrojach po niedzielnym meczu byli także pozostali autorzy końcowego sukcesu. W końcówce sezonu znakomitą formą imponował Kamil Brzozowski, który był pewnym punktem zespołu także w finałowych pojedynkach z Polonią. Wychowanek gorzowskiej Stali cieszył się przede wszystkim ze znakomitej frekwencji na trybunach. 6500 widzów na meczu II ligi to rzecz praktycznie niespotykana.

- Myślę, że na koniec sezonu daliśmy kibicom fajne zawody, bo było trochę mijanek. Bardzo cieszę się, że aż tylu naszych sympatyków przyszło na ten mecz. Mieliśmy dla kogo walczyć, bo stadion wypełnił się niemal po brzegi. Awans to nie tylko nasz, ale również ich sukces - podkreśla "Brzózka".
Podczas pomeczowej fety kibice Wybrzeża długo skandowali nazwiska zawodników. Nie zabrakło okrzyków na cześć leżącego w szpitalu po złamaniu miednicy Patryka Beśko. Najwięcej okrzyków poświęcono jednak tym, którzy w Wybrzeżu mają najdłuższy staż, nawet jeśli z przerwami. Tradycyjnie spore owacje zebrał Zetterstroem, a oprócz tego fani prosili o pozostanie w klubie Krzysztofa Jabłońskiego, który tym razem jako zawodnik wypożyczony, po raz drugi wprowadził klub do I ligi. Wcześniej miało to miejsce w 2006 roku.

Jeśli gdańscy włodarze mają natomiast choćby cień wątpliwości czy po awansie warto zatrzymać w zespole Renata Gafurowa to zupełnie niepotrzebnie. Jeśli tego nie zrobią, kibice Wybrzeża im po prostu tego nie wybaczą. To właśnie startujący nad morzem nieprzerwanie od 2008 roku Rosjanin był najbardziej obleganym żużlowcem podczas niedzielnego celebrowania.

- Osiągnęliśmy swój cel, wykonaliśmy plan i zasłużyliśmy na to, by poświętować. Przed meczem była lekka nerwówka, choć staraliśmy się tego po sobie nie pokazywać. Wcale nie byliśmy pewni swego, bo w meczach o taką stawkę wszystko może się wydarzyć. Na szczęście skończyło się dobrze i możemy myśleć o przyszłym sezonie. Osobiście nie wyobrażam sobie bym miał go spędzić w innym klubie - przyznał jak zwykle skromny "Gafur".

Zobacz jak gdańscy żużlowcy przypieczętowali awans w biegu 14. 5:1 przywieźli Renat Gafurow i Kamil Brzozowski.

Opinie (54) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2019

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

data meczu: 04.04.2020

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
:
Unia Tarnów
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Terminarz

04.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!

Najczęściej czytane