Złoto uciekło w ostatnich sekundach

Krzysztof Klinkosz
19 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży

To był mecz godny finału, szkoda tylko, że nie zakończył się happy-endem dla gdańszczan. Rugbiści Lechii nie zdobyli 11. złota w historii, a tytuł stracili w doliczonym czasie gry. Biało-zieloni prowadzili 16:12, ale bohaterem Łodzi został Tomasz Grodecki, który najpierw zastąpił bezradnego w sobotę Tomasz Stępnia jako kopacz, a później zdobył decydujące punkty. Budowlani obronili tytuł po zwycięstwie 19:16 (5:3). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego spotkania. Za tydzień w Gdyni łodzianie zagrają z Arką o Puchar Polski.

Punkty:
Tomasz Grodecki 9, Tomasz Kozakiewicz 5, Kacper Ławski 5 - Mariusz Wilczuk 10, Jurij Buchajło 6.

LECHIA: Zieliński (43. Odoliński), Janiec, Kaszuba (55. Witoszyński), Doroszkiewicz (58. Wantoch - Rekowski), Krużycki, Hedesz, Sajur, Coletta, Piszczek (64. Lenartowicz), Buchajło, Kwiatkowski, Wilczuk, Rokicki (72. Płonka), Zajkowski (58. Narwojsz), Jurkowski.

Już przed meczem okazało się, że biało-zieloni przystąpią do gry poważnie osłabieni. W meczu nie wystąpił Anthony Cross. Za to gdańszczan dopingowała do walki spora grupa kibiców z Gdańska

2' Gdańszczanie zaatakowali od pierwszych sekund meczu, już w pierwszej akcji postanowili kopać karnego, Jurij Buchajło kopał z daleka, piłka do słupów nie doleciała, ale gdańszczanie rozpoczęli grę wrzutem z autu.

Zakotłowało się przed polem punktowym Budowlanych. Gdańszczanie próbowali przepchać rywali, zabrakło im około metra do przyłożenia.

7' Budowlani chcieli zaatakować szybką kontrą, jednak wypuścili piłkę do przodu.

9' Tym razem łodzianie zgłosili próbę kopa, Tomasz Stępień nie trafia między słupy.

10' Tomasz Rokicki padł jak długi na murawę po szarży Stępnia. Łodzianin zachował się niezwykle fair, gdyż pozostał przy rywalu, który dłuższaą chwilę nie mógł podnieść się z murawy.

13' Karny dla Lechii wykorzystany przez Buchajłę i gdańszczanie obejmują prowadzenie 3:0.

20' Łodzianie zaatakowali gdańszczan, ci długo się bronili jednak ostatecznie gospodarze zaatakowali mocno lewym skrzydłem i przepchnęli gdańszczan na pole punktowe, wyrwę w gdańskiej obronie poczynił Merab Gabunia i Budowlani położyli piłkę. Stępniowi nie udało się podwyższyć i gospodarze objęli prowadzenie 5:3, za sprawą Kacpra Ławskiego.

22' Stępień nie trafił karnego.

27' Tomasz Grodecki próbował zdobyć punkty z drop-gola ale łodzianin nie trafił między słupy.

31' Budowlani mocniej przycisnęli Lechię, wygrali dwa młyny, gdańszczanie wycofali piłkę do Buchajły a ten wyekspediował ją za połowę boiska.

33' Kaniowskiemu zabrakło około 2 metrów do pola punktowego Lechii, powstrzymany został przez Rokickiego.

37' Gdańszczanie, w ostatnich minutach pierwszej połowy zaatakowali gospodarzy, ponownie próbowali przepchnąć gospodarzy, w ostatniej chwili Coletta został odrzucony na kilka metrów.

40' Sędzia z Francji kończy pierwszą połowę finału - Budowlani - Lechia 5:3

Budowlani Łódź 30
Orkan Sochaczew 7
LECHIA GDAŃSK 18
ARKA GDYNIA 12

Budowlani Łódź 19
LECHIA GDAŃSK 16

41' Początek drugiej połowy wyrównany.

43' Łodzianie groźniej zaatakowali, Tomasz Grodecki próbował drop-gola ale piłka minęła słupy.

46' Na szybki atak już na połowie łodzian zdecydował się Jurkowski, został zatrzymany jednak zdobył cenne metry.

47' Karny dla gdańszczan, wykorzystany przez Buchajłę i Lechia znów wychodzi na prowadzenie (6:5)

50' Kaniowski został powstrzymany w ostatniej chwili przed polem puktowym Lechii. Później łodzianie starali się przepchnąć gdańszczan, jednak Lechia wybroniła się i odrzuciła rywali na 22 metr.

58' Gdańszczanie odsuwają grę z własnej połowy za sprawą kopu Buchajły.

60' Doskonała szybka akcja gdańszczan. Po aucie piłka powędrowała do Rokiciego, ten szybko uruchomił Mariusza Wilczuka, który zaniósł piłkę na pole punktowe. Z ciężkiej pozycji Buchajle nie udało się podwyższyć i gdańszczanie prowadzą w Łodzi 11:5.

65' Stępień nie wykorzystuje kolejnego karnego.

69' Łodzianie zaatakowali szybką kontrą na prawym skrzydle, jednak sędzia dopatrzył się podania do przodu.

70' Tomasz Rokicki przy powstrzymywaniu tego ataku doznał kontuzji żeber i gdańskego rugbistę z placu gry zabrała karetka.

75' Łodzianie mocno zaatakowali wykorzystując rozkojarzenie w szeregach gdańszczan o zwiezieniu do szpitala Rokickiego. Gdańszczanom klika razy udało się zatrzymać rywali, tuż przed polem punktowym. Raz Merabowi Gabuni zabrakło kilkunastu centymetrów.

78' Tomasz Kozakiewicz otrzymał piłkę na lewym skrzydle od Tomasza Stępnia, uciekł gdańszczanom i położył piłkę. Mimo ciężkiej pozycji Tomasz Grodecki trafił podwyższenie i gospodarze obejmują prowadzenie 12:11.

80+4' Lechia skontrowała, po młynie piłka powędrowała do Buchajły, który z około 40 metrów próbował drop-gola. Nie udało mu się to ale łodzianie popełnili błąd. Zawodnik Budowlanych nie opanował piłki na ok. 5 m. przed polem punktowym ta trafiła do Wilczuka, który pewnie przyłożył. Buchahjło jednak nie podwyższył.

80+9' Budowlani zaatakowali z furią, przedostali się pod pole punktowe Lechii i tam długo obydwie drużyny zwierały się na murawie, ostatecznie Tomasz Grodecki znalazł lukę w szyku obronnym Lechii i pewnie położył, później udanie podwyższył.

80+10' Gdańszczanom została minuta doliczonego czasu ale nie wykorzystali jej na punktowaną akcję i Budowlani obronili mistrzowski tytuł.

• 6 24

• Lechia zdobywa złoto, a Ogniwo zostaje w lidze.

• 12 4

• Jurij i Stępień po jednym nieudanym karnym, 0-0 narazie

• 0 2

• 3-0

• 1 0

• Kto wie jaki jest wynik Ogniwa Sopot?.... (1)