Wiadomości

stat

Puchar Dominika dla Skandynawii

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Żużlowy czwórmecz o Puchar Św. Dominika zakończył się triumfem Skandynawów, których do wygranej poprowadził Magnus Zetterstroem (w środku z pucharem).
Żużlowy czwórmecz o Puchar Św. Dominika zakończył się triumfem Skandynawów, których do wygranej poprowadził Magnus Zetterstroem (w środku z pucharem). fot. Rafał Sumowski/Trojmiasto.pl

Zespół złożony ze skandynawskich żużlowców triumfował w czwórmeczu o Puchar Św. Dominika. Zwycięską drużynę do sukcesu na gdańskim torze poprowadził były kapitan Wybrzeża Magnus Zetterstroem, którego atak w ostatnim wyścigu przesądził o końcowych rozstrzygnięciach. Mimo niezłego widowiska, niestety zawiedli kibice, których na imprezie pojawiło się kilkukrotnie mniej niż liczyli na to organizatorzy.Sobotnie opady, które przeszły nad Trójmiastem, nie zagroziły rozegraniu żużlowego turnieju. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów turnieju, do Gdańska zjechała się dosyć ciekawa obsada, choć bez największych gwiazd światowego speedway'a.

"Zorro" wciąż cieszy się wielką sympatią gdańskich kibiców, którzy przez kwadrans po zawodach nie chcieli wypuścić go z parkingu.
"Zorro" wciąż cieszy się wielką sympatią gdańskich kibiców, którzy przez kwadrans po zawodach nie chcieli wypuścić go z parkingu. fot. Rafał Sumowski / Trojmiasto.pl
Najlepsi zawodnicy poszczególnych drużyn otrzymali w nagrodę pralki od jednego ze sponsorów turnieju.
Najlepsi zawodnicy poszczególnych drużyn otrzymali w nagrodę pralki od jednego ze sponsorów turnieju. fot. Rafał Sumowski/Trojmiasto.pl
Władze gdańskiego klubu liczyły na to, że zawody przyciągną 4-5 tysięcy kibiców. Te szacunki okazały się niestety mocno na wyrost. O godzinie 17, na którą przewidziano start turnieju, na trybunach zasiadało nieco ponad 500 osób.

- Liczyliśmy na większą frekwencję, ale kibice niestety nie dopisali. Szkoda, bo myślę, że zaserwowaliśmy dobre widowisko. Zdajemy sobie sprawę, że termin był nieco niefortunny ze względu na atrakcje w Trójmieście, jak choćby zawody lotnicze Red Bulla w Gdyni, ale był to jedyny wolny termin - powiedział główny sponsor Wybrzeża Tadeusz Zdunek.

WSCHODZĄCE GWIAZDY: 37 pkt
Bartosz Zmarzlik 12 (1,3,3,2,3)
Piotr Pawlicki 10 (1,3,3,t,3)
Krystian Pieszczek 4 (1,0,2,0,1)
Vaclav Milik 11 (3,2,3,2,1)

SKANDYNAWIA: 39
Leon Madsen 11 (2,3,1,3,2)
Magnus Zetterstroem 12 (2,3,2,3,2)
Rune Holta 7 (0,1,w,3,3)
Thomas Jonasson 9 (3,2,u,2,2)

BIAŁO-CZERWONI: 26
Artur Mroczka 5 (2,0,3,0,-)
Krzysztof Buczkowski 12 (3,2,2,2,3)
Grzegorz Walasek 1 (0,1,d,0,d)
Przemysław Pawlicki 8 (1,2,1,3,1)

WSCHÓD: 18
Renat Gafurow 5 (3,0,1,1,d)
Wiktor Kułakow 4 (0,0,1,1,2)
Denis Gizatullin 3 (0,1,0,1,1)
Andriej Lebiediew 6 (2,1,2,1,0)

REZERWA TORU:
Dominik Kossakowski 0 (0)
Patryk Beśko 0 (0)
Aureliusz Bieliński


Niekwestionowaną gwiazdą turnieju był Magnus Zetterstroem. Były kapitan Wybrzeża poprowadził do wygranej zespół Skandynawii. To właśnie Szwed zapewnił im zwycięstwo w ostatnim wyścigu pokonując na dystansie Vaclava Milika.

- To były bardzo fajne zawody. Zawsze się cieszę kiedy mogę wystartować w Gdańsku. To dla mnie drugi dom. Po zawodach kibice nie dali mi przejść przez park maszyn przez 15 minut prosząc o autografy i zdjęcia. To bardzo miłe, że fani wciąż darzą mnie taką sympatią. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że z wzajemnością. Mam nadzieję, że Wybrzeże utrzyma się w ekstralidze, na pewno ma na to jeszcze szanse - podsumował "Zorro".

Zobacz 1. wyścig Pucharu Św. Dominika.

Zobacz 1. wyścig Pucharu Św. Dominika.Bieg po biegu:
1. Milik, Madsen, Prz.Pawlicki, Kułakow
Przed rozpoczęciem zawodów odbyło się losowanie numerów startowych przypisanych poszczególnym zawodników. Składy ekip zostały ustalone już wcześniej. Start do pierwszego z dwudziestu wyścigów o godzinie 17:25. Na trybunach niespełna 1000 widzów. Ze startu bardzo dobrze Milik. Czech cały wyścig odpierał ataki Madsena, który do mety siedział mu "na kole".

2. Gafurow, Zetterstroem, Pieszczek, Walasek
Gafurow uciekł rywalom ze startu, w pierwszym łuku walczyli ze sobą Zetterstroem i Pieszczek, ale zwycięsko wyszedł z tego pojedynku doświadczony Szwed, który do mety nękał "Gafura". Bez walki wyścig oddał Walasek.

3. Jonasson, Mroczka, Pi.Pawlicki, Gizatullin
Pewne prowadzenie Jonassona, ale trzeba przyznać, że zawodnicy jechali w kontakcie. Na trzecim okrążeniu Pawlicki wyprzedził Gizatullina.

4. Buczkowski, Lebiediew, Zmarzlik, Holta
Po starcie żużlowcy podzielili się na dwie pary. O wygraną wlaczyli Buczkowski z Lebiediewem i Zmarzlik z Holtą. Zmarzlik atakiem przy krawężniku na trzecim okrążeniu minął Norwega z polskim paszportem, a "Buczek" skutecznie odpierał ataki szalejącego Lebiediewa. Przerwa na równanie toru. Po pierwszej serii prowadzą Skandynawowie (7 pkt) przed zespołami Biało czerwonych i Wschodzących Gwiazd (po 6 pkt). 5 pkt ma na koncie drużyna Wschodu.

5. Zetterstroem, Milik, Lebiediew, Mroczka
Znakomita postawa Milika, który prowadził przez trzy okrążenia, ale Czech wyraźnie ma jeszcze problemy z nieznanym sobie torem. Popełnił spory błąd, co wykorzystał Zetterstroem. Już w pierwszym łuku sporo stracił Mroczka, który spadł na czwarte miejsce i tak dojechał do mety.

6. Madsen, Buczkowski, Gizatullin, Pieszczek
Znakomicie pierwszy łuk rozegrał Madsen, który po zewnętrznej minął trzech rywali. Pieszczkowi podniosło koło na wyjściu z łuku i stracił dystans do reszty stawki. Madsen wygrał ze sporą przewagą.

7. Pi. Pawlicki, Prz. Pawlicki, Holta, Gafurow w
Pewna wygrana młodszego z braci Pawlickich. Gafurow zanotował defekt i został zdublowany.

8. Zmarzlik, Jonasson, Walasek, Kułakow
Zmarzlik wygrał start, a Jonasson napędzał się przez cztery okrążenia za plecami gorzowskiego juniora. Na mecie zabrakło mu do niego pół długości motocykla. Bezbarwny start Walaska i Kułakowa, który zanotował defekt na ostatniej pozycji. Po dwóch seriach Wschodzące Gwiazdy tracą 2 punkty do Skandynawii. Słabiej spisują się Biało-czerwoni i zespół Wschodu. Przerwa na równanie toru.

9. Milik, Buczkowski, Gafurow, Jonasson u
Świetna walka na łokcie Jonassona i Buczkowskiego w pierwszym łuku. Górą Szwed, a Buczkowskiego minął przy krawężniku Milik. Jonasson jadąc na pierwszej pozycji upadł na tor, ale szybko zebrał się z motocyklem. Wschodzące Gwiazdy wyprzedziły w klasyfikacji zespołowej Skandynawów.

10. Mroczka, Pieszczek, Kułakow, Holta w
Upadek Pieszczka na wyjściu z pierwszego łuku. Sędzia wykluczył Rune Holtę uznając go winnym wypadku gdańszczanina. Krystian wstał z toru o własnych siłach. W powtórce pewna wygrana Mroczki, Kułakow tylko na pierwszym okrążeniu nawiązał walkę z Pieszczkiem.

11. Pi.Pawlicki, Lebiediew, Madsen, Walasek d
Pawlicki "odleciał" rywalom po starcie, a za jego plecami trwała zażarta walka między Madsenem i Lebiediewem. Łotysz wyprzedził Duńczyka na trzecim okrążeniu. Walki z rywalami nie nawiązał Walasek, który zanotował defekt na ostatniej pozycji.

Zobacz wyścig 12. Pucharu Św. Dominika.

Zobacz wyścig 12. Pucharu Św. Dominika.12. Zmarzlik, Zetterstroem, Prz.Pawlicki, Gizatullin
Zmarzlik stoczył walkę ramie w ramię z Pawlickim po czym wyszedł na pierwsze miejsce. Następnie Pawlickiego minął także Zetterstroem. Gizatullin przyjechał na metę daleko z tyłu. Przerwa na równanie toru. Po trzech seriach prowadzą Wschodzące Gwiazdy (25 pkt) przed Skandynawią (19), Biało-czerwonymi (17) i Wschodem (11).

13. Prz.Pawlicki, Jonasson, Lebiediew, Pieszczek
Pełno przetasowań stawki w wyścigu 13. Najlepiej ze startu wyszedł Pieszczek i obronił się przed atakiem Pawlickiego, ale na trzecim okrążeniu spadł na ostatnie miejsce. Na drugie miejsce wskoczył Jonasson, a trzeci na mecie zameldował się Lebiediew.

14. Holta, Milik, Gizatullin, Walasek
"Obudzili" się Holta i Walasek, ale ten drugi zanotował defekt przed samą metą, przez co minęli go Milik i Gizatullin.

15. Zetterstroem, Buczkowski, Kułakow, Kossakowski
Piotr Pawlicki zerwał taśmę i został wykluczony z biegu. Jako rezerwa toru zastąpił go Kossakowski. Młody gdańszczanin nie był w stanie nawiązać walki z rywalami. Od startu pewnie prowadził "Zorro", którego ambitnie, ale nieskutecznie gonił Buczkowski. Skandynawowie zrównali się punktowo z drużyną Wschodzących Gwiazd.

16. Madsen, Zmarzlik, Gafurow, Mroczka
Niezagrożony nawet przez chwilę był triumf Madsena. O punkt walczyli Gafurow i Mroczka, ale szybko to Rosjanin wyszedł na korzystniejszą pozycję. Przerwa na równanie toru.

Po czterech seriach na prowadzenie wrócił zespół Skandynawów. W ostatniej serii zawodnicy będą startować w kolejności według liczby zdobytych punktów. W ostatnim biegu zobaczymy po najlepszym zawodniku z każdego zespołu. Ci, którzy zakończą turniej jako liderzy swoich drużyn, oprócz wynagrodzeń finansowych za start w zawodach, otrzymają także pralki ufundowane przez sponsora zawodów, firmę Beko.

17. Holta, Pieszczek, Kułakow, Walasek
Świetny start Pieszczka, który na prostej odparł atak Kułakowa. Na drugim okrążeniu gdańszczanina z łatwością wyprzedził jednak Holta. Pieszczek pogubił się jeszcze bardziej na ostatnim kółku, gdy wyprzedził go Kułakow. Wcześniej defekt zanotował Walasek, który zjechał z toru.

18. Pi.Pawlicki, Jonasson, Gizatullin, Beśko
Mroczka wycofał się z zawodów, za niego wystartował Beśko, który nie liczył się w tym wyścigu. Znakomicie wystartował Pawlicki, który niezagrożony dowiózł 3 punkty. Mało emocjonujący wyścig z dużymi przerwami pomiędzy zawodnikami. Pawlicki wykonał rundę honorową na jednym kole i zebrał oklaski od gdańskiej publiczności.

19. Zmarzlik, Madsen, Prz.Pawlicki, Gafurow
Nierówny start, wyścig powtórzony. Bardzo emocjonująca walka o pierwsze miejsce pomiędzy Zmarzlikiem i Madsenem. Gorzowianin przez cztery okrążenia skutecznie odpierał ataki napędzającego się Duńczyka. Gafurow zanotował defekt na drugim okrążeniu. O tym, który zespół wygra turniej, zadecyduje ostatni bieg. Wschodzące Gwiazdy mają punkt straty do Skandynawów, a to oznacza, że o końcowym triumfie przesądzi walka Milika z Zetterstroemem.

20. Buczkowski, Zetterstroem, Milik, Lebiediew
Start wygrał Buczkowski, a Zetterstroem przez dwa okrążenia gonił Milika. Wyprzedził go przy krawężniku atakiem na drugim okrążeniu czym przypieczętował zwycięstwo Skandynawów. Były kapitan Wybrzeża wykonał po biegu tradycyjnego "bączka", którym zabawiał kibiców podczas startów w Gdańsku.

Skandynawowie cieszą się z wygranej w turnieju.

Opinie (97) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Terminarz

03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
09.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 40:50 PGG ROW Rybnik LIVE!

Najczęściej czytane