Windsurfing bez medali MŚ w Brazylii

7 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Piotr Myszka po pierwszym dniu finałów znajdował się na medalowej pozycji, ale ostatecznie zakończył mistrzostwa świata na 5. miejscu. Piotr Myszka po pierwszym dniu finałów znajdował się na medalowej pozycji, ale ostatecznie zakończył mistrzostwa świata na 5. miejscu.

Piotrowi Myszce nie udało się wrócić na podium mistrzostw świata w olimpijskiej klasie RS:X. Deskarz AZS AWFiS tylko po pierwszym dniu wyścigów medalowych znajdował się na pozycji medalowej. Regaty windsurfingowe w Buzios w Brazylii gdańszczanin ukończył na 5. miejscu.

Piotr Myszka był mistrzem świata w 2010 roku oraz wicemistrzem sezon później. Do Brazylii pojechał z nadzieją powrotu na podium. Tym bardziej, że był liderem polskiej ekipy pod nieobecność brązowych medalistów olimpijskich.

W stawce ponad 100 deskarzy i deskarek gdańszczanki bez trudu przebił się przez kwalifikacje, kończąc je na czwartym miejscu z niewielką stratą do liderów.

Po pierwszym dniu finałów, mimo że zawodnik AZS AWFiS nie spisał się nadzwyczajnie, przesunął się w klasyfikacji na trzecią pozycję. W stawce było już tylko 34 najlepszych deskarzy z eliminacji.

-Są to dobre, poprawne wyścigi, ale nie żeglowało mi się za dobrze. Tylko pierwszy bieg ukończyłem na wysokim 3 miejscu, później byłem 7 i 8. Taktyka na kolejne dni jest prosta: umacniam się na pozycji medalowej i odrabiam do najlepszych - relacjonował Piotr.

SPRAWDŹ WYNIKI PO ELIMINACYJNYCH WYŚCIGACH MŚ

Niestety, atak na czoło klasyfikacji się nie udał. Drugiego dnia finałów Myszka osiągał metę dopiero na 16. i 11. pozycji. To kosztowało go spadkiem w klasyfikacji na 6. lokatę, mimo że najsłabszy start został anulowany, nie uwzględniony w ogólnej punktacji. Taki przywilej przysługiwał każdemu uczestnikowi mistrzostw.

-Ostatni dzień finałów to brak szczęścia i dwa słabe wyścigi - przyznaje Piotr.

W wyścigu medalowym, w którym wystartowało tylko dziesięciu najlepszych, szanse na podium nadal były. W tym biegu wyniki liczone były bowiem podwójnie. Piotr do deskarzy zajmujących miejsca 3-5 traci 6 punktów. Aby skończyć mistrzostwa wyżej od nich, musiał każdego z nich wyprzedzić o 3 pozycje. Do srebra i aktualnego mistrza olimpijskiego miał 12 punktów straty, czyli 6 lokat musiałby z nim wygrać, aby skończyć mistrzostwa wyżej. Ponadto gdańszczanin mógł popłynąć na pełne ryzyko, bo sam co najwyżej mógł stracić za najwyżej jedną pozycję.

Atak na medal nie powiódł się . Myszka w ostatnim wyścigu zajął piąte miejsce i na takiej też pozycji ukończył całe mistrzostwa.

-Osiągnąłem dobry, pozytywny wyniki, ale lekki niedosyt jest. W wyścigu medalowym podjąłem ryzyko. Miałem dobry start, ale niestety popłynąłem w stronę, z której akurat w tym momencie nie było odpowiedniego wiatru. Za rok na pewno się zrewanżuję - relacjonuje z Brazylii Myszka.

Na 19. pozycji regaty ukończył Paweł Tarnowski. Zawodnik SKŻ Ergo Hestii Sopot zajął jednocześnie 2. miejsce klasyfikacji zawodników do lat 21. W tej kategorii najlepszy był Louis Giard. Francuz zamknął pierwszą "10".

TAK BYŁO NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W LONDYNIE 2012

Złoty medal wywalczył wicemistrz olimpijski Nick Dempsey, a drugi był mistrz olimpijski - Dorian van Rijsselberge. Przypomnijmy, że brązowy medalista igrzysk - Przemysław Miarczyński ze startu w Brazylii zrezygnował.

20. Michał Majewski (YKP Warszawa) 147

Po mistrzostwach świata kobiet z polskiej ekipy pewne powody do zadowolenia może mieć tylko Kamila Smektała. Deskarka YKP Warszawa była najlepsza z biało-czerwonych, a ponadto wygrała w kategorii wiekowej do lat 21.

Na wyższe lokaty liczyły trzy sopockie deskarki, które poleciały do Brazylii. Zawodniczki SKŻ Ergo Hestia uplasowały się pod koniec drugiej i trzeciej "10. Najlepsza z nich była Małgorzata Białecka - 18.

Na pewno stać je na więcej o czym świadczyły pojedyncze wyścigi. Maja Dziarnowska była na przykład druga w biegu numer osiem, a Białecka w przedostatnim starcie do mety dopłynęła jako czwarta.

ZOBACZ JAK DESKARSKI WALCZYŁY O OLIMPIJSKIE MEDALE

Na starcie zabrakło brązowej medalistki olimpijskiej - Zofii Klepackiej. Na podium w Brazylii nie udało się wejść złotej i srebrnej w Londynie. Mistrzyni igrzysk - Marina Alabau zajęła 24. miejsce, a Tuuli Petaja skończyła rywalizację w Buzios tuż za podium.