Zimny prysznic dla Startu przed play-off

2 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Gdynianie przegrali ostatni mecz, ale fazę play-off rozpoczną z pierwszego miejsca. W ćwierćfinale zmierzą się z ósmym po rundzie zasadniczej zespołem z Kutna. Gdynianie przegrali ostatni mecz, ale fazę play-off rozpoczną z pierwszego miejsca. W ćwierćfinale zmierzą się z ósmym po rundzie zasadniczej zespołem z Kutna.

Po siedmiu zwycięstwach z rzędu koszykarze Startu znaleźli pogromcę. W ostatnim meczu rundy zasadniczej I ligi podopieczni Pawła Turkiewicza przegrali na wyjeździe z drużyną AZS Radex Szczecinie 70:76 (15:19, 13:22, 20:18, 22:17). Ten wynik nie miał znaczenia dla rozstawienia przed play-off. Rywalizację o awans do Tauron Basket Ligi gdynianie rozpoczną z pierwszym numerem rozstawienia, a ich rywalem będzie AZS WSGK Kutno. Inauguracja rywalizacji do trzech zwycięstw 14 kwietnia w Gdyni.

AZS: Pacocha 20, Raczyński 18, Koszuta 9, Mielczarek 6, Sudowski 5 - Dudek 6, Zarzeczny 5, Pytyś 4, Balcerek 3, Majcherek 0, Wójcik 0.

START: Kostrzewski 26, Śmigielski 10, Wojdyła 9, Lisewski 5, Mordzak 0 - Malczyk 7, Bach 6, Krajniewski 6, Młynarski 1, Nowakowski 0.

Szczecinianie najwyraźniej mają patent na koszykarzy Startu, gdyż w grudniu udało im się ich pokonać w Gdyni (przeczytaj jak Start doznał pierwszej w sezonie porażki na własnym parkiecie). Sobotnie spotkanie gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia 6:0.

Start już po chwili od rozpoczęcia gry musiał radzić sobie bez swojego kapitana Grzegorza Mordzaka, który na skutek urazu musiał opuścić parkiet już po niespełna minucie. Goście przystąpili jednak do odrabiania strat i między innymi po trafieniach szalejącego w ofensywie Mateusza Kostrzewskiego (10 pkt po sześciu minutach gry) wyszli na prowadzenie 14:10.

W tym momencie trener Turkiewicz zdecydował się dać odpocząć swojemu najlepszemu strzelcowi i... przypłacił to stratą prowadzenia. Przez następne cztery minuty gdynianie zdobyli zaledwie punkt i kwartę zakończyli przegrywając 15:16.

Drugą partię Start rozpoczął dobrze, gdyż odzyskał prowadzenie (25:23), ale następnie Radex zanotował powalający run 11:0, który rzutem za trzy zdołał przerwać dopiero Kostrzewski. Na przerwę zespół z Gdyni schodził przegrywając aż 28:41 i choć wygrał dwie kolejne kwarty, strat nie udało się odrobić.

Dobra dyspozycja Kostrzewskiego, który mecz zakończył trafiając 10 na 11 rzutów z gry okazała się niewystarczająca, bo fatalnie pudłowali pozostali. Start w sobotnim spotkaniu "popisał" się skutecznością na poziomie nieco ponad czterdziestu procent. Nie pomogła nawet udana końcówka, w której gdynianie zanotowali run 9:0.

Szukając pozytywów w tej porażce, można z pewnością powiedzieć, że przyszła w najlepszym momencie. Po siedmiu wygranych z rzędu, pewnym pierwszego miejsca przed play-off koszykarzom zafundowano bowiem zimny prysznic, który powinien wzmóc ich czujność przed spotkaniami decydującymi a awansie do Tauron Basket Ligi.

Pozostałe wyniki ostatniej kolejki I ligi: MKS Znicz Basket Pruszków - MKS Dąbrowa Górnicza 90:83 (17:24, 24:20, 13:19, 24:15, dogrywka 12:5), Rosa Radom - Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce 66:76 (25:18, 14:27, 22:13, 5:18), Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno - POLOmarket Sportino Inowrocław 85:70 (23:16, 18:20, 16:21, 28:13), Polski Cukier SIDEn Toruń - MKS Start Lublin 76:71 (22:15, 13:20, 24:26, 17:10), MKS Budimpex Polonia Przemyśl - KS Spójnia Stargard Szczeciński 63:70 (8:20, 18:16, 20:13, 17:21), AZS WSGK POLFARMEX Kutno - NETO PTG Sokół Łańcut 73:59 (12:16, 21:20, 15:16, 25:7).
Tabela I ligi po rundzie zasadniczej
(kolejno: mecze, zwycięstwa porażki, bilans, punkty)
15. Sudety Jelenia Góra 28 3 25 1726:2140 31

Rywalizację czołowej ósemki rozgrywek Start rozpocznie od meczów z AZS WSGK POLFARMEX Kutno (do trzech zwycięstw), który dopiero w ostatnim meczu zapewnił sobie miejsce w play-off pokonując we własnej hali zespół Sokoła Łańcut. Pierwszy mecz tej fazy rozegrany zostanie w sobotę 14 kwietnia o godzinie 15:00, a jego gospodarzem będą gdynianie, w których hali rozegrane zostanie także drugie starcie (dzień później o godzinie 17:00).