stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

5. Rodzinna Wycieczka Rowerowa (1 opinia)

Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupa Rekreacyjna 3miasto zapraszają na cykl bezpłatnych, rodzinnych wycieczek rowerowych w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". Piąta edycja odbędzie się w niedzielę, 6 września. Tym razem zagłębimy się w przepięknych terenach Wyspy Sobieszewskiej. Będzie to niepowtarzalna okazja aby zapoznać się z bursztynową wyspą od środka. 17 km pętla przemierzy zarówno znane mieszkańcom naszej aglomeracji lasy nadmorskie z najwyższym szczytem na czele - liczącą 32 m n.p.m. Górą Orle, jak i tereny południowe tego obszaru, gdzie mało kto się zapuszcza.

Turystyka i edukacja:

Podczas naszego aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach poprowadzimy także zajęcia o bezpieczniej jeździe na rowerze oraz praktyczne warsztaty z naprawy roweru w razie awarii. Przypomnimy jak przygotować rower do jazdy w terenie, jak ważne jest odpowiednie wyregulowanie siodełka, hamulców, napompowanie kół, czy smarowanie łańcucha. Poszczególne elementy nie tylko omówimy, ale także zademonstrujemy jak je konserwować, aby przedłużyć żywotność poszczególnych podzespołów naszych rowerów.  

>>> Zobacz wideo relację z jednej z poprzednich rodzinnych wycieczek rowerowych

1. Cele zajęć:

- Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
- Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych,
- Poznanie ciekawych miejsc Nadleśnictwa Gdańsk i okolic.

2. Szczegóły niedzielnej wycieczki rowerowej:

Śmiało możemy powiedzieć, że tym razem poznacie wyspę, jakiej dotąd nie znaliście !

Rodzinna Wycieczka Rowerowa przebiegać będzie wśród malowniczych terenów Wyspy Sobieszewskiej. Są one dobrze znane mieszkańcom trójmiejskiej aglomeracji, od strony północnej, w obrębie lasów nadmorskich oraz przepięknych plaż. Nasza trasa skupi się jednak na mniej znanej części, czyli stronie południowej i znajdującej się przy kanale łącznikowym Śluzie Przegalina.

Przemierzając południową część wyspy zobaczymy rozległe pola, łąki i pastwiska, które pozwolą choć na chwilę zapomnieć o otaczającej nas cywilizacji. Jak na krajobraz żuławski przystało, wzdłuż licznych kanałów melioracyjnych, ujrzymy także piękne wierzby rosochate. W tej części towarzyszyć nam będą głownie drogi gruntowe i polne, gdzieniegdzie wystąpią także płyty betonowe oraz drogi asfaltowe, m.in. ul. Przegalińska. To co rzuci się zapewne w oczy, to zupełny brak wzniesień. Droga będzie płaska jak na stole, choć nie oznacza to, że łatwa, szczególnie po ostatnich deszczach. Środek Wyspy Sobieszewskiej to także wieś, wieś z uprawą roli, wypasem zwierząt oraz rybołówstwem. Mijając lokalne osady nadal spotkać zobaczyć tu można drewniane domy, a wśród nich także te o konstrukcji szachulcowej.

Na chwilę zawitamy także i na część północną wyspy. Wśród Lasów Mierzei, do których przynależy zalesiony pas nadmorski odnajdziemy najwyższy szczyt tego obszaru - liczącą 32 m n.p.m. Górą Orle. Aby tam dotrzeć i nie zakopać się w grząskich piachach, obierzemy lokalne szlaki turystyczne wiodące leśnymi duktami i utwardzonymi drogami szutrowymi. Jeśli będzie sprzyjająca pogoda zrobimy także przerwę na plaży - warto więc zabrać ze sobą koc, a nawet strój kąpielowy i ręcznik.

>>> Zobacz na mapie przebieg naszej trasy

3. 125-lecie Wyspy Sobieszewskiej:

W Najbliższy weekend: sobotę i niedzielę na wyspie dużo będzie się działo. Z pewnością to co dostrzeżemy na horyzoncie i nad naszymi głowami, to liczne balony. Jeśli będą chęci, zmienimy nico naszą trasę aby zahaczyć o Ballon Festiwal.

Dołącz do nas na wycieczki rowerowe i piesze, spływy kajakowe, baw się, wypoczywaj aktywnie, poznawaj ciekawych, pozytywnie zakręconych ludzi !
Dołącz do nas na wycieczki rowerowe i piesze, spływy kajakowe, baw się, wypoczywaj aktywnie, poznawaj ciekawych, pozytywnie zakręconych ludzi ! fot. GR3miasto


4. Minimalny wiek dla dziecka na rowerze:

Minimalny wiek dziecka poruszającego się na własnym rowerze, to skończone 6 lat. Granica ta nie jest jednak wyznacznikiem, gdyż na naszych wycieczkach zdarzają się też młodsze pociechy, które kręcą znacznie lepiej od swoich starszych kolegów i koleżanek. Dzieci młodsze mogą poruszać się na trasie wycieczki w foteliku, sztywnym holu bądź przyczepie, w asyście rodziców lub dorosłych opiekunów.

5. Sprzęt turystyczny do transportu dzieci:

Jeśli nie posiadasz własnego fotelika, bądź przyczepki rowerowej, w której chciałbyś zabrać swojego brzdąca na wycieczkę skorzystaj z wypożyczalni sprzętu turystycznego Itinere.
Dla zgłoszonych uczestników rajdu mamy 50% rabatu na 2-dniowe wypożyczenie przyczepki, holu, bądź fotelika. (przy wypożyczeniu należy powołać się na GR3miasto)

6. Należy posiadać:

- Sprawny technicznie rower,
- Odpowiednie narzędzia do jego naprawy
- Przynajmniej jedną zapasową dętkę we właściwym rozmiarze / nie łatki
- Kask rowerowy, właściwie założony na głowę podczas jazdy
- Prowiant na drogę 

Każdy uczestnik jedzie na własną odpowiedzialność / ubezpiecza się we własnym zakresie

Organizatorzy wycieczki nie są serwisantami, mogą ewentualnie pomóc w drobnej naprawie: wymianie dętki, założenie zaciętego bądź zerwanego łańcucha itp. Jednak nikt z prowadzących nie będzie przerywać wycieczki w razie poważniejszej awarii.

7. Dystans do pokonania: max. 17 km

- Prędkość jazdy: 5-10 km/h (bardzo spokojne)
- Prędkość dopasowana będzie do samodzielnie poruszających się na rowerze dzieci
- Uczestnicy poruszają się między prowadzącym a zamykającym grupę.

UWAGA:
Osoby ewidentnie nieradzące sobie z tempem jazdy będą zostaną wycofane z wycieczki.

8. Rodzaj nawierzchni i wymagania sprzętowe:

Nawierzchnia będzie bardzo urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi gruntowe i szutrowe oraz utwardzone dukty. Gdzieniegdzie występować będą też betonowe płyty i nawierzchnia asfaltowa (ul. Przegalińska).

Dla komfortowej jazdy rekomendujemy rowery górskie z przerzutkami.

9. Zbiórka:

- Niedziela, 6 września 2020 r.
Wyspa Sobieszewska, Przegalina, parking przy kanale o godz. 9:45
>>> Zobacz na mapie lokalizację zbiórki (ustaw w nawigacji jako miejsce docelowe)

Program godzinowy:

09:45 - zbiórka na wyznaczonym parkingu
10:00 - podpisanie listy uczestników / słowo wstępne
10:05 - Wyjazd w trasę 5. Rodzinnej Wycieczki Rowerowej  
14:00 - Zakończenie wycieczki w tym samym miejscu co początek (pętla)

10. Świadczenia:

- Opieka nad uczestnikami (opiekun prowadzący / zamykający)
- Podstawowy serwis rowerowy w razie drobnej awarii
- Organizator posiadać będzie apteczkę pierwszej pomocy
- Pamiątkowe zdjęcia po wycieczce na maila

11. Zgłoszenia i warunki udziału:

Organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
-Każdy pełnoletni uczestnik wycieczki rowerowej będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności (którą organizator dostarczy w dniu wycieczki na miejsce zbiórki)

!!! Rodzice dzieci !!!

- W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z regulaminem. W celu usprawnienia zapisów dzieci prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu.

>>> REGULAMIN UCZESTNICTWA

Wycieczkę rowerową prowadzi zespół:

Grupy Rekreacyjnej 3miasto,
Kierownik: Krzysztof Kochanowicz
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

Organizatorzy programu:

- Gdański Ośrodek Sportu
- Miasto Gdańsk

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Nie przeczytałem czy będzie wjazd na górę fodforgipsu i podziwianie z niej widoków???

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27.10 g.18.00
Tauron Podhale Nowy Targ
28.10 g.18.00
Wisła Kraków
29.10 g.17.00
Piotrkowianin
29.10 g.17.35
King Szczecin
26.10 g.19.00
Polski Cukier Toruń
25.10 g.19.30
Unia Swarzędz
25.10 g.18.00
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin
25.10 g.17.30
0:0 mecz odwołany
Stal Nysa