Trzysetowe zwycięstwo siatkarzy Trefla

23 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Trefl Gdańsk

Andrea Anastasi podczas przerw na żądanie oraz dokonując zmian przywoływał zespół kilkakrotnie do porządku. M.in. dlatego udało się uniknąć straty seta. Andrea Anastasi podczas przerw na żądanie oraz dokonując zmian przywoływał zespół kilkakrotnie do porządku. M.in. dlatego udało się uniknąć straty seta.

Siatkarze Trefla Gdańsk pokonali na własnym parkiecie MKS Będzin 3:0 (25:23, 25:18, 25:21). Andrea Anastasi musiał szybko przywołać podopiecznych do porządku, bo rozpoczęli mecz od wyniku 0:4. Potem było już lepiej, choć bez nerwowych momentów też się nie obywało. MVP został Mateusz Mika.

TREFL: Sanders, Szalpuk 13, Nowakowski 2, Schulz 8, Mika 15, Grzyb 11, Olenderek (libero) oraz Gunter 5, Jakubiszak, McDonnell 2, Kozłowski

MKS: Kozub 2, Waliński 21, Ratajczak 5, Araujo Rodrigues 11, Jordanow 2, Grzechnik 2, Potera (libero) oraz Seif, Peszko 3, Faryna 3, Kok 1, Kowalski

Już w pierwszej akcji gdańskiej publiczności przypomniał się Artur Ratajczak. Środkowy, który grał w Treflu w latach 2007-2016 z roczną przerwą na występy w I-ligowym Ślepsk Suwałki, zaliczył inauguracyjny blok tego meczu. Ośmieleni powodzeniem jego koledzy, poprawili szybko na 4:0. Andrea Anastasi nie mógł na to patrzyć. Przerwał grę, przywołał podopiecznych na rozmowę. Efekt był natychmiastowy.

Po powrocie na parkiet miejscowi poprawili skuteczność w ataku. Gdy asem serwisowym popisał się Artur Szalpuk był już remis 6:6.

Wówczas grę przerwał Stelio De Rocco. Podczas czasu ustawiono akcję na Rafaela Araujo Rodriguesa. Brazylijczyk, który wcześniej zdobył 3 punkty, pomylił się w ataku i tym samym Trefl cieszył się z pierwszego tego dnia prowadzenia 7:6. Jednak do złamania oporu rywali było daleko. Przy 10:8 znów prowadził MKS po dwóch z rzędu zbiciach Marcina Walińskiego.

Gdańszczanie przenieśli na chwilę ciężar ataków z Mateusza Miki na środek siatki, gdzie rywali zaskoczył Wojciech Grzyb. Udało się odzyskać prowadzenie (11:10), ale znów tylko na chwilę. Trener Anastasi znów musiał interweniować, biorąc drugi czas, gdy zrobiło się 17:20. Korzystny wynik dla gości utrzymał się do 22:21.

Wówczas kolejno w ataku mylili się: Rodrigues i Waliński. Brazylijczyk zepsuł potem także zagrywkę przy remisie 23:23. Trefl skończył seta za pierwszym podejściem, a uczynił to Mika, skutecznym atakiem.

Na drugiego seta gospodarze wyszli z jedną zmianą w porównaniu z wyjściową "6". Na parkiecie został Bradley Gunter, który już przy 17:19 w poprzedniej partii zmienił Damiana Schulza. Jednak na pozycji atakującego nie było wyraźnej poprawy. Kanadyjczyk zbijał nawet z niższym współczynnikiem skuteczności (36 procent) niż ten, którego zastąpił (46). Dlatego w trzecim secie, gdy było 8:11, ponownie na parkiet wszedł Schulz i grał już do końca.

Nim jednak przyszło nam się denerwować w partii, która okazała się ostatnią tego dnia, żółto-czarni pewnie zdobyli drugiego seta. W tej części gry ani razu nie przegrywali, a ostatni remis był przy 5:5. Potem najczęściej utrzymywało się 2-4-punktowe prowadzenie miejscowych, które w końcówce zostało jeszcze poprawione. Na 10-minutową przerwę drużyny zeszły po zbiciu Szalpuka.

Huśtawka nastrojów wróciła w trzecim secie. Zdobywano punkty seriami. Z 5:3 dla MKS zrobiło się 7:5 dla Trefla, by po kilku minutach wspomnianym wcześniej rezultatem 11:8 cieszyli się przyjezdni. Korzystny wynik goście utrzymywali do 16:15.

Zostali przełamani po trzech punktach z rzędu Schulza, w tym jednym asie serwisowym. Co prawda po chwili atakujący pomylił się w polu serwisowym, ale dał ten impuls, którego oczekiwał Anastasi przywracając go do gry.

Co prawda było jeszcze nerwowo, gdy Waliński zaserwował dwa asy i wyrównał na 21:21. Potem punktował już tylko Trefl. Trzysetowe zwycięstwo przypieczętowały ataki Schulza, Miki i ostatni Szalpuka, które rozdzielił punktowy blok Amerykanina Daniela McDonnella.

16 BBTS Bielsko-Biała 5 0 5 3:15 0
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 najlepszych zespołów.
Tabela wprowadzona: 2017-10-26

Wyniki 6 kolejki

• TREFL GDAŃSK - MKS Będzin 3:0 (25:23, 25:18, 25:21)
  • Dafi Społem Kielce - Onico Warszawa 0:3 (21:25, 21:25, 23:25)
  • Zaksa Kędzierzyn-Koźle - Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:17, 25:20, 30:28)
  • PGE Skra Bełchatów - Cuprum Lubin 3:0 (25:22, 25:22, 26:24)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (21:25, 23:25, 25:18, 26:24, 16:14)
  • Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (23:25, 18:25, 25:21, 25:19, 8:15)
  • Espadon Szczecin - GKS Katowice 2:3 (20:25, 21:25, 25:23, 25:17, 12:15)
  • BBTS Bielsko-Biała - Łuczniczka Bydgoszcz (przełożony na 21.11)
  • Zaległy mecz 1. kolejki:
  • Jastrzębski Węgiel - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:16, 25:21, 25:18)