80. medal dla Polski w juniorskich mistrzostwach

7 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Hanna Łyczbińska zdobyła pierwszy medal dla Polski podczas rozgrywanych w Baku mistrzostw świata kadetów i juniorów w szermierce. Florecistka Sietom AZS AWFiS Gdańsk zajęła trzecie miejsce w turnieju do lat 20. Jako, że wszystkie biało-czerwone w tej broni uplasowały się w czołowej "16", są szanse na podium także w zawodach drużynowych, które odbędą się 9 kwietnia

.

Tradycyjnie w okresie Świąt Wielkanocnych najlepsi na świecie szermierze do lat 17 i 20 spotykają się, by walczyć o medale. Niegdyś każdy dzień tego typu rywalizacji przynosił Polsce miejsce na podium. Przed wyjazdem do Azerbejdżanu w dorobku mieliśmy 79 medali juniorów, w tym 22 złote oraz 35 krążków kadetów, z 2 złotymi na czele.

Niestety, w ostatnich latach biało-czerwonym coraz trudniej przebić się na podium i zawody w Baku to potwierdziły. Przez trzy dni zmagań indywidualnych kadetów oraz po pierwszym dniu turnieju juniorów nikomu z Polaków nie udało się stanąć na podium. Najbliżej byli w kategorii do lat 17 szpadzista Tomasz Kruk i szablistka Angelika Wątor, którzy odpadali w ćwierćfinałach, zajmując odpowiednio 5. i 6. miejsce.

Do podium nie udało się zbliżyć czworgu gdańskich kadetów. Florecistki Zuzanna Sobczak i Natalia Gołębiowska uplasowały się na początku drugiej "10", kończąc rywalizację z lokatami 10. i 12. Walki eliminacyjne wskazywały, że na więcej stać może być zwłaszcza tą pierwszą zawodniczkę Sietom AZS AWFiS Gdańsk, gdyż pierwszą turę zawodów ukończyła ona z drugim numerem rozstawienia.

W turnieju kadetów florecistów Krystian Gryglewski był 18., a zupełnie nie wyszedł start Mateuszowi Knitterowi, sklasyfikowanemu na 52. miejscu. Tym samym w tej kategorii wiekowej Polska zakończyła mistrzostwa bez medalu.

Humorów w polskiej ekipie nie poprawili również szpadzistki i szabliści, którzy zainaugurowali rywalizację juniorów. Dopiero Hanna Łyczbińska potrafiła przełamać tę niemoc naszej reprezentacji.

Pozyskana jesienią ubiegłego roku z Budowlanych Toruń florecistka hartem ducha zaimponowała w ćwierćfinale, w którym pokonała Yun Shi 11:10, zadając pięć ostatnich trafień z rzędu! W 1/8 finału Chinka pokonała inną z Polek, Emilię Rygielską 2:15 i tym samym torunianka poprzestała na 14. pozycji.

Za ten wysiłek gdańszczanka zapłaciła jednak w półfinale, przegrywając wyraźnie z Inna Derigłazową 4:15. Rosjanka zdobyła następnie złoto, wygrywając w finale z Anitą Blaze (Francja) 15:6. Natomiast na najniższym stopniu podium obok Polki stanęła Włoszka Alice Volpi.

Niewiele brakowało, aby w szerokim finale biła się również siostra bliźniaczka Hani. Marta Łyczbińska w 1/8 finału przegrała nieznacznie z Beatrice Monaco (Włochy) 9:10 i tym samym zakończyła turniej na 9. pozycji.

Opinie (14)

• kiedyś to były czasy (1)

Ania Rybicka Sylwka Gruchała Ala i Kasia Kryczało zdobywali tych medali na pęczki
    a teraz coraz słabiej....
    TRZEBA PRZYŁOŻYĆ SIĘ DO SZKOLENIA!!!!!!!!!!!!
    sam Toruń nie załatwi sprawy

• 10 2

• zawsze po urodzaju nastepuje zastój ale trzeba wierzyć, a nie tylko krytykować

• 2 1

• taki to już pomysł na życie pana prezesa S. (6)

młodzież gdańską marnować
    Toruń importować

• 11 2

• (5)

To dlaczego w zeszłym roku gdy reprezentowały Torun nie weszły nawet do 16 na MŚ?!?!?!?!?!?!
      Po roku pracy w Gdańsku brązowy medal, pomyśl zanim napiszesz kmiotku!!!!

• 1 6

• jakim roku (4)

przyszly w pazdzierniku na studia
        a ponadto w kadrze trenowaly tak samo
        czyli moze jak jest z Torunia to mniej sie nimi zajmuja panowie trenerzy selekcjonerzy z Gdanska?

• 5 2

• nie, kto inny w klubie się nimi zajmował

• 0 3

• (1)

Nie znasz się na szkoleniu to nie pisz. Od października do kwietnia mozna wiele zrobić, a oprócz klubu zmieniły też trenera klubowego.
          Zobacz plan wyjazdów na zgrupowania juniorek- 3/4 czasu i tak spędzają na treningach klubowych.
          I co do tego mają "trenerzy selekcjonerzy z Gdańska" jak oni się zajmują seniorkami, które to robią medale na PŚ?
          Co za de... to wszystko pisze?!

• 0 5

• rysiu nie denerwuj się bo ci żyłka pęknie :):):)

• 1 0

• Lyczbinskie trenowaly w kadrze u ... swojego torunskiego Trenera Klubowego.

Jesli ktos tu pisze o tym ze sukcesy wynikaja z wielotygodniowych treningow kadry to wyjasniam ze trnerem Kadry Juniorek we Florecie Kobiet jest A. Borkowski z Torunia!! To on je szkolil w klubie Budowlani Torun gdy weszly w wiek juniorski. Teraz on jest autorem sukcesu H. Lyczbinskiej na M.Sw. To on bedzie na wszystkich zdjeciach z medalistka. A Rysiu S. chocby niewiadomo co mowil w sprawie blizniaczek nie jest w stanie zaprzeczyc, ze medalistke sobie KUPIL a nie wychowal czy wytrenowal. A inne gdanskie juniorki olal. I taka jest prawda!

• 6 0

• gdanski floret ma slabe szkolenie dzieci (2)

slaba organizacja, drogie wyjazdy, brak motywacji dla dzieciakow - oto gdanska szermierka. Nic dziwnego, że idziemy w dół. Sama hala sportowa i piękne boisko sprawy nie załatwią. Zresztą dziecieki i tek są z nich wyrzucane przez...szkołę.

• 10 5

• Zawsze narzekają te patałachy co nie robią wyników!!!!!!!!!

Nikt wam trenowac nie kazał, są jeszcze szachy i bierki fajtłapy.