Drużyna druga, Gruchała trzecia w Grand Prix Pucharu Świata

28 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Jak za najlepszych lat walczyły polskie florecistki w zawodach Grand Prix Pucharu Świata w Marsylii. W obu turniejach biało-czerwone przebiły się na podium, co im się już dawno nie zdarzyło. Indywidualnie Sylwia Gruchała zajęła trzecie, a Katarzyna Kryczało siódme miejsce. Natomiast drużyna w Challenge Jeanty awansowała aż do finału

.

Turniej był doskonale obsadzony. Rywalizowało ponad 100 zawodniczek i 15 drużyn. Wyniki Polek mogły być jeszcze lepsze, gdyby nie to, że musiały... eliminować się wzajemnie. W pucharowej drabince były aż trzy pojedynki polsko-polskie.

Już w 1/32 finału Gruchała musiała stanąć naprzeciw Anny Rybickiej, która była najlepsza z naszym reprezentantek w ostatnim Grand Prix w Turynie (siódme miejsce). Tym razem wygrała Sylwia 11:10.

W 1/8 finału Kryczało mierzyła się z poznanianką Martyną Synoradzką. Kasia zwyciężyła 14:11 i walce o podium musiała zmierzyć się z... Gruchałą. W tym pojedynku nie było niespodzianki. Sylwia triumfowała 15:4.

Polce przydała się jedna łatwiejsza walka, gdyż wcześniej zaledwie jednym trafieniem pokonała nie tylko wspomnianą Rybicką, ale również Janę Rużawiną (Rosja) 8:7. Także walka z najbardziej doświadczoną zawodniczką ze światowej czołówki, Giovanną Trillini (Włochy), mimo sukcesu naszej reprezentantki 15:11, do lekkich nie należała.

W pojedynku o finał Gruchała potrafiła doprowadzić do dogrywki. Niestety, w dodatkowej minucie lepsza okazała się Elisa Di Francisca (12:11). Włoszka następnie sięgnęła po końcowe zwycięstwo, bijąc w walce o pierwsze miejsce Hyun Hee Nam (Korea Południowa) 15:6. A Sylwia stanęła na najniższym stopniu podium w doborowym towarzystwie, gdyż obok florecistki wszech czasów, Valentiny Vezzali.

Małgorzata Wojtkowiak - Hee Sook Jeon (Korea) 10:13

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Gruchała pozostała na siódmym miejscu. Sylwia ma obecnie 182 punkty. Przed nią czołówka wygląda następująco:
1. VEZZALI Valentina 366 punktów
2. ERRIGO Arianna (Włochy) 322
3. NAM Hyun Hee 304
4. DI FRANCISCA Elisa 286
5. JEON Hee Sook 260
6. SHANAEVA Aida 220

Do turnieju drużynowego Longin Szmit wystawił najlepsze podopieczne z zawodów indywidualnych. Drużyna w składzie Gruchała, Kryczało, Wojtkowiak, Synoradzka spisała się rewelacyjnie. Polski po dziesięciu miesiącach przerwy ponownie awansowały do finału.

W 1/8 biało-czerwone pewnie pokonały 38:24, a następnie stoczyły dramatyczne, ale zakończone happy endem mecze z Niemkami i Rosjankami. Oba te pojedynki nasza drużyna wygrała po 30:29! Dopiero w finale lepsze okazały się Włoszki, triumfując 38:22.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Polki pozostały na szóstym miejsce. Czołówka rankingu wygląda następująco: