Arka Gdynia - Korona Kielce 2:0. Awans do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski

Jacek Główczyński
4 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Marcus, który otworzył wynik meczu Arka Gdynia - Korona Kielce, awansował samodzielnie na trzecie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy w historii klubu. Dla żółto-niebieskich strzelił 57. gola w oficjalnym meczu. Marcus, który otworzył wynik meczu Arka Gdynia - Korona Kielce, awansował samodzielnie na trzecie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy w historii klubu. Dla żółto-niebieskich strzelił 57. gola w oficjalnym meczu.

Arka Gdynia pokonała u siebie Koronę Kielce 2:0 (1:0) i awansowała do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski. Podopiecznym Ireneusza Mamrota udało się wygrać, mimo że od 65. minucie po czerwonej kartce Bartosza Kwietnia grali w "10". Marcus z 57 golami jest już trzeci w klasyfikacji najskuteczniejszych snajperów w historii klubu. Natomiast Maciej Jankowski po 40 dniach przełamał niemożność żółto-niebieskich strzelenia bramki z gry.

Firlej
  • 59' 8 Marcus Zmiany 10 Letniowski
  • 79' 7 Jankowski Zmiany 23 Wolsztyński
  • 89' 20 Młyński Zmiany 37 Boniecki
  • 89' 77 Żebrowski Zmiany 46 Wawszczyk
  • 71' 8 Petrović Zmiany 25 Szymusik
  • 79' 9 Firlej Zmiany 10 Kiełb
  • 86' 19 Łysiak Zmiany 29 Lisowski
  • 86' 6 Podgórski Zmiany 33 Basiuk
  • 86' 55 Gąsior Zmiany 18 Długosz
  • 18' Marcus karny
  • 76' Jankowski
  • 40' Marciniak
  • 53' Kwiecień
  • 61' Młyński
  • 65' Kwiecień
  • 82' Drewniak
  • 38' Petrović
  • 80' Gąsior
  • 90+2 Kiełb

Arka Gdynia miała zagrać z Koroną Kielce o awans do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski 30 października, ale mecz trzeba było opóźnić z powodu zakażeń koronawirusem w ekipie rywali

O awans w Pucharze Polski później

Arce w ostatnich tygodniach z powodzeniem udaje się walczyć z pandemią.

Arka Gdynia - sposoby na uniknięcie koronawirusa?

Arka poznała dziś termin zaległego meczu ligowego. Z Zagłębiem Sosnowiec ma zagrać u siebie 18 listopada
Trener Mamrot zapowiadał, że poważnie podchodzi do pucharowych rozgrywek i nie planuje dużych zmian w
składzie

Ireneusz Mamrot i Bartosz Kwiecień o meczu z Koroną

i tak jest w rzeczywistości. W porównaniu z ostatnim meczem w Łęcznej zmiany tylko wywołane regulaminem, jak Krzepisz w bramce (jako drugi młodzieżowiec) oraz kontuzjami

Górnik Łęczna - Arka Gdynia 2:0 - relacja, oceny dla piłkarzy i trenera

podczas przerwy Arka miała pracować głównie nad skutecznością

Ireneusz Mamrot: Przerwa była nam potrzebna. Co jeszcze mówi trener Arki Gdynia?

nie ma jednak zmian w ustawieniu ofensywy. Dziś w roli ofensywnego pomocnika z konieczności Młyński, nominalny skrzydłowy

W jakim ustawieniu w ofensywie powinna grać Arka Gdynia? - ankieta

4 gole strzelone w rezerwach nie wystarczyły Wolsztyńskiemu na przebicie się do podstawowej "11"

Jak Arka Gdynia odblokowuje napastników? Kto na tym skorzystał?

na ławce Arki po raz pierwszy sprowadzony latem bramkarz Witan
ławka rezerwowych Arki: 27 Witan - 10 Letniowski, 11 Mazek, 23 Wolsztyński, 28 Ślesicki, 31 Markiewicz, 35 Łabojko, 37 Boniecki, 46 Wawszczyk
dla Korony jest to pierwszy mecz od 11 października, kiedy u siebie przegrała z Odrą Opole 0:2
z "11", która rozpoczynała tamten mecz, w wyjściowym składzie na Arkę jest 7 piłkarzy. Trener Bartoszek pośle w bój od razu aż czterech młodzieżowców
na ławkę odesłani m.in. rutyniarze: Kiełb i Cetnarski
ławka rezerwowych Korony: 12 Sandach - 7 Cetnarski, 10 Kiełb, 16 Długosz, 25 Szymusik, 27 Grzelak, 29, Lisowski, 33 Basiuk, 96 Szarek
w tym meczu musi być wyłoniony zwycięzca. Gdy nie będzie znany po 90 minutach, sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minutach, a gdyby i ona nie przyniosła rozstrzygnięcia, decydować będą rzuty karne
mecz rozgrywany jest bez udziału publiczności
piłkarze wychodzą na murawę przy dźwiękach Roty Arki
Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki, Korona białe stroje
1'
od środka mecz rozpoczęła Arka
1'
Osobiński (Korona Kielce) odbił piłkę po strzale Marcusa (ARKA Gdynia). Arka mogła objąć prowadzenie po około 30 sekundach gry
3'
Marcjanik (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza własną bramkę
3'
Krzepisz (ARKA Gdynia) z trudem nad poprzeczką wybił piłkę po strzale głową Kordasa (Korona Kielce)
4'
po drugim rzucie rożnym gości niecelny strzał sprzed pola karnego Kaczmarskiego (Korona Kielce)
4'
tylko piłkarze Arki wiedzą, dlaczego jeszcze nie prowadzą. Najpierw Żebrowski (ARKA Gdynia) nie trafił w piłkę, będąc kilka metrów od bramki, a po chwili po ostrym zagraniu Marciniaka (ARKA Gdynia) wślizgiem na piłkę poszedł Jankowski (ARKA Gdynia) i z 2. metra przeniósł piłkę nad poprzeczką
7'
na spalonym Marcus (ARKA Gdynia)
7'
Korona gra odważnie, nie muruje własnej bramki, chce grać piłką
8'
Marcjanik (ARKA Gdynia) zablokował Firleja (Korona Kielce). Kolejny rzut rożny dla gości
8'
Marcus (ARKA Gdynia) wyręczył obrońców i wybił piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska
9'
Młyński (ARKA Gdynia) dobrze wyprowadził kontrę, ale źle podał w kierunku Jankowskiego (ARKA Gdynia)
10'
zbyt mocne dośrodkowanie Kasperkiewicza (ARKA Gdynia). Marcus (ARKA Gdynia) nie miał szans przejąć piłki
13'
słaby strzał Thiakane (Korona Kielce). Pewnie łapie piłkę Krzepisz (ARKA Gdynia)
14'
trener Bartoszek zachęca Koronę do pressingu już na połowie Arki
15'
posiadanie piłki w inauguracyjnym kwadransie Arka 55, Korona 45 procent
15'
Młyński (ARKA Gdynia) stracił piłkę około 30. metra od własnej bramki. Na szczęście dla gospodarzy niecelnie strzelał Thiakane (Korona Kielce)
rzut karny
16'
Tzimopoulos (Korona Kielce) sfaulował w polu karnym Młyńskiego (ARKA Gdynia), który próbował dojść do podania Marciniaka. Rzut karny dla Arki
18'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcus . Pewny strzał skrzydłowego Arki. Uderzył w lewy róg, gdy bramkarz rzucił się w prawy
18'
dla Marcusa (ARKA Gdynia) to 57. gol w oficjalnym meczu Arki. W klasyfikacji najskuteczniejszych w historii klubu już samodzielnie jest na 3. miejscu. Przed nim: Gadecki 62 i Niciński 61 goli.
19'
Krzepisz (ARKA Gdynia) na róg sparował piłkę po strzale Łysiaka (Korona Kielce) sprzed pola karnego
20'
Krzepisz (ARKA Gdynia) łapie piłkę po strzale głową Kordasa (Korona Kielce). Powinno jednak niepokoić, że do piłek bitych z narożnika boiska przez Podgórskiego rywale dochodzą
21'
Żebrowski (ARKA Gdynia) nie opanował piłki w polu karnym. Przejął ją Osobiński (Korona Kielce)
24'
26'
zablokowany strzał Łysiaka (Korona Kielce) sprzed pola karnego
27'
Kasperkieicz dobrze asekurował piłkę, pozwalając jej wyjść poza końcową linię po zbyt mocnym dośrodkowaniu Podgórskiego (Korona Kielce)
28'
gol zdobyty przez Arkę nie zmienił obrazu gry, nadal mecz jest otwarty z obu stron. Korona stara się atakować, a tym samym gospodarze mają miejsce na szybki atak
31'
Marciniak (ARKA Gdynia) z autu wrzucił piłkę w pole karne, ale tam odgwizdany faul Jankowskiego (ARKA Gdynia)
33'
Thiakane (Korona Kielce) wyręczył obrońców, wybijając piłkę po dośrodkowaniu Marciniaka (ARKA Gdynia)
33'
jeszcze Thiakane (Korona Kielce) wpadł w Żebrowskiego (ARKA Gdynia), ale oby się bez kontuzji
34'
Łysiak (Korona Kielce) nie trafił w piłkę w polu karnym po dobrym dograniu Podgórskiego (Korona Kielce)
37'
Marcjanik (ARKA Gdynia) walczył, by uniknąć rzutu rożnego, ale jest piąty korner dla rywali
38'
bez zagrożenia dla Arki po tym kornerze gości
38'
Żółtą kartką został ukarany Petrović (Korona Kielce) po faulu na Kwietniu
39'
sędzia upomina jeszcze ustnie trenera gości
40'
Osobiński (Korona Kielce) odbił piłkę po strzale Jankowskiego (ARKA Gdynia)
40'
Żółtą kartką został ukarany Marciniak (ARKA Gdynia) po faulu na Petroviciu
43'
Młyński (ARKA Gdynia) zablokowany w "16" Korony, a jeszcze był spalony
45'
dużo fauli Korony. Już 13
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
na spalonym Jankowski (ARKA Gdynia)
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - KORONA KIELCE 1:0
Dobry do oglądania mecz, gdyż obie drużyny starają się grać ofensywnie. Przy dużej liczbie podbramkowych sytuacji może dziwić tylko fakt, że jedyny gol padł po rzucie karnym. Do poprawki nadal skuteczność, a także większa dokładność w finalizacji akcji, bo miejsca i czasu pod bramką przeciwnika jest dziś dużo, by wszystko lepiej wykończyć.
W Arce o wyższe prowadzenie mógł z pewnością zadbać Jankowski (ARKA Gdynia), zwłaszcza w 4. minucie, gdy przeniósł piłkę nad poprzeczką z najbliższej odległości.
Arka prowadzi zasłużenie, ale Korony nie można jeszcze przekreślać. Krzepisz (ARKA Gdynia) dwukrotnie bronił w trudnych sytuacjach, a raz wyręczył go Łysiak (Korona Kielce) kiksując w bardzo dobrej sytuacji do strzału.
Strzelec jak na razie jedynego gola - Marcus z 57 bramkami jest trzeci w klasyfikacji wszech czasów najlepszych snajperów Arki.
46'
drugą połowę rozpoczęła Korona
46'
nie zmian w składach
47'
indywidualna akcja Łysiaka (Korona Kielce) zakończona niecelnym strzałem sprzed "16"
48'
Kwiecień (ARKA Gdynia) skiksował we własnym polu karnym po akcji Podgórskiego (Korona Kielce), ale bez przykrych konsekwencji
50'
Młyński (ARKA Gdynia) efektownie uderzył piętą po dograniu Kasperkiewicza (ARKA Gdynia), ale nie trafił w bramkę
52'
centymetrów zabrakło Jankowskiego (ARKA Gdynia), aby dołożyć nogę do piłki i skierować ją już do pustej bramki. Podawał Młyński (ARKA Gdynia)
53'
Żółtą kartką został ukarany Kwiecień (ARKA Gdynia).
54'
rzut rożny dla Korony
54'
w rzutach rożnych 6:0 dla Korony
55'
zamieszanie w "16" Arki po rzucie rożnych gości. Wreszcie piłkę przejął Krzepisz (ARKA Gdynia)
55'
szybka kontra Arki. Osobiński (Korona Kielce) broni w sytuacji sam na sam z Marcusem (ARKA Gdynia), którego dobrym podaniem obsłużył Jankowski (ARKA Gdynia)
55'
rozgrzewa się Letniowski, najlepszy snajper Arki, który ostatnio przez tydzień nie trenował z powodu urazu
58'
Danch (ARKA Gdynia) wybija piłkę spod własnej bramki po dośrodkowaniu Thiakane (Korona Kielce)
58'
na spalonym Marciniak (ARKA Gdynia), który wybiegł sam na sam z bramkarzem
59'
ARKA Gdynia przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Marcus, w jego miejsce wchodzi Letniowski.
60'
Letniowski (ARKA Gdynia) od razu po wejściu sprawdził Osobińskiego (Korona Kielce). Bramkarz Korony wybił piłkę poza bramkę
61'
Osobiński (Korona Kielce) wybił piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Letniowskiego (ARKA Gdynia)
61'
Żółtą kartką został ukarany Młyński (ARKA Gdynia) po faulu na Łysiaku
62'
Łysiak (Korona Kielce) z rzutu wolnego trafił w mur zawodników Arki
63'
dużo rwanych akcji. Już 30. faul tego dnia. 17. Korony
65'
posiadanie piłki 51:49 na korzyść Arki
żółta i czerwona
65'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Kwiecień (ARKA Gdynia) po faulu na rozpoczynającym kontrę Gąsiorze
65'
Arka musi grać w "10". Kwiecień dwie karki zarobił zaledwie w 12 minut!
65'
szczęście przy Arce. Thiakane (Korona Kielce) z kilku metrów spudłował po strzale głową po dośrodkowaniu Podgórskiego (Korona Kielce)
68'
68'
bez zagrożenia dla Arki pod dośrodkowaniu z narożnika boiska gości
69'
Krzepisz (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Podgórskiego (Korona Kielce)
69'
Szymusik przygotowywany do zmiany
70'
Arka, grając w "10", na razie broni się głównie na własnej połowie
71'
Korona Kielce przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Petrović, w jego miejsce wchodzi Szymusik.
71'
trener Bartoszek najwyraźniej chce dodać szybkości i nowych sił na prawym skrzydle
73'
Młyński (ARKA Gdynia) zdecydował się na atak, choć miał naprzeciw siebie trzech rywali. Stracił piłkę
74'
Thiakane (Korona Kielce) zdobył rzut rożny
74'
8. korner Korony nie zaskoczył Arki
76'
[2:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jankowski. Z lewego skrzydła dograł piłkę Marciniak. Jankowski chciał uderzał z woleja, a gdy mu się nie udało szpicem buta skierował piłkę do siatki prawą nogą
76'
przypomnijmy, że w tym sezonie Arka wygrała jeden mecz, który kończyła w "10". W I lidze u siebie pokonała Puszczę Niepołomice 3:2. Wówczas zwycięskiego gola zdobył Młyński (ARKA Gdynia)
79'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jankowski, w jego miejsce wchodzi Wolsztyński.
79'
Korona Kielce przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Firlej, w jego miejsce wchodzi Kiełb.
80'
Żółtą kartką został ukarany Gąsior (Korona Kielce).
82'
Żółtą kartką został ukarany Drewniak (ARKA Gdynia).
83'
po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Łysiaka (Korona Kielce) niecelnie strzelał Kiełb (Korona Kielce)
83'
faule - 16 Arka, 22 Korona
85'
Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) dobył rzut wolny na wysokości pola karnego Korony
85'
nikt nie doszedł do dośrodkowania Drewniaka (ARKA Gdynia) z rzutu wolnego
85'
aż trzech zawodników równocześnie wymieni trener gości
86'
Korona Kielce przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łysiak, w jego miejsce wchodzi Lisowski.
86'
Korona Kielce przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Podgórski, w jego miejsce wchodzi Basiuk.
86'
Korona Kielce przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gąsior, w jego miejsce wchodzi Długosz.
89'
Krzepisz (ARKA Gdynia) obronił strzał z ostrego kąta Długosza (Korona Kielce)
89'
pomocy medycznej potrzebuje Młyński (ARKA Gdynia)
89'
będą też zmiany w Arce
89'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Młyński, w jego miejsce wchodzi Boniecki.
89'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żebrowski, w jego miejsce wchodzi Wawszczyk.
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
Żółtą kartką został ukarany Kiełb (Korona Kielce).
90+4
Letniowski (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
90+4
krótko rozegrany rzut rożny przez Arkę
90+5
KONIEC MECZU. ARKA GDYNIA - KORONA KIELCE 2:0 (1:0)
Arka awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski. Następny mecz rozegra w przyszłym roku, a rywala wyłoni losowanie
Druga połowa była dużo gorszym widowiskiem. Przede wszystkim zepsuły ją faule, łącznie aż około 40 z obu stron i kartki. Od 65. minuty Arka grała w "10" po czerwonej kartce Kwietnia. Korona atakowała, oddała tego dnia więcej strzałów, ale to Jankowski (ARKA Gdynia) przełamał niemoc żółto-niebieskich, strzelając pierwszego od 40 dni gola w gry w oficjalnym meczu Arki. Tyle też samo gdynianie czekali na zwycięstwo, które stało się faktem wraz z awansem do najlepszej "16" Pucharu Polski. Co ciekaw Arka jako pierwszy gospodarz meczu 1/16 finału odniosła zwycięstwo.