• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Algieria, Azerbejdżan, Namibia, Nigeria i Włochy. Skąd są piłkarze niższych lig?

Damian Konwent
5 października 2023, godz. 13:30 
Opinie (28)
Namibijczyk Duncan Cunion z Energa Bałtyku Gdynia, Nigeryjczyk Frankie Adanu Ogbe z Moreny Gdańsk czy Włoch Giancarlo Ajani z Olimpii Osowa to jedni z zagranicznych piłkarzy, którzy grają w trójmiejskich zespołach w niższych ligach piłkarskich. Namibijczyk Duncan Cunion z Energa Bałtyku Gdynia, Nigeryjczyk Frankie Adanu Ogbe z Moreny Gdańsk czy Włoch Giancarlo Ajani z Olimpii Osowa to jedni z zagranicznych piłkarzy, którzy grają w trójmiejskich zespołach w niższych ligach piłkarskich.

Algieria, Azerbejdżan, Namibia, Nigeria, Włochy, a także Ukraina i Białoruś to narodowości, z których pochodzą piłkarze trójmiejskich zespołów w niższych ligach. Co ciekawe, jeden z nich ma nawet na koncie występy w młodzieżowej Lidze Mistrzów. Zazwyczaj sami zgłaszają się do gry, bo piłka nożna to ich pasja. Nie otrzymują za to wynagrodzenia, a na co dzień w Polsce pracują lub uczą się. W weekend 7-8 października możecie zobaczyć ich na trójmiejskich boiskach, więc sprawdźcie, gdzie będą rozgrywane mecze.

Piłkarze ośmiu nacji w niższych ligach w TrójmieścieNajwiększe kluby na świecie tworzą piłkarze przeróżnych narodowości. Podobnie jest także na najwyższych poziomach rozgrywkowych w Polsce. Jednak, co ciekawe, nie tylko tam, bo można ich znaleźć również w niższych ligach. Tylko w samym Trójmieście grają zawodnicy aż ośmiu nacji i mowa tu nie tylko o krajach europejskich, bo mamy nawet graczy spoza naszego kontynentu.Przepisy i limityJednak nim przejdziemy do części, w której powiemy sobie o nich więcej, musimy zaznaczyć, że w Polsce istnieją przepisy, które regulują grę zagranicznych piłkarzy.

- W każdym zespole od IV ligi w dół, na boisku może przebywać maksymalnie jeden zawodnik spoza Unii Europejskiej. Istnieją jednak wyjątki. Komisja do spraw Rozgrywek może zezwolić na większą liczbę, ale musi być to odpowiednio uargumentowane przez klub, czyli na przykład, że dany gracz angażuje się w rozwój zespołu, jest pracownikiem klubu czy stadionu itd. Takie dokumenty należy wysłać do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i na tej podstawie wydana zostaje decyzja - mówi nam Mateusz Wiech z Pomorskiego ZPN.


NamibiaWarto było wyjaśnić tę kwestię, bo mówiąc obcokrajowcy, na myśli mieliśmy właśnie sporo zawodników spoza Unii Europejskiej. Takim przykładem jest m.in. Energa Bałtyk Gdynia, który w swoim zespole ma Duncana Cuniona z Namibii i dobrze znanego już Maksyma Demiańczuka z Ukrainy, który na polskich boiskach gra już od 2015 roku. Dlatego też w jego przypadku dużo łatwiej o grę, nawet jeśli jest graczem spoza UE.

- Maks w Polsce gra od wielu lat, w barwach samego Bałtyku ma rozegranych ponad 100 spotkań. Natomiast Duncan jest naszym zawodnikiem od minionego lata, choć mógł trafić już zimą. Tutaj zadecydowały względy rodzinne. Wraz z przybraną rodziną mieszkał przez długi czas w Niemczech, miał tam pozwolenie na pracę i tam zresztą grał w niższych ligach. Pewnego razu jego mama, gdynianka, skontaktowała się z Dariuszem Grubbą, czyli trenerem bramkarzy pierwszego zespołu, że cała rodzina przeprowadza się do Trójmiasta i szuka miejsca, gdzie jej syn mógłby grać w piłkę. Zaprosiliśmy go na testy i uznaliśmy, że to gracz, który będzie mógł pomóc drużynie. Początkowo na drodze stanęły problemy wizowe, dlatego wiosną nie mogliśmy podjąć współpracy, ale przed obecnym sezonem wszystkie formalności zostały już dopełnione - zdradza Andrzej Adamczyk, prezes Energa Bałtyku.
Zagraniczni piłkarze w trójmiejskich klubach niższych lig:

 • Energa Bałtyk Gdynia: Duncan Cunion (Namibia), Maksym Demiańczuk (Ukraina)
 • Jaguar Gdańsk I/II: Aslan Badalzada (Azerbejdżan), Oualid Soual (Algieria), Vadym Kushnir (Ukraina),
 • Stoczniowiec Gdańsk: Eduad Morew (Ukraina), Matsvei Yermakovich (Białoruś)
 • AP KP Gdynia: Andrii Vonsovych (Ukraina)
 • Ogniwo Sopot: Dmitry Rodnenok (Białoruś)
 • KP Gdynia: Mykola Popov (Ukraina)
 • Olimpia Osowa: Giancarlo Ajani (Włochy)
 • Sopocka Akademia Piłkarska: Oleksandr Yakovlev (Ukraina)
 • Morena Gdańsk: Artem Linhart (Ukraina), Frankie Adanu Ogbe (Nigeria)


Algieria i AzerbejdżanPiłkarze z bardzo odległych państw występują też w zespołach Jaguara Gdańsk. To: Oualid Soual z Algierii czy Aslan Badalzada z Azerbejdżanu. Ponadto gra również Vadym Kushnir z Ukrainy.

- To ciekawe, bo zawodnicy sami zgłaszają się, że chcieliby zostać przetestowani w naszym klubie. Aslan i Oualid w ten sposób trafili do nas w ostatnich tygodniach. Co ciekawe, ten pierwszy ma za sobą występy w młodzieżowej Lidze Mistrzów z Qarabagiem. Obaj w Polsce mieszkają od jakiegoś czasu. Na co dzień pracują lub uczą się, a dodatkowo poświęcają czas na treningi. Muszę przyznać, że ludzi, którzy chcą grać u nas jest o wiele więcej. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca, dwóch, przyjęliśmy 130 graczy do akademii, a w sumie jest ich 830. Ciekawym przypadkiem był Iwan Kapranow z Ukrainy, który po 1,5 roku gry w zespołach młodzieżowych przeniósł się do Warty Poznań. Tam gra dziś w zespole CLJ U-15 - wyjaśnia Jacek Jadanowski, prezes Jaguara.
Jaguar Gdańsk przedłużył serię zwycięstw, Bałtyk Gdynia ograł lidera. Przeczytaj relację z ostatnich meczów IV ligi Jaguar Gdańsk przedłużył serię zwycięstw, Bałtyk Gdynia ograł lidera. Przeczytaj relację z ostatnich meczów IV ligi

NigeriaPiłkarzy urodzonych daleko od Polski można znaleźć jeszcze niżej, bo w B Klasie. Morena Gdańsk w swoich szeregach ma Nigeryjczyka Frankiego Adanu Ogbe.

- Frankie napisał do nas na Facebooku przed startem sezonu. Powiedział, że szuka klubu, bo niedawno przeprowadził się do Polski. Tutaj jest nauczycielem języka angielskiego, a w naszym zespole gra jako napastnik albo środkowy pomocnik. To bardzo pozytywna i przyjazna osoba, świetnie wpasował się do drużyny - uważa Mateusz Kinczewski, kapitan Moreny.
Puchar Polski na Pomorzu. Poznaj drużyny, które awansowały w ostatniej rundzie Puchar Polski na Pomorzu. Poznaj drużyny, które awansowały w ostatniej rundzie

WłochySą też tacy, którzy nie musieli pokonywać aż tyle kilometrów. W B-klasowej Olimpii Osowa gra Włoch Giancarlo Ajani.

- Mama jest Polką, a tata Włochem. Urodziłem się w Italii, a w wieku 21 lat przyjechałem na święta do Polski. To był czas, gdy we Włoszech nie miałem pracy i nie wiedziałem za bardzo co robić. Wtedy dostałem propozycję od polskiej firmy, która akurat szukała osoby zajmującej się sprzedażą na włoski rynek. Pierwszy rok był bardzo ciężki, m.in. ze względu na brak słońca, inną kulturę i mentalność. Dużo razy myślałem, żeby wrócić do Italii, ale uznałem, że do wszystkiego można się przyzwyczaić. Dziś mogę przyznać, że nie chcę tam wracać. Prowadzę swoją firmę w Polsce, moja narzeczona jest Polką i w końcu znalazłem fajny zespół Olimpię Osowa. Piłka od zawsze była moją pasją. Gram od 11. roku życia, wcześniej m.in. w drużynach Tuscia Calcio i Bagnaia Calcio. Na co dzień jestem fanem klubu AS Roma. Czasami latam na weekend, żeby obejrzeć jej mecze - mówi sympatyczny Włoch.


Ukraina, Białoruś, wkrótce i Turcja?Natomiast pozostali obcokrajowcy to przede wszystkim Ukraińcy i Białorusini. M.in. Eduad MorewMatwiej Yermakovich i grają dla V-ligowego Stoczniowca Gdańsk.

- Obaj sami się do nas zgłosili i są zawodnikami pierwszego zespołu. Ciekawostką jest, że Matwiej pełni ponadto rolę masażysty. Właśnie kompletuje dokumenty, aby formalnie mógł też pracować. Niewykluczone, że niebawem będziemy mieli także innego zagranicznego zawodnika w swoich szeregach, bo ostatnio chęć gry wyraził także Turek - mówi Łukasz Jeżewski, prezes Stoczniowca.
Ponadto Andrii Vonsovych gra w AP KP Gdynia, Dmitry Rodnenok w Ogniwie Sopot czy Oleksandr Yakovlev w Sopockiej Akademii Piłkarskiej. Wszystkich można co weekend oglądać na boiskach niższych lig. Poniżej prezentujemy harmonogram meczów na 7 i 8 października.

Najbliższe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowychCENTALNA LIGA JUNIORÓW
ARKA GDYNIA - Zagłębie Lubin, sobota, godz. 11, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17
GES Poznań - ARKA GDYNIA, sobota, godz. 12
LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin, niedziela, godz. 12 , ul. Jana z Kolna 18, Sopot
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
AP ORLEN GDAŃSK - UKS SMS Łódź, sobota, godz. 12:45, ul. Traugutta 29
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

III LIGA
Pogoń II Szczecin - GEDANIA 1922 GDAŃSK, sobota, godz. 12
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
Supra Kwidzyn - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 12
MKS Władysławowo - GEDANIA 1922 II GDAŃSK, sobota, godz. 13
Powiśle Dzierzgoń - JAGUAR GDAŃSK, sobota, godz. 15
Pogoń Lębork - ENERGA BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 16
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - KS Chwaszczyno, sobota, godz. 11, ul. Marynarki Polskiej 177
PORTOWIEC GDAŃSK - JAGUAR II GDAŃSK, sobota, godz. 13, ul. Wyzwolenia 8
Pauza: ENERGA BAŁYK II GDYNIA
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
Barca Bolszewo - POMORZANIN GDYNIA, sobota, godz. 11
KP GDYNIA - Dragon Bojano, sobota, godz. 15, ul. Olimpijska 5
AP KP GDYNIA - OGNIWO SOPOT, niedziela, godz. 19, ul. Olimpijska 5
TERMINARZ I TABELA A KLASY

B Klasa
Wisła Długie Pole - MORENA GDAŃSK, sobota, godz. 15
GTS Juszkowo - JAGUAR III GDAŃSK, sobota, godz. 15
OLIMPIA OSOWA - TYLKO LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 17, ul. Budowlanych 49
UKS KLUKOWO - Sokół II Ełganowo, niedziela, godz. 11, ul. Radarowa 26
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - STOCZNIOWIEC II GDAŃSK, niedziela, godz. 15, ul. 23 Marca 95
TERMINARZ I TABELA B KLASY

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Jaguar Gdańsk

 

Relacje LIVE

Najczęściej czytane