Anna Potrzuska z AZS AWFiS Gdańsk młodzieżową mistrzynią świata w wioślarstwie

23 lipca 2023, godz. 13:45
Opinie (8)
Polska czwórka bez sterniczki - młodzieżowe mistrzynie świata Płowdiw 2023. Polska czwórka bez sterniczki - młodzieżowe mistrzynie świata Płowdiw 2023.

Anna Potrzuska została młodzieżową mistrzynią świata do lat 23 w wioślarstwie. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk w bułgarskim Płowdiw zdobyła złoto w czwórce bez sterniczki. - Nie da się opisać naszej radości - podkreśla podopieczna Michała Rychlickiego. Na świętowanie nie ma czasu, gdyż już na przełomie lipca i sierpnia czeka ją start w 31. Letniej Uniwersjadzie w chińskim Chengdu, gdzie w osadzie mieć będzie koleżankę klubową - Izabelę Pawlak.

- To najważniejszy medal w mojej dotychczasowej karierze! Trudno mi cokolwiek powiedzieć, bo jeszcze to do mnie nie dotarło - mówi Anna Potrzuska.
Przeczytaj o sukcesie Anny Potrzuskiej w młodzieżowych wicemistrzyniach Europy 2021 w wioślarstwie Przeczytaj o sukcesie Anny Potrzuskiej w młodzieżowych wicemistrzyniach Europy 2021 w wioślarstwie

Po dwóch srebrnych medalach z młodzieżowych mistrzostw Europy (2021, 2022) wioślarka AZS AWFiS została młodzieżową mistrzynią świata w czwórce bez sterniczki. W bułgarskim Płowdiw płynęła w osadzie z: Martyną Jankowską ((AZS AWF Gorzów Wlkp.), Weronika Ludwiczak (KTW Kalisz) oraz Barbarą Jechorek (Posnania).

Biało-czerwone dwukrotnie wychodziły na wodę. 20 lipca wygrały drugi przebieg i dzięki temu zdobyły bezpośredni awans do finału. 2 kilometry przepłynęły w czasie 6:44.98, wyprzedzając o blisko 2 sekund Wielką Brytanię oraz uzyskując jeszcze większą przewagę nad: Amerykankami, Włoszkami, Francuzkami i Chinkami.

- To był bardzo ważny start, gdyż dzięki wygranej nie musiałyśmy tracić sił na kolejne biegi - podkreśla podopieczna trenera Michała Rychlickiego, który jako zawodnik zdobył również tytuł młodzieżowego mistrza świata, tyle że w czwórce podwójnej wagi lekkiej (2003).
23 lipca, w niedzielnym finale Polki prowadziły od startu o mety, choć na finiszu mocno naciskały je rywalki. Nasze wioślarki popłynęły jeszcze szybciej niż 3 dni wcześniej. Zwyciężyły w czasie 6:33.99, o 0,4 sekundy wyprzedzając osadę Chile oraz o blisko 2 sekundy Australię. Kolejne miejsca zajęły: Wielka Brytania, Kanada i Niemcy.

- Bardzo się cieszę, że mogłam posłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Nie da się opisać naszej radości - zapewnia Ania.

Jednak na świętowanie sukcesu zawodniczka AZS AWFiS nie ma czasu. Już na przełomie lipca i sierpnia czeka ją start w 31. Letniej Uniwersjadzie w chińskim Chengdu. Skład mistrzowskiej osady z Płowdiw zmieni się w 50 procentach.

Potrzuska i Jankowska w studenckich igrzyskach otrzymają wsparcie: Izabeli Pawlak (AZS AWFiS Gdańsk) i Katarzyny Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.).

Łącznie w młodzieżowych mistrzostwach świata do lat 23 Płowdiw 2023 reprezentacja Polki zdobyła cztery medale. Złoto wywalczył jeszcze na jedynce Piotr Płomiński, a srebro zdobyli: Jakub WoźniakKonrad Domański na dwójce podwójnej oraz Wiktoria KalinowskaJessika Sobocińska na dwójce podwójna wagi lekkiej.

W Młodzieżowych Mistrzostwach Świata 2023 startowało jeszcze troje gdańskich wioślarzy. Bartosz Bartkowski (AZS AWFiS) w czwórce z Igorem Czekanowiczem, Michałem Rańdą, Bartosz i Cezarym Litką został wycofany z finału B z powodu niedyspozycji jednego z zawodników, a w przedbiegu zajęli 4. miejsce, tracąc szansę na pierwszą "6".

Natomiast Natasha Malicka (Drakkar) i Ania Khlibenko zajęły 11. Miejsce w czwórce wspólnie z Zofią Śmigielską i Dominiką Baranowską. W przedbiegu były na 5. pozycji, tracąc szanse na "6".