Arka Gdynia - Chojniczanka 0:0. Bartosz Rymaniak odchodzi. Janusz Kupcewicz z gwiazdą

1 lipca 2023, godz. 13:45
Opinie (135)
aktualizacja: godz. 20:30 (1 lipca 2023)

Arka Gdynia szuka nowego kapitana. Sparing w tej roli rozpoczął Ołeksandr Azacki (na środku), mając u boku m.in. Przemysława Stolca (drugi z prawej), który wiosną też grał z opaską. Arka Gdynia szuka nowego kapitana. Sparing w tej roli rozpoczął Ołeksandr Azacki (na środku), mając u boku m.in. Przemysława Stolca (drugi z prawej), który wiosną też grał z opaską.

Arka Gdynia zremisowała na bocznym boisku GCS przy ul. Olimpijskiej z Chojniczanką Chojnice 0:0. Stroną atakującą byli żółto-niebiescy ale najlepszej szansy na gola nie wykorzystał dla gości Damian Nowacki, który z rzutu karnego strzelił w poprzeczkę. Trener Wojciech Łobodziński sprawdził 21 piłkarzy. W roli kapitanów zadebiutowali: Ołeksandr Azacki i Dawid Gojny. Natomiast piłkarz 90-lecia klubu - Janusz Kupcewicz został uhonorowany we Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu.

Aktualizacja, godz. 20:30

ARKA (pierwsza połowa): Chudy - Tomal, Azacki, Lipkowski - Predenkiewicz, Borecki, Bednarski, Stolc - Skóra, Capanni - Wilczyński

ARKA (druga połowa): Lenarcik - Tomal (65 Stolc), Dobrotka, Marcjanik - Szymański, Zieliński, Milewski, Gojny - Sawicki, Kobacki - Czubak

CHOJNICZANKA (pierwsza połowa): Primel - Raburski, Golak, Boczek, Zagraba, Skonieczny, Borysiuk, Paprzycki, Korczyc, Mikołajczak - Chiliński

CHOJNICZANKA (druga połowa) Antkowiak - Kiełkucki, Goliński, Kasperowicz, Szczytniewski - Pawłowski, Szczepanek, Nowacki, Surożyński - Prałat, Idzik

Janusz Kupcewicz został uhonorowany na Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. To była już 22. edycja. Najlepsi polscy sportowcy i trenerzy w historii, a także niektóre gwiazdy światowego sportu, nieopodal OPO Cetniewo honorowani są od 2000 roku poczynając.

Karol Czubak: To nie wstyd. Awans się opłacał. Przeczytaj specjalny wywiad  z napastnikiem Arki Gdynia, w którym pytania zadawali czytelnicy Karol Czubak: To nie wstyd. Awans się opłacał. Przeczytaj specjalny wywiad z napastnikiem Arki Gdynia, w którym pytania zadawali czytelnicy

Obecnie są tam już 153 gwiazdy. Piłkarz 90-lecia Arki Gdynia, który zmarł w ubiegłym roku, został wyróżniony obok: Pele, Włodzimierza Smolarka oraz młociarzy: Pawła FajdkaSzymona Ziółkowskiego, biathlonistki Zofii Kiełpińskiej i gdyńskiego żeglarza Zygfryda Perlickiego. Uroczystość rozpoczęła się w sobotę, 1 lipca o godzinie 15.

Janusz Kupcewicz został uhonorowany na Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Janusz Kupcewicz został uhonorowany na Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.
We wcześniejszych latach na alei uhonorowano takich przedstawicieli futbolu jak: Włodzimierz Lubański, Jan Tomaszewski, Zbigniew Boniek, Grzegorz Lato, Kazimierza Deyny, Józef Młynarczyk oraz trener Kazimierz Górski.

Janusz Kupcewicz w ostatniej drodze. Wybitnego piłkarza żegnały legendy futbolu Janusz Kupcewicz w ostatniej drodze. Wybitnego piłkarza żegnały legendy futbolu

Tego samego dnia, w samo południe, na bocznym boisku GCS przy ul. Olimpijskiej, Arka Gdynia rozpoczęła grę ze spadkowiczem z Fortuna 1. Ligi - Chojniczanką. Trener Wojciech Łobodziński w pierwszym sparingu w ramach przygotowań do sezonu 2023/24 zaproponował ustawienie z trójką obrońców. W pierwszej "11" z nowych zawodników pomieścił: Martina ChudegoMichała Boreckiego. O formie słowackiego bramkarza nic nie wiadomo, gdyż był praktycznie bezrobotny.

Natomiast pomocnik popisał się najgroźniejszym strzałem w pierwszej połowie. Po jego uderzeniu z rzutu wolnego z blisko 30 metrów Damian Primel z trudem wypchnął piłkę poza własną bramką, popisując się efektowną poradą. Ponadto Borecki zaliczył żółtą kartkę, gdy faulem przerwał kontrę rywali.

Arka Gdynia: Mateusz Stępień sprzedany, Modou Camara wypożyczony Arka Gdynia: Mateusz Stępień sprzedany, Modou Camara wypożyczony

Bramkarza Chojniczanką przed przerwą zatrudnił jeszcze tylko Luan Capanni. Brazylijczyk do bramki miał znacznie bliżej niż Borecki, ale uderzył zbyt lekko, aby cieszyć się z gola.

Dużo ochoty do gry przejawiali też zawodnicy, którzy wrócili z wypożyczeń. Jakub Wilczyński, mimo że twarz po kontuzji częściowo zakrywał ochraniaczem, już w pierwszym kwadransie miał dwie niezłe sytuacje, a Kasjan Lipkowski huknął niecelnie z dystansu. Obaj poprzedni sezon spędzili w II-ligowym KKS 1925 Kalisz.

Wyjściowy skład Arki Gdynia na pierwszy sparing w ramach przygotowań do sezonu 2023/24. Wyjściowy skład Arki Gdynia na pierwszy sparing w ramach przygotowań do sezonu 2023/24.

Arka Gdynia - transfery lato 2023

Przyszli:
Wiktor Sawicki (pozycja: napastnik, z drużyny juniorów, kontrakt w Arce do 30.06.2025)
Michał Borecki (pomocnik, KKS 1925 Kalisz, 30.06.2026)
Martin Chudy (paszport: Słowacja, bramkarz, Concordia Chiajna/Rumunia, 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Abdallah Hafez (paszport Egipt, pomocnik, Górnik Polkowice, 30.06.2026 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Paweł Lenarcik (bramkarz, Miedź Legnica, 30.06.2025)
Wojciech Łobodziński (I trener, Miedź Legnica, 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Tomasz Grzegorczyk (asystent I trenera, 30.06.2024)
Paweł Depka (bramkarz, Stolem Gniewino, powrót z wypożyczenia, 30.06.2025)
Olaf Kobacki (pomocnik, Miedź Legnica, powrót z wypożyczenia, 30.06.2026)
Kasjan Lipkowski (obrońca, KKS 1925 Kalisz, powrót z wypożyczenia, 30.06.2028)

Mogą przyjść:
Jakub Wilczyński (napastnik, KKS 1925 Kalisz, powrót z wypożyczenia, 30.06.2023)
Patryk Soboczyński (pomocnik, Stolem Gniewino, powrót z wypożyczenia, 30.06.2025)
Kornel Przyborowski (pomocnik, KP Starogard Gdańsk, powrót z wypożyczenia, 30.06.2024)
Zak Abbott (pomocnik), Kacper Łukowicz (bramkarz) - obaj z drużyny rezerw

Przedłużył kontrakt
Wojciech Zieliński (pomocnik, do 30.06.2027)

Mają odejść:
Bartosz Rymaniak (obrońca, kontrakt w Arce do 30.06.2024)
Marcus (pomocnik/napastnik, koniec kontraktu)

Odeszli:
Mateusz Stępień (skrzydłowy/wahadłowy, nowy klub: Stal Mielec, transfer definitywny)
Modou Camara (obrońca, Olimpia Grudziądz, wypożyczenie na sezon 2023/24 z opcją skrócenia po rundzie jesiennej)
Daniel Kajzer (bramkarz, Botew Płowdiw/Bułgaria wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Omran Haydary (Afganistan/Holandia, pomocnik, koniec wypożyczenia z Lechii Gdańsk, 1 lipca będzie wolnym zawodnikiem)
Mateusz Żebrowski (pomocnik/napastnik, koniec kontraktu)
Michał Molenda (bramkarz, koniec kontraktu)
Michał Macek, Marcin Radzewicz (asystenci pierwszego trenera, koniec kontraktów)

Arka Gdynia - aktualna kadra pierwszej drużyny

W przerwie szkoleniowiec Arki wymienił 10 piłkarzy z "11". Na boisku został tylko Jerzy Tomal. Łącznie w akcji zobaczyli 21 miejscowych zawodników. Zabrakło m.in. Bartosza Rymaniaka. Rutynowany defensor, mimo kontraktu do 30 czerwca 2024 roku, ma pożegnać się z klubem już teraz. Natomiast absencje Janusza Gola czy Huberta Adamczyka tłumaczono kontuzjami.

Druga połowa rozpoczęła się pechowo dla gdynian. Chojniczanka szybko zdobyła rzut karny. Na szczęście dla nowego bramkarza żółto-niebieskich - Pawła Lenarcika w 50. minucie z 11. metra piłka została skierowana przez Damiana Nowackiego w poprzeczkę.

W Fortuna 1. Lidze Arka Gdynia nie zarabia na transferach. Bilans ujemny W Fortuna 1. Lidze Arka Gdynia nie zarabia na transferach. Bilans ujemny

W odpowiedzi była poprzeczka po drugiej stronie boiska. Piłka trafiła w nią po rykoszecie po uderzeniu Dawida Gojnego. Ten piłkarz po przerwie przejął również opaskę kapitana od Ołeksandra Azackiego, który tej roli rozpoczął mecz.

Jednak nie jest to wybór jeszcze ostateczny. Trener Łobodziński nadal pod tym kątem zamierza obserwować podopiecznych, a ostateczną decyzję ma podjąć przed rozpoczęciem rozgrywek.

Czy to będzie kolejne odkrycie Arki Gdynia? Kasjan Lipkowski zapewnia: Czy to będzie kolejne odkrycie Arki Gdynia? Kasjan Lipkowski zapewnia: "Sodówka" mi nie grozi

Arka przez większą cześć sparingu była stroną przeważającą, ale albo nie potrafiła przełożyć tego na sytuacje bramkowe, albo w tym nielicznych groźnych brakowało jej skuteczności. Na przykład 7 minut przed końcem gry strzał Karola Czubaka został zablokowany, a dobijający z kilku metrów Olaf Kobacki posłał piłkę nad bramką.

Mecz na trybunach bocznego boiska GCS przy ul. Olimpijskiej oglądało około 150 kibiców. Nie było okrzyków i dopingu, ani klubowych barw. Na sparingu był obecny Michał Kołakowski, prezes i właściciel większościowy Arki.

Michał Kołakowski ponownie prezesem Arki Gdynia. Bojkot meczów domowych Michał Kołakowski ponownie prezesem Arki Gdynia. Bojkot meczów domowych