Wiadomości

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk w 40. derbach Trójmiasta. Gospodarze bombowi, goście na wojnie

Czym zaskoczą nas 40. derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk? Na zdjęciu z listopada ubiegłego roku w głównej roli Marcus i Błażej Augustyn.
Czym zaskoczą nas 40. derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk? Na zdjęciu z listopada ubiegłego roku w głównej roli Marcus i Błażej Augustyn. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- Chciałbym widzieć Arkę Gdynia bombową. Wszystko zrobimy, aby była radość na naszym stadionie - deklaruje trener gospodarzy, Leszek Ojrzyński. - Czujemy się mocniejsi niż przed poprzednimi derbami. Tu nie ma kolegów, przyjaciół i przeprosin. Ta rywalizacja to wojna - zapowiada Piotr Stokowiec, szkoleniowiec Lechii Gdańsk, ale w domu zostawia Sławomira Peszkę, by nie prowokować. 40. derby Trójmiasta między tymi klubami rozpoczną się w piątek o godzinie 18 przy ul. Olimpijskiej. Od 12 pracować będą stadionowe kasy, do których skierowanych zostanie około tysiąca biletów. Mogą je nabyć ci, którzy co najmniej raz byli na meczu żółto-niebieskich w obecnym i poprzednim sezonie. Obowiązuje zakaz wejścia na obiekt dla zorganizowanej grupy kibiców gości.PRZECZYTAJ, JAK MOŻNA BYŁO KUPIĆ BILET NA DERBY W GDYNI

Relacja LIVE
1:2
ARKA
Gdynia
LECHIA
Gdańsk

13 kwietnia 2018, godz. 18:00  zobacz relację LIVE!


Typowanie wyników

mecz ligowy
13.04.2018 godz.18:00
wartość: 5 punktów

Jak typowano

1

37%

255 typowań

x

16%

114 typowań

2

47%

327 typowańRAFAŁ SIEMASZKO KRYTYKUJE PIŁKARZY, A CHWALI KIBICÓW LECHII GDAŃSK. PRZECZYTAJ WYWIAD Z NAPASTNIKIEM ARKI GDYNIA

Trenerzy krzyżują szpady i idą na wojnęLeszek Ojrzyński: Po poprzednim meczu rozmawiałem z Piotrem Stokowcem, potem jeszcze raz się zdzwoniliśmy i to tyle. Teraz nie ma co rozmawiać, tylko trzeba krzyżować szpady. Obie drużyny potrzebują punktów. Lechia na pewno będzie chciała się postawić i być górą, ale my musimy odwrócić sytuację. Nie tylko tanio skóry nie sprzedamy, a będziemy chcieli ten mecz zagrać na swoich warunkach.

JAKUB WAWRZYNIAK: DERBY TO EWIDENTNIE MECZ, KTÓRY GRA SIĘ DLA KIBICÓW. SPRAWDŹ, CO JESZCZE MÓWI OBROŃCA LECHII GDAŃSK

Piotr Stokowiec: Z trenerem Ojrzyńskim szanujemy się, ale tu nie ma kolegów, przyjaciół i przeprosin. Ta rywalizacja to wojna. Jest za to szacunek dla rywala. Trójmiasto wiele lat czekało na derby, które są smaczkiem. W Łodzi od lat nie było takich meczów, więc my tutaj cieszmy się nimi i nie przekraczajmy granic. Kilka tych świąt w Trójmieście było przez te derby i oby kolejne też były ciekawym widowiskiem.

Liga Mistrzów nadzieją dla Arki, przestrogą dla LechiiOjrzyński: Ostatnie derby to już historia. W ćwierćfinałach Ligi Mistrzów widzieliśmy, że tydzień temu ktoś był górą, a po tygodniu sytuacja się odwraca. To jest piękne w piłce. Nikomu szans nie można zabierać. Faworyt jest przed meczem, ale potem boisko pokazuje co innego. My w Gdańsku przede wszystkim nie byliśmy Arką. Teraz czas to poprawić i przypomnieć, jakie piękne mecze potrafiliśmy grać i wygrywać nawet z najlepszymi drużynami ligowymi w kraju i nie tylko. Fundamentem będzie zaangażowanie i determinacja. Pod tym względem ostatnio ulegliśmy Lechii. Ponadto rywale wykorzystali w pierwszej połowie perfekcyjnie nasze błędy i dlatego byliśmy trochę upokorzeni, a potem to zdecydowało o wyniku. Po prostu nie sprostaliśmy wtedy zadaniu i czas w piątek zmienić.

KONFLIKT NA WALNYM ZGROMADZENIU LECHII. SPRAWDŹ, O CO POSZŁO I KTO WYSZEDŁ Z OBRAD?

Stokowiec: Ostatnie mecze w Lidze Mistrzów pokazują, że to co wydarzyło się tydzień wcześniej, zaraz może być nieaktualne i trzeba mieć się na baczności. Omówienie rywala robimy na bieżąco, a to wszystko jest świeże po ostatnim meczu i nie musimy poświęcać na to wiele czasu. Dbamy o przygotowanie motoryczne, szykujemy się na trudniejsze spotkanie niż poprzednie i mamy plan. Czujemy się coraz mocniejsi, coraz bardziej zgrani. Jedziemy do Gdyni z szacunkiem dla rywala, ale bez bojaźni. Czujemy się mocniejsi niż przed poprzednimi derbami. Wygrana podniosła morale, ale nie popadamy w euforię. Mamy świadomość, że potrzebowaliśmy czasu i dalej go potrzebujemy.

Arka nie kalkuluje: derby czy Puchar Polski?Ojrzyński: Chwytasz najbliższą szansę, która jest i potem patrzysz, co życie przyniesie. Dlatego najważniejsze są derby, a dopiero po nich będziemy myśleć o wtorkowym spotkaniu o finał Pucharu Polski. Nie można kalkulować, bo zawsze można się przeliczyć. Na przykład, będzie się chciało oszczędzić trzech zawodników w pierwszym spotkaniu, a przecież nie ma gwarancji, że zagrają w drugim, bo zawsze mogą być choroby, czy inne zdarzenia losowe. Dlatego na Lechię wybierzemy taki skład, by zagrał na tyle dobrze, aby wygrać. Wiemy, jak ważny jest ten mecz. Ponadto teraz sytuacja jest inna niż przed tygodniem. Poprzednio przed derbami graliśmy w Kielcach, a zatem była podróż, co wpływało i na zmęczenie. Teraz gramy oba mecze u siebie i trzeba się maksymalnie sprężyć na oba. Jest więcej czasu na odnowę, pewne rzeczy można lepiej zaplanować. Piłkarze to co prawda nie roboty, ale nie po to solidnie trenują, by nie dać sobie rady z grą i w piątek, i we wtorek. Między tymi spotkaniami będzie czas, aby zregenerować siły.

SPRAWDŹ NASZĄ SYMULACJĘ WYNIKÓW GRUPY SPADKOWEJ EKSTRAKLASY. CZY ARKA LUB LECHIA MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?

KOMISJA LIGI UKARAŁA PIŁKARZY LECHII FINANSOWO
Komunikat z 12.04.2018 roku
"W związku z zachowaniem po meczu Lotto Ekstraklasy Lechia Gdańsk - Arka Gdynia Komisja Ligi postanowiła wymierzyć Sławomirowi Peszce karę finansową w wysokości tysiąca złotych, a Simeonowi Sławczewowi karę dwóch tysiąca złotych"


PRZECZYTAJ, JAK TRENER OJRZYŃSKI TŁUMACZYŁ OSTATNIĄ PRZEGRANĄ W DERBACH TRÓJMIASTA

Lechia zamyka Sławomira Peszko w klubie, by nie szukał przygódStokowiec: Sławka Peszkę musimy zamknąć w klubie, żeby nie szukał przygód. Tam gdzie jest, dużo się dzieje - zarówno dobrego jak i złego. Cały czas jest w centrum zainteresowania. Peszko to firma i gdyby te różne sytuacja przydarzyły się innemu zawodnikowi, pewnie ludzie przeszliby obok nich obojętni, a w jego przypadku cokolwiek się nie stanie, od razu jest gruba afera. To, że wypadł za kartki to część gry. Przekonamy się kto go zastąpi w meczu. Widać, że Sławek odżywa i gra coraz lepiej. Będzie jeszcze z niego pociecha. Chciał bardzo jechać na mecz do Gdyni, ale ja nie chcę prowokacji.

PIOTR STOKOWIEC: W TYM SEZONIE NIE BĘDZIE TO LECHIA MOICH MARZEŃ. PRZECZYTAJ, KIEDY TO SIĘ MOŻE ZMIENIĆ.

Ten incydent po ostatnim meczu można rozpatrywać zero-jedynkowo. Materiał w sieci został troszkę spreparowany. Nie chcę być adwokatem diabła. Nie chcę rozstrzygać, na ile było w tym premedytacji, ile bezmyślności, a ile zbiegu okoliczności. Sławek sam przyznał, że nie wiedział dokładnie, co tam jest. To trochę burza w szklance wody i podgrzewanie atmosfery. Sytuacja jest mocno przejaskrawiona, Stoimy na stanowisku, że w Gdańsku na derbach było sportowe widowisko, bez złośliwości i brzydkich fauli. Na boisku było fair-play, pełen szacunek i brak chamstwa.

WAŻNE FAKTY Z 54-LETNIEJ HISTORII DERBÓW

WYNIKI DERBÓW ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK
wynik podawany z perspektywy Arki, kolejno sezon, rozgrywki, wynik w Gdyni, wynik w Gdańsku
• zwycięstwa Arki
• zwycięstwa Lechii
• remisy

1964/65 II liga 1:0 1:2
1965/66 II liga 1:0 2:1
1966/67 II liga 0:0 0:0
1968/69 III liga 0:0 0:0
1972/73 II liga 1:0 1:1
1973/74 II liga 0:0 1:0
1975/76 II liga 1:0 1:1
1983/84 II liga 1:4 0:3
1992/93 II liga 0:0 0:3
1993/94 II liga 0:0 2:3
Puchar Polski 1:0
1994/95 II liga 1:0 0:0
1997/98 III liga 0:3* 0:0
*walkower (mecz przerwany w 87. minucie, na boisku było 1:2)
2007/08 II liga 1:0 0:0
2008/09 Ekstraklasa 0:1 1:2
Puchar Ekstraklasy 2:0 1:0
2009/10 Ekstraklasa 1:2 1:2
2010/11 Ekstraklasa 2:2 0:1
2016/17 Ekstraklasa 1:1 1:2
2017/18 Ekstraklasa 0:1 2:4

BILANS: 39 meczów - 14 zwycięstw Lechii, 14 remisów, 11 zwycięstw Arki, bilans bramek 39:28 dla Lechii (z uwzględnionym walkowerem z 1998 r.)

* UWAGA: w naszej statystyce nie uwzględniamy meczów z sezonu 1995/96 w III lidze, gdyż wówczas z Arką I grały rezerwy Lechii/Olimpii, a oba mecze wygrane przez gospodarzy 4:0 i 3:0 odbyły się w Gdyni. Jeden z nich organizowano nawet w tajemnicy przed kibicami i obejrzało go zaledwie 400 osób!


WYSTAW OCENY PIŁKARZOM ARKI I LECHII ZA OSTATNIE DERBY W GDAŃSKU. ZOBACZ FOTO, VIDEO ORAZ PRZECZYTAJ RELACJĘ

Arka ma być bombowa. Liczy na kibicówOjrzyński: Chciałbym widzieć Arkę bombową, która gra o pełną pulę, wszystko robi, aby to osiągnąć i to wykonuje. Bo chcieć to czasami za mało. Trzeba bardzo chcieć i dążyć do tego, pokazać determinację i energię. Poprzednio to Lechia miała za sobą publiczność, która jej pomagała. Teraz widownia będzie niosła Arkę. Liczę, że dzięki temu w końcu zrobimy to, co powinniśmy zrobić wcześniej. Oczywiście wynik jest najważniejszy, ale celem będzie też zrobienie widowiska dla kibiców, aby byli zadowoleni. Prawdopodobnie będzie komplet naszych kibiców, tym bardziej trzeba pokazać klasę i robić wszystko, aby to zwycięstwo w końcu przyszło. Wszystko zrobimy, aby była radość na naszym stadionie.

Lechia blisko optymalnego składu


Linia obrony lubi stabilizację, jesteśmy blisko optymalnego składu. Jednak tracone bramki bolą. Byłem zły na to, co się wydarzyło w drugiej połowie derbów w Gdańsku. To jest to, z czym mamy problem. Podobnie jak cały zespół, także obrona wciąż się zgrywa. Nie zwykłem publicznie oceniać zawodników indywidualnie. Są rzeczy, o których się nie mówi.

ZMIANA HIERARCHII W OBRONIE LECHII. PRZECZYTAJ WYWIAD ZE STEVENEM VITORIĄ

Mam własną koncepcję i Gersona w niej nie ma. Postawiłem sprawę po męsku i przekazałem mu sam, dlaczego nie widzę go w mojej koncepcji. Poznał wszystkie za i przeciw. Piłkarze powinni szanować takie podejście trenera. Ode mnie oczekuje się konkretów, szkoda czasu na niedopowiedzenia. Gerson potrafi grać, gdzie indziej może będzie lepiej funkcjonował.

Trener Arki na ostatniej prostejTo jest już ostatnia prosta. Mamy marzenie, aby ponownie zagrać w finale Pucharu Polski i cel podstawowy, czyli utrzymanie. Dlatego każde punkty są bardzo ważne. Ja mam kontrakt z Arką do 30 czerwca i żadnych rozmów w tej kwestii nie było. Nie zawsze jest komfort ciągłości pracy. To ryzyko wliczone w ten zawód. W podobnej sytuacji są piłkarze. Z niektórymi są rozmowy, z innymi nie. Zresztą to akurat nie należy do mnie. Nawet nie jest powiadamiany o każdej takiej rozmowie. Do tych spraw trzeba podchodzić zresztą indywidualnie. Komuś ta niepewność co do przyszłości może przeszkadzać, a innych napędzać.

PODSUMOWALIŚMY ROK LESZKA OJRZYŃSKIEGO W ARCE GDYNIA. SPRAWDŹ, JAKĄ OCENĘ WYSTAWIA TRENEROWI PREZES I CO MÓWI O NOWYM KONTRAKCIE?

Ceny biletów na mecze Arki w sezonie 2019/20

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie klubu

bilet Arka Gdynia

Wyższe ceny biletów na mecze kategorii A: Piast Gliwice, Legia Warszawa, Lechia Gdańsk, Cracovia, Jagiellonia Białystok, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, Lech Poznań

*w dniu meczu ceny wzrastają o 5 zł


Tabela po 30 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 30 15 10 5 49:23 55
2 Jagiellonia Białystok 30 16 6 8 45:36 54
3 Legia Warszawa 30 17 3 10 43:31 54
4 Wisła Płock 30 15 4 11 42:35 49
5 Górnik Zabrze 30 12 11 7 56:46 47
6 Korona Kielce 30 11 12 7 44:37 45
7 Wisła Kraków 30 12 8 10 41:36 44
8 Zagłębie Lubin 30 10 13 7 39:33 43
9 ARKA GDYNIA 30 10 10 10 38:32 40
10 Cracovia 30 10 9 11 40:40 39
11 Śląsk Wrocław 30 7 10 13 35:48 31
12 Pogoń Szczecin 30 8 7 15 34:48 31
13 Piast Gliwice 30 6 12 12 28:38 30
14 LECHIA GDAŃSK 30 7 10 13 39:51 30
15 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 30 7 8 15 32:52 29
16 Sandecja Nowy Sącz 30 4 13 13 27:46 25

* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce nastąpi podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.

Tabela wprowadzona: 2018-04-08

aktualna tabela »

Wyniki 30 kolejki:

  • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 4:2 (4:0)
  • Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2 (0:0)
  • Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 1:3 (0:2)
  • Lech Poznań - Górnik Zabrze 3:1 (1:0)
  • Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:0 (1:0)
  • Piast Gliwice - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1 (1:0)
  • Sandecja Nowy Sącz - Wisła Kraków 0:0
  • Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1:1 (1:0)

Opinie (220) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

data meczu: 23.08.2020

Górnik Polkowice
:
ARKA Gdynia
mecz pucharowy

Terminarz

23.08 (nd) Górnik Polkowice ARKA Gdynia
18.07 (sob) godz.17:30 Wisła Kraków 0:1 ARKA Gdynia LIVE!
14.07 (wt) godz.20:30 ARKA Gdynia 1:2 Górnik Zabrze LIVE!
11.07 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia 3:2 ŁKS Łódź LIVE!
03.07 (pt) godz.20:30 Korona Kielce 1:1 ARKA Gdynia LIVE!

Najbliższe spotkanie Lechii

data meczu: 15.08.2020

Skra Częstochowa/Stal Stalowa Wola
:
LECHIA Gdańsk
mecz pucharowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Terminarz

15.08 (sob) Skra Częstochowa/Stal Stalowa Wola LECHIA Gdańsk
23.08 (nd) godz.15:00 Warta Poznań typuj LECHIA Gdańsk
29.08 (sob) godz.15:00 LECHIA Gdańsk typuj Raków Częstochowa
24.07 (pt) godz.20:00 Cracovia 3:2 po dogrywce LECHIA Gdańsk LIVE!
19.07 (nd) godz.17:30 Śląsk Wrocław 1:2 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane