Historia piłkarskich derbów Trójmiasta. Rekord 35 tys. kibiców

Jacek Główczyński
27 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Dlaczego kibice trójmiejskich klubów nie przepadają za sobą?

Blisko 5,5 roku nie było piłkarskich derbów w Trójmieście. Jeszcze dłużej, gdyż prawie 9 lat - na zwycięstwo w takim meczu czeka Arka Gdynia. W spotkaniach, które rozegrano na szczeblu ekstraklasy aż 5 razy wygrała Lechia Gdańsk, a raz padł remis. Natomiast bilans wszystkich gier pomiędzy tymi klubami jest wyrównany, a jedynie w bramkach biało-zieloni mają przewagę. Niedzielne spotkanie ma zabezpieczać ponad 1200 funkcjonariuszy policji. Miejmy nadzieje, że tym razem emocje będą tylko na boisku. Początek gry 30 października o godzinie 18. Na trybunach zasiądzie 14 825 kibiców, w tym 711 w sektorze gości.

TOMASZ KORYNT WSPOMINA DERBY, W KTÓRYCH GRAŁ I OCENIA SZANSE OBECNYCH DRUŻYN. BYŁ WYCHOWANKIEM LECHII, STAŁ SIĘ LEGENDĄ ARKI

Czy derby Arka - Lechią są najważniejszym wydarzeniem roku 2016 dla kibiców tych klubów?

Niegdyś w głównych trójmiejskich derbach brały udział także zespoły Gedanii, Bałtyku Gdynia czy Stoczniowca Gdańsk. Jednak w ostatnich latach na czele rankingu najlepszych zespołów regionu są tylko Lechia przed Arką bądź odwrotnie. To już 17. sezon, w którym te kluby znalazły się na tym samym szczeblu rozgrywek ligowych i możemy emocjonować się derbami z ich udziałem.

Po raz pierwszy do takiego starcia doszło 2 września 1964 roku w Gdańsku. Wówczas na zapleczu ekstraklasy triumfowała Lechia 2:1. a wszystko co najważniejsze wydarzyło się w ciągu niespełna 10 minut. Po godzinie gry wynik otworzył Janusz Charczuk, 2. minuty później rezultat poprawił Bogdan Adamczyk, a honorowym golem dla gości odpowiedział w 68. minucie Zygmunt Gadecki.

Arka wzięła rewanż na wiosnę. 11 kwietnia 1965 roku u siebie wygrała 1:0, a zwycięskiego gola w 28. minucie strzelił Henryk Kwiatkowski.

WSZYSTKIE BILETY NA DERBY WYPRZEDANE

Ostatnie derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk odbyły się 1 maja 2011 roku. Padł remis 2:2. Ostatnie derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk odbyły się 1 maja 2011 roku. Padł remis 2:2.
Później zasada, że gospodarz wygrywa - już nie obowiązywała. Oba kluby zaliczyły serie wieloletniej niemocy.

Lechia nie mogła wygrać z Arką aż przed 19 lat, w 13 kolejnych meczach. Od pierwszego derbowego zwycięstwa w 1964 roku na kolejny sukces czekała do 1983 roku. Z kolei gdynianie najdłużej bez zwycięstwa w meczach z gdańszczanami pozostawali niewiele krócej, gdyż ten okres trwał między 1976 a 1994 rokiem.

Najwięcej meczów derbowych odbyło się na poziomie ówczesnej II ligi, gdzie drużyny mierzyły się przez 11 sezonów. Przez dwa lata kluby wspólnie grały w III lidze, a obecnie po raz czwarty rywalizują ze sobą w ekstraklasie.

SEBASTIAN MILA: CAŁE ŻYCIE MARZYŁEM BY ZAGRAĆ W DERBACH TRÓJMIASTA. PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD Z POMOCNIKIEM LECHII

1997/98 III liga 0:3* 0:0
*walkower (mecz przerwany w 87. minucie, na boisku było 1:2)
2007/08 II liga 1:0 0:0
2008/09 Ekstraklasa 0:1 1:2
Puchar Ekstraklasy 2:0 1:0
2009/10 Ekstraklasa 1:2 1:2
2010/11 Ekstraklasa 2:2 0:1

BILANS: 35 meczów - 11 zwycięstw Arki, 13 remisów, 11 zwycięstw Lechii; bilans bramek 31:24 dla Lechii (z uwzględnionym walkowerem z 1998 r.)

* UWAGA: w naszej statystyce nie uwzględniamy meczów z sezonu 1995/96 w III lidze, gdyż wówczas z Arką I grały rezerwy Lechii/Olimpii, a oba mecze wygrane przez gospodarzy 4:0 i 3:0 odbyły się w Gdyni. Jeden z nich organizowano nawet w tajemnicy przed kibicami i obejrzało go zaledwie 400 osób!

TAK RELACJONOWALIŚMY OSTATNIE DERBY ARKA - LECHIA 2:2

W ekstraklasie zdecydowanie dominuje Lechia. Biało-zieloni zanotowali pięć wygranych z rzędów, a ostatnie derby, 1 maja 2011 roku w Gdyni zakończyły się remisem 2:2. Było to jedno z najbardziej pamiętnych spotkań w historii. Jeszcze w 88. minucie po golach Emila NollaTadasa Labukasa Arka prowadziła 2:0. W 89. minucie kontaktową bramkę strzelił Paweł Nowak, a w 6. minucie doliczonego czasu gry do podziału punktów doprowadził Luka Vućko. Później m.in. wówczas straconych punktów zabrakło żółto-niebieskim do utrzymania się w ekstraklasie.

Żaden z piłkarzy, którzy wystąpili w ostatnich derbach, nie zagra w niedzielę. Jedyny, który jest nadal w kadrze Arki - Miroslav Bożok - pauzuje za kartki. Ale oczywiście po obu stronach nie brakuje osób, które brały udział w takich meczach. W Lechii grali w nich: Mateusz BąkPiotr Wiśniewski. Pomocnik strzelił m.in. gola w ostatnich derbach, które wygrała Lechia. 17 października 2010 roku jedyna bramka padła w 78. minucie.

TAK RELACJONOWALIŚMY OSTATNIĄ WYGRANĄ W DERBACH LECHII. ZWYCIĘSKI GOL PIOTRA WIŚNIEWSKIEGO

Natomiast po gdyńskiej stronie należy zwrócić uwagę na Krzysztofa Sobieraja (dwa derbowe spotkania w sezonie 2007/08 bez straty bramki przez gdynian), a przede wszystkim na Grzegorza Nicińskiego.

Obecny trener Arki strzelił m.in. zwycięskiego gola - jak na razie w ostatnim wygranym meczu derbowym przez ten klub. 4 listopada 2007 roku gol popularnego "Nitka" z 79. minuty był jedynym w spotkaniu rozegrany przy ul. Olimpijskiej.

4.11.2007: RELACJA Z OSTATNIEGO MECZU DERBOWEGO WYGRANEGO PRZEZ ARKĘ

Arka jednak przede wszystkim w derbach nie potrafiła osiągać dobrych wyników w Gdańsku. Na wyjeździe nie wygrali od 7 kwietnia 1974 roku! Tamten mecz przy ul. Traugutta rozstrzygnął się po bramce Adama Mięciela, zdobytej bezpośrednio z rzutu rożnego!

Tamto spotkanie przeszło do historii także z innego powodu. To wówczas na derbach zanotowano największą widownię - 35 tysięcy widzów.

W najbliższą niedzielę widzów będzie 14 825, w tym 711 w sektorze gości. Porządku ma pilnować ponad 1200 policjantów. Niestety, historia derbów to nie tylko wielkie emocje na boisku. Ku przestrodze przypomnijmy dwa wydarzenia.

19 października 1997 roku: na trzy minuty przed zakończeniem meczu w Gdyni na murawę wtargnęli pseudokibice. Sędzia przerwał mecz przy wyniku 2:1 dla Lechii, który później został zweryfikowany jako walkower na korzyść gości, a policja po raz pierwszy w Polsce strzelała wówczas na stadionie z broni gładkolufowej!

GRZEGORZ NICIŃSKI: WYBRALIŚMY OPTYMALNE ROZWIĄZANIE, CZYLI JAK ARKA POŁĄCZYŁA GRĘ W PUCHARZE POLSKI I DERBACH

Tak wyglądało spotkanie na "Górce" w tym roku

Co więcej to spotkanie położyło kres obiektowi piłkarskiemu przy ul. Ejsmonda, który istniał od 1932 roku. Stadion ze słynną "Górką", z którego trybun był widok na morze, po tych zajściach został przez miasto zamknięty, a trzy lata później przekazany Klubowi Tenisowemu Arka, będącemu własnością Prokomu. Obecnie funkcjonuje tam kompleks kortów, a jedynie raz do roku "Górka" na dobre ożywa dla piłkarskich kibiców podczas Międzypokoleniowego Spotkania Pokoleń.

Niespokojnie było też w derby. 1 kwietnia 1995 roku w Gdańsku. Na początku drugiej połowy kibice obu drużyn obrzucali boisko racami, petardami i butelkami. Sędzia zakończył mecz, a piłkarze zeszli do szatni. Po dziesięciu minutach jednak arbiter zmienił decyzję i gra była kontynuowana. Skończyło się bezbramkowym remisem.

Nic dziwnego, że gdy rok później z Arką miała zmierzyć się Lechia Olimpia II, to mecz odbył się w... konspiracji. Dla zmylenia kibiców w prasie podawano sprzeczne daty i miejsca spotkania. Ostatecznie zamiast w Gdańsku zagrano w Gdyni w obecności zaledwie 400 osób.

• arka najlepszy w Polsce skład ma (1)

Poniżej film z młyna mojej kochanej arki , zaśpiewajmy wszyscy razem !

• 10 7

• To pisanie "pany" zakrawa trochę na prawdę mojszą i twojsza. Kibice każdej drużyny piszą o swojej drużynie "pany", zupełnie jak dzieci w przedszkolu kłócące się o to czyje kredki są lepsze. Co za tym idzie mamy w ekstraklasie 16 drużyn i każda z nich to jakieś "pany". Tymczasem tak naprawdę, patrząc obiektywnie mamy drużyny grające w bananowej lidze, której zwycięzca z zeszłego sezonu robi za klubowe San Marino

• 2 3

• i tylu was spier....alo do morza tam wasze miejsce

• 0 0

• Podobno niektórzy jeszcze biegną!! (6)

To już ponad 32 lata!!

• 137 26

• haha... dobre

• 23 6

• ostatni wasz sukces.... (2)

szkoda, ze ostatni ZOMOwcy i ORMOwcy juz wymieraja.. a pamietasz Wysepke? Stoczniowiec i wiele innych naszych zwyciestw?? powspominajmy to, nie zyjmy historia

• 15 15

• (1)

I jedni ormo i drudzy zomo też dostali oklep.

• 13 5

• A ty na budowę cegły nosić

• 0 2

• 7 kwietnia 1974 pogoda była piękna - mecz był nudny, ale w przerwie się działo ... (1)

pod zegar (tam wtedy siadywali goście, a młyn był na prostej) - po bieżni - udała się biało-zielona procesja ze śledziem powieszonym na szubienicy, tam zza płotu wyskoczyło kilku arkowców i zaczęła się bitwa na drzewce od flag ...

• 14 2

• piękna procesja

• 2 1

• (1)

Będzie ciężko, Lechia jest w ciągu i wygrywa na wyjazdach a Arka w dołku. Ale derby to derby i wszystko może się zdarzyć.

• 70 18

• Szkoda, że taki mały stadion. Nie mogę się już doczekać rewanżu przy pełnych trybunach 44 000 :)

Mam nadzieje, że będzie to dobry mecz walki (będe golądał w TV), super doping i nie będzie zamieszek i innych tego typu incydentów.

• 10 0

• (10)

Pamiętam derby w Gdyni, gdy Arka była faworytem bo w jej szeregach grało wielu znanych i dobrze opłacanych piłkarzy (mi. Karwan). jednym słowem - wielu najemników, niewielu związanych z klubem. Po stronie Lechii sytuacja była odwrotna - piłkarze mniej znani, ale związani bardziej z regionem. Efekt? Wygrana Lechii - gole bodajże Buzały.
    Na dzień dzisiejszy sytuacja jest bardzo analogiczna, tylko że to Lechia jest tym klubem "najemników" a Arka klubem związanym z regionem.
    Mam nadzieję, że i tym razem w derbach wygra klub bliższy regionowi z którego pochodzi, ergo wygra ARKA!
    Do boju Arkowcy!!

Pozdrowienia dla normalnych kibiców z całego województwa.
    ARKA RAZEM!

• 66 96

• Mimo wszystko kibicuję mojemu klubowi - czyli Lechii.
      Pozdro dla normalnych kibiców

• 23 2

• racja.. (2)

ale kluby z całej europy posiadaj w większości najemników.. real.. barca... itp itd

• 15 5

• (1)

Barca? Oni chyba w statucie mają zapisane że ileś tam procent zawodników (chyba nawet więcej niż 50) musi być z ich szkółki