Arka Gdynia - Olimpia Elbląg 5:1 w sparingu. Martin Dobrotka zadebiutował golem

Jacek Główczyński
6 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Zobacz szybką i efektowną akcję Arki Gdynia, którą golem zakończył Martin Dobrotka

Arka Gdynia wygrała z II-ligową Olimpią Elbląg 5:1 (3:0) w pierwszym sparingu podczas letnich przygotowań. Z nowych piłkarzy na listę strzelców wpisał się obrońca Martin Dobrotka, który zdobył gola po dośrodkowaniu Christiana Alemana. Gra gospodarzy podobała się zwłaszcza do przerwy, gdy występował m.in. Hiszpan Nestor Gordillo.

Kto podstawowym młodzieżowcem w Arce Gdynia?

Żebrowski 7, Dobrotka 18, Łabojko 30, Siemaszko 57, Marcus 81 (karny) - Węsierski 61

ARKA (pierwsza połowa): Krzepisz - (30 Molenda) - Kasperkiewicz, Dobrotka, Memić - Stępień, Deja, Łabojko, Żebrowski - Gordillo, Aleman - Wilczyński
ARKA (druga połowa): Molenda (60 Kajzer) - Sasin, Marcjanik, Danch, Valcarce - Skóra, Bednarski, Chojnowski, Hiszpański - Marcus, Siemaszko

OLIMPIA (pierwsza połowa): Witan - Sarnowski, Wenger, Jarosz - Chromiński (35 Guilerme), Graczyk, Krawczun (38 Fedoruk), Kałahur, Czernysz - Kurbiel, Krzysztofek
OLIMPIA (druga połowa): Rutkowski - Wierzba, Wenger, Jarosz - Guilerme, Fedoruk - Boniecki, Yatcenko, Pokrywka - Ratajczyk, Węsierski

Czy Mateusz Młyński mógł wiosną pomóc Arce Gdynia awansować do ekstraklasy? Zagłosuj, zobacz, co sądzą inni

Arka Gdynia rozpoczęła sparing z 16. drużyną II ligi z dużym animuszem. W "11" zobaczyliśmy dwóch z czterech pozyskanych piłkarzy. Nie było pomocników, którzy w poprzednim sezonie grali w ekstraklasie: Huberta AdamczykaSebastiana Milewskiego.

Dobrze funkcjonowało nowe ustawienie żółto-niebieskich, które można było rozpisać jako 1-3-4-3 lub 1-3-4-2-1. Za wysuniętym napastnikiem operowali dwa ofensywni pomocnicy: Christian AlemanNestor Gordillo. I dobrze to wyglądało, a każdy z nich popisał się asystą.

Już w 7. minucie wynik otworzył Mateusz Żebrowski, a asystę zaliczył Hiszpan, który wiosną grał w II-ligowym KKS 1925 Kalisz.

W 18. minucie Olimpia wybiła piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Alemana i najwyraźniej uznała, że wszystko za najgroźniejsze już za nią. Tymczasem Arkadiusz Kasperkiewicz piłkę ze środka boiska przerzucił na lewe skrzydło, tam na jeden kontakt zagrał Gordillo, a Aleman dośrodkował w pole bramkowe. Zamykający akcję Martin Dobrotka strzelił gola głową.

Dlaczego Arka Gdynia straciła najlepszych strzelców sezonu 2020/21, w tym młodzieżowca?

Po pół godzinie gry Mikołaj Łabojko wykorzystał błąd Łukasza Sarnowskiego, który się poślizgnął. Młodzieżowiec Arki przejął bezpańską piłkę, a w pojedynku sam na sam z Andrzejem Witanem, który poprzedniej jesieni był bramkarzem w Gdyni, minął go i posłał piłkę do pustej bramki.

W przerwie zostali wymienieni wszyscy zawodnicy z pola oraz uległo zmianie ustawienie. Gospodarze przeszli do gry w schemacie 1-4-4-2. Natomiast według innego klucza rotowali się bramkarze. Każdy z nich dostał po 30 minut na boisku. Szanse otrzymali m.in. wracający z wypożyczenia do Kalisza: Michał MolendaJakub Chojnowski oraz pomocnik z gdyńskich rezerw - Michał Bednarski.

Warto podkreślić, że w obu "11" zaproponowanych przez trenera Dariusza Marca wystąpiło po trzech młodzieżowców, czyli zawodników urodzonych w 2001 roku i później.

O podwyższeniu wyniku zdecydowały jednak akcje Marcusa. Najpierw przejął on piłkę, którą z własnej połowy w poprzek boiska z rzutu wolnego zagrywała Olimpia, a następnie wyłożył futbolówkę Arturowi Siemaszce. Ten ostatni, który miał okazje zaprezentować się tym razem w ataku, pewnie posłał piłkę do siatki.

Czy to będzie nowy snajper Arki Gdynia? Poznaj Hiszpana z Kalisza

Natomiast w 81. minucie Marcus był faulowany w polu karnym, a po chwili sam wymierzył sprawiedliwość, pewnie posyłając piłkę w lewy dolny róg bramkarza.

Olimpia honorową bramkę zdobyła po strzale piłkarza dobrze znanego w Gdyni. Mateusz Węsierski popisał się celnym strzałem sprzed pola karnego, pokonując Daniela Kajzera. W przeszłości 23-letni napastnik grał w Arce oraz w Bałtyku. Teraz na testach walczy o angaż w II-ligowcu.

Ranking - wszystkie seniorskie drużyny piłkarskie z Trójmiasta, w tym dwa zespoły Arki Gdynia