Jacek Główczyński
3 lutego 2024, godz. 11:00
Opinie (9)

Arka Gdynia - Turcja 2024 Arka Gdynia - Turcja 2024

Arka Gdynia za czwartym podejściem wygrała pierwszy sparing podczas zgrupowania w Turcji. Żółto-niebiescy pokonali reprezentację Korei Południowej 1:0 (1:0), a zarazem pomogli rywalom w przygotowaniach do Pucharu Azji, z którego mają wywalczyć prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Jedynego gola strzelił Karol Czubak. W niedzielę, 4 lutego o godzinie 9 czasu polskiego podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego zmierzą się z Zorią Ługańsk, trzecią drużyną poprzedniego sezonu na Ukrainie. Z klubem pożegnał się Jakub Wilczyński, który został wypożyczony do II-ligowej Sandecji Nowy Sącz.

Bramka:
Czubak 8

ARKA (do 60. minuty): Chudy (46 Depka) - Stolc, Marcjanik, Dobrotka, Gojny - Gol, Milewski - Skóra, Adamczyk, Kobacki - Czubak

(od 61. minuty): Depka - Predenkiewicz, Wereszczak, Azacki, Lipkowski - Borecki - Gaprindaszwili, Szymański, Zieliński, Jurkiewicz - Turski

Arka Gdynia może mieć wpływ na wypracowanie... olimpijskiej formy. Taki jest bowiem cel przyjazdu do Turcji reprezentacji Korei Południowej do lat 23. Ekipa trenera Hwang Sun-Honga na przełomie kwietnia i maja rywalizować będzie w Pucharze Azji o prawo gry na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

Arka Gdynia blisko transferu. Jest już nowy wariant taktyczny. Zagłosuj, co o nim sądzisz Arka Gdynia blisko transferu. Jest już nowy wariant taktyczny. Zagłosuj, co o nim sądzisz

Kwalifikacje zapewnią sobie trzy najlepsze zespoły z turniejowej "16". Koreańczycy liczą na awans, gdyż w 2020 roku zdobyli Puchar Azji. Jednak trudnych rywali mieć będą już w grupie, gdyż zmierzą się ze: Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Chinami i Japonią.

Ta reprezentacja w Turcji jest już od 14 stycznia. W sparingach jeszcze nie wygrała. Gry kontrolne rozpoczęła od bezbramkowego remisu z liderem zaplecza węgierskiej elity ligowej - Nyiregyhazą Spartacus, a następnie przegrała z: 11. drużyną Rosji - Fakieł Woroneż 1:2 oraz z I-ligową Miedzią Legnica 0:1. Jedynego gola w tych grach dla Koreańczyków strzelił Go Jae-Hyeon z Daegu FC.

Najwyraźniej Wojciech Łobodziński uważnie obejrzał potyczkę Miedzi z Azjatami, nie tylko dlatego, że ten klub wprowadzał do ekstraklasy. Jedyną bramkę dla legniczan zdobył Kamil Drygas już w 8. minucie.

Arka skopiowała ten wyczyn. Również w 8. minucie piłkę do koreańskiej siatki posłał Karol Czubak. Napastnik precyzyjnie uderzył sprzed pola karnego po podaniu z lewego skrzydła Olafa Kobackiego. Natomiast akcja rozpoczęła się od przerzutu z własnej połowy Michała Marcjanika.

Arka Gdynia porządkuje sprawy właścicielskie. Podpisane najważniejsze dokumenty, aby zmienił się prezes i większościowy akcjonariusz Arka Gdynia porządkuje sprawy właścicielskie. Podpisane najważniejsze dokumenty, aby zmienił się prezes i większościowy akcjonariusz

Tym samym na boisku Emirhan Sport Center w miejscowości Ilica, 50 kilometrów od hotelu Titanic Deluxe Lara, w którym na co dzień stacjonują żółto-niebiescy, mogli oni zagrać tak jak to niezbyt często robili w Fortuna 1. Lidze.

Szybko zdobyte prowadzenie pozwoliło gdynianom na oddanie inicjatywy rywalom oraz szukaniu swoich szans w kolejnych szybkich atakach i przy stałych fragmentach gry.

Przeciwko Koreańczykom do gry w polu wyszli wyłącznie ci piłkarze, którzy jesienią byli podstawowymi. Jedynie w bramce zamiast Pawła Lenarcika, który kończył rundę jako numer 1, do przerwy wystąpił Martin Chudy.

Czy dojdzie do zmiany hierarchii wśród defensywnych pomocników Arki Gdynia? Odpowiada Michał Borecki Czy dojdzie do zmiany hierarchii wśród defensywnych pomocników Arki Gdynia? Odpowiada Michał Borecki

Przed drugą połowę jedyna zmiana w składzie Arki miała miejsce właśnie w bramce. Między słupki wszedł 18-letni Paweł Depka, który po odejściu Kacpra Krzepisza jest trzecim golkiperem w pierwszej drużynie.

Arka Gdynia - sparingi zima 2024

bilans: 1 wygrana, 1 remis, 2 przegrane, bramki 4:6

Piłkarze z pola w komplecie zostali wymienieni po godzinie gry. Na takie roszady trener Łobodziński może sobie pozwolić, gdyż w Turcji do dyspozycji ma aż 27 piłkarzy.

Jednocześnie taki dobór składu sugeruje, że w niedzielę, 4 lutego, gdy Arka zagra również o godzinie 9 czasu polskiego z ukraińską Zorią Ługańsk, zobaczymy w pole identyczne zestawienia, ale w odwrotnych do obecnych proporcji czasowych. Tym samym każdy z tych zawodników zaliczy w ciągu po 90 minut gry.

Arka Gdynia - Zoria Ługańsk: live 4.02.2024

Natomiast, jak rzeczywiście ukształtowała się hierarchia podczas przygotowań, przekonamy się 7 lutego, gdy Arka ma rozegrać dwa sparingi, co wskazuje, że wówczas w każdym z nich zaprezentuje inny skład. Po powrocie do kraju aż do ligowej inauguracji 17 lutego nie ma już gier kontrolnych.

Dobre wiadomości dla Arki Gdynia. Poważny sponsor przedłużył umowę i jeszcze ją rozszerzył. Od razu są nowe kontrakty Dobre wiadomości dla Arki Gdynia. Poważny sponsor przedłużył umowę i jeszcze ją rozszerzył. Od razu są nowe kontrakty

Przeciwko Koreańczykom piłkarze wypożyczeni zimą z ekstraklasy: Gruzin Tornike GaprindaszwiliHubert Turski zaprezentowali się w tym drugim zestawieniu.

Niezależnie, w jakim zestawieniu grała Arka, optyczna przewaga była po stronie Koreańczyków, ale najwyraźniej chyba jeszcze nie przeszli do etapu w przygotowaniach polegającego na strzelaniu goli. Tym samym żółto-niebiescy wygrali pierwszy sparing w Turcji i zarazem była to ich pierwsza gra bez straconej bramki.

Rywale najbliżej wyrównania byli w 89. minucie, gdy po rozegraniu rzutu rożnego posłali piłkę w poprzeczkę. Wcześniej Depka pokazał się z dobrej strony, broniąc dwa uderzenia z okolic linii pola karnego.

Arka Gdynia - ruchy transferowe zima 2024

Przyszli:
  • Tornike Gaprindaszwili (Gruzja, skrzydłowy, Zagłębie Lubin, wypożyczenie do 30.06.2024 roku)
  • Hubert Turski (napastnik, Pogoń Szczecin, wypożyczenie do 30.06.2025 roku z opcją pierwokupu)
  • Mateusz Derc (bramkarz), Adrian Jurkiewicz (skrzydłowy), Wołodymyr Wereszczak (obrońca) - wszyscy z drużyny juniorów

Przedłużyli kontrakty
  • Jakub Staniszewski (pomocnik, do 30.06.2026
  • Wołodymyr Wereszczak (Ukraina, obrońca, 30.12.2016)

Odeszli:
    • Jakub Wilczyński (napastnik, nowy klub: Sandecja Nowy Sącz, wypożyczenie do 30.06.2024)
    • Luan Capanni (Brazylia/Włochy, Latina Calcio/Włochy)
    • Michał Bednarski (pomocnik, KKS 1925 Kalisz, wypożyczenie do 30 czerwca 2024 roku z opcją transferu definitywnego)
    • Kacper Krzepisz (bramkarz, Podbeskidzie Bielsko-Biała, transfer definitywny)

Arka poinformowała o wypożyczeniu Jakuba Wilczyńskiego do Sandecji Nowy Sącz. Nie jest to zaskoczenie, a konsekwencja działań, które sygnalizowaliśmy już 13 stycznia. Napastnik w II lidze ma grać do końca bieżącego sezonu. Wówczas też dobiegnie końca jego kontrakt obowiązujący w Gdyni.

13.01.2024 Trojmiasto.pl: Arka Gdynia zaczyna oszczędzać. Kto jeszcze może opuścić klub? 13.01.2024 Trojmiasto.pl: Arka Gdynia zaczyna oszczędzać. Kto jeszcze może opuścić klub?

Przypomnijmy, że 22-latek w oficjalnych meczach w pierwszej drużynie zagrał 14 razy, w tym raz w ekstraklasie, ale gola nie strzelił. Podczas trwającego od lata 2018 roku jego pobytu przy ul. Olimpijskiej już dwukrotnie był wypożyczany właśnie do II ligi. Sezon 2021/22 spędził w Hutniku Kraków, a 2002/23 w KKS 1925 Kalisz. Na tym poziomie rozgrywek strzelił 6 goli w 38 meczach.

• ARKA GDYNIA - Górnik Łęczna 0:0
    • Motor Lublin - LECHIA GDAŃSK 1:0 (0:0)
    • Resovia - Odra Opole 1:0 (0:0)
    • Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)
    • Chrobry Głogów - GKS Katowice 1:4 (1:2)
    • Wisła Kraków - Polonia Warszawa 2:1 (1:0)
    • Znicz Pruszków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1 (0:0)
    • GKS Tychy - Stal Rzeszów 2:0 (1:0)
    • Miedź Legnica - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (1:0)

• 1 1

• Nie no szacun..... 1 bramka z dzieciakami:)

Oni po prostu zabiegali naszych:) Może strzelać nie potrafią ale zabiegać zawodowców już całkiem dobrze:)
      Słabo widzę to walkę o ekstraklape:) Choć chciałbym się mylić:)
      Ps...a gdzie to cwiczenie na 2 napastników? Już załamała się koncepcja?:)