• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka Gdynia zatrudni dyrektora akademii. Dariusz Pasieka wróci po 13 latach?

Jacek Główczyński
6 czerwca 2024, godz. 13:45 
Opinie (160)

Arka Gdynia

Dariusz Pasieka (z lewej) jest blisko objęcia stanowiska dyrektora akademii piłkarskiej Arki Gdynia. Byłby to dla niego powrót do klubu po ponad 13 latach, gdy był trenerem pierwszej drużyny, a w sztabie miał m.in. Grzegorza Witta (z prawej). Dariusz Pasieka (z lewej) jest blisko objęcia stanowiska dyrektora akademii piłkarskiej Arki Gdynia. Byłby to dla niego powrót do klubu po ponad 13 latach, gdy był trenerem pierwszej drużyny, a w sztabie miał m.in. Grzegorza Witta (z prawej).

"Rozmowy są daleko posunięte. Do rozstrzygnięcia zostało jeszcze kilka małych kwestii. Obie strony wyrażają wolę współpracy, ale kontrakt nie został jeszcze podpisany" - to konkluzja po kolejnej turze negocjacji na linii Arka Gdynia - Dariusz Pasieka. Były dyrektor Szkoły Trenerów PZPN, a w przeszłości także szkoleniowiec żółto-niebieskich, ma wrócić na ul. Olimpijską po ponad 13-letniej przerwie. Czeka na niego nowo tworzone stanowisko - dyrektora akademii, który ma nadzorować nie tylko juniorskie drużyny w klubie, ale także zespoły ze Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia.

Akademia jednym z trzech głównych celów prezesa Arki GdyniaAkademia piłkarska była jednym z trzech podstawowych obszarów działania, które Marcin Gruchała przedstawił po przejęciu pakietu większościowego w Arce Gdynia oraz stanowiska prezesa.

5.04.2024 Trojmiasto.pl: Marcin Gruchała: Arka Gdynia dla wszystkich. Zapraszam do wzięcia odpowiedzialności 5.04.2024 Trojmiasto.pl: Marcin Gruchała: Arka Gdynia dla wszystkich. Zapraszam do wzięcia odpowiedzialności

"Akademia rozumiana nie tylko jako infrastruktura, której na dzisiaj nie mamy, ale jako system szkolenia, współpraca pomiędzy Arką SA, SI Arką, akademiami, które funkcjonują w Gdyni i regionie, budowanie "małych kibiców" i przyszłych zawodników Arki. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w mieście, które Arkę wspiera, które przygotowało plany pod rozwój terenów przeznaczonych dla sportu. Mam nadzieję, że jako klub to udźwigniemy i wystartujemy w przetargach do tych terenów, starać się zabezpieczyć własne finansowanie oraz dostępne finansowanie publiczne. W okresie 3-5 lat chcemy zrobić skok infrastrukturalny i wyciągnąć Arkę na na zupełnie inny obszar, który jest po prostu niezbędny, jeżeli chcemy się długofalowo rozwijać" - tak mówił o tym celu na początku kwietnia, na inauguracyjnej konferencji prasowej.


Negocjacje na linii Arka Gdynia - Dariusz Pasieka"Rozmowy są daleko posunięte. Do rozstrzygnięcia zostało jeszcze kilka małych kwestii. Obie strony wyrażają wolę współpracy, ale kontrakt nie został jeszcze podpisany" - to konkluzja po kolejnej turze negocjacji na linii Arka Gdynia - Dariusz Pasieka.
Arka Gdynia rozpoczęła transfery na sezon 2024/25. Damian Węglarz do bramki Arka Gdynia rozpoczęła transfery na sezon 2024/25. Damian Węglarz do bramki

To właśnie blisko 59-letni były piłkarz, szkoleniowiec i pracownik PZPN ma objąć stanowisko dyrektora akademii. Do jego zadań ma należeć m.in.: nadzór nad organizacją szkolenia młodzieży zarówno w Arka SA (drużyny juniorów młodszych i starszych) jak i w Stowarzyszeniu Inicjatywa Arka Gdynia (zespoły od najmłodszych roczników do lat 15) oraz współpraca z innymi akademiami i szkółkami, zbudowanie wzorca szkolenia, wymiana doświadczeń z podmiotami tego typu działającymi na rynkach zagranicznych, głównie niemieckim itp.Dariusz Pasieka pracował już w Arce GdyniaPrzypomnijmy, że Dariusz Pasieka pracował już w Arce Gdynia. Od 19 sierpnia 2009 do 23 marca 2011 roku był trenerem pierwszej drużyny, która występowała w ekstraklasie. Z 48 meczów pod jego wodzą: 11 było zwycięskich, 14 zremisowanych, a 23 zakończyły się porażkami.

Dlaczego Arka Gdynia nie zagra w ekstraklasie? Najważniejszy powód braku awansu Dlaczego Arka Gdynia nie zagra w ekstraklasie? Najważniejszy powód braku awansu

Trener Pasieka przejął drużynę... po 3. kolejce od Marka Chojnackiego, gdy znajdowała się ona na 14. miejscu w tabeli. Na tym też miejscu ukończyła ona sezon 2009/10. Natomiast stracił pracę po 19. kolejce kolejnych rozgrywek, gdy wiosną żółto-niebiescy nie mogli wygrać meczu i byli na 15. pozycji. Jego następca - Czech Frantisek Straka - nie poprawił tej lokaty i skończyło się degradacją z ekstraklasy.Gdzie grał i trenował Dariusz Pasieka?Dariusz Pasieka jest wychowankiem Chojniczanki. Jako 15-latek przeniósł się do Bydgoszczy. W latach 1989-93 rozegrał 118 meczów w ekstraklasie w barwach tamtejszego Zawiszy. Strzelił 15 goli. Po zakończeniu sezonu 1992/93 wyemigrował do AS Nea Salamís Ammochóstos. Na Cyprze spędził dwa lata. Od 1995 roku rozpoczął niemiecki etap kariery. Grał w Dynamie Drezno, a następnie na sześć sezonów (1997-2003) zakotwiczył w Waldhofie Mannheim.

Arka Gdynia nie zmieni trenera. Prezes wprowadza nowe standardy Arka Gdynia nie zmieni trenera. Prezes wprowadza nowe standardy

Tam zakończył grę w piłkę i został drugim trenerem. Następnie był asystentem Mario Baslera, a potem i pierwszym szkoleniowcem w Jahn Regensburg. W 2006 roku przeniósł się do SC Paderborn, a sezon przed podjęciem pracy w Gdyni spędził w FC Augsburg. W obu tych klubach był drugim trenerem. Jest absolwent Szkoły Trenerskiej w Kolonii.

W polskiej ekstraklasie poza Arką pracował jeszcze tylko w Cracovii, gdzie był pierwszym trenerem od końca września 2011 do początku marca 2012 roku.Dariusz Pasieka w PZPN w latach 2013-2021Arka Gdynia, proponując Dariuszowi Pasiece, liczy nie tylko na jego doświadczenie zawodnicze i trenerskie, ale przede wszystkim zwracała uwagę na pracę, którą wykonywał przez osiem lat dla Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Przepraszam. Nie mam pretensji do kibiców Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Przepraszam. Nie mam pretensji do kibiców

We wrześniu 2013 roku Pasieka został zastępcą dyrektora Szkoły Trenerów PZPN. 1 czerwca 2016 objął stanowiska szefa Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN. Natomiast od 23 maja 2018 do 23 września 2021 roku był dyrektorem Szkoły Trenerów PZPN.

Posłuchaj, jaki był ulubiony system gry Dariusza Pasieki, gdy był trenerem Arki GdyniaTabela końcowa

Piłka nożna - I liga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk
2 GKS Katowice
3 Arka Gdynia
4 Motor Lublin
5 Górnik Łęczna
6 Odra Opole
7 Wisła Płock
8 Miedź Legnica
9 GKS Tychy
10 Wisła Kraków
11 Stal Rzeszów
12 Chrobry Głogów
13 Znicz Pruszków
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza
15 Polonia Warszawa
16 Resovia
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała
18 Zagłębie Sosnowiec
Tabela wprowadzona: 2024-06-02
 • Bezpośredni awans do ekstraklasy
 • LECHIA GDAŃSK, GKS Katowice (dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego), Motor Lublin (po barażach)
 • Baraże
 • Finał
 • ARKA GDYNIA - Motor Lublin 1:2 (1:0)
 • Półfinały
 • ARKA GDYNIA - Odra Opole 4:2 (2:1)
 • Motor Lublin - Górnik Łęczna 0:0 karne 4:2
 • Degradacja do II ligi
 • Resovia, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Zagłębie Sosnowiec (trzy najsłabsze drużyny sezonu zasadniczego)
 • Awans z II ligi
 • Pogoń Siedlce, Kotwica Kołobrzeg (bezpośrednio), Stal Stalowa Wola (po barażach)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (160)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Arki

Stal Rzeszów
20 lipca 2024
25% Stal Rzeszów
19% REMIS
56% Arka Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 38 67 60.5%
2 Sławek Surkont 39 65 56.4%
3 Radosław Dymkowski 39 62 56.4%
4 Michał G. 39 62 53.8%
5 Tadeusz Grota 36 61 58.3%

Ostatnie wyniki Arki

76% ARKA Gdynia
8% REMIS
16% Motor Lublin
69% ARKA Gdynia
9% REMIS
22% Odra Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane