• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ekstraliga rugby startuje w sobotę

jag.
27 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Arka Gdynia chce nadal uciekać rywalom w grupie mistrzowskiej ekstraligi, a Ogniwo Sopot spróbuje dogonić podium. Derby Trójmiasta pomiędzy tymi drużynami na Narodowym Stadionie Rugby zainugurują rundę wiosenną. Arka Gdynia chce nadal uciekać rywalom w grupie mistrzowskiej ekstraligi, a Ogniwo Sopot spróbuje dogonić podium. Derby Trójmiasta pomiędzy tymi drużynami na Narodowym Stadionie Rugby zainugurują rundę wiosenną.

Wszystkie trójmiejskie drużyny zagrają wiosną w grupie mistrzowskiej ekstraligi, ale tylko ze strony prowadzącej obecnie w tabeli Arki słychać jasną deklarację, że "Buldogi" grają o tytuł mistrzowski. Broniąca złota Lechia, po słabym ostatnim półroczu, w pierwszych meczach chce walką rozpoznać, czy stać ją będzie na coś więcej niż brąz. Jednak i najniższego stopienia podium gdańszczanie nie mogą być pewni, gdyż ma na niego ochotę także Ogniwo, które w zimowych przegotowaniach starało się zadbać o wszystko, łącznie z treningami z zakresu... judo. Kto błyśnie formą na inaugurację? W sobotę o godzinie 14:30 rozpoczną się derby na linii Gdynia - Sopot przy ul. Górskiego, na które wstęp jest bezpłatny. Natomiast biało-zieloni o 16:00 zaczną spotkanie w Łodzi.Typowanie wyników

28 marca 2015, godz. 16:00
3 pkt.
Budowlani Łódź
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

78% 275 typowań Budowlani Łódź
1% 3 typowania REMIS
21% 73 typowania LECHIA Gdańsk

Twoje dane

ARKA Gdynia
OGNIWO Sopot

Jak typowano

94% 372 typowania ARKA Gdynia
0% 3 typowania REMIS
6% 22 typowania OGNIWO Sopot

Twoje daneNajwcześniej z trójmiejskich drużyn klubowych wiosnę zainaugurują... rugbistki Biało-Zielonych Ladies Gdańsk. Mistrzynie Polski już w piątek rozpoczną rywalizację w międzynarodowym turnieju Tambusoro Valhall Sevens 2015 w Oslo.

Do Trójmiasta rugby wróci na dobre w sobotę. Od 11:00 do 13:00 u zbiegu ulic Bitwy pod Płowcami i Polnej wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie spróbować swoich sił w odmianie Turbo Rugby (dorośli) oraz Rugby Tag (dzieci i młodzież). Na sopockie błonia i nie tylko zaprasza Barabarians Polska. Po zakończeniu rozgrywek ich uczestnicy mają udać się do Gdyni, by uczestniczyć w inauguracji wiosny w ekstralidze.

Na Narodowym Stadionie Rugby liderująca w tabeli Arka zmierzy się z zajmującym trzecie miejsce Ogniwem. Początek gry o godzinie 14:30, a kibice wchodzą za darmo.

O 16:00 w Łodzi zagra czwarta po jesieni Lechia, której rywalem będzie wicelider - Budowlani.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W SYSTEMIE ROZGRYWEK

Przypomnijmy, że bieżący sezon ligowy toczy się według nowych reguł. Po rozegraniu siedmiu kolejek każdy z każdym bez rewanżów tabela podzielona została na dwie grupy, a drużyny zachowały tylko połowę punktów.

Druga część rozgrywek toczy się o miejsca 1-4 oraz 5-8. Łącznie w tej fazie zaplanowano 12 kolejek, a 8 z nich odbędzie się wiosną.

Po rozegraniu tych spotkań dwie najlepsze drużyny grupy mistrzowskiej zagrają w finale o złoto, a najsłabsza ekipa z grupy spadkowej pożegna się z ekstraligą, oddając miejsce mistrzowi I ligi.

TAKIE ZMIANY ZASZŁY NA SZCZYTACH WŁADZY W POLSKIM ZWIĄZKU RUGBY

Zimą dużo działo się w związkowej centrali, a w trójmiejskich klubach było to najspokojniejsze zimowe okno od lat. Żaden klub nie awizuje znaczących transferów, ale nie doznał także istotnych osłabień. Dlatego najciekawszą roszadą jest ta przeprowadzona w Sopocie, gdzie zdecydowano się na wymianę w ukraińskim tercecie. Roman Żuk, rugbista z Lwowa zastąpił rodaka, Oleksandra Durnowa. Nowy nabytek ma grać na pozycji numer "15", a gdy zajdzie potrzeba to i na skrzydle.

Na inaugurację sopocianie mogą postarać się o sportowy prezent dla swojego trenera. W czwartek Karol Czyż po raz drugi został ojcem. 3-letnia Marysia ma brata Tadzia.

Poniżej prezentujemy wypowiedzi trójmiejskich trenerów na temat zimowych przygotowań, sytuacji kadrowej oraz oczekiwań związanych z inauguracją i całym sezonem. Szkoleniowców umieściliśmy w kolejność miejsc zajmowanych przez ich podopiecznych po rundzie wiosennej.

MACIEJ STACHURA (ARKA GDYNIA):
Jak zwykle rozpoczęliśmy przygotowania na początku stycznia i przez cały ten okres trenowaliśmy w Gdyni. Jeśli chodzi o zgranie składu to uciekły nam dwa tygodnie, gdy 9 naszych zawodników było na zgrupowaniu kadry w RPA. W tym okresie zagraliśmy pierwszy z dwóch sparingów. Przeciwko Pruszczowi Gdańskiemu ogrywałem juniorów i zawodników z dalszego składu.

Jeśli chodzi o cel to jest on taki sam jak zawsze - gramy o tytuł mistrza Polski. Zdanie jest jednak ciężkie, gdyż siły w grupie mistrzowskiej są bardzo wyrównane. Niektórzy w klubie próbowali liczyć, ile nam punktów brakuje do finału, ale poprosiłem, by tego zaniechać. Mimo przewagi, którą mamy po rundzie jesiennej, nie możemy teraz zacząć kalkulować, a tym bardziej kombinować. Przy systemie, gdy za wygraną dostaje się nawet pięć punktów, wystarczą dwie słabsze kolejki, aby wszystko się znów wymieszało. Dlatego nadal do każdego meczu należy przychodzić z odpowiednią koncentracją i pełną mobilizacją.

Trzeba tak grać już na inaugurację. Przeciwko Ogniwu zagraliśmy właśnie ostatni sparing przed ligą, w najsilniejszym obecnie składzie. Nie wszystko było tak jakbym chciał, sporo jest jeszcze do poprawy. Dlatego z niecierpliwością czekamy na pierwszy mecz.

W kadrze zawodniczej nie dokonywaliśmy zmian. Po kontuzji wrócił jedynie Karol Perzak. Nie zamierzamy korzystać z innych zagranicznych zawodników niż Władysław Grabowski, który na co dzień z nami trenuje. Natomiast w wybranych mecze chcemy korzystać z Michała BartoszkaCraiga Bachurzewskiego, ale myślimy, by ich zapraszać do gry dopiero w dalszej części sezonu.

TUTAJ ZNAJDZIESZ DOTYCHCZASOWE WYNIKI ARKI, SKŁAD, TERMINARZ I INNE WIADOMOŚCI KLUBOWE

KAROL CZYŻ (OGNIWO SOPOT):
Do treningów wróciliśmy na początku stycznia. Zajęcia odbywały się 4 razy w tygodniu. Ćwiczyliśmy nie tylko na boisku, na Orliku na Przylesiu, ale również, podobnie jak w poprzednich okresach przygotowawczych, współpracowaliśmy z Marcinem Bochenkiem, który prowadził treningu z zakresu crossfitu, a na gdańskim AWFiS z Beatą Wolską, pod której kierunkiem odbywały się ćwiczenia na matach ogólnorozwojowe z elementami judo. Między tą dyscypliną a rugby są przecież podobieństwa. I tam, i u nas choćby jest sporo walki w parterze.

W ramach przygotowań rozegraliśmy dwa sparingi. Ostatnio graliśmy z Arką w Gdyni, a pod koniec lutego byliśmy w Cetniewie, gdzie na zgrupowaniu przebywali zawodnicy Budowlani Łódź.

Niestety, nie udało się uniknąć kłopotów zdrowotnych. Robert Rogowski jest po artroskopii kolana i co najmniej przez miesiąc nie zobaczymy go na boisku. Ponadto z reprezentacji Polski siódemek z urazami wrócili Łukasz SzablewskiMarek Przychocki. Ten drugi ma zbite kolano i na inaugurację na pewno nie zagra. Natomiast występ pierwszego stoi pod znakiem zapytania, bo odnowiły mu się dolegliwości mięśnia czworogłowego.

Nadal mamy trzech rugbistów z Ukrainy, które są z nami na stałe w Sopocie. Nową twarzą jest tutaj Roman Żuk. Liczę, że pomoże nam w formacji ataku. Jego nominalną pozycją jest "15".

Zimą nie zmieniły się nasze ambicje sportowe. Celujemy w 3. miejsce i uważam, że stać nas na nie. Z drugiej strony nadal jesteśmy w sytuacji, że my nie musimy, a jedynie możemy być na podium. Niech pod presją wyniku grają inni. My na pewno w żadnym meczu tanio skóry nie sprzedamy.

TUTAJ ZNAJDZIESZ STRONĘ DEDYKOWANĄ OGNIWU NA TROJMIASTO.PL

PAWEŁ LIPKOWSKI (LECHIA GDAŃSK):
Trenujemy od początku stycznia po cztery razy w tygodniu. Zajęcia odbywały się na boisku, w siłowni oraz hali. Rozegraliśmy dwa sparingi z Pruszczem Gdański oraz jeden ze Skrą Warszawa.

Pierwszy raz od lat w przerwie między rozgrywkami nikogo nie pozyskaliśmy. Postawiliśmy na stabilizację składu, na zawodników, którymi rozpoczynaliśmy sezon. Na pewno wynika to także z oszczędności, z tego że rugbiści nie mają w tym roku miejskich stypendiów. Dlatego niektórzy, choć nie zadeklarowali, że odchodzą, ograniczyli liczbę treningów, w których uczestniczą, by bardziej poświęcić się pracy zawodowej.

Na inaugurację nie zagra Tomasz Rokicki, który ze zgrupowania reprezentacji Polski w RPA, wrócił z kontuzją. Jeszcze dłuższa przerwa z przyczyn zdrowotnych czeka Sebastiana Beśkę.

Nastawiamy się na to, że wykonana praca będzie procentować, kolejnego postępu dokonają młodzi zawodnicy. Może jakiś wystrzałów niespodziewanych formy się nie spodziewam, ale tacy gracze jak: Paweł Płoński, Kevin Bracik, Radosław Dabkiewicz czy Maciej Panasiuk jeszcze bardziej na boiskach ekstraligi powinni pokazać na co ich stać.

Chęć powrotu do Lechii zadeklarował Piotr Jurkowski, który jednak będzie mógł dojeżdżać tylko na mecze, gdyż przebywa w Norwegii. Na boisko może wrócić także Paweł Nowak. Jest on drugim trenerem, odpowiedzialnym za przygotowanie formacji młyna w naszej drużynie, ale przechodzi badania medyczne i jeśli one nie wykluczą jego gry, to myślę, że będzie mógł nam pomóc także jako zawodnik.

Gotowość do gry w Lechii, ale w późniejszym terminie, wyrazili: Grzegorz JaniecDawid Popławski. Natomiast nie pomoże nam Michał Krużycki, który w tym sezonie nie zagrał z powodu operacji kolana, a nie wiadomo, co z Tomaszem Hebdą, który z kolei dopiero będzie wracać na boiska po kontuzji.

Nie ma też decyzji odnośnie rugbistów z Samoa. O tym, czy z nich skorzystamy zadecydujemy w trakcie rozgrywek. Oczywiście decydować będą nasze wyniki, a także możliwości finansowe klubu.

Wiem, że niektórzy już nas skreślili. Jednak my broni nie składamy. Myślę, że dopiero 3-4 najbliższe mecze pokażą, czy będziemy się jeszcze liczyć w walce o finał. Jeśli nie, to walki o brąz także nie zamierzamy odpuszczać.

LECHIA RUGBY: SKŁAD, TERMINARZ, WYNIKI, WIADOMOŚCI, FOTO

Tabela po 11 kolejkach

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 11 9 1 1 354:173 31
2 Budowlani Łódź 11 9 0 2 348:170 29
3 Ogniwo Sopot 11 5 0 6 256:249 16
4 Lechia Gdańsk 11 5 1 5 338:193 15
5 Pogoń Siedlce 10 6 0 4 223:197 21
6 Juvenia Kraków 11 3 0 8 156:340 11
7 Posnania Poznań 10 2 0 8 230:335 10
8 Orkan Sochaczew 11 3 0 8 193:441 10
Tabela wprowadzona: 2014-12-04

Wyniki 11 kolejki

 • Grupa mistrzowska
 • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 26:29 (7:23)
 • OGNIWO SOPOT - Master Pharm Budowlani Łódź 13:28 (3:11)
 • Grupa spadkowa
 • Posnania - Pogoń Siedlce 17:29 (3:12)
 • Orkan Sochaczew - Juvenia Kraków 37:0 (5:0)
jag.

Wydarzenia

Opinie (53) 1 zablokowana

 • Mocno Arka od początku pokazać kto rządzi.

  • 15 10

 • Czekam z niecierpliwością! (1)

  Cieszy fakt, że nareszcie po kilku latach cale trójmiasto walczy o medal! Życzę Wszystkim mało kontuzji i liczę na niespodziankę Ogniwa :D

  • 14 6

  • Ha

   Stypendium się skończyło i treningi się gwiazdeczek też...

   • 7 6

 • Świetnie (4)

  Rugby rządzi w trójmieście, ten sezon należy do Arki.

  • 15 11

  • RC ARKA GDYNIA

   szacun dla wszystkich rugbistów;0

   • 13 5

  • przyjdą playoffy i Lechia was pociśnie, jak zawsze zresztą. (2)

   • 2 9

   • (1)

    nie ma juz playoffow

    • 6 0

    • To kiedy Niemcy z Samoa dojadą?

     To dlatego Gdańsk gra juz tylko o brąz?

     • 2 2

 • Tylko Arka Gdynia!

  • 11 6

 • O co chodzi z punktacją? (1)

  Pogoń ma więcej punktów niż Lechia i Ogniwo a jest niżej?

  • 0 13

  • to przeczytaj w art jest napisane o podziale na grupy

   • 6 0

 • (4)

  Trenera Ogniwa mówił na początku sezonu, że grają o utrzymanie a teraz o brąz, widać twoje podejście psychologiczne jest do d*py... Jeśli chodzi o Lechię to ten sezon bardzo słaby, kiedyś już pisałem, że mają formę jak Budowlani kiedyś, z tym ze Budowlani trzymali ja przez prawie 10 sezonów, a Lechia tylko 3.

  • 4 8

  • lechia sie wybielila za bardzo ;) a to ukazalo jej slabosc

   • 5 3

  • to jak trener Ogniwa bedzie mowil, ze gra o pierwszą 4 to bedzie złoto misiaczku

   • 2 3

  • Karol jest realistą i tyle.... (1)

   po co pompować balonik jak to u sąsiadów co roku...Czyż to świetny trener, ambitny i bardzo profesjonalny, kogoś takiego od dawna potrzeba było w Ogniwie. Szacunek trenerze!

   • 6 2

   • trener 4 klasy

    CzyZ to miernota!! Byl slabym zawodnikiem nie lapiacym sie do skladu juniorow ze o 1 skladzie nie wspomne dlatego uciekl w sedziowanie a pozniej przez lizanie d...y wkrecil sie w trenerke. Trener teoretyk Bo w praktyce miekka faja!!!

    • 4 2

 • Mocno Ogniwo

  • 6 5

 • LUDZIE

  wpadajcie na rugby , piękny sport , no i prawdziwi faceci z jajami:)

  • 14 0

 • co za żenada (1)

  żygam tym promowaniem arki przez tego jag. koleś ewidentnie odleciał. że niby celem arki jest mistrzostwo a Lechii brąz? bueheheh. ale cóż, co ja się dziwie takim "artykułom". jakoś ta frustracja musi ujść. bo to w końcu Lechia zdominowała rugby (kobiety, juniorzy, sezniorzy, 7) w ost. latach, mistrzostwo za mistrzostwem, więc arce pozostaje propaganda i dowartosciowanie siebie w necie. czyli standard.

  • 3 10

  • Nie ma przecież kobiet w Lechii, same walczyły o złoto i nikt w tym nie pomagał, nie przypisujcie zasług za to Lechii!

   • 7 3

 • Lechia zdominowała zakupy niemieckich Samoa (4)

  robiąc parodię z rozgrywek rugby, gdzie cał sezon druzyny grają, Lechia gra padakę, a na ostatnie mecze ściąga kilku z Niemiec i szczyci się mistrzostwem.
  z takich powodów coraz mniej ludzi chodzi na mecze

  • 9 5

  • wy za to sprowadzacie gruzinów, ukraińców i... wie kogo jeszcze (3)

   ale nikt nie płacze z tego powodu jak wy, a poza tym i tak nic wam to nie daje. więc jedyne co wam pozostało to spina w necie.

   • 3 5

   • Graj Niemcami z Samoa cały sezon (2)

    I nikt się nie będzie czepiał. A tak to jest parodia rozgrywek i robienie kibiców w balona. Zresztą u was za bilety trzeba płacić... Za taką padake???

    • 4 4

    • jeżeli mistrzostwo polski w 7,15, kobiety i juniorzy pare lat z rzędu to padaka to u was to jest padaka x100 (1)

     ściągnęliście autokar ludzi ze wschodu, nic wam to nie dało (bo zawsze nad wami...) więc pozostała wam spina o 2-3 wzmocnieniach Lechii. mieliście 3x więcej kasy co cała liga i kupowaliście kogo chcieliście (sporo też od nas) a i tak kupa wam wyszła (jak zawsze). poprostu my na boisku, wy w necie. czyli tak jak od lat...

     • 3 2

     • Padaka prawie cały sezon

      Taka prawda. Ściaganie Niemców na play off nie zmienia faktu, że rozgrywki ligowe takim podejściem ściągacie w coraz większy dół. Cierpi dyscyplina zamiast się rozwijać jest coraz większe dno. Ile w tym roku ma Lechia średnio kibiców na meczu?

      • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Budowlani Commercecon Łódź
97% ARKA Gdynia
0% REMIS
3% Budowlani Commercecon Łódź

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Beata Xxxv 12 32 83.3%
2 Zygmunt Bębenek 12 32 75%
3 Radosław Dymkowski 12 31 91.7%
4 Fc Zdunkowo 12 31 83.3%
5 BOGUSŁAW BOHL 12 31 83.3%

Ostatnie wyniki Arki

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
4 maja 2024
Awenta Pogoń Siedlce
13 kwietnia 2024, godz. 16:00
92% Awenta Pogoń Siedlce
0% REMIS
8% ARKA Gdynia

Najbliższy mecz Ogniwa

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Kunowski 12 36 100%
2 Lech Zaremba 12 35 91.7%
3 Mariusz Karbowski 12 33 100%
4 Beata Xxxv 12 33 91.7%
5 Artur Boberski 12 32 91.7%

Ostatnie wyniki Ogniwa

Edach Budowlani Lublin
99% OGNIWO Sopot
0% REMIS
1% Edach Budowlani Lublin
30 marca 2024, godz. 15:30
HIT
26% Orkan Sochaczew
0% REMIS
74% OGNIWO Sopot

Najbliższy mecz Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Justyna Gapys 11 33 90.9%
2 RYSZARD KIWATROWSKI 11 32 90.9%
3 Karol Zubel 10 31 90%
4 Maciek Kaszak 11 29 90.9%
5 Witold Krużyński 12 29 83.3%

Ostatnie wyniki Lechii

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
13 kwietnia 2024
Budowlani WizjaMed Łódź
96% Drew Pal 2 LECHIA Gdańsk
0% REMIS
4% Budowlani WizjaMed Łódź

Relacje LIVE

Najczęściej czytane