Arka awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski

9 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 18:58 (9 sierpnia 2016)

Marcus wszedł do gry na pół godziny przed końcem i celnym strzałem z karnego zakończył pojedynek w Zambrowie, choć już pachniało dogrywką. Marcus wszedł do gry na pół godziny przed końcem i celnym strzałem z karnego zakończył pojedynek w Zambrowie, choć już pachniało dogrywką.

Piłkarze Arki Gdynia rzutem na taśmę uniknęli dogrywki w meczu z Olimpią w Zambrowie. Żółto-niebiescy awansowali do 1/8 finału Pucharu Polski po zwycięstwie nad II-ligowcem 1:0 (0:0). Decydującego gola w ostatniej minucie doliczonego czasu gry strzelił z rzutu karnego Marcus. Kolejnym rywalem podopiecznych Grzegorza Nicińskiego i Grzegorza Witta będzie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Mecz wstępnie zaplanowany jest na terenie rywala na 21 września.

Bramka:
Marcus 90+4 (karny)

OLIMPIA: Czapliński - Byszewski, Kuczałek, Gogol, Włodarczyk - Cesarek, Osoliński, Michałowski, Brzeski (46 Szerszeń), Biel - Grzybowski (89 Buzun)

ARKA: Steinbors - Zbozień, Stolc, Sobieraj, Wojowski (78 Warcholak) - Błąd, Marciniak, Mosiejko (72 Sambea), Yussuff - Siemaszko (63 Marcus) - Lewicki

Sędzia: Korpalski (Toruń). Żółta kartka: Byszewski, Grzybowski, Szerszeń (Olimpia), Siemaszko (Arka)

Grzegorz Niciński często lubi powtarzać, że nigdy ta sama "11", która zaczyna rundę, jej nie kończy. Jednak na początku sezonu gdyński szkoleniowiec jest bardzo konsekwentny i ma jasno wytyczoną hierarchię w drużynie. W czterech pierwszych kolejkach ekstraklasy proponował identyczny skład. To samo jest w Pucharze Polski. W Zambrowie do gry wyszli ci sami piłkarze co dwa tygodnie temu w Gołdapi, w wygranym spotkaniu z IV-ligową Romintą 4:1. Wszyscy są rezerwowymi w rozgrywkach ligowych. Kapitańska opaska wróciła do Krzysztofa Sobieraja, który rozegrał 230. mecz w żółto-niebieskich barwach.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU I RUNDY, KTÓRY ARKA WYGRAŁA NA WYJEŹDZIE 4:1

II-ligowców prowadzi Zbigniew Kaczmarek, który w przeszłości był m.in. szkoleniowcem Arki, a jako piłkarz karierę zaczynał w Stoczniowcu Gdańsku. On w porównaniu z ligową porażką u siebie z Gryfem Wejherowo 1:3 dokonał tylko trzech zmian. Co ciekawe miejsce w "11" stracili obaj piłkarze, którzy występują w Olimpii na zasadzie wypożyczenia z Gdyni: Jakub BachSebastian Szerszeń.

I to właśnie gospodarze zaatakowali jako pierwsi. Niecelny strzał oddał Bartosz Osoliński. W odpowiedzi również w światło bramki nie trafił Adrian Błąd. W 10. minucie skrzydłowy lepiej przymierzył. Posłał piłkę w poprzeczkę, a próbujący dobijać Rashid Yussuff, był na spalonym.

Na zakończeniu inauguracyjnego kwadransa Arka oddała pierwszy celny strzał. Piotra Czaplińskiego nie zdołał pokonać Yussuff, który uderzył w tzw krótki róg po dośrodkowaniu Damiana Zbozienia.

Jeszcze lepszą okazję miał angielski skrzydłowy w 26. minucie. Znów atak rozpoczął Zbozień. Po jego wrzutce z prawego skrzydła piłkę w "16" przedłużył Szymon Lewicki, a Yussuff strzelił wprost w bramkarza.

DRABINKA PUCHARU POLSKI DO ĆWIERĆFINAŁÓW WŁĄCZNIE

Natomiast nieco wcześniej, bo w 20. minucie Olimpia wyszła z kontrą 4 na 4. Dobrze przeczytał zamiary rywali Sobieraj, który przerwał tę akcję. Po pół godzinie gry interweniować musiał dwukrotnie Pavels Steinbors. Gospodarze przycisnęli, ale ostatecznie po dobrych interwencjach Łotysza poprzestali tylko na serii rogów.

W 35. minucie gospodarzy ponownie uratował Czapliński. Po akcji Rafała Siemaszki bramkarz Olimpii dobrze interweniował po uderzeniu Lewickiego.

Tuż przed przerwą ofensywnych graczy miejscowych starał się wyręczyć Marcin Byszewski, który nieznacznie pomylił się przy strzale z dystansu, a także było spore zamieszanie w "16" Arki po kolejnych dwóch rogach dla Olimpii.

W przerwie na zmianę zdecydował się tylko trener Kaczmarek. W miejsce wychowanka Lechii Gdańsk, Patryka Brzeskiego wprowadził Szerszenia. Obie drużyny najpierw spróbowały szczęścia przy rzutach rożnych. Potem zaostrzyły grę. Sędzia starał się temperować piłkarzy żółtymi kartkami.

Na kolejne ciekawsze wydarzenia przyszło czekać do 60 minuty gry. Impuls do atakowania dali obrońcy. Akcję rozpoczął ustawiony na lewej stronie defensywny Paweł Wojowski, a kończył ją niecelnym strzałem głową Zbozień po dośrodkowaniu Błąda.

Szybko kontrą odpowiedzieli rywale. Ich szybki atak wybiciem na róg przerwał Damian Mosiejką. Natomiast po kornerze niecelnie główkował Szerszeń.

Trener Niciński na niespełna pół godziny przed upływem regulaminowego czasu gry zdecydował się zwiększyć siłę ataku. Na pozycję numer "10" wprowadzony został Marcus, który w ligowych spotkaniach gra głównie jako prawoskrzydłowy. Potem jeszcze na środku drugiej linii bardziej ofensywnie grającego Yannicka Sambeę wprowadził w miejsce mającego więcej defensywnych atutów - Mosiejkę. Ożywili oni grę Arki.

"Prosimy o nie używanie wulgaryzmów. Przypominam, że na trybunach są małe dzieci" - zaapelował do miejscowych kibiców spiker, gdy ci złorzeczyli na sędziego, który nie przerywał gry, mimo że na boisku leżał jeden z miejscowych piłkarzy.
Nerwowo nie wytrzymał też Szerszeń, który sfaulował Zbozienia, a potem jeszcze gestami manifestował niezadowolenie z tej decyzji arbitra, za co zobaczył żółtą kartkę.

W 82. minucie Czapliński znów pokazał klasę. Tym razem po akcji Marcusa nie dał się pokonać Lewickiemu. Natomiast po chwili 26-letniemu bramkarzowi Olimpii dopisało szczęście. Najpierw niecelnie uderzał Przemysław Stolc, a następnie po indywidualne akcji Sambei piłkę nad poprzeczką posłał Yussuff.

W 85. minucie na niebezpieczeństwo nieroztropnym zagraniem naraził Steinbors, który postanowił sprawdzić swoje umiejętności... dryblingu. Na szczęście skończyło się tylko na strachu dla Arki.

Sędzia przedłużył drugą połowę o 4 minuty. W ostatniej Arka otrzymała karnego po zagraniu ręką obrońcy Olimpii, który próbował zatrzymać piłkę po zagraniu Błąda. Pełnym egzekutorem okazał się Marcus. Po jego golu sędzia od razu zakończył mecz.

Po zwycięstwie w Zambrowie w 1/8 finału Arka zagra z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który u siebie pokonał Raków Częstochowa 3:2, choć przegrywał już 0:2. Drugiego i trzeciego gola dla gospodarzy strzelił m.in. były napastnik gdyńskiego klubu - Łukasz Jamróz. Spotkania tej fazy rywalizacji zaplanowane są na 21 września na stadionie II-ligowca.

9 sierpnia 2016, godz. 17:00