BKS Stal z Pucharem Naftoportu

Maciej Napiórkowski
13 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Na brak emocji nie mogli narzekać sympatycy siatkówki w Gdańsku. W hali przy ul. Kościuszki, gdzie swoje mecze rozgrywa Gedania odbyły się dwa turnieje.

W piątek rozegrano tzw. turniej błyskawiczny. Polegał on na tym, że drużyny grały systemem każdy z każdym, jednak rozgrywano tylko dwa sety (bez względu na wynik). Jeżeli drużyna wygrała w stosunku 2:0 otrzymywała 3 punkty, przegrywający w takim meczu 1. Jeżeli padł wynik 1:1 obie drużyny otrzymywały po 2 punkty.
Turniej niespodziewanie wygrały gospodynie - zawodniczki Gedanii Gdańsk. Drużynę wsparła Berenika Tomsia, która akurat miała przerwę między zgrupowaniami kadry narodowej. Rywalkami gdańszczanek były zespoły BKS Stal Bielsko-Biała, Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz, oraz Nafta Gaz Piła. W drużynach zabrakło reprezentantek Polski. Gedania w ostatnim meczu z Naftą musiała przynajmniej zremisować, aby zająć pierwsze miejsce. Udało się, po bardzo ciężkiej przeprawie podopieczne Jerzego Skrobeckiego wygrały pierwszą partię 32:30.
Komplet wyników turnieju błyskawicznego:
Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz - Nafta Gaz Piła 0:2 (-23, -23)
Energa Gedania Gdańsk - BKS Stal Bielsko-Biała 1:1 (-15, 21)
Stal Bielsko-Biała - Nafta Gaz Piła 2:0 (20, 18)
Energa Gedania - Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz 2:0 (22, 21)
Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz - Stal Bielsko-Biała 2:0 (18, 20)
Energa Gedania - Nafta Gaz Piła 1:1 (30, -15)
Tabela:
1 ENERGA Gedania 7 4:2
2 BKS Stal 6 3:3
3 Nafta-Gaz Piła 6 3:3
4 Pałac Bydgoszcz 5 2:4
Na kolejnych pozycjach: liczba punktów, sety wygrane:przegrane

W sobotę i niedzielę te same drużyny przystąpiły do walki w turnieju o Puchar Prezesa Naftoportu. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym, tradycyjną metodą - do trzech wygranych setów. Po rozegraniu wszystkich gier dwie najlepsze drużyny grały o Puchar, a drużyny z miejsc 3 i 4 zmierzyły się w meczu o trzecią lokatę.
Komplet wyników eliminacji:
Energa Gedania - Nafta Gaz Piła 0:3 (-16, -20, -21)
Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz - BKS Stal Bielsko-Biała 1:3 (-24, 22, -26, -24)
Nafta Gaz Piła - Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz 3:1 (18, -23, 17, 14)
Energa Gedania - BKS Stal Bielsko-Biała 3:2 (18, 15, -17, -18, 9)
Nafta Gaz Piła - BKS Stal Bielsko-Biała 1:3 (18, -20, -16, -19)
Energa Gedania - Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz 1:2 (-18, 27, -13)
W ostatnim meczu rozegrano tylko trzy sety, gdyż wiadomo było kto zajmie jakie miejsce.
Tabela:
1. Nafta Gaz Piła
2. BKS Stal Bielsko-Biała
3. Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz
4. Energa Gedania

Wszystkie spotkania, pomimo iż nie pobierano opłat za wstęp oglądała garstka ludzi. W meczu o trzecie miejsce zagrały gospodynie Energa Gedania, która podejmowała Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz.
Rywalizacja zakończyła się wynikiem 3:2 (-13, 14, 15, -15, 12) dla miejscowych. Jednak wielkiej dramaturgii w tym spotkaniu nie było. Raz jedna raz druga drużyna obejmowały szybko kilkupunktowe prowadzenie, które z minuty na minutę powiększały. W pierwszym secie lepsze były przyjezdne z Bydgoszczy, drugi i trzeci należał do Gedanii, czwarty ponownie dla gości. Trochę więcej emocji pojawiło się w tie breaku. Może dlatego, że piąty set rozgrywany jest do 15 zdobytych punktów. Gdańszczankom udało się wygrać do 12 i to one zajęły trzecie miejsce w turnieju.
W finale zmierzyły się Nafta Gaz Piła i Stal Bielsko-Biała. Od początku spotkanie było emocjonujące. Początkowo Nafta odskakiwała na kilka punktów ale Stal za każdym razem odrabiała straty. W szeregach zawodniczek z Bielska-Białej brylowała Luba Jagodina, która atakowała z każdej pozycji, a jej atomowe serwy często kończyły się asami serwisowymi. Kibice w Gdańsku powinni pamiętać tą zawodniczkę, gdyż kiedyś reprezentowała barwy Gedanii. Pierwsze dwa sety wygrały zawodniczki Stali do 25 i 26. Ostatni punkt drugiego seta to ewidentna pomyłka sędziego liniowego. Zdeprymowane siatkarki Nafty nie podjęły walki w trzecim secie i szybko przegrały do 15.
Ostatecznie wynik spotkania finałowego:
Nafta Gaz Piła - BKS Stal Bielsko-Biała 0:3 (-25, -26, -15)
Zawodniczki BKS Stal Bielsko-Biała otrzymały Puchar Prezesa Naftoportu.

Składy drużyn biorących udział w turnieju:
BKS Stal Bielsko-Biała: Barszcz, Staniucha, Sadurek, Nykiel, Niedźwiedzka, Szeszko, Jagodina, Śrutowska, Biel, trener: Zbigniew Krzyżanowski
Centrostal Adriana Gazeta Pomorska Bydgoszcz: Mróz, Kowalkowska, Liniarska, Godos, Ciaszkiewicz, Łunkiewicz, Wilczyńska, Bajdiuk, Kuligowska, Leśniewicz, trener: Piotr Makowski
Nafta Gaz Piła: Olsovsky, Buławczyk, Skorupa, Chojnacka, Styskal, Staniszewska, Bezhenar, Strządałą, Orłowska, Davis, trener: Leszek Piasecki
Energa Gedania Gdańsk: Kuczyńska, Ordak, Drzewiczuk, Szajek, Sołodkowicz, Jeromin, Shyjanova, Nieczyporowska, Tomsia, Kruk, Wiśniewska, Siwka, trener: Jerzy Skrobecki

Niestety do poziomu zawodów nie dopasowali się sędziowie. Ich decyzję były często błędne. Niepotrzebnie wprowadzali sporo chaosu na boisko.

Opinie (3)

• 1) W tytule napisano, że Nafta z Pucharem Naftoportu... A co? Ukradły go? Bo zdaje się, że turniej wygrało Bielsko :)
    2) Kibiców garstka istotnie, ale liczy się jakość a nie ilość :P
    3) "brylowała Luba Jagodina" - ??? Czy ja byłem na innym meczu? Na moje to Luba nie grała nic ponad przeciętność...

A tak w ogóle... GDZIE JEST KASIA ??? :D :D :D

• 0 0

• Najsympatyczniejsza zawodniczka turnieju w oczach kibicuff została Rozgrywająca Gedanii Justyna Ordak!!! A przy okazji chciałem przypomnieć o wyjeździe na mecz Nafta-Gedania w dniu 30 października. Cena przejazdu w obie strony to ok. 40 zł. Chętnych prosze o kontakt na numer GG 17075