Basket 90 wygrał po raz pierwszy w BLK

5 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Renee Montgomery bezboleśnie weszła do Basketu 90. Jej debiut w BLK można zaliczyć do grona pozytywnych. Renee Montgomery bezboleśnie weszła do Basketu 90. Jej debiut w BLK można zaliczyć do grona pozytywnych.

Aż do 7. kolejki czekano w Baskecie 90 na zwycięstwo w Basket Lidze Kobiet. Zbiegło się ono z dołączeniem do drużyny kreowanej na liderkę Renee Montgomery. Amerykanka zagrała 31 minut, zdobyła 14 punktów, a gdyński klub pokonał PGE MKK Siedlce 71:59 (23:6, 20:20, 22:13, 6:20). Dzięki temu opuścił ostatnie miejsce w tabeli.

BASKET 90: Swords 16 (15 zb.), Miłoszewska 14 (5 zb.), Montgomery 14 (2x3, 7 as.), Jakubiuk 11 (7 zb.), Skerović 7 (1x3, 8 zb., 13 as., 5 st.) oraz Puss 3, Grigalauskyte 2, Stawińska 2, Rembiszewska 2, Podgórna 0, Marcinkowska 0

PGE MKK: Mollova 17 (6 zb., 5 as.), Poboży 12, Koperwas 8, Trzeciak 4, Parysek 4 oraz Schmidt 9 (1x3), Żukowska 4 (9 zb.), Parzeńska 1, Wajler 0

Renee Montgomery przyleciała do Polski w poniedziałek. Od razu weszła w trening z Basketem 90. Wcześniej, od 20 października odpoczywała po długim sezonie WNBA, w którym razem z Minnesota Lynx dotarła do finału play-off. Broniła w nim zdobytego przed rokiem mistrzostwa. Ta sztuka się nie udała, a w pięciomeczowej serii jej zespół uległ Los Angeles Sparks 2:3.

Amerykanka przeszła w Gdyni kontrolne badania, aby w sobotę znaleźć się na boisku w pierwszej piątce. Miała poprowadzić drużynę do pierwszego zwycięstwa w sezonie. Zwłaszcza, że po drugiej stronie parkietu znajdował się zespół typowany do ostatniego miejsca w tabeli. A te przed weekendową kolejką dzierżył właśnie Basket 90. MKK udało się bowiem tydzień wcześniej wygrać u siebie z Zagłębiem Sosnowiec.

Gdyńskie koszykarki bardzo dobrze weszły w mecz. W pierwszej minucie 4 punkty zdobyła Dominika Miłoszewska. Przy drugim trafieniu asystowała Montgomery. Po kolejnym podaniu Amerykanki do kosza trafiła jej rodaczka Carolyn Swords (6:0). Na tym jednak Montgomery nie zaprzestała. Za chwilę zaliczyła trzecią asystę, natomiast w 3 minucie po raz pierwszy trafiła do kosza. Po rzucie z wyskoku Amerykanki było 10:0.

Serię Basketu 90 zakończyła dopiero w połowie kwarty Magdalena Koperwas, która zaliczyła w przeszłości epizod w gdyńskiej drużynie. Na tablicy wyników było wtedy 12:2 dla gospodarza. Montgomery, choć była w tej części gry aktywna i oddała łącznie sześć rzutów, to do kosza trafiła jeszcze raz - zza linii 6,75 m. A gdynianki prowadziły w 10 min. 23:6.

W drugiej kwarcie trener Marek Lebiedziński dał pograć zmienniczkom, wśród których znalazła się m.in. Monika Grigalauskyte. Litwinka była dotychczas jedną z głównych broni w ataku Basketu 90. W każdym z sześciu wcześniejszych meczów BLK wychodziła na boisko w pierwszej piątce. Tym razem pierwsze i ostatnie trafienie zaliczyła w 12 min. Ofensywę rozkręcił jednak dopiero powrót na boisko podstawowych koszykarek. Kolejnych 5 pkt dołożyła Montgomery, trafiały także Swords, Jelena Skerović i Miłoszewska. Wcześniejsze wahania w obronie sprawiły, że obie drużyny rzuciły w tej kwarcie po 20 pkt.

Po zmianie stron gdynianki zaczęły wykorzystywać siłę podkoszowych. Bardzo dobrze dysponowana była Swords, która po trzeciej kwarcie miała na koncie 16 pkt pudłując zaledwie 2 z 10 rzutów. Dwa mniej zdobyła Miłoszewska. To sprawiło, że gdynianki miały już zwycięstwo w garści.

Przed czwartą kwartą Basket 90 prowadził 65:39. I choć zagrał w niej fatalnie zdobywając zaledwie 6 pkt, to nie wypuścił już wygranej. A Montgomery zakończyła swój debiut w BLK ze statystykami: 31 min, 5/12 w rzutach z gry, 2/2 z linii rzutów wolnych, 2 zbiórkami, 7 asystami, 4 stratami i 14 punktami. Kiedy przebywała na parkiecie gdyński zespół rzucił 18 pkt więcej niż MKK.

Wyniki 7 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - PGE MKK Siedlce 71:59 (23:6, 20:20, 22:13, 6:20)
  • TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - 1KS Ślęza Wrocław 58:88 (17:20, 17:24, 17:21, 7:23)
  • Cosinus Widzew Łódź - Wisła Can-Pack Kraków 64:84 (18:28, 17:16, 13:15, 16:25)
  • Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 72:64 (12:10, 13:17, 21:18, 26:19)
  • CCC Polkowice - Pszczółka AZS UMCS Lublin 51:60 (12:12, 14:16, 10:17, 15:15)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 69:64 (20:11, 15:22, 19:13, 15:18)

Opinie (16)

• Brawo dziewczyny teraz już będzie tylko lepiej !!

• 13 3

• Uff, bardzo dobra informacja

Oby teraz zespół zaczął grać lepiej a przede wszystkim wygrywać. Powodzenia!

• 16 2

• 13 asyst Jeleny Skerović i 32 pkt w evalu Carolyn Swords robią wrażenie

Do nich dołączyła Renne i jest wygrana. Ale ważne by inne Polki zaczęły grać na poziomie Ani Jakubiuk i wtedy możemy liczyć na wygrane z przeciwnikami z wyższej półki. Ale i tak gratulacje za zwycięstwo.

• 19 4

• gratulacje

zwycięstwo OK, widać potencjał, dużo jeszcze do pracy szczególnie w obronie i wtedy można liczyć na coś ...

• 16 1

• Fantazja fantazja bo fantazja jest od tego...