Jedenaście medali lekkoatletów w HMPJ

16 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Paulina Borys (w środku) zdobyła w Toruniu jeden z trzech złotych medali dla trójmiejskich klubów. Skoczkini wzwyż była faworytką do mistrzowskiego tytułu, choć od większości rywalek jest młodsza o dwa lata. Paulina Borys (w środku) zdobyła w Toruniu jeden z trzech złotych medali dla trójmiejskich klubów. Skoczkini wzwyż była faworytką do mistrzowskiego tytułu, choć od większości rywalek jest młodsza o dwa lata.

Trzy złote, cztery srebrne i cztery brązowe medale to dorobek trójmiejskich lekkoatletów na halowych mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych. Krążki zdobywali reprezentanci SKLA Sopot, AZS AWFiS Gdańsk, MMKS Gdańsk, KL Gdynia i OSoT Gdańsk. Najlepiej spisały się skoczkinie o tyczce, które w rywalizacji juniorek młodszych zapewniły Trójmiastu całe podium.

Cztery krążki z rozgrywanych w Toruniu mistrzostw przywiozły reprezentantki SKLA Sopot będące wychowankami programu Energa Athletic Cup. Jedna z nich, Paulina Borys była murowaną faworytką do zwycięstwa w skoku wzwyż wśród juniorek. Mimo, że 17-latka od większości zawodniczek, z którymi przyszło jej rywalizować, jest młodsza o dwa lata, konkurs rozpoczynała, gdy pozostałe rywalki zdążyły już skończyć w nim swój udział - od wysokości 1.70 m. Pokonała ją w pierwszej próbie, podobnie zresztą jak 1.73 m, by zaatakować własny rekord życiowy w hali. Niestety, trzykrotnie Paulina strąciła poprzeczkę zawieszoną na 1.81 m.

Drugie złoto dla Trójmiasta wśród konkurencji juniorów zdobył Norbert Kański z AZS AWFiS Gdańsk. Triumfator w skoku w dal uzyskał nowy rekord życiowy 6.72 i o 16 cm pokonał drugiego w końcowej klasyfikacji Marcina Syskiego z MKS Durasan Płońsk.

Trójmiejska dominacja miała miejsce w konkursie skoku o tyczce juniorek młodszych. Zawodniczki z naszych klubów zajęły w nim całe podium. Tytuł obroniła deklasująca rywalki reprezentantka KL Gdynia Agnieszka Kaszuba przed Mileną Lipińską z Ośrodka Skoku o Tyczce Gdańsk i Emilią Kusy z SKLA Sopot.

Swoją "życiówkę" w wielkim stylu poprawiła Karolina Urban startująca w konkursie pchnięcia kulą o wadze trzech kilogramów. Podopieczna trenerki Aleksandry Walczak miotając na odległość 15.68, poprawiła swój najlepszy dotychczasowy wynik aż o 70 centymetrów.

- Powinna uwierzyć, że stać ją na pchnięcia powyżej 15,50 metra. Taka odległość daje przepustkę na mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej - komentuje trenerka Karoliny.

W Toruniu ten rezultat dał sopociance srebrny medal w rywalizacji juniorek młodszych, choć do końca po piętach deptała jej inna reprezentantka Trójmiasta Nikoka Sułek z MMKS Gdańsk (15.65, również nowy rekord życiowy).

Srebro zdobyli juniorzy w konkurencjach dla biegaczy. Karolina Gesek z MMKS Gdańsk uzyskała drugi wynik na 400 m, a Marek Wolski z AWFiS Gdańsk na 60 m przez płotki.

Brąz w chodzie na 3 kilometry zdobyła Zuzanna Czaja. Zawodniczka pochodząca z Osiecznej wyczyn ten także okrasiła nowym rekordem życiowym, wpadając na metę z czasem 14.39.85 - lepszym od poprzedniego aż o 25 sekund!

ZOBACZ KTO ZDOBYWAŁ MEDALE DLA TRÓJMIASTA ROK TEMU

Przypomnijmy, że przed rokiem mistrzostwa odbyły się w Spale, a trójmiejscy zawodnicy przywieźli z nich dwanaście krążków. Wówczas w zawodach uczestniczyli także wieloboiści. W tym roku rywalizowali oni osobno w Spale skąd nasi reprezentanci przywieźli cztery medale, w tym złoto Pauliny Ligarskiej z SKLA. Doliczając je do jedenasty krążków zdobytych w Toruniu, tegoroczny dorobek jest więc bardziej okazały.

LIGARSKA MISTRZYNIĄ POLSKI JUNIOREK W WIELOBOJU

Medale trójmiejskich lekkoatletów w halowych mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych