Ligarska mistrzynią Polski juniorek w wieloboju

2 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Paulina Ligarska z trenerem Michałem Modelskim mieli w Spale powody do zadowolenia. Lekkoatletka SKLA Sopot ustanowiła trzy nowe rekordy życiowe i sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski juniorek. Paulina Ligarska z trenerem Michałem Modelskim mieli w Spale powody do zadowolenia. Lekkoatletka SKLA Sopot ustanowiła trzy nowe rekordy życiowe i sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski juniorek.

Paulina Ligarska z SKLA Sopot wywalczyła w Spale halowe mistrzostwo Polski juniorek w wieloboju. Z trzema krążkami wrócili reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk. Brąz wśród seniorek zdobyła Klaudia Muchlada, a wśród juniorek Maja Mikołajek. Wicemistrzem Polski juniorów został Krzysztof Młyński.

Mistrzostwa w Spale odbyły się w hali Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Były to pierwsze zawody po modernizacji obiektu zakończonej na początku roku. Do rywalizacji stanęło łącznie około 50 zawodników i zawodniczek w kategoriach juniorów, juniorów młodszych i seniorów.

Panie startowały w pięcioboju (60 m przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, skok w dal, 800 m), zaś panowie w siedmioboju (60 m, 60 m przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, skok w dal, skok o tyczce, 1000 m).

TYMIŃSKA JEDENASTĄ SIEDMIOBOISTKĄ EUROPY

Wśród seniorek zabrakło Karoliny Tymińskiej z SKLA Sopot. Jedenasta siedmioboistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy jest po zgrupowaniu w RPA i nie zdecydowała się na udział w mistrzostwach. Pod nieobecność podopiecznej Rafała Hasa faworytką do złota wydawała się być Agnieszka Borowska, ale to wywalczyła Magdalena Sochoń. Na najniższym stopniu podium stanęła Klaudia Muchala z AZS AWFiS Gdańsk.

Nie był to jedyny medal wywalczony przez reprezentantów trójmiejskich klubów. W sumie ze Spały przywieźli oni cztery krążki. Po srebro wśród juniorów sięgnął klubowy kolega Muchali, Krzysztof Młyński. Aż dwa medale padły trójmiejskim łupem wśród juniorek.

Mistrzynią kraju została 19-letnia Paulina Ligarska z SKLA Sopot, a brąz zdobyła Maja Mikołajek z AZS AWFiS Gdańsk. Ligarska, będąca uczestniczką programu Energa Athletic Cup, sukces okrasiła rekordem życiowym 3889 punktów. Najlepsze wyniki w karierze ustaliła także w dwóch z pięciu poszczególnych konkurencji.

Już w pierwszej konkurencji Paulina spisała się na medal o 0,13 sekundy poprawiając swoje najlepsze do tej pory osiągnięcie w biegu na 60 m przez płotki, finiszując z czasem 9,0. Kulą pchnęła na odległość 11,99 i ten rezultat, choć słabszy od "życiówki", dał jej wygraną w konkursie, podobnie zresztą jak 1,69 metra w skoku wzwyż, gdzie zdeklasowała rywalki - druga w klasyfikacji Kinga Nisztor z MLKL Płock zaliczyła wysokość 1,57 m.

Drugiego dnia rywalizacji, tylko o 5 centymetrów bliżej niż wynosi jej najlepszy wynik, skoczyła w dal - 5.45 metra. Kropkę nad i Ligarska postawiła biegiem na 800 metrów - także w tym przypadku sopocianka pokusiła się o nowy rekord życiowy - 2.22.40. Ligarska jako pierwsza w tym roku sopocka lekkoatletka sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski juniorek. Co ciekawe, legitymuje się obecnie lepszym wynikiem niż Tymińska, gdy była w jej wieku.

Halowe mistrzostwa Polski w pozostałych konkurencjach lekkoatletycznych rozegrane zostaną w tym roku w Toruniu. Juniorzy i juniorzy młodsi rywalizować będą od 13 do 15 lutego, a seniorzy od 21 i 22 lutego.