Trójmiejscy lekkoatleci halowymi mistrzami Polski

27 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Lekkoatletyczny Cztery sztafety na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Srebro kobiet na 4x400 m
Trójmiejscy lekkoatleci wrócili ze Spały z pokaźnym dorobkiem medalowym. Na zdjęciu dekoracja biegu na 200 metrów juniorek. Na najwyższym stopniu podium Klaudia Gołąbek z AZS AWFiS Gdańsk. Trójmiejscy lekkoatleci wrócili ze Spały z pokaźnym dorobkiem medalowym. Na zdjęciu dekoracja biegu na 200 metrów juniorek. Na najwyższym stopniu podium Klaudia Gołąbek z AZS AWFiS Gdańsk.

Dwanaście medali, w tym cztery złote, przywieźli z halowych mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w Spale trójmiejscy lekkoatleci. Tytuł mistrzowski z ubiegłego roku w siedmioboju obronił Michał Galikowski z SKLA Sopot. Po najcenniejsze krążki sięgnęli także biegacze AZS AWFiS Gdańsk Marcin Grudka i Klaudia Gołąbek, a w skoku o tyczce triumfowała Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia. Ponadto medale dla Trójmiasta wywalczyli reprezentanci Floty Gdynia i MMKS Gdańsk.

Aż pięć medali ze Spały przywieźli zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk. Po najcenniejszy krążek w biegu na 200 m juniorek sięgnęła Klaudia Głąbek. Klaudia do finału zakwalifikowała się z czasem 25.16, przegrywając swój bieg eliminacyjny z Anną Pałys o 0,01 s. Kolejny dzień należał jednak do gdańszczanki, która w finale zrewanżowała się tej rywalce uzyskując czas lepszy o 0,003. Warto nadmienić, że Głąbek zajęła także czwarte miejsce w biegu na 60 metrów.

Z mistrzowskiego tytułu w biegu na 60 metrów, ale przez płotki cieszył się Marcin Grudka. Junior akademickiego klubu pewnie wygrywał zarówno bieg eliminacyjny jak i finałowy, w którym uzyskał czas zaledwie o 0,01 s słabszy od swojego rekordu życiowego. Brąz w siedmioboju juniorów młodszych wywalczył Krzysztof Młyński, a w pięcioboju juniorek tytuł II-wicemistrzyni przypadł Klaudii Muchladzie.

Podczas ostatniego dnia mistrzostw brązowy medal dla AZS AWFiS wywalczył jeszcze Marek Wolski (60 m ppł juniorów młodszych). Wolski był drugi w biegu eliminacyjnym (8.27), natomiast w finale pobiegł o 0,01 s gorzej i ostatecznie uplasował się na trzeciej pozycji.

Nie zawiódł Michał Galikowski z SKLA Sopot, który startował w siedmioboju juniorów młodszych. Wychowanek programu Energa Athletic Cup obronił tytuł, który wywalczył przed rokiem. 17-latek stoczył zaciętą walkę z Patrykiem Baranem z Sambora Tczew, który kilka miesięcy wcześniej odebrał mu rekord kraju młodzików. W Spale po pierwszym dniu i rozegraniu czterech konkurencji Galikowski tracił do rywala aż 259 punktów - tczewianin przewagę wypracował głównie w skokach: wzwyż i w dal.

GALIKOWSKI MISTRZEM POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH

Wyniki konkursu skoku o tyczce pozwolił jednak Galikowskiemu wrócić do walki o końcowy triumf. Zawodnik SKLA aż o 20 centymetrów poprawił życiówkę w tej konkurencji, pokonując wysokość 3.50, podczas gdy Baran nieoczekiwanie zaliczył zaledwie 3.00 czyli wysokość o 60 cm niższą od swojego najlepszego osiągnięcia. Kropkę nad "i" Galikowski postawił w kończącym siedmiobój biegu na 1000 m, w którym zdeklasował przeciwników czasem 2.44:14 - także w tym przypadku nowym rekordem życiowym.

W rezultacie Galikowski zgromadził 4860 punktów, czyli o 419 więcej niż w zeszłym roku. Warto podkreślić, że we wszystkich konkurencjach - z wyjątkiem 60 m ppł - ustanawiał nowe rekordy życiowe. Baran stracił do niego zaledwie 37 punktów i zajął drugie miejsce.

Faworytką do złota była klubowa koleżanka Galikowskiego, Paulina Borys. Zwyciężczyni konkursu skoku wzwyż podczas ubiegłorocznego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy nie pojawiła się jednak w Spale. O powiększenie medalowego dorobku Trójmiasta zadbali jednak lekkoatleci MMKS Gdańsk, Floty Gdynia i KL Gdynia.

BORYS BŁYSNĘŁA ZŁOTEM NA EUROPEJSKIEJ ARENIE

Pierwszy z tych klubów zapisał na swoim koncie dwa wicemistrzowskie tytuły za sprawą biegów juniorek Weroniki Błażek (60 m) i Karoliny Gesek (400 m), które uzyskały rekordy życiowe. Znakomicie spisała się w skoku o tyczce Agnieszka Kaszuba. Juniorka młodsza KL Gdynia ustanowiła nowy rekord życiowy i sięgnęła po złoto.

Srebro w tej samej konkurencji wśród chłopców wywalczył jej klubowy kolega Igor Kukiełko. Z krążkiem z tego samego kruszcu wrócił do Trójmiasta Szymon Rudek z Floty, który z wynikiem 1.93 przegrał w soku wzwyż z Norbertem Kobielskim z Inowrocławia, który jako jedyny z juniorów młodszych przekroczył wysokość 2 metrów.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI HALOWYCH MP JUNIORÓW I JUNIORÓW MŁODSZYCH

Trójmiejskie medale halowych mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w Spale: