"Buldogi" w finale Pucharu Polski

2 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Reprezentacyjny łącznik młyna, Łukasz Szostek (z piłką) z powodu urazu barku przedwcześnie opuścił boisko, ale rozpędzona Arka nie zmarnowała szansy na pierwszy w historii klubu awans do finału Pucharu Polski. Reprezentacyjny łącznik młyna, Łukasz Szostek (z piłką) z powodu urazu barku przedwcześnie opuścił boisko, ale rozpędzona Arka nie zmarnowała szansy na pierwszy w historii klubu awans do finału Pucharu Polski.

Rugbiści Arki awansowali do finału Pucharu Polski, w którym 26 lub 27 czerwca zmierzą się z Budowlanymi Łódź. Dla "Buldogów" to największy sukces w historii startów w tych rozgrywek. W środę gdynianie na własnym stadionie pokonali Lechię Gdańsk 23:12 (17:7). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z obiektu przy ul. Górskiego.

.

Punkty:
Dawid Banaszek 8, Rafał Kwiatkowski 5, Sebastian Głuszek 5, Sergo Kvernadze 5 - Anthony Coletta 5, Robert Kwiatkowski 5, Jurij Buchajło 2

ARKA: Ruszkiewicz, Wojaczek, Marcin Wilczuk - Skindel (75 Kałduński), Andrzejczuk - Głuszek (54 Moroz), Rafał Kwiatkowski, Dąbrowski - Szostek (57 Krieczun) - Banaszek, Malochwy, Kvernadze (77 Motyl), Czubinidze, Simionkowski - Tsiklauri.

LECHIA: Zieliński (71 Krzewicki), Janiec (41 Odoliński), Kaszuba (67 Witoszyński) - Wantoch-Rekowski (53 Doroszkiewicz), Krużycki - Hedesz (75 Płonka), Coletta, Cros - Piszczek - Buchajło (80 Kuźmiński), Buczek (41 Lenartowicz), Mariusz Wilczuk, Robert Kwiatkowski, Zajkowski - Narwojsz

Sędzia: Zeszutek (Sopot). Żółte kartki: Simionkowski (Arka), Hedesz (Lechia). Widzów: 1500.

Zgodnie z zapisem artykułu III punkt pucharowego regulaminu "Miejsce rozegrania meczu finałowego wyznacza Zarząd Polskiego Związku Rugby. Arka będzie się ubiegać, aby to spotkanie odbyło się na Narodowym Stadionie Rugby

80+1' Koniec meczu. Arka wygrała 23:12

80' ostatnia zmiana w Lechii. Za Buchajłę wszedł Kuźmiński

80' "Ten puchar do nas należy" - skandują kibice Arki

80' sędzia pokazał, że doliczy jedną minutę

79' kolejna próba z drop-goala Banaszka, ale tym razem niecelna

78' Blisko punktów był Andrzejczuk, ale ostatecznie sędzia odgwizdał zagranie do przodu

77' przechwyt Arki, blisko punktów Kvernadze, Arka zdobyła karnego około pięciu metrów od celu. Kvernadze tę akcję okupił kontuzją. Zastąpił go Motyl

75' zmiana też w drugiej linii Arki. Kałduński za Skindela

75' kolejna zmiana w młynie Lechii, tym razem w trzeciej linii. Po kontuzji odniesionej na zimowym zgrupowaniu reprezentacji Polski po raz pierwszy do gry wszedł Płonka. Zmienił Hedesza

74' po serii przegrupowań Lechia zdobyła karnego 20 metrów na wprost słupów. Jednak nie było próby kopu na słupu, Lechia zdecydowała się zagrać ręką, ale została wypchnięta z pola "22" Arki, a następnie Rafał Kwiatkowski przerwał akcję lechistów

72' kolejna zmiana w Lechii w pierwszej linii. Tym razem Krzewicki za Zielińskiego

69' Lechia zmarnowała szanse na punkty. Narwojsz dwa metry od pola punktowego wypuścił piłkę z rąk!

68' teraz Arka będzie grała przez 10 minut w osłabieniu. Za niedozwolony atak na przeciwnika będącego w wyskoku ukarany został Simionkowski

67' zmiana w pierwszej linii Arki. Za Kaszubę wszedł Witoszyński

63' Dawid Banaszek poprawił wynik na 23:12. Tym razem łącznik ataku Arki trafił z drop-goala z połowy boiska!

61' kolejne ostrzeżenie dla kapitana Arki ze strony sędziego. Kolejne nieprzepisowe zagranie zostanie ukarane zapewne kartką

57' zmiana w Arce. W miejsce Szostka wszedł Krieczun. Stanisław, który zazwyczaj grał na "10", teraz sprawdzi się jako łącznik młyna

57' tym razem z drop-goala próbował zdobyć punkty Buchajło. Piłka po uderzeniu łącznika ataku Lechii minęła słupek

54' zmiana w trzeciej linii Arki. Za Głuszka wszedł Moroz

53' zmiana w drugiej linii Lechii. Doroszkiewicz w miejsce Wantocha-Rekowskiego

52' żółta kartka dla Hedesza za uderzenia przeciwnika. Lechia przez 10 minut będzie grać w liczebnym osłabieniu

51' dobry rajd lewym skrzydłem Piszczka, dwóch gdynian minęło się z piłką, ale ostatecznie trafiła ona w chorągiewkę. Zgodnie z przepisami sędzia przyznał Arce wykop piłki z pola 22 metrów

47' natychmiastowa odpowiedź Arki. Dawid Banaszek zaskoczył rywali drop-goalem z około 40 metrów. Gdynianie prowadzą 20:12

46' z podwyższenia Buchajło nie trafił

45' indywidualna akcja Roberta Kwiatkowskiego, który mijał gdynian jak slalomowe tyczki. Lechia zmniejszyła straty do 12:17

42' pierwsze spięcie pozasportowe, ale kończy się na przepychankach i napomnieniach sędziego dla kapitanów, aby utemperowali temperamenty kolegów

41' Drugą połowę rozpoczęła Lechia. W gdańskiej drużynie dwie zmiany. Do gry weszli Odoliński i Lenartowicz. Ten drugi przejął obowiązki łącznika młyna, a Piszczek z "9" przeniósł się na lewe skrzydło

40' sędzia już nie pozwolił na kontynuowanie gry. Arka prowadzi do przerwy 17:7. Mecz toczy się z lekką przewagą gdynian. Lechia wyraźnie nie potrafi odczytać jak piłka odbijać się będzie na sztucznej murawie. Stąd w większości biorą się koszmarne błędy gdańszczan w defensywie. I tak biało-zieloni mogą się cieszyć, że miejscowi nie wykorzystali wszystkich tych prezentów.

40' Tym razem Dawid Banaszek wykorzystał podwyższenie i poprawił wynik na 17:7

40' popisowe zagranie Arki. Paweł Dąbrowski podał do Łukasza Szostka, ten przekazał piłkę do Sergo Kvernadze, a Gruzin, który gra w reprezentacji Polski dobiegł do pola punktowego. Gdynianie prowadzą 15:7

39' Kwiatkowski przeniósł grę nogą z własnej połowy aż dziesięć metrów przed pole punktowe Lechii. Gdańszczanie wypuścili piłkę do przodu i jest młyn dla Arki

37' blisko punktów Marek Skindel. Gdynianin nogą przerwał podanie Lechii, ale uderzył piłkę za mocno, bo nie zdążył do niej dobiec i "jajo" wyszło poza linię końcową pola punktowego

36' zaspała defensywa Arki. Kilkanaście metrów dla Lechii zyskał jeden z najcięższych zawodników na boisku Sławomir Kaszuba, którego powstrzymał Kwiatkowski

35' Kibice Arki odpalili race. Komentarz spikera Frymarka: "w rugby na szczęście nikt nikogo nie karze za oprawę"

33' fatalne pudło z karnego Banaszka. Miał od celu 23 metry i na wprost słupy

32' za tzw, grzebanie piłki w rucku Lechii karny dla Arki

30' udany kop z podwyższenia Buchajło. Lechia zmniejszyła straty do 7:10

29' gdańszczanie zmniejszają straty. Po dobrym rozegraniu karnego ręką punkty zdobył Anthony Coletta, jeden z dwóch Francuzów z Brive
.

29' po siedmiu przegrupowaniach Lechii sędzia dopatrzył się spalonego gospodarzy i podyktował karnego dla gdańszczan.

27' Lechia zdobyła młyn 15 metrów od pola punktowego Arki

25' Rugbiści Arki są póki co zdecydowanie szybsi od rywali

24' Banaszek znów spudłował z podwyższenia

23' Arka prowadzi już 10:0! Koszmarny błąd defensywy Lechii. Rafał Kwiatkowski nic nie mógł zrobić z piłką tylko kopnąć ją przed siebie. Sebastian Głuszek odważnie podążył za tym przekopem i "jajo" tak się odbiło od podłoża, że trafiła wprost w jego ręce, choć w liczebnej przewadze w tym sektorze boiska byli gdańszczanie

19' próba podwyższenia Banaszka nieudana

19' Arka prowadzi 5:0! Gdynianie przepchnęli rywali po maulu. Punkty zapisano na konto Rafała Kwiatkowskiego

17' akcja tym razem lewym skrzydłem Tsiklauriego. Kolejny Gruzin gospodarzy próbował minąć rywala przekopując piłkę nad nim, ale został powstrzymany dwa metry przed punktami

16' indywidualna akcja Czubinidze. Gruzin z Arki kopnął przed siebie niemal z połowy boiska i próbowął wyprzedzić w pojedynku biegowym gdańszczan. Jednak piłka opuściła pole punktowe

15' pomocy masażysty potrzebował Głuszek

12' Buchajło kopał na wprost celu, ale posłał piłkę obok słupka. Nadal 0:0. Czyżby Jurij jeszcze myślał o sobotnim meczu w Łodzi, kiedy zmarnował aż cztery karne

11' Bator oraz spiker Tomasz Frymark napominają publiczność, że w rugby nie gwiżdże się przy karnych przeciwnika

11' rzut karny dla Lechii. Około 40 metrów. Buchajło kopać będzie na słupy

10' akcja gdańszczan została przerwana po podaniu do przodu

9' Lechia zdobyła karnego na własnej połowie. Buchajło wybił piłkę w aut na linii 22 metrów Arki

7' tym razem Arce nie udało się w aucie. Sędzia odgwizdał tzw. tendencję, czyli wrzut piłki nie w "korytarz". Młyn otrzymała Lechia

4' pierwszy wrzut z autu dla Arki. Gdynianie go wygrali, co dla gospodarzy jest bardzo ważne, bo po stronie gości jest przewaga warunków fizycznych, przede wszystkim wzrost, Francuzi mierzą po 195 cm, a Krużycki aż 202 cm

1' mecz rozpoczęła Arka, która wybrała czarne stroje, Lechia na biało-zielono. Stadion wypełnił się w połowie. Na trybunach około 1500 widzów, w tym prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Kibicom zasady gry i przebieg meczu tłumaczy Jarosław Bator, selekcjoner żeńskiej reprezentacji Polski.

0' W drużynie Lechii z podstawowych graczy brakuje jedynie Rokickiego, który został zawieszony przez PZP po ostatnim meczu tych drużyn oraz Jurkowskiemu, któremu wczoraj urodziła się córka.

0' Arce brakuje graczy w trzeciej linii, z konieczności do tej formacji przesunięty został Głuszek, który na co dzień występuje w formacji ataku

0' Na stadionie przy ul. Górskiego goście występują wzmocnieni dwoma francuskimi zawodnikami, a gospodarze mieli kłopoty z zestawieniem trzeciej linii młyna, bo kontuzje dotknęły m.in. Pawła Nowaka, Rafała Wojcieszaka i Kazimierza Raszpundę

Opinie (170) ponad 20 zablokowanych

• ### W TROJMIESCIE BEZ ZMIAN !!! ### LECHIA PANY !!! ### (4)

• 37 138

• (2)

chyba PANNY

• 49 4

• Panny to w Gdyni uciekaly przed SKS-em (1)

• 78 19

• Jechana Areczko z nimi! Tylko zwycięstwo!

• 57 20

• Sędzia z Sopotu .....to po Arce (2)

• 6 54

• TYLKO ARKA LECHIA GDYNIA GDAŃSK !!! (1)

• 27 4

• dobreeeee

• 9 2

• (3)

Arka mocniej! Wsiąść na nich od początku!
    Lechia jest słaba teraz, do spokojnego wypunktowania.

• (2)

Zwycięstwo ma być okazałe nad słabą Lechią! Jeszcze mocniej Arko, mocniej!

• ?? (1)

19' Arka prowadzi 5:0! Gdynianie przepchnęli rywali po maulu
    ???

• 29 5

• PRZECZYTAJ .....PRZEPISY!!!

• 2 3

• (4)

10:0. Mówiłem, że Lechia to kelnerzy, będzie wysoki wynik dla Arki, to różnica klas!

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 13 2 0 11 167:387 -22
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -10 punktów.