• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szorstka przyjaźń Arki i Przemysława Trytko

jag.
30 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Arka Gdynia

Tak Przemysław Trytko cieszył się 11 maja 2010 po strzeleniu swojego ósmego i jak na razie ostatniego gola dla Arki Gdynia w ekstraklasie, w wygranym meczu z Piastem Gliwice (2:0). Tak Przemysław Trytko cieszył się 11 maja 2010 po strzeleniu swojego ósmego i jak na razie ostatniego gola dla Arki Gdynia w ekstraklasie, w wygranym meczu z Piastem Gliwice (2:0).

Jeśli Przemysław Trytko rozwiąże kontrakt z Koroną Kielce i stanie się wolnym zawodnikiem, jego zatrudnieniem zainteresowana będzie Arka. Przypomnijmy, że napastnik grał w Gdyni, jeszcze w ekstraklasie w latach 2008-10 na zasadzie wypożyczenia z Norymbergi. Potem sam nawet negocjował, aby kwota odstępnego dla niemieckiego klubu była jak najniższa, ale żółto-niebiescy wycofali się z transferu. Podobnie było latem 2012 roku, gdy piłkarz zgodził się odbyć testy przy ul. Olimpijskiej, ale ostatecznie zdecydowano, że to nie on, ale Maciej Górski dostanie angaż.ŚRODKOWY POMOCNIK PIERWSZYM ZIMOWYM NABYTKIEM ARKI GDYNIA

O tak skomplikowanych relacjach między ludźmi, jakie bywały na linii Przemysław Trytko - Arka Gdynia, mawia się "szorstka przyjaźń". Pomiędzy stronami jest bowiem więcej niż nić sympatii, wiele sobie zawdzięczają, ale zdarza się, że ich drogi nie prowadzą w jednym kierunku.

Obecnie to właśnie ten napastnik wydaje się być idealny kandydatem do zaspokojenia jednej z największych zimowych potrzeb transferowych żółto-niebieskich. Klub szuka piłkarza na pozycję numer 9, który podjąłby rywalizację z Pawłem Abbottem, najskuteczniejszym snajperem drużyny jesienią (8 goli).

- Myślę, że przy tym stylu, w którym gramy, potrzebujemy dwóch zawodników na "9". Wówczas, gdy ten podstawowy nie może grać, nie ma konieczności, by zmieniać całej taktyki drużyny. Wejdzie drugi i zagramy to samo. Co prawda jest z nami Sebastian Szerszeń, który gra podobnie jak ja. W sparingach fajnie wyglądał, pokazał, że potrafi grać. Jednak potrzebuje trochę czasu i szansy, by przekonać, na co go stać w I lidze - mówi Abbott.
PAWEŁ ABBOTT: POTRZEBUJMY DWÓCH NAPASTNIKÓW NA "9"

Trytko mógłby być kolejnym piłkarzem, który wróciłby do Gdyni z ekipy, grającej tutaj niegdyś w ekstraklasie. Taką drogę latem odbyli: Miroslav BożokRafał Siemaszko, a jeszcze wcześniej Krzysztof Sobieraj. Przemek - podobnie jak Słowak - po zakończeniu gry w Arce, nie zerwał kontaktów z gdyńskimi kibicami, co także ułatwiłoby mu ponowną aklimatyzację nad morzem.

Jednak o chęci sprowadzenia do Gdyni piłkarza decydują nie tylko wątki sentymentalne. Przede wszystkim charakterystyka tego gracz jest zgodna z tą, której potrzebuje trener Grzegorz Niciński. Co więcej u schyłku kariery zawodniczej to obecny szkoleniowiec Arki był tym graczem, od którego mógł uczyć się Przemek. Wspólnie grali w żółto-niebieskich barwach przez sezon 2008/09 oraz na początku kolejnego.

Trytko jest wysokim (189 cm) i silnym napastnikiem. Ma doświadczenie, gdyż już od lata 2008 roku, z roczną przerwą na FC Carl Zeiss Jena (2012/13), funkcjonuje w ligowej piłce w Polsce, a większość z tego czasu spędził na boiskach ekstraklasy (121 meczów/24 gole). Ponadto nadal może się rozwijać. Ma 28 lat, co jak na gracza na pozycji 9, nie jest zbyt zaawansowanym wiekiem.

Natomiast dla samego piłkarza powrót do Gdyni to szansa, by znów stać się liczącą postacią drużyny oraz perspektywa za pół roku powrotu do ekstraklasy. W Kielcach, gdzie Przemek gra od lata 2013 roku, jego pozycja po objęciu zespołu przez Marcina Brosza wyraźnie osłabła. Jesienią napastnik wystąpił w 11 meczach ekstraklasy, strzelił 2 gole, ale tylko 5 razy mógł zaprezentować się w wyjściowym składzie.

Znacznie lepiej wiodło mu się pod wodzą poprzednich szkoleniowców Korony. W sezonie 2014/15, gdy ekipę prowadził Ryszard Tarasiewicz (obecnie Miedź Legnica), Trytko zaliczył aż 31 meczów, w tym 25 zaczynał w "11", strzelił 5 bramek. Natomiast w rozgrywkach 2013/14, w których przez ich większą część trenerem był Hiszpan Juan Jose Rojo Martin bilans piłkarza wynosił: 21 meczów, 12 w pierwszy składzie, 8 goli.

Zawodnik

Przemysław Trytko

Przemysław Trytko

ur.
1987
wzrost
189 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Na razie zarówno Arka jak i sam piłkarz nie komentują możliwości przenosin gracza z Kielc do Gdyni. Powód jest formalny. Trytko do 30 czerwca 2016 roku jest związany z Koroną. Zgodnie z przepisami, negocjacje odnośnie umowy w innym klubie można podjąć nie wcześniej niż pół roku przed upływem terminu aktualnie obowiązującego angażu, czyli w tym przypadku przed 1 stycznia.

W środę Korona ogłosiła listę transferową. Znalazło się na niej 6 piłkarzy, w tym Trytko.

Tym większa nadzieja, że obu stronom, i piłkarzowi, i Arce - będzie w podobnym stopniu zależało na doprowadzeniu do podpisania umowy. Po raz pierwszy udało się to latem 2008 roku, ale już dwa kolejne podejścia były nieudane.

W TAKIM TOWARZYSTWIE ZACZYNAŁ TESTY W GDYNI PRZEMYSŁAW TRYTKO

Trytko dostał szansę w Gdyni jako 21-latek. Miał już za sobą pierwszy profesjonalny kontrakt z Energie Cottbus, ale tam przez dwa lata pobytu zagrał tylko jedno spotkanie. Do Arki, najpierw na testy, a następnie na roczne wypożyczenie sprowadził go ówczesny dyrektor sportowy, Czesław Boguszewicz.

Początki w Gdyni Przemek miał trudne. Za kadencji Czesława Michniewicza częściej niż na swojej nominalnej pozycji, grywał jako prawoskrzydłowy, gdyż podstawową "9" bywał głównie Zbigniew Zakrzewski. Debiutancki sezon w ekstraklasie skończył z 2 golami, ale o tym, że strzelać bramki potrafi przypominał przede wszystkim w rywalizacji Młodej Ekstraklasy (8 trafień) i spotkaniach pucharowych (po 1 goli w Pucharze Polski i Pucharze Ekstraklasy).

Na rozgrywki 2009/10 Arka ponownie wypożyczyła Trytkę z Cottbus. U trenera Marka Chojnackiego, a potem Dariusza Pasieki był najczęściej podstawowym napastnikiem. W drugim roku gry w ekstraklasie Przemek strzelił 6 goli, a liczbę występów ligowych podniósł do 46. Stał się najskuteczniejszym strzelcem ówczesnej drużyny.

Dlatego piłkarz chciał zostać w Gdyni. Jednak Energie, które za dwa wypożyczenia zarobiło tylko 20 tysięcy euro, choć samo za wykupienie Trytki w 2006 roku z Gwarka Zabrze dało 50 tys., chciało wreszcie zarobić. Negocjacje z Arką Niemcy rozpoczęli od kwoty 250 tys. euro za transfer definitywny.

W TAKICH OKOLICZNOŚCIACH TRYTKO POŻEGNAŁ SIĘ Z ARKĄ W 2010 ROKU

By kwota odstępnego była bardziej przystępna dla gdynian, Trytko pojechał do Cottbus i wraz ze swoim menedżerem negocjował obniżenie odstępnego. I mimo że to się piłkarzowi udało, Arka nie zdecydowała się go wykupić.

- Nie mam żalu do Arki, a co najwyżej do niektórych osób w klubie. Namawiały mnie, aby pojechał do Cottbus i wytargował niższą kwotę odstępnego. Wraz z moimi menadżerami udało nam się wynegocjować znacznie niższą kwotę niż 250 tysięcy euro, ale wtedy w Gdyni powiedziano, że nie ma na mnie pieniędzy. Na pewno nie pokłóciliśmy się o kontrakt indywidualny, bo nawet o nim nie rozmawialiśmy - mówił nam wówczas Trytko.
Wkrótce okazało się, że na stół wystarczyło położyć 100 tysięcy euro. Za taką kwotę Przemka z Energie wykupiła Jagiellonia i podpisała z nim 3-letni kontrakt. Jednak Białystok nie okazał się dobrym wyborem. Napastnik grał tam tylko pół roku (6 meczów w ekstraklasie bez gola), a przez kolejne 1,5 sezonu leczył kontuzję oraz był na wypożyczeniach w Polonii Bytom.

Dlatego latem 2012 roku Trytko postanowił odbudować formę w Gdyni, choć Arka była już w I lidze. Tak jak cztery lata temu stawił się na testach i znów trzeba było go wypożyczyć. Tym razem jeszcze przez rok miał ważny kontrakt w Białymstoku.

Przemek przy ul. Olimpijskiej trenował pod okiem trenera Petra Nemca. Testy oblał. Jak się nieoficjalnie mówiło, nie tyle chodziło o sprawy piłkarskie, co obawiano się o stan zdrowia piłkarza.

GÓRSKI I MARCUS TRANSFERAMI LAST MINUTE W GDYNI. TRYTKO MA ZAMĘT W GŁOWIE

- Na pewno jest mi smutno. Szkoda, że tak się stało. Mam zamęt w głowie. Nie wiem, co dalej. Na razie Arka była jedyną opcją - mówił nam Trytko, który tylko z trybun mógł obserwować prezentację żółto-niebieskich przed sezonem 2012/13. Kontrakt, po który on miał ochotę sięgnąć, ostatecznie otrzymał Maciej Górski.
Nie był to dobry wybór. Napastnik, który tej jesieni strzelił 8 goli dla Chrobrego Głogów, w Gdyni żadnej bramki nie zdobył i pożegnał się z Arką już po jednej rundzie. Natomiast Trytko sezon 2012/13 spędził na wypożyczeniu w Carl Zeiss Jena, a niemiecki klub nic za niego nie musiał płacić.

Przemek grał tylko w Regionalliga Nordost (4 poziom rozgrywek w Niemczech), ale odbudował formę. Rozegrał 27 oficjalnych meczów, w których strzelił 10 goli i zaliczył 6 asyst. Ten bilans otworzył mu drogę ponownie do polskiej ekstraklasy. Latem 2013 roku podpisał kontrakt na jeden sezon z Koroną, a następne na taki sam okres przedłużał umowy w Kielcach w 2014 i 2015 roku.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (33) 8 zablokowanych

 • trzba było brać go w 2012 a nie kombinować ze znajomymi królika (2)

  • 35 10

  • trzeba trzeba (1)

   a wszyscy lekarze powiedzieli, że kolana ma do wymiany. Jakoś się prześlizgał ale raczej bym nie brał.

   • 5 3

   • rozumiem ze z tymi lekarzami Arka juz nie wspolpracuje a za tamte ekspertyzy zwrocili pieniadze

    bo chlop przez 3,5 roku nie mial powazniejszej kontuzji kolana

    • 1 0

 • (1)

  Przemek fajny gośc i dobry piłkarz. Fajnie jakby znów zagrał w Arce.

  • 44 30

  • Niemiec z miedzi w arce

   • 3 4

 • Brawo

  Idealny profil zawodnika do rywalizacji z Abottem!!!

  • 38 14

 • Dobry, sprawdzony, z warunkami i silny

  nie pęknie w starciach z obrońcami, nie odstawi nogi

  • 40 18

 • to ten rozgarnięty chłopaczek od arka żondzi w Trójmieście (4)

  • 37 11

  • (3)

   Nie pomylił sie

   • 14 14

   • zwłaszcza, że powiedział to po czwartej kolejnej porażce w derbach (2)

    • 19 12

    • przeż wszyscy kumaci więdzą że cały czas Arka żondzi w Trójmieście (1)

     • 1 5

     • lehja też żondzi w calej Polsce. Gdzie się pokażą tam zaraz wroty albo nawigacja non stop on-line i szukanie objazdów polnymi drogami, zwłaszcza w Wlkp.

      • 8 7

 • Chyba jestem przeciw

  Trytko ciągle ma kontuzje. Po co nam zawodnik, który zaraz się rozsypie?

  • 16 18

 • Przemysława 'Trytki' a nie 'Trytko' (2)

  Nazwiska należy odmieniać.

  • 10 15

  • lepiej googluje Trytko niż Trytki :)

   jeśli wiesz co mam na myśli

   • 0 2

  • Co racja, to racja

   Przemek Stolc!

   • 0 0

 • Trytko

  Chyba to żart jakiś. No chyba, że się chce awans odwlec o rok.

  • 17 18

 • A nie pisałem że na 99% znajdzie się w Arce? (1)

  Miejmy nadzieje że nasza wierchowka będzie miała takiego samego nosa jak do Abbotta i Trytko odbuduje się w Gdyni, bo w Koronie statystki ma słabe na 20 spotkań w Ektraklapie ma 370 minut na boisku czyli niewiele powyżej 4 spotkań i 2 bramki

  • 11 7

  • A ja mówię , że na 99% nie będzie

   Co do Abbotta to przypominam jego poprzedni sezon, gdzie o nosie dyrektora inaczej mówiono.

   • 1 5

 • Niezapomniany wywiad z Przemkiem dla ArkaTV :) Z Abbottem w duecie zrobia atmosferę

  • 22 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Znicz Pruszków
24 kwietnia 2024, godz. 18:00
5% Znicz Pruszków
8% REMIS
87% ARKA Gdynia

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 28 17 5 6 47:22 56
2 Arka Gdynia 28 16 7 5 47:27 55
3 GKS Tychy 29 15 3 11 38:34 48
4 GKS Katowice 28 13 7 8 49:30 46
5 Wisła Kraków 29 12 10 7 53:36 46
6 Górnik Łęczna 28 11 12 5 30:25 45
7 Motor Lublin 28 13 6 9 38:35 45
8 Odra Opole 28 12 7 9 35:28 43
9 Wisła Płock 28 11 9 8 39:38 42
10 Miedź Legnica 28 10 11 7 37:28 41
11 Stal Rzeszów 29 11 6 12 41:45 39
12 Chrobry Głogów 28 9 6 13 29:44 33
13 Znicz Pruszków 28 9 4 15 24:36 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 28 7 10 11 42:44 31
15 Polonia Warszawa 28 7 9 12 35:41 30
16 Resovia 29 8 5 16 32:51 29
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 29 4 10 15 23:47 22
18 Zagłębie Sosnowiec 29 2 9 18 19:47 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 29 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Polonia Warszawa (środa, godz. 20:30)
 • Znicz Pruszków - ARKA GDYNIA (środa, godz. 18)
 • Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 0:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Tychy 0:2 (0:1)
 • Resovia - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
 • środa
 • Wisła Płock - Miedź Legnica
 • czwartek
 • Motor Lublin - Chrobry Głogów
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole
 • GKS Katowice - Górnik Łęczna

Ostatnie wyniki

84% ARKA Gdynia
12% REMIS
4% Wisła Płock
12 kwietnia 2024, godz. 20:30
HIT
28% Motor Lublin
30% REMIS
42% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 30 58 63.3%
2 Sławek Surkont 31 53 58.1%
3 Mariusz Kamiński 31 52 54.8%
4 Marek Dąbrowski 31 52 54.8%
5 Przemek Żuk 31 51 54.8%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane