Wzmocnienie z Superligi dla Wybrzeża

18 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Szczypiorniści Wybrzeża dzielnie trzymają się pozycji wicelidera. Wygrana z Sokołem była ich trzecią z rzędu. Na zdjęciu kołowy gdańskiej drużyny Łukasz Rogulski. Szczypiorniści Wybrzeża dzielnie trzymają się pozycji wicelidera. Wygrana z Sokołem była ich trzecią z rzędu. Na zdjęciu kołowy gdańskiej drużyny Łukasz Rogulski.

Szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk wzmocnieni występującym ostatnio w PGNiG Superlidze skrzydłowym Pawłem Piętakiem pokonali we własnej hali Vetrex Sokół Kościerzyna 35:25 (15:9). Powodów do radości nie mają natomiast zawodnicy Kar-Do Spójni Gdynia, którzy doznali szóstej porażki z rzędu.

Wybrzeże Gdańsk - Vetrex Sokół Kościerzyna 35:25 (15:9)
WYBRZEŻE: Głębocki, Chmieliński - Nilsson 7, Waszkiewicz 5, Kondratiuk 5, Jasowicz 4, Mogielnicki 3, Abram 2, Rogulski 2, Piętak 2, Nidzgorski 1, Rakowski 1, Steege 1.

VETREX SOKÓŁ: Kulas, Pieńczewski - J.Reichel 6, Lisiewicz 6, M.Reichel 5, Ringwelski 4, Czaja 2, Szala 1, Helman 1 oraz Piechowski.

Gdański wicelider I-ligowych rozgrywek rozpoczął spotkanie z Sokołem bez fajerwerków. Obie drużyny wyszły na parkiet skoncentrowane na defensywie i choć pierwszą bramkę zdobyli gospodarze, po chwili na prowadzeniu 3:2 za sprawą celnego rzutu Jakuba Reichela znaleźli się przyjezdni. Jak się później okazało, była to pierwsza i ostatnia przewaga jaką zdołali wypracować w tym spotkaniu.

Wybrzeże głównie za sprawą serii 11:2 i strzeleckiej dyspozycji Dawida Nilssona zdołało odskoczyć nawet na osiem trafień, choć do przerwy przewaga wynosiła "tylko" sześć bramek.

W drugiej połowie na parkiecie pojawił się debiutujący w barwach gdańskiego zespołu 31-letni Paweł Piętak. Doświadczony prawy skrzydłowy nad morze trafił z grającego w PGNiG Superlidze Chrobrego Głogów, który zrezygnował z niego ze względu na oszczędności.

Po przeciwnej stronie barykady wybiegł na boisko rozgrywający Bartłomiej Helman, którego gdańszczanie zdecydowali się wypożyczyć właśnie do Kościerzyny (do II-ligowego Sokoła Gdańsk na tej samej zasadzie trafił Michał Piwowarczyk).

Wypracowana w pierwszej części gry przez gdańszczan przewaga nie była zagrożona nawet przez moment. Goście trzykrotnie zdołali się zbliżyć na trzy bramki, ale tego dnia okazało się to szczytem ich możliwości. Dla Wybrzeża triumf w derbach Pomorza to trzecia ligowa wygrana z rzędu.

Kar-Do Spójnia Gdynia - Warmia Traveland Olsztyn 24:29 (11:18)
KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski - Wróbel 6, Wesołek 5, Karpiński 3, Pacholarz 3, Dorsz 2, Nowaliński 2, Radecki 1, S.Gębala 1, M.Gebala 1, Wiśniewski.

WARMIA TRAVELAND: Gawryś - Dzieniszewski 8, Królik 6, Zyśk 5, Kopyciński 3, Deptuła 2, Malewski 2, Wuszter 2, Kostrzewa 1, Boniecki, Hegier, Kowalczyk

Kolejnej porażki doznał zespół Kar-Do Spójni Gdynia, który od początku roku wyraźnie pikuje. We własnej hali podopieczni Leszka Elbickiego po dość jednostronnym widowisku przegrali z należącą do ligowej czołówki Warmią Olsztyn.

Bramkę otwierającą wynik spotkania zdobył Dawid Wesołek, który po chwili nie wykorzystał jednak rzutu karnego pozwalając gościom na passę trzech trafień z rzędu. Po nieco ponad 10 minutach gry gdynianie na swoim koncie mieli już trzy niewykorzystane karne, ale zdołali doprowadzić do remisu 4:4.

Wówczas kolejną serię trzech trafień upolowali przyjezdni jednak gdynianie nie pozwalali im odskoczyć na więcej niż dwie bramki. tak było do stanu 7:8, gdy pomiędzy 21 a 24 minutą Warmia zaatakowała serią 6:0 mając już na koncie dwukrotność bramek gospodarzy (14:7).

Gdynianie straty odrabiali bardzo mozolnie. Dopiero na trzy minuty przed końcem spotkania po dwóch trafieniach Grzegorza Dorsza zbliżyli się na trzy bramki (23:26), ale olsztynianie nie dali sobie odebrać wygranej. Przyczynili się tym samym do szóstej z rzędu porażki Kar-Do Spójni, w której zresztą ostatnimi czasy nie dzieje się najlepiej. Przypomnijmy, że ze względu na problemy finansowe, gdyński klub pomimo uzyskanego awansu, wycofał swoją drużynę z półfinałów mistrzostw Polski juniorów starszych (czytaj więcej).

Dopiero w środę swój mecz rozegrali licealiści z SMS Gdańsk. Spotkanie w Malborku z Pomezanią Polski Cukier zostało przełożone na ten termin ze względu na udział zawodników trenera Dariusza Tomaszewskiego w weekendowych spotkaniach półfinałów mistrzostw Polski juniorów, na czas których wrócili oni do swoich macierzystych klubów.

Polski Cukier-Pomezania Malbork - SMS ZPRP Gdańsk 33:31 (15:13 )
SMS: Morawski, Plaszczak - Genda 6, Bartłomiejczyk 4, Krupa 4, Bąk 4, Ciosek 3, Szopa 3, Misiejuk 3, Chełmiński 2, Malczewski 2, Pedryć, Prymlewicz, Gąsiorek, Potocznik, Gębala.

Wyniki 17 kolejki

• WYBRZEŻE GDAŃSK - Warmia Traveland Olsztyn 32:26 (19:11)
  • SMS GDAŃSK - AZS UKW Bydgoszcz 23:22 (12:10)
  • AZS UW Warszawa - KAR-DO SPÓJNIA GDYNI 27:23 (15:10)
  • Wolsztyniak Wolsztyn - Nielba Wągrowiec 24:23 (14:13)
  • Grunwald Poznań - Real-Astromal Leszno 25:32 (13:10)
  • Polski Cukier Pomezania Malbork - Meble Wójcik Elbląg 36:26 (17:15)
  • Vetrex Sokół Kościerzyna - MKS Poznań 25:25 (11:9)

Opinie (9)

• nie bądz piknikiem zostań fanatykiem !

• 14 2

• Twarda defensywa! (3)

To imponuje, mamy najmniej straconych bramek w lidze. Pracować nad skutecznością i walczyć o bezpośredni awans!

• 8 2

• (2)

Drużyna z 1 miejsca ma bezpośredni awans a z drugiego jest baraż ? : )

• 4 0

• (1)

W Polsce rozgrywki 1 ligi są podzielone na dwie grupy A i B. Podział jest chyba geograficzny. Sytuacja z awansem wygląda następująco:
        - Drużyny z 1 miejsc w obu grupach awansują bezpośrednio do Superligi.
        - Drużyny z 2 miejsc w grupie A i B rozgrywają między sobą dwumecz, którego zwycięzca rozgrywa baraż z 10 drużyną Superligi.