Ekstraliga rugby. Lechia - Arka 30:26, Pogoń - Ogniwo 14:57

25 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 17:34 (25 września 2021)

Lechia Gdańsk po bardzo zaciętym meczu pokonała Arkę Gdynia 30:26 (12:19) i wygrała derby Trójmiasta w ekstralidze rugby. Lechia zdobyła komplet punktów, a gdynianom został punkt bonusowy. Ogniwo Sopot na wyjeździe rozbiło Awenta Pogoń Siedlce 57:14 (24:7).

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 30:26 (12:19)

Punkty dla Lechii: Lusana Xakwana 5, Zavien Klaasen 5, Milan Kossakowski 5, Grzegorz Buczek 5, Kewin Bracik 5, Rafał Janeczko 5
Punkty dla Arki: Szymon Sirocki 10, Elden Shoeman 5, Paweł Grzenkowicz 5, Anton Szaszero 6

LECHIA: Ngonyama, Buczek, Witoszyński (51 Kacprzak) - Smoliński, Dabkiewicz (65 Lademann) - Płonka, Kossakowski, Johannes - Janeczko (53 Boczulak) - Xakwana - Wesołowski, Klaasen, K.Bracik, Makhari (72 Kruszczyński) - Wójtowicz

ARKA: Bojke (56 Litwińczuk), Mohyła, Kasperek (41 Papunashvili) - Zypper, Podolski (48 Zdunek) - Ngoza, Gajowniczek (56 Żarczyński), Raszpunda (68 Ziętkowski) - Szyc - Szaszero - Szopa, Grzenkowicz, Shoeman, Sirocki - Machnio

98% 214 typowań OGNIWO Sopot

Derby Trójmiasta na stadionie przy al. Grunwaldzkiej przyniosły sporo emocji. Lechia chciała zrewanżować się Arce za majową porażkę w Gdyni pod koniec minionego sezonu. Już w 3. minucie wynik spotkania otworzył przyłożeniem dla biało-zielonych Lusana Xakwana.

Arka nie kazała jednak biało-zielonym długo czekać na odpowiedź - i to jaką - po rajdzie przez połowę boiska przyłożył Szymon Sirocki, a podwyższył Anton Szaszero.

Derby Trójmiasta i 5. kolejka ekstraligi rugby - przeczytaj zapowiedź

Nie minął kwadrans gry, gdy za zbyt wysoką szarżę żółtą kartką ukarany został Krystian Szopa, który na 10 minut musiał opuścić boisko. Osłabienie nie zaszkodziło gościom. Ponownie przyłożył Sirocki, podwyższył Szaszero i było 14:5.

Gospodarze odgryźli się za sprawą wracającego po kontuzji Grzegorza Buczka. Z podwyższenia 2 punkty dołożył kopem Rafał Janeczko, ale jeszcze przed przerwą jajo w polu punktowym Lechii położył Paweł Grzenkowicz.

Na otwarcie drugiej części gry rzut karny na 3 pkt zamienił Janeczko a przyłożenie zdobył Kewin Bracik i Lechia w 55. minucie odbiła prowadzenie 20:19. Buldogi nie zamierzały jednak oddawać pola i niespełna 10 minut później przyłożenie zdobył Elden Shoeman. Podwyższył Szaszero i Arka odskoczyła na 26:20.

Lechia odpowiedziała dwoma przyłożeniami. Bez podwyższeń, ale to wystarczyło do zwycięstwa. Gdynianie próbowali jeszcze przedostać się z połowy pod pole punktowe Lechii, ale po dwóch wejściach wypuścili piłkę a sędzia zakończył spotkanie.

Awenta Pogoń Siedlce - Ogniwo Sopot 14:57 (7:26)

Punkty dla Ogniwa: Mateusz Plichta 10, Jakub Burek 10, Nikolas Wołowczyk 5, Władysław Grabowski 5, Wiktor Wilczuk 5, Irlaki Tsivtsivadze 5, Dwayne Burrows 5

OGNIWO: Fidler (69 Zając), Burek, Kavtaradze (65 Tsivtsivadze) - Piotrowski, Mroziński (77 Misiak) - Powała-Niedźwiecki (47 Rau), Grabowski, Zeszutek (61 Wołowczyk) - Plichta - Piotrowicz - Drewczyński, Olszewski (73 Węgierski), Burrows, Wilczuk - Brzezicki (61 Mokrecow)

Ogniwo Sopot potrzebowało nieco ponad kwadransa gry, aby trzykrotnie zameldować się w polu punktowym Pogoni. Podopieczni Karola Czyża zdobyli też dwa podwyższenia i mecz rozpoczęli od prowadzenia 19:0. Gospodarze zdołali odpowiedzieć dopiero w 21. minucie przyłożeniem Szymona Kowalczyka.

Przed przerwą po szybkiej akcji urwał się Mateusz Plichta i zaniósł piłkę w pole punktowe. Podwyższył Wojciech Piotrowicz i mistrzowie Polski zeszli na przerwę prowadząc 26:7. Po zmianie stron szybko przyłożył Wiktor Wilczuk a kolejny celny kop dołożył Piotrowicz i było już 33:7.

Ponownie nieuchwytny z piłką dla rywali okazał się Plichta i dominujące Ogniwo śrubowało już tylko rozmiary zwycięstwa. Miejscowi drugie przyłożenie zdobyli dopiero w 83. minucie. Były zawodnik Lechii Gdańsk Colin Nyaoda po przechwycie na środku boiska przebiegł 50 metrów i tuż przed końcem meczu zdobył 5 pkt, co pozwoliło jeszcze na podwyższenie i minimalne zmniejszenie rozmiarów zwycięstwa mistrzów Polski.