Derby dla Ogniwa Sopot

Jacek Główczyński
17 kwietnia 2005 (artykuł sprzed 19 lat)

Ogniwo Sopot

Rugbiści Ogniwa Sopot nie dali szans AZS AWFiS Gdańsk, biorąc rewanż za jesienny remis. Podopieczni Grzegorza Kacały i Sylwestra Hodury pokonali na własnym boisku w rywalizacji o miejsca 7-10 w ekstraklasie lokalnego rywala 37:7 (18:7). Jak przystało na derby nie obyło się bez pozasportowych emocji. Aż trzech zawodników było zmuszonych odpoczywać poza boiskiem przez dziesięć minut z powodu żółtych kartek.

Punkty: Adam Pogorzelski 10, Daniel Podolski 5, Łukasz Jasiński 5, Przemysław Romanowski 5, Mariusz Wilczuk 5, Maciej Wojtkuński 5, Marcin Baraniak 2 - Krzysztof Zieliński 5, Mariusz Kasperek 2.

OGNIWO: Ł. Mikołajczak, Witoszyński, Pionk (56 Iwańczuk) - Czyż (70 K. Mikołajczak), Rycewicz (59 Plich) - Malochwy, Nikielski (63 Irla), Pogorzelski (59 Wojtkuński) - Czaja - Podolski (63 Kurdelski), Romanowski, Karaś (10 Jasiński), Wilczuk, Baraniak - Cackowski. Trenerzy: Grzegorz Kacała i Sylwester Hodura.
AZS AWFiS: Zieliński, Miszczuk (13 Zawadzki), Jumas - Deka, Jakubczyk (65 Wiechetek) - Daszkiewicz, Laskowski (70 Nowak), Zaniewski - Matusiak (65 Wnęk) - Wijatkowski, Pawluk (50 Szadejko), Chlebicz, Zajkowski, Kowalski - Kasperek.

Żółte kartki: Baraniak, Witoszyński (Ogniwo), Kowalski (AZS AWFiS). Sędziował: Janeczko (Lublin).

Na początku było to bardzo żywe spotkanie, gdyż obie drużyny próbowały atakować, mniej uwagi poświęcając defensywie. Już w ósmej minucie akademicką obronę po akcji lewym skrzydłem sforsował Przemysław Romanowski. Cztery minuty później było 10:0. Łukasz Jasiński przyłożeniem uświetnił swój pierwszy kontakt z piłką, gdyż chwilę wcześniej zmienił kontuzjowanego Filipa Karasia.

Po kwadransie odżyły nadzieje gdańszczan. Krzysztof Zieliński wszedł na pole punktowe rywali, zupełnie nie bacząc na to, że kilku z nich uczepiło się jego kończyn i torsu jak rzepy.

- Brakuje mu tylko walizek - żartowali na trybunach wtajemniczeni, nawiązując do prób akademickiego rugbisty w Strong Man, gdzie jedną z konkurencji jest spacer farmera z... walizkami.

Z trudnej pozycji, z podwyższenia straty do 7:10 zmniejszył Mariusz Kasperek. Ale zapewne trener Jumas nie zdążył uporządkować strategii, która miałaby doprowadzić co najmniej do remisu, a już akademicy doznali kolejnych strat.

Po młynie dyktowanym z piłką dynamicznie do przodu wystrzelił Adam Pogorzeski, kontynuację tej akcji dał Tomasz Nikielski, a gdy "jajo" przeszło wzdłuż boiska z prawej na lewą stronę, do pola punktowego zaniósł ją młodszy z braci Wilczuków.

Po raz trzeci tego dnia przy podwyższeniu zawiódł Marcin Baraniak. Dlatego pierwsze punkty po kopie padły dopiero wówczas, gdy popularny "Bary" znalazł się poza boiskiem w następstwie żółtej kartki. Co więcej przez osiem minut Ogniwo grało nawet 13 przeciwko 15 rywali, bo za uderzenie przeciwnika przymusowy odpoczynek miał także Rafał Witoszyński.

O dziwo akademicy nie tylko nie skorzystali z liczebnej przewagi, ale jeszcze stracili punkty. Z karnego pokarał ich Daniel Podolski. Także Baraniak był bliski podwyższenia wyniku. Zdążył wrócić na ostatnią akcję pierwszej połowy, a jego solowy rajd został powstrzymany metr przed akademickim polem punktowym.

Jak grać w przewadze, zademonstrowali dopiero sopocianie. W 45 minucie 10-minutową karę za grę po gwizdku otrzymał Daniel Kowalski. I własnie wówczas rozstrzygnęły się losy tego spotkania. Najpierw sopocianie po wygranym aucie szybko przeszli do formacji maulowej, która weszła na pole punktowe. Chwilę później na piątym metrze przy rzucie karnym wzięli młyn i przepchnęli rywali. W obu przypadkach przyłożeniami popisał się Adam Pogorzelski.

Końcowy wynik tuż przed ostatnim gwizdkiem ustalił Maciej Wojtkuński (przyłożenie), a po raz pierwszy tego dnia udało się również kopnąć celnie Baraniakowi.

Trenerski dwugłos:
GRZEGORZ KACAŁA: - Wygraliśmy, bo lepiej graliśmy w rugby. Na papierze mieliśmy przewagę w ataku i to się potwierdziło. Jeśli bowiem chodzi o młyn, to pod względem warunków fizycznych, jeśli nie ustępowaliśmy rywalom, to co najwyżej im dorównywaliśmy. Próbowaliśmy grać szeroko i to przyniosło efekt. Gorzej było w obronie i przy kopach
JERZY JUMAS: - Kilku zawodników jest na etapie juniorów, a z konieczności musi grać, co osłabia drużynę. Trzech zawodników ma lekkie kontuzje, ale nie chciałem ryzykować ich udziału, gdyż dla nas najważniejsze będą mecze ze Skrą. Cieszę się, że po kontuzji dobrze wprowadził się ponownie do gry Chlebicz. Szkoda, że nadal brakuje nam lidera, który kontrolowałby to co dzieje się na boisku i sam podejmowałby decyzje, co w danej chwili należy zagrać.

Wiosenna tradycją sopockich meczów stało się nagradzanie najlepszych zawodników młyna i ataku. Za pokonanie AZS AWFiS - jak ogłosił wolę sponsosa Tomasz Cackowski - na gratisowy posiłek do KFC mogą wybrać się: Dariusz Pionk i Wojciech Czaja.

W drugim mecz o miejsca 7-10 Skra Warszawa przegrała z Folcem Warszawa 3:26 (3:8).

• i się niestety nie zawiodłem na śędziach :(

na Panu Janeczce ( bo to jego widziałem ).....zagubiony jak zwykle, wydawalo mi się po pierwszej połowie że nie, że jednak się myle że można się poprawić ale nietety były to płonne nadzieje, przed zruganiem jak zwykle za niekonstruktywną krytykę poprosze o objaśnienie ostatnich punktów dla Ogniwa zdobytych przy skconym młynie, bardzo poproszę :)