• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do medalu żegluga mądra i sprytna

jag.
28 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Mateusz Kusznierewicz na igrzyska pojechał po raz piąty i ostatni. Tę wspaniałą przygodę chciałby zakończyć zdobyciem kolejnego medalu. Złoto i brąz wywalczył już w klasie Finn. W Starze olimpijskiego krążka jeszcze nie ma. Mateusz Kusznierewicz na igrzyska pojechał po raz piąty i ostatni. Tę wspaniałą przygodę chciałby zakończyć zdobyciem kolejnego medalu. Złoto i brąz wywalczył już w klasie Finn. W Starze olimpijskiego krążka jeszcze nie ma.

W niedzielę jedynym z dwudziestu przedstawicieli trójmiejskich klubów, którzy startują na igrzyskach, będzie Mateusz Kusznierewicz. Żeglarz GKŻ Gdańsk wraz z Dominikiem Życkim (Spójnia Warszawa) na akwenie w Weymouth rozpocznie rywalizację w klasie Star. Dla 37-latka to piąty i zarazem ostatni start olimpijski. W kolekcji ma już złoto i brąz, wywalczone jeszcze w solowej specjalności, na łódce typu Finn.


Czy Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zdobędą medal olimpijski w klasie Star?


Mateusz Kusznierewicz jest najbardziej utytułowanym polskim żeglarzem regatowym, a zarazem jedynym, który zdobywał medale dla naszego kraju w tej dyscyplinie na igrzyskach olimpijskich.

-Od 20 lat jest na najwyższych obrotach, cały czas w ścisłej światowej czołówce! Los podarował mi mnóstwo ciekawych przeżyć, doświadczeń i emocji. Był to też okres związany z wieloma wyrzeczeniami, ciężką pracą, poświęceniami. Niczego jednak nie żałuję i niczego bym nie zmienił. Mam olbrzymią satysfakcję i radość ze zdobywanych medali na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, ponad 20 zwycięstw w regatach Pucharu Świata czy tytułu Żeglarza Roku 1999, przyznawanemu najlepszemu żeglarzowi na świecie - podkreśla Kusznierewicz, który po raz pierwszy do kadry olimpijskiej włączony został jesienią 1992 roku.

Tę piękną karierę Mateusz chce dopełnić medalem olimpijskim. -Nie myślę tylko o sobie, bo ja wiem, jaka jest radość z tym związana. Chciałbym stanąć na podium, aby medal olimpijski miał w kolekcji także Dominik Życki, gdyż w pełni na to zasłużył. Po igrzyskach definitywnie kończymy z żeglowaniem w klasach olimpijskich - dodaje Kusznierewicz.

Do Weymouth polska załoga ruszyła w glorii aktualnych mistrzów Europy (czytaj więcej). Jednak nie jest stawiana w roli głównych faworytów. W mistrzostwach świata nie wiodło się jej ostatnio najlepiej. Jedyny medal w tej klasie - złoty - zdobyła w 2008 roku.

-Nie zamierzam dywagować na temat szans. Najważniejsze, że jesteśmy dobrze przygotowani, skoncentrowani i pełni motywacji. Wykonaliśmy kawał solidnej pracy. Mamy bardzo dobry sprzęt, znakomity zespół trenerski, wiedzę na temat akwenu i doświadczenie, które postaramy się dobrze wykorzystać. Na pewno ciężko będzie "ugryźć" przede wszystkim Brytyjczyków oraz Brazylijczyków. Jednak jak wszystko zagra, będziemy pływać mądrze, sprytnie, nie będzie głupich błędów to i z nimi można się ścigać - ocenia Kusznierewicz.

W tegorocznych mistrzostwach świata, w Hyeres Polacy uplasowali się dopiero na 10. miejscu (przeczytaj relację), a znacznie lepiej poszło im w grudniu, w championacie 2011, który ukończyli tuż za podium, trzy punkty od brązu, zdobywając jednocześnie nominację olimpijską (zobacz wyniki z Australii).

Medaliści mistrzostw świata 2012:
1. Robert Scheidt/Bruno Prada (Brazylia) 30 punktów
2. Iain Percy/Andrew Simpson (W.Brytania) 32
3. Michael Hestbaek/Claus Olesen (Dania) 33

Medaliści mistrzostw świata 2011:
1. Robert Scheidt/Bruno Prada (Brazylia) 45
2. Robert Stanjek/Frithjof Kleen (Niemcy) 61
3. Mark Mendelblatt/Brian Fatih (USA) 73

W klasie Star na igrzyskach wystartuje tylko 16 załóg, które przeszły przez kwalifikacje. Od 29 do 31 lipca codzienne planowane są po dwa wyścigi. Po dniu przerwy, 2 i 3 sierpnia po kolejne dwa. Po dziesięciu biegach na placu boju pozostanie już tylko dziesięć najlepszych duetów, które 5 sierpnia rozegrają wyścig medalowy. Będzie on podwójnie punktowany, a wcześniej zdobyty dorobek zachowany.

Mateusz Kusznierewicz w trakcie odbierania olimpijskiej nominacji na sopockim molo. Mateusz Kusznierewicz w trakcie odbierania olimpijskiej nominacji na sopockim molo.
-Jeśli chodzi o sam start to nie ma żadnej tremy. Natomiast emocje są związane z całą otoczką towarzyszącą igrzyskom. Głos mi się łamał, gdy czytałem tekst ślubowania olimpijskiego, wzruszenie było, gdy rozpakowywałem stroje na igrzyska. Już żałuję, że nie będzie dane mi uczestniczyć ani w otarciu ani w zamknięciu igrzysk. Tym bardziej szkoda, gdyż musiałem odmówić PKOl., który proponował mi zostanie chorążym polskiej ekipy. O tym zawsze marzyłem, ale - niestety - termin naszego startu jest zaraz po otwarciu i musimy na nim się koncentrować. Zresztą tam było niemal zawsze. Na otwarciu byłem tylko dwóch pierwszych swoich igrzysk, w Atlancie i Sydney - zdradza nam Kusznierewicz.

Bez względu na to jak Mateuszowi pójdzie w olimpijskich regatach, dalsze życie zamierza związać z Gdańskiem. -Już tutaj zmieniłem mieszkanie na większe i czeka mnie sporo pracy. Kontynuujemy program edukacji morskie dla Gdańska i zaczynamy nowy, dla całego województwa pomorskiego. Chciałbym rozwijać również ośrodki żeglarskie dla młodzieży, a jeden z nich będzie na Kaszubach, w Swornychgaciach. Myślę też o projekcie żeglarskim na większej łódce niż olimpijskiej, planuje również napisanie książek, które podsumują moją karierę - mówi Kusznierewicz.

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ
Urodzony: 29.04.1975 w Warszawie
Wzrost: 193 cm; waga: 100 kg
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa Star, wraz z Dominikiem Życkim (Spójnia Warszawa)
Wychowanek: YKP Warszawa
Obecny klub: GKŻ Gdańsk
Trener klubowy: Zbigniew Kusznierewicz
Trener kadry: Mark Reynolds

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa świata

Trzykrotny złoty medalista - klasa Finn (1998, 2000), Star (2008)
Pięciokrotny srebrny medalista - Finn (1999, 2001, 2002), OK Dinghy (1993, 1994)

Mistrzostwa Europy
Czterokrotny złoty medalista - Finn (2000, 2004), Star (2012), OK Dinghy (1994)
Sześciokrotny srebrny medalista - Finn (1996, 1999, 2003, Star (2007, 2010, 2011)

Starty w igrzyskach olimpijskich:
1996 - ZŁOTO w klasie Finn

2000 - 4. miejsce Finn
2004 - BRĄZ Finn
2008 - 4. miejsce Star

Harmonogram startów w tegorocznych igrzyskach:
29 lipca - 2 wyścigi
30 lipca - 2 wyścigi
31 lipca - 2 wyścigi
2 sierpnia - 2 wyścigi
3 sierpnia - 2 wyścigi
5 sierpnia - ewentualnie wyścig medalowy

Poza żeglarstwem
Zapalony narciarz, golfista, pływa na windsurfingu, gra w tenisa i squasha. Spełnia się w biznesie. Działa w branży turystycznej, hotelarskiej, jachtowej, mediowej, marketingu sportowego, jest również pomysłodawcą i założycielem Fundacji Navigare, która wspiera rozwój młodych sportowców. Jako ambasador Gdańska do spraw morskich wspiera w tym zakresie inicjatywy włodarzy tego miasta. Myśli o wydaniu książek.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (17) 1 zablokowana

  • Najbardziej właśnie im będziemy kibicować, dwaj prawdziwi sportowcy i dżentelmeni.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Gdański Klub Żeglarski

 

Relacje LIVE

Najczęściej czytane