Brąz Ostrowskiej w mistrzostwach kontynentu U-19

18 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 19:56 (19 lipca 2015)
Patryk Dobek w tym sezonie wynik, który dał mu 9. miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy seniorów poprawił już o ponad 0,5 sekundy. Patryk Dobek w tym sezonie wynik, który dał mu 9. miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy seniorów poprawił już o ponad 0,5 sekundy.

Patryk Dobek już po raz trzeci w tym sezonie poprawił rekord życiowy. Wynik 48.62 to najlepszy rezultat w tym roku Europejczyka w biegu na 400 metrów przez płotki. Przypomnijmy, że 21-letni lekkoatleta SKLA Sopot przed tygodniem został młodzieżowym mistrzem kontynentu, a w sierpniu wystartuje w Pekinie w mistrzostwach świata seniorów. Natomiast w championacie kontynentu do lat 19 brązowy medal w rzucie oszczepem zdobyła Aleksandra Ostrowska (AZS AWFiS Gdańsk).

W doskonałej formie utrzymuje się Patryk Dobek. w ciągu niespełna miesiąca 21-latek trzykrotnie poprawiał rekord życiowy. W sezon wchodził z wynikiem 49.13, który przed rokiem dał mu 9. miejsce w mistrzostwach Europy seniorów. Teraz lekkoatleta jest już najszybszym biegaczem na kontynencie na dystansie 400 metrów przez płotki!

W piątkowy wieczór podopieczny Krzysztofa Szałacha odniósł największy sukces w prestiżowym cyklu Diamentowej Ligi. W Monako uzyskał 48.62, co dało mu 2. miejsce za brązowym medalistą olimpijskim z Pekinu, Bershawnem Jacksonem. Amerykanin jedno okrążenie stadionu z 10 płotkami o wysokości 91,40 cm każdy, pokonał w czasie 48.23.

DOBEK: NABRAŁEM WIĘKSZEJ PEWNOŚCI NA PŁOTKACH, CHOĆ WCIĄŻ SIĘ UCZĘ TEGO DYSTANSU

Sopocian umocnił się na trzecim miejscu w polskich tabelach historycznych na tym dystansie oraz awansował już na 7. pozycję w rankingu najlepszych tegorocznych wyników na świecie. To doskonały prognostyk przed tegorocznymi mistrzostwami świata seniorów. 21-latek SKLA w Pekinie z powodzeniem może walczyć o awans do finału. Progresja jego formy jest niesamowita, gdy przypomnimy, że na tym dystansie startuje od niewiele ponad roku!

Najszybsi Polacy w historii biegu na 400 m ppł

Marek Plawgo 48.12 28 sierpnia 2007 Osaka
Paweł Januszewski 48.17 20 sierpnia 1998 Budapeszt
PATRYK DOBEK 48.62 17 lipca 2015 Monako

Przypomnijmy, że doskonała seria Dobka w tym roku zapoczątkowana została 20 czerwca. Tego dnia, w rosyjskich Czeboksarach przesunął rekord życiowy na 49.04, zajmując 2. pozycję w Drużynowych Mistrzostwach Europy.

DOBEK TRZECI W HISTORII POLSKIEJ LEKKOATLETYKI NA 400 M PPŁ.

W ostatnią niedzielę Patryk w ciągu niespełna trzech godzin zdobył dwa medale w młodzieżowych mistrzostwach Europy, gdzie rywalizował z zawodnikami nawet o 2 lata starszymi od siebie. W Tallinie sopocianin został mistrzem w biegu na 400 metrów przez płotki, po raz pierwszy w karierze łamiąc granicę 49 sekund (48.84), a w sztafecie wraz z reprezentacją Polski zdobył srebro.

DOBEK ZŁOTYM I SREBRNYM MEDALISTĄ MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW EUROPY

Dobek to nie jedyny młody lekkoatleta, którym może poszczycić się Trójmiasto. W mistrzostwach Europy do lat 19 brązowy medal zdobyła Aleksandra Ostrowska. W finale rzutu oszczepem zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk ustanowiła rekord życiowy 56.24. Miejsce na podium akademiczki to wielka niespodzianka. W eliminacjach była bowiem dopiero jedenasta z rezultatem 49.35.

W szwedzkiej Eskilstunie blisko podium była również Aleksandra Grubba. Dyskobolka AZS AWFiS uzyskała w finale 49.95, co dało jej 4. miejsce. Dalej gdańszczanka rzucała w kwalifikacjach, które wygrała rezultatem 51.48.

W siedmioboju startowała Paulina Ligarska. Lekkoatletka SKLA Sopot zgromadziła 5379 punktów, co dało jej 8. lokatę.

Półfinał biegu na 400 metrów przez płotki był szczytem możliwości Michała Galikowskiego. Sopocianin był czwarty w drugiej serii eliminacyjnej z rezultatem 53.20. Mimo ze poprawił się w drugi starcie, osiągając 52.77 - to w swoim półfinale był szósty.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI ME DO LAT 19

W tej imprezie Polska zdobyła 11 medali. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Ewa Swoboda (100 m), Maria Andrejczyk (oszczep), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą) i Bartłomiej Stój (rzut dyskiem). Wicemistrzami zostali: Dawid Wawrzyniak (skok wzwyż) oraz obie sztafety 4x100 metrów. Brąz wywalczyli: wspomniana Ostrowska, Katarzyna Furmanek (rzut młotem), Kamila Przybyła (skok o tyczce) oraz Mateusz Borkowski (800 m).

Trójmiejskich lekkoatletów nie zabrakło także w mistrzostwa świata juniorów młodszych do lat 18, które do niedzieli będą rozgrywane w kolumbijskim Cali.

Paulina Borys zajęła 6. miejsce w finale skoku wzwyż. Zawodniczka SKLA w pierwszych próbach zaliczyła 1.70 i 1.75, a trzykrotnie strąciła poprzeczkę zawieszoną na 1.79. W eliminacjach sopocianka uzyskała wynik 1.77.

Nikola Sułek (MMKS Gdańsk), która jeszcze niedawno była gwiazdą czwartków Lekkoatletycznych Lechii Gdańsk, zajęła 10. miejsce w finale pchnięcia kula z rezultatem 16.17. W kwalifikacjach uzyskała nieco lepszy rezultat (16.25).

Również z 10.lokatą do Polski wraca Mateusz Zabłocki. w finale Zawodnik AZS AWFiS rzucił 67.93. Zdecydowanie lepiej spisał się w kwalifikacjach. Był w nich siódmy, a wynikiem 75.12 ustanowił rekord życiowy.

Jego kolega klubowy - Cyprian Mrzygłód poprzestał na rezultacie 69.52, co dało mu 16. lokatę w końcowej klasyfikacji i oznaczało pożegnanie z mistrzostwami.

Również w eliminacjach odpadła Agnieszka Kaszuba. W skoku o tyczce pokonała ona poprzeczkę zawieszoną na 3.80 w trzeciej próbie, gdy awans do finału dawało udane drugie podejście do tej wysokości. Lekkoatletka KL Gdynia sklasyfikowana została na 13. miejscu.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI MŚ DO LAT 18

W tych mistrzostwach Polska zdobyła jeden medal. Wicemistrzem świata w pchnięciu kulą został Szymon Mazur.

Opinie (7)

• Kapitalne wyniki Patryka.

Wielkie gratulacje.

• 7 0

• Błąd

Na 400 m nie ma biegu z przeszkodami, tylko bieg przez płotki, bieg z przeszkodami może być na 3000m, przeszkoda i płotek to niezupełnie to samo.

Odpowiedź redakcji:

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

• 6 1

• Brawo!!!

Trzymaj się Zabłocki!!!

• 0 0

• Super!

Bardzo się cieszę, że mamy takie młode talenty w Trójmieście! Gratulacje Patryk, powodzenia na następnych mistrzostwach.

• 0 0

• Mała kaczuszka? :) (1)

Patryk Dobek w tym sezonie wynik, który dał mu 9. miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy seniorów poprawił już o ponad 0,5 sekundy.

Nie brakuje przypadkiem "ustalił" albo coś w tym stylu?

• 0 1

• Patryk Dobek w tym sezonie poprawił już o ponad 0,5 sekundy wynik, który dał mu 9. miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy seniorów.