Patryk Dobek już trzeci w historii

21 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Patryk Dobek w drużynowy mistrzostwach Europy ustanowił rekord życiowy na 400 metrów przez płotki oraz pobiegł na ostatniej zmianie sztafety 4x400 metrów. Patryk Dobek w drużynowy mistrzostwach Europy ustanowił rekord życiowy na 400 metrów przez płotki oraz pobiegł na ostatniej zmianie sztafety 4x400 metrów.

Patryk Dobek był zdecydowanie najlepszy z sześciorga trójmiejskich lekkoatletów, którzy wystąpili w reprezentacji Polski w 6. Drużynowych Mistrzostwach Europy. 21-latek SKLA Sopot ustanowił rekord życiowy w biegu na 400 metrów przez płotki. Jego wynik - 49.04 - jest trzecim w historii naszego kraju na tym dystansie. Biało-czerwoni w rosyjskich Czeboksarach zajęli 4. miejsce. Zwyciężyli gospodarze przed Niemcami i Francuzami.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z PATRYKIEM DOBKIEM

Patryk Dobek trenuje 400 metrów przez płotki od niespełna roku. W sobotę wbiegł już na 3. miejsce w historycznej tabeli najszybszych Polaków na tym dystansie. W Drużynowych Mistrzostwach Europy lekkoatleta SKLA Sopot finiszował na 2. pozycji z wynikiem 49.04. Tę konkurencję wygrał Rosjanin Denis Kudriawcew (48.65).

- To był naprawdę dobry bieg, choć zrobiłem parę błędów. Mam nadzieję, że w tym sezonie złamię barierę 49 sekund. Można to było zrobić już teraz, ale należało jeden lub dwa płotki więcej pobiec na 13 kroków - ocenił podopieczny Krzysztofa Szałacha.

Rewelacyjnego młodzieżowca będzie można zobaczyć na żywo 27 czerwca na Stadionie Leśnym w Sopocie. Memoriał Janusza Sidły będzie miał najlepszą obsadę od lat.

DOBRY BUDŻET I OBSADA MEMORIAŁU JANUSZA SIDŁY

Najszybsi Polacy w historii biegu na 400 m ppł

Marek Plawgo 48.12 28 sierpnia 2007 Osaka
Paweł Januszewski 48.17 20 sierpnia 1998 Budapeszt
PATRYK DOBEK 49.04 20 czerwca 2015 Czeboksary

21-latek ze startu na start czyni kolosalne postępy. Debiutancki sezon ukończył z rewelacyjnym rekordem życiowym 49.13. W tym roku już w drugim starcie uzyskał najlepszy wynik w Europie wśród młodzieżowców (49.61), a w trzecim uzyskał minimum na tegoroczne mistrzostwa świata. W Rosji zaś Dobek potwierdził, że lada chwila przełamie barierę 49 sekund. Oby to udało mu się w lipcu w Tallinie, gdyż oznaczałoby z pewnością złoto w młodzieżowych mistrzostwa Europy do lat 23.

Dobrą dyspozycję Dobka dostrzegł również selekcjoner sztafety. Sopocianin pobiegł w Czeboksarach na ostatniej zmianie dystansu 4x400 metrów i wyprowadził Polaków z 4. na 3. miejsce na mecie.