Dominacja Osmańskiego

15 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Nadzieja gdańskiego floretu - Paweł Osmański wygrał w Warszawie zawody o Puchar Polski Nadzieja gdańskiego floretu - Paweł Osmański wygrał w Warszawie zawody o Puchar Polski

Doskonale sezon 2008/09 rozpoczął Paweł Osmański. Gdański florecista wygrał w Warszawie zawody Pucharu Polski do lat 20, a w tej samej kategorii w Pucharze Świata w Bratysławie zajął trzecie miejsce. Były to pierwsze zawody w tej broni na krajowych i międzynarodowych planszach. Już na początku listopada czeka podopiecznego Łukasza Szymańskiego start w mistrzostwach Europy w Amsterdamie.

W hali Warszawianki gdański junior w pokonanym polu pozostawił 82 zawodników. Najcięższą przeprawę miał w ćwierćfinale, gdzie zaledwie jednym trafieniem (15:14) pokonał Tomasza Sinorackiego z Budowlanych Toruń. Następnie już pewnie zwyciężał Michała Puzianowskiego (Wrocławianie) 15:7 - półfinał oraz Białorusina Siergieja Byka 15:9 - finał.

W Bratysławie szanse na coś więcej niż najniższy stopień podium Osmański przegrał nie tyle w walce z rywalem co z własnym organizmem. Memoriał Ferdinanda de Martinengo musiał zakończył na skutek skurczów uzbrojonej ręki i obu nóg zaledwie po trzech trafieniach półfinałowej walki. Polak, który półfinał osiągnął po zwycięstwie nad Moritzem Kroeplinem (Niemcy) 15:11, poddał się innemu reprezentantowi temu kraju. Zresztą Marius Braun został triumfatorem zawodów, pokonując w finale Alessio Foconi (Włochy) 15:11.

W cieniu sukcesów Osmańskiego pozostają dokonania jego koleżanek klubowych. W Warszawie na trzecim miejscu uplasowała się Justyna Anuszewska, a w Bratysławie najlepsza z gdańszczanek - Iwona Olbromska była 18. Niekwestionowaną liderką wśród 20-latek jest Marta Łyczbińska. Florecistka Budowlanych Toruń po zwycięstwie na krajowym podwórku w Pucharze Świata zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła Nzingha Prescod (USA), bijąc w finale Polkę 15:12.