• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Droga rowerowa po drugiej stronie jezdni. Czy trzeba z niej korzystać?

Joanna Karjalainen
29 czerwca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Choć przepisy na temat jazdy rowerem po jezdni są jednoznaczne, dyskusja w tej kwestii powraca każdego roku. Choć przepisy na temat jazdy rowerem po jezdni są jednoznaczne, dyskusja w tej kwestii powraca każdego roku.

Droga rowerowa po przeciwnej stronie jezdni - czy trzeba z niej korzystać? Ten temat powraca jak bumerang i niezmiennie wywołuje wiele emocji, a także sprzeczek na linii rowerzyści-kierowcy aut. Czy rowerzysta ma obowiązek poruszać się po drodze dla rowerów, jeżeli znajduje się ona po przeciwnej stronie ulicy? Przepisy są w tej kwestii niezmienne od lat, choć większość z nich jest sformułowana w taki sposób, że może budzić kontrowersje.





Dyskusje na temat rowerzystów jadących po ulicy w miejscach, w których droga dla rowerów znajduje się po przeciwnej stronie ulicy, pojawiają się każdego roku od nowa, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy rowerzystów na drogach jest więcej. Jakiś czas temu dyskusja pojawiła się również w naszym Raporcie z Trójmiasta. Dotyczy jazdy rowerem wzdłuż ul. ChwarznieńskiejMapka w Gdyni.

Kiedy rowerzysta może jeździć po ulicy?



Czytelnicy w komentarzach podzielili się na dwa obozy: jeden, w którym wskazuje się na bezmyślność i nieodpowiedzialność rowerzysty, a także rzekome łamanie przez niego prawa. Oraz drugi, wskazujący na to, że rowerzysta jedzie prawidłowo. Kto ma rację?

- W przypadku gdy wzdłuż ulicy jest droga dla rowerów, rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać - mówi podkom. Jolanta GrunertKomendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Jeżeli właściciel roweru jedzie ulicą, popełnia wykroczenie z art. 97 Kodeksu wykroczeń, za które policjant może ukarać mandatem karnym w wysokości 100 zł.
Rowerzysta może poruszać się jezdnią w przypadku, gdy:

  1. Nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, a rowerzysta posiada kartę rowerową (upoważniającą do jazdy rowerem na drogach publicznych do 18 roku życia).
  2. Nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, a rowerzysta ukończył 18 lat.


- Policjanci prowadzą cyklicznie działania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Każda osoba, która łamie przepisy musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Apelujemy aby wszyscy uczestnicy dróg stosowali się do przepisów prawa - dodaje rzecznik policji w Gdyni.

Prawo o ruchu drogowym: kiedy rowerzysta nie musi korzystać z drogi dla rowerów



Można przypuszczać, że powyższa wypowiedź może ucieszyć... obydwie wspomniane wyżej grupy osób. Zostawia ona bowiem pole do swobodnej interpretacji. Rozstrzygający jest jednak zapis ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Prawo o Ruchu Drogowym
Art 33.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


Wynika z tego jednoznacznie, że rowerzysta ma prawo poruszać się po jezdni, jeżeli droga dla rowerów znajduje się po przeciwnej stronie ulicy.

Niestety ze swobodnej interpretacji przepisów wynikają niepotrzebne sprzeczki między kierowcami aut a rowerzystami, a czasem również próby samosądu. Poniższa sytuacja wydarzyła się w Warszawie, jednak można przypuszczać, że - niestety - nie jest wyjątkiem na drogach.



Mandaty dla rowerzystów na molo i Monciaku



- Artykuł 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym definiuje, w jakiej sytuacji rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów - mówi Sebastian Gruszka, prezes Fundacji Na Rowerze. - Niestety w Ustawie tej brakuje definicji pojęcia "kierunek ruchu", mający tutaj istotne znaczenie. Należy wziąć pod uwagę, że w Polsce ma zastosowanie, poza Ustawą, międzynarodowy traktat określający ogólne zasady ruchu drogowego obowiązujący w krajach będących jego sygnatariuszami. Jest nim Konwencja o ruchu drogowym, sporządzona we Wiedniu 8 listopada 1969r. (Dz. U. z 1988 r., Nr 5, poz. 40). W akcie tym, pod art. 1 lit. z, znajdziemy definicję "kierunku ruchu". Wynika z niej jednoznacznie, że w Polsce korzystanie z drogi dla rowerów obowiązuje tylko wtedy, gdy wspomniana droga znajduje się po prawej stronie. Odstępstwem od tej reguły jest znak "B-9: zakaz wjazdu rowerów". Pamiętajmy także, że kierujący pojazdami (czyli również rowerzyści) są obowiązani do stosowania się do znaków pionowych umieszczonych po prawej stronie drogi. Niemniej zachęcam, abyśmy jako rowerzyści korzystali z dróg rowerowych wszędzie tam, gdzie mamy możliwość na nią bezpiecznie wjechać, niezależnie po której stronie drogi się ona znajduje.

Ul. Chwarznieńska niełatwa dla rowerzystów



Warto na koniec wspomnieć, że poruszanie się rowerem ul. Chwarznieńską w przypadku jazdy z Witomina w stronę Chwarzna nie jest łatwym przedsięwzięciem. Droga dla rowerów znajdująca się po przeciwnej stronie ulicy jest szeroka i wygodna, jednak nie ma możliwości komfortowego wjazdu na nią od strony Witomina bez zsiadania z roweru.

Jedyną możliwością na znalezienie się na tej drodze dla rowerów bez łamania przepisów o ruchu drogowym jest zejście z roweru, przeprowadzenie go przez przejście dla pieszych i kontynuowanie jazdy po DDR, znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy, prowadzącej z Chwarzna na Witomino. Rowerzysta, który zmienia kierunek jazdy w opisany sposób, naraża się na niebezpieczeństwo i może zaskoczyć tym niejednego kierowcę.

Również poruszanie się rowerem po jezdni jest obarczone ryzykiem. Jest to ruchliwa droga o podwyższonej dozwolonej prędkości. Jadący nią rowerzyści raczej nie zaznają spokoju, a muszą liczyć się z regularnym trąbieniem na nich, wymachiwaniem rękami i informowaniem przez kierowców i pasażerów aut, nie zawsze w kulturalnych słowach, że po drugiej stronie ulicy jest droga dla rowerów.

Miejsca

Opinie (519) ponad 20 zablokowanych

  • Mam nadzieję że złapano (2)

    tego bydlaka z auta który powinien natychmiast trafić do więzienia!

    • 8 4

    • Nawet jak złapano to sąd wypuścił. U nas jest przyzwolenie na bandytyzm (1)

      • 6 1

      • dlatego trzeba w ramach obrony koniecznej w razie ataku takiego g..wna tłuc to aż zdechnie

        • 2 1

  • Rowerzysta (3)

    Włochy,rowery, skutery, samochody.
    Wtym porządku się wszyscy poruszają.
    Szacunek na drodze,rowery szosowe to świętość, skutery są wszędzie,z lewej, prawej a samochody stoją w korkach i kierowcom nie odbija dlatego że inni jadą, szanujmy się

    • 7 3

    • Wszędzie infrastrukturę rowerową tworzy się dla rowerzystów by im życie ułatwić (1)

      w Polsce tworzy się ją dla samochodziarzy by mieli jezdnie na wyłączność nie ważne jakim kosztem.
      no ludzie 2.5m różowy pasek poprowadzony slalomem na 3m chodniku z jednej strony? No to nie mogło się udać..
      Co gorsze oni dalej idą w tym kierunku.

      • 4 1

      • Chyba chłopczyku

        Autem się nie jeźdz

        • 0 2

    • Kierowca

      Właśnie. Szanujmy się. To obowiązuje w dwie strony.

      • 1 1

  • (10)

    Błąd interpretacji redaktora. Przepis nic nie mówi o tym po której stronie ulicy biegnie ścieżka. W przepisie jest napisane o kierunku dla którego wyznaczona jest ścieżka. Jeśli jest ona dwukierunkowa, a tak w większości przypadków jest to nie ma znaczenia po której stronie ulicy biegnie. Tym samym jednoznacznie nakazuje rowerzystom poruszanie się po ścieżce.

    • 8 10

    • (3)

      w żadnych przepisach drogowych nie ma to totalnie nic o żadnych "ścieżkach".

      nic nie nakazuje. w Polsce mamy ruch prawostronny. rowerzystę jak i kierowcę obowiązują znaki dla jego kierunku jazdy. czyli te z prawej strony!

      • 9 2

      • (2)

        Weź w końcu zaakceptuj, że nazwa "ścieżka rowerowa" istnieje w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa i jest poprawna.

        W Polsce mamy ruch prawostronny, więc obowiązują ciebie znaki z prawej strony ścieżki rowerowej, a nie jezdni!
        Jeśli ta ścieżka rowerowa po lewej stronie jezdni to ona ciebie też obowiązuje! Lokalizacja jezdni ciebie nie interesuje, bo jezdnia nie jest dla ciebie.

        • 1 4

        • Mnie interesują przepisy dotyczące ruchu drogowego, a nie jakieś przepisy budowlane ;)

          wróżką nie jestem. teleportować się również nie potrafię.
          Skoro jadę jezdnią zgodnie z zasadami ruchu drogowego to mam prawo nie wiedzieć że "ścieżka" się pojawiła nagle z lewej strony.

          • 4 2

        • a jest w rozporządzeniu deb..lny przygł..pie obowiązek latania bądź teleportacji i kolejna gn..ju sprawa ścieżki moga być w lesie w parku itd ustawa mówi o drogach rowerowych a ruch drogowy organizuje ustawa prawo o ruchu drogowym a nie prawo budowlane

          • 0 2

    • znaczenie jest takie że rowerzysta podobnie jak każdy inny kierujący jest obowiązany do przestrzegania znaków drogowych będących po jego prawej dla jego kierunku jazdy bo mamy w tym kraju ruch prawostronny rowerzysta nie znający miasta i układu pseudo ścieżek nie ma żadnego obowiązku wiedzieć że gdzies za ekranem dźwiękochłonnym po lewej stronie wielopasmowej jezdni zaczęła się nagle jakas pseudo ściezka.Od kierowców nikt nie wymaga szukania znaków drogowych po całym horyzoncie znak ma stać zgodnie z instrukcją o znakach i sygnałach drogowych po prawej stronie znak po lewej jest jedynie powtórzeniem znaku z prawej strony tyle prawo i proszę przestać pierd..lić te ogólnikowe kocopoły

      • 6 2

    • Bredziesz nie wiesz o czym, a raczej jak byś sobie życzył, a nie jest. (4)

      Konwencja.... art1 lit. z) określenia "kierunek ruchu" oraz "odpowiadający kierunkowi ruchu" oznaczają prawą stronę, jeżeli zgodnie z ustawodawstwem krajowym kierujący pojazdem jest obowiązany wymijać inny pojazd
      po swojej lewej stronie; w przeciwnym razie określenia te oznaczają lewą stronę;
      Jak to pojmiesz, to przeczytaj PL przepisy i może zajarzysz.

      • 1 0

      • A co jeśli jadę samochodem Marynarki Polskiej w stronę Nowego Portu i tramwaj jadący do Gdańska Głównego mijam z lewej? (3)

        Co na to Konwencja Wiedeńska? Co nakazem ruchu prawostronnego?

        • 1 1

        • (2)

          tramwaje funkcjonują w ruchu drogowym na innych zasadach

          • 1 1

          • Tak samo jak rowery (1)

            Torowisko jest częścią drogi, ale nie jest częścią jezdni.
            DDR i CPR są częściami drogi, ale nie są częściami jezdni.
            Nakaz ruchu prawostronnego dotyczy tylko obrębu jezdni lub obrębu torowiska lub obrębu DDR lub obrębu CPR, ale nie drogi jako całości.
            Dlatego tak, jak samochód może mijać tramwaj z lewej strony, tak samo może rower na DDR czy CPR mijać z lewej strony.

            • 1 1

            • roww=ery nie funkcjonują na innych zasadach niż inne pojazdy mają pewne ograniczenia w stylu zakaz jazdy po pewnych najszybszych kategoriach dróg ale wszystkie inne zasady są takie same

              • 0 1

  • Obecnie najbardziej znany rowerzysta to pajas POseł z PO co popijaku i bez swiateł jechał zygzakiem chodnikiem i jeszce chcial (1)

    A tusk zamiast go ganic jeszcze go pochwalił taka jest własnie hipokryzja POwców

    • 4 7

    • Zminisuje cię

      Ta elyta z Gdańska

      • 1 2

  • Brawa dla kierowcy

    raz zderzakiem raz spalinami tę hołotę

    jest droga rowerowa to nią jedź a nie jezdnią gdzie stwarzasz zagrożenie dla innych uczestników ruchu

    • 6 16

  • Polskie prawo jak zwykle musi zostawić furtki i siać niepewność. Takich już mamy gigantów ustawodawców - niedokształtów i ludzi

    z mózgami kacapskimi.

    • 4 4

  • Zapamiętajcie!

    Rowerzysta nic nie musi

    • 3 4

  • Gdynia i ścieżki rowerowe :-P (1)

    Akurat przy Chwarznieńskiej na odcinku leśnym ścieżka rowerowa jest dwukierunkowa, więc wolę nią jechać niż pchać się ulicą. Wydaje się, że jedynym legalnym sposobem dostania się na nią jest skręt w lewo do zatoczki autobusowej linii 141 i stamtąd kontynuowanie jazdy DDR. Inna rzecz, że w szczycie czas oczekiwania na możliwość skrętu może być wydłużona, z czego z pewnością ucieszy się setka samochodów stojąca za takim rowerzystą ;-)

    • 4 3

    • haha a napisu BUS na pasie nie widzisz?Tym pasem w lewo może się poruszac tylko autobus i na tę pętlę może zgodnie z przepisami wjechać tylko autobus dlatego twój sposób jazdy choć może się wydawac mądry jest niezgodny z przepisami a jazda po bus pasie przez inny niż autobus [pojazd także oznacza mandat i to chyba wyższy niż jazda po jezdni mimo ścieżki

      • 4 0

  • Pytanie do redakcji (4)

    Czy możecie jeszcze wyjaśnić, czy jeśli na jezdni dopuszczalna prędkość wynosi więcej niż 50 km/h, rowerzysta ma prawo jechać po chodniku (brak mandatu za jazdę chodnikiem), czy obowiązek (mandat za jazdę w takiej sytacji po ulicy)? Warto edukować kierowców, że jeśli brak DDR, a na ulicy obowiązuje prędkość do 50 km/h, rowerzysta ma obowiązek jazdy ulicą, bo za jazdę po chodniku grozi mandat.

    • 1 3

    • bzdury z sufitu wypisujesz (3)

      prędkość dopuszczalna nie ma tu nic do rzeczy.
      Chodnikiem można się rowerem poruszać jeżeli znaki taki ruch dopuszczają lub warunki pogodowe są złe (śnieżyca, wichura, gołoledź i coś tam jeszcze było.) Zasadniczo miejsce roweru jest na jezdni. Czy jest na jezdni 90kmh, 70, 50, 30.. nie ma znaczenia.

      • 2 2

      • (2)

        powyżej 50 jak jest limit na jezdni to możesz ale chodnik musi być odpowiednio szeroki natomiast cebulandia na zasadzie głuchego telefonu ubrdała sobie że jak jest ponad 50 to nie można jechac po jezdni co jest oczywistą nieprawdą jednak moc tego ubrdania jest taka że co chwila ktoś o tym bredzi

        • 3 3

        • Powyżej 70 (1)

          • 1 0

          • jakie 70 człowieku

            • 0 1

  • Autor to ignorant (13)

    Gdzie z art 33 wynika ze rowerzysta nie musi korzystac z drogi dla rowerów, idac tym tokiem rozumowania skoro jest ulica jednokierunkowa to pojade ( autem ) chodnikiem. Ludzie ogarnijcie się kodeks drogowy to całość a nie art. ktore wam pasują a pozostałe ignorujecie.

    • 3 9

    • (12)

      masz w artykule wszystko wyjaśnione
      nic dodać nic ująć

      • 5 3

      • (11)

        No właśnie nic nie wynika, a stwierdzenie że "obowiązują mnie tylko znaki z prawej strony" jest nadinterpretacją.
        Bezsporne jest tylko to, że możesz jeździć ddr, i tego się trzymaj - jedź po ddr.

        • 1 6

        • (6)

          a wiesz że ddr to nie cpr o czym mówi ustawa?DDR w PL jest bardzo mało można powiedzieć że są rzadkim widokiem

          • 1 2

          • (5)

            Na cpr masz identyczny obowiązek, o czym mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

            • 1 3

            • (3)

              rozporządzeniami które wykraczają poza ustawę podcieramy sobie d... art ustawy jest jasny i zrozumiały mnie nie interesuje co jakiś czub sobie dopisał do opisu znaku drogowego

              • 2 2

              • (2)

                Ciebie nie, policję i sąd tak.

                • 1 0

              • (1)

                policja?Nie bądź śmieszny człowieku i prosze się odnieść do tematu konkret który artykuł ustaw nakazuje rowerzyście jazdę po chodnikach bo twoja droga rowerowo piesza jest tylko i wyłącznie chodnikiem z pierwszeństwem pieszego

                • 1 0

              • Nie musi być ustawa, wystarczy Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r., art. 40

                • 0 0

            • od kiedy mam obowiązek jazdy po chodniku?Czy art 33 ustawy mówi coś o oboowiązku jazdy chodnikiem?

              • 2 0

        • wspomniane przepisy konwencji, które nie są powielane do ustawy, gdyż obowiązują każdego i są ponad ustawą (3)

          Art. 1 lit. z) określenia "kierunek ruchu" oraz "odpowiadający kierunkowi ruchu" oznaczają prawą stronę, jeżeli
          zgodnie z ustawodawstwem krajowym kierujący pojazdem jest obowiązany wymijać inny pojazd
          po swojej lewej stronie; w przeciwnym razie określenia te oznaczają lewą stronę;

          • 1 2

          • Ruch prawostronny dotyczy jezdni, a ddr nie jest częścią jezdni, więc nie ma znaczenia po której stronie są znaki (1)

            ważne jest tylko to, że w kierunku, w którym jedziesz istnieje ddr, i musisz z niej skorzystać. To, czy ddr istnieje po lewej czy po prawej stronie jezdni ciebie nie interesuje, ważne że istnieje.

            • 0 3

            • ruch prawostronny ty id..to ciężki dotyczy wszystkiego drogi rowerowe są częscią pasa drogowego cymbale otwórz sobie ustawę i poczytaj z czego składa się droga

              • 3 1

          • Jak negujecie Konwencję, to już słabo jest.

            • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane