Drugi dzień World Grand Prix w Gdyni

Krzysztof Klinkosz
7 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Anna Barańska jest na razie najlepiej punktującą polską siatkarką w Gdyni. Skrzydłowa zdobyła w dwóch meczach 27 punktów. Anna Barańska jest na razie najlepiej punktującą polską siatkarką w Gdyni. Skrzydłowa zdobyła w dwóch meczach 27 punktów.

Po piątkowym zwycięstwie nad Niemkami polskie siatkarki były faworytkami potyczki z Dominikaną. I choć w Grand Prix słabych zespołów nie ma, to podopieczne Jerzego Matlaka teoretyczną przewagę potwierdziły w praktyce. Dominikanki sprawiły nieco problemów tylko w pierwszym secie. Biało-czerwone wygrały pewnie 3:0 (25:23, 25:16, 25:14). W niedzielę o godzinie 16.15 nasza reprezentacja zmierzy się z USA.

POLSKA: Sadurek, Kosek zdobyła 4 punkty, Bednarek-Kasza 12, Skowrońska-Dolata 8, Barańska 12, Gajgał 14, Maj (libero) oraz Zenik, Kaczor 7, Skorupa.

DOMINIKANA: Burgos Herrera 5, Rivera Brens 9, Mambru 8, Echenique, Lisvel 3, Rondon Martinez 4, Caso Sierra (libero) oraz Niverka, Rodriguez Santos 3, Stephens.

Trener Jerzy Matlak w porównaniu do wygranego meczu z Niemcami w wyjściowej szóstce dokonał dwóch zmian. Zamiast Joanny Kaczor i wychowanki Gedanii, Bereniki Okuniewskiej na parkiecie pojawiły się Karolina Kosek i Katarzyna Gajgał.

Polki zaczęły jednak nieco ospale, jakby zbyt mało pobudziła ich do gry rozgrzewka. Rywalki rozpoczęły seta od razu od szybkich i mocnych ataków co z pewnością zaskoczyło gospodynie. Już po kilkudziesięciu sekundach meczu Polska przegrywała 0:3 i selekcjoner naszej reprezentacji wziął czas.

Ofensywa rywalek trwała jednak nadal i na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 8:4 dla Dominikany. Dopiero po tym czasie Polki zaczęły grać dokładniej i stopniowo zaczęły dochodzić rywalki.

Pierwszy remis (11:11) był zasługą Agnieszki Bednarek - Kaszy która pojedynczym blokiem zatrzymała atak rywalek. Za chwilę Polki wyszły na pierwsze prowadzenie 13:12. Dominikanki jeszcze raz zdobyły się na kontrę i zdobyły dwa punkty z rzędu (13:14).

Karolina Kosek zagrała w podstawowym składzie na pozycji przyjmującej i nie zawiodła. Karolina Kosek zagrała w podstawowym składzie na pozycji przyjmującej i nie zawiodła.
Nasze siatkarki jednak odnalazły właściwy rytm gry, "rozrzucały" rywalki po parkiecie, atakując w odsłonięte pola bądź przełamywały blok ekipy Dominikany.

Dopiero po drugiej przerwie na żądanie trenera Marcusa Kwieka zespół Dominikany zaczął grać skuteczniej. Zdobyte przez Dominikanę punkty były też niekiedy konsekwencją prostych błędów w ustawieniu Polek. Zamiast łatwego zwycięstwa zrobiła się nerwowa końcówka seta.

Dominikanki doprowadziły do stanu 21:20, 22:21 a później obroniły 3 setbole. Dopiero atak Joanny Kaczor, która obiła blok drużyny przeciwnej, zapewnił Polkom punkt dający zwycięstwo 25:23.

Drugiego seta Polki rozpoczęły lepiej niż inauguracyjną partię, prowadziły, jednak nie mogły odskoczyć na więcej niż 3 punkty, było 4:1, 6:3 i 8:5. Dopiero po pierwszej przerwie technicznej siatkarki Jerzego Matlaka zaczęły powiększać prowadzenie.

Dość szybko zrobiło się 11:6 a później 14:7 dla "biało-czerwonych". Polki znów, tak jak w najlepszym okresie pierwszego seta, grały bardzo dokładnie, a poddane presji rywalki myliły się. Przy drugiej przerwie technicznej było już 16:8.

Za chwilę było 17:9 dla Polek, jednak straciły one gdzieś koncentrację i Dominikanki zdołały odrobić część strat. Przy stanie 19:14 pogoń Dominikany postanowił przerwać trener Matlak biorąc czas.

Kilka słów od szkoleniowca pozytywnie wpłynęło na nasze reprezentantki, gdyż te ponownie zaczęły grać dokładniej. Pozwoliły rywalkom już tylko na zdobycie 2 punktów, a decydujące o zwycięstwie 25:16 "oczko" zdobył blok Skowrońska-Gajgał.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej walki, na pierwsze punkty zespołu Dominikany szybko odpowiedziały Polki. Na tablicy wyników zagościł remis 2:2, 3:3, 4:4. Wówczas ciężar zdobywania punktów wzięła na siebie Gajgał i to głównie dzięki niej Polki prowadziły przy pierwszej przerwie technicznej 8:5.

Agnieszka Bednarek-Kasza została MVP meczu z Dominikaną Agnieszka Bednarek-Kasza została MVP meczu z Dominikaną
Po powrocie na parkiet nasze reprezentantki nie myślały zwalniać tempa i bardzo szybko powiększały przewagę. Przy drugiej przerwie technicznej było 16:8. Trener Dominikany próbował zmienić obraz gry biorąc czas ale w odwrócenie losów seta i meczu nie wierzyły już chyba nawet same siatkarki z Karaibów, które myliły się raz po raz.

Trzeci set zakończył się po niespełna 25 minutach gry, udanym atakiem Skowrońskiej - Dolaty. MVP spotkania wybrana została Agnieszka Bednarek- Kasza.

W drugim sobotnim meczu reprezentacja Niemiec pokonała USA 3:1 (25:23, 25:22, 16:25, 25:23)

• dobry mecz-kontrola nad sytuacją w 2 ostatnich setach pokazowa

Agnieszka Bednarek ma naprawdę kąsliwą zagrywkę trudną do przewidzenia a Kasia Gajgał zagrała bardzo dobrze.Brawa należą sie też Joannie Kaczor.

• 3 2

• i według swędrowskiego (1)

hala znów wypełniona do ostatniego miejsca?!

• 2 7

• Sporo kibiców było.

A co ty jesteś taki dociekliwy? Na siatkówkę i tak walą "tłumy" bardzo dobrych kibiców. Dziennikarze zawsze trochę koloryzują. Byle takie tylko "wpadki" były to będzie dobrze.

• 2 0

• BRAWO

TAK DALEJ DZIEWCZYNY!

• 4 2

• Złotka (2)

Atmosfera podczas obu dotychczasowych spotkań była wspaniała, jak również gra naszych siatkarek - szczególne brawa dla p. Skowrońskiej-Dolaty. Co do frekwencji wydaje się, że na wczorajszym meczu z Niemcami była jednak nieco większa.

• 8 3

• było tyle ile trzeba

i wczoraj i dzisiaj. Tylko w świetle słupków siatki siedzieli na schodach i może ich nie było widać. No i narożne to wiadomo. Jak już pisałem mam pretensje do Ticketpro, ale może jeszcze będzie okazja. Niemcy - USA mnie wykończyły zwłaszcza żydowski sędzia.

• 0 0

• nieco?

chyba wzrok tracisz;)

• 0 0

• ślliczne te Dominikanki, dziewczyny jak malowane. szkoda tylko, że przyjechały tu w 2 składzie , podobnie jak Amerykanki. (3)

• 2 5

• to Polki są w trzecim składzie

a Niemki to w ogóle do pociągu się nie załapały

znawca jeden

• 2 2

• Jakie amerykanki śliczne?

brzuchate, nieproporcjonalne, bez piersi i kobiecości. Z Dominikanek tylko jedna mi się podobała o nr 8 tylko była akurat nie w formie i na boisku grała słabo może 5 min.