Drugie zwycięstwo w Gdyni?

29 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

VBW Gdynia

Od wygranej rozpoczęła reprezentacja Polski koszykarek udział w barażach o prawo gry w finałach mistrzostw Europy. Biało-czerwone pokonały dziś na wyjeździe Finlandię 68:63 (16:18, 11:13, 19:21, 22:11), ale szalę wygranej przeważyły na swoją korzyść dopiero w ostatniej kwarcie. 1 września o godzinie 16.00 podopieczne gdyńskich trenerów Krzysztofa Koziorowicza i Romana Skrzecza zagrają w drugim spotkaniu z tego cyklu ze Słowenią w hali GOSiR przy ul. Olimpijskiej.

FINLANDIA: Taru Tuukkanen 28, Niina Laaksonen 11, Heta Korpivaara 10, Reetta Piipari 8, Mari Puustinen 6, Sanna Helenius 0, Juta Jahilo 0, Jenni Laaksonen 0, Kaisa Tuure 0.

POLSKA: Agnieszka Bibrzycka 23 (5x3), Paulina Pawlak 9 (1), Elżbieta Międzik 7 (1), Magdalena Leciejewska 6, Ewelina Kobryn 4 oraz Agnieszka Pałka 11, Emilia Tłumak 4, Dorota Gburczyk 2, Aleksandra Karpińska 2, Agata Gajda 0.

Po przegranej rywalizacji z Niemkami i Chorwacją o bezpośredni awans do turnieju finałowego, aby zagrać we wrześniu we Włoszech, Polki muszą w barażach w pokonanym polu pozostawić aż ośmiu rywali. Na pierwszym etapie grają systemem mecz i rewanż z Finlandią oraz Słowenią. Jeśli wygrają tę grupę, to zmierzą się z pozostałymi zwycięzcami, czyli zapewne z Węgrami (powinny być lepsze od Izraela i Bułgarii) i Słowacją (jest faworytem w rywalizacji z Ukrainą i Szwecją). W kadrze są trzy koszykarki Lotos PKO BP. Pawlak i Leciejewska rozpoczęły w pierwszej piątce, a z Natalii Waligórskiej dziś trenerzy nie korzystali.

W Vantaa biało-czerwone rozpoczęły od prowadzenia 10:4, ale jeszcze przed zakończeniem inauguracyjnej kwarty straciły przewagę. Polki nie radziły sobie zwłaszcza z Tukkanen. Mierząca 190 centymetrów środkowa tylko do przerwy zdobyła 19 punktów. Po zmianie stron prowadzenie Finek wzrosła do 43:21, ale po pół godzinie od rozpoczęcia gry, Polki potrafiły ją zniwelować o połowę.

Decydująca była ostatnia kwarta. W niej wielką klasą błysnęła Bibrzycka. Co prawda na sześć minut przed końcem gospodynie miały jeszcze cztery punkty w zapasie (57:53), ale trzy celne rzuty popularnej "Biby" za trzy punkty przechyliły szalę wygranej na korzyść biało-czerwonych. - Do przerwy mieliśmy tylko 30 procent skuteczności z gry. W drugiej połowie poprawiliśmy się w tym elemencie oraz zmieniliśmy ustawienie w obronie - mówił trener Koziorowicz.

Następne mecze biało-czerwonych w barażach:

Gdynia 1.09 godz. 16.00 Polska - Słowenia
Toruń 8.09 Polska - Finlandia
Konjice 12.09 Słowenia - Polska

Brawo dla Biby,ale też i Leci, która świetnie radziła sobie z Tukkanen w II decydującej połowie meczu. A cały zespół pochwały za niezmordowane dążenie do wygranej mimo, iż przez 35 min prowadził przeciwnik.