• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drużynowe Mistrzostwa Europy na żużlu. Polska z Gdańska jako jedyna do finału

Damian Konwent, jag.
15 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (40)
aktualizacja: godz. 12:37 (16 kwietnia 2023)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk musi bić na alarm? Najgorszy start, przeciętnie w Anglii
Reprezentacja Polski wygrała półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku. Reprezentacja Polski wygrała półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku.

Reprezentacja Polski awansowała do finału Drużynowych Mistrzostwa Europy na żużlu. Biało-czerwoni pokonali w Gdańsku: Szwecję, Francję i Łotwę. 22 kwietnia w Stralsundzie nasz zespół bronić będzie tytułu sprzed roku, a za rywali mieć będzie gospodarzy - Niemców oraz najlepszych z drugiego półfinału w Pardubicach: Danię i Wielką Brytanię. Przypomnijmy, że jeśli w obsadzie tych zawodów znajdzie się Rasmus Jensen, to mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Falubaz Zielona Góra zostanie przełożony. W grę wchodzi na przykład opóźnienie o jeden dzień i rozegranie go w niedzielę, 23 kwietnia o godzinie 14.





Aktualizacja, 16.04.2023, godz. 12:37

Dania i Wielka Brytania awansowały z Pardubic



Dania wygrała drugi półfinał Drużynowych Mistrzostwa Europy na żużlu. Natomiast o tym, która z reprezentacji jako czwarta pojedzie na finał do Stralsundu rozstrzygnął dopiero ostatni wyścig w Pardubicach. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem, w turnieju o medale poza gospodarzami oraz zwycięzcami półfinałów pojedzie ekipa z 2. miejsca o największej liczbie punktów.

W Gdańsku Szwecja zgromadziła ich 31. Przed ostatnich wyścigach w Czechach gospodarze i Brytyjczycy mieli po 30 punktów. W bezpośrednim starciu o awans Daniel Bewley pokonał Vaclava Milika i tym samym do Niemiec pojedzie Wielka Brytania.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Wyniki:

I Dania - 49 pkt
5. Mikkel Michelsen - 11 (3,3,3,2,-)
6. Rasmus Jensen - 13 (3,3,1,3,3)
7. Frederik Jakobsen - 13 (3,2,3,2,3)
8. Andreas Lyager - 10 (2,3,3,2,-)
18. Emil Breum - 2 (2,0)

II Wielka Brytania - 33 pkt
1. Daniel Bewley - 14 (1,2,2,3,3,3)
2. Adam Ellis - 8 (3,1,2,1,1)
3. Tom Brennan - 8 (2,2,1,1,2)
4. Richie Worral - 3 (1,1,0,-,1)
17. brak zawodnika

III Czechy - 32 pkt
9. Jan Kvech - 6 (1,2,2,w,1)
10. Eduard Krcmar - 9 (2,1,2,2,2)
11. Petr Chlupac - 0 (d,-,w,-,-)
12. Vaclav Milik - 16 (2,3,3,3,3,2)
19. Daniel Klima - 1 (0,1)

IV Ukraina - 6 pkt
13. Marko Lewiszyn - 4 (1,0,1,1,1)
14. Witalij Łysak - 0 (0,-,0,0,0)
15. Stanisław Ogorodnik - 0 (0,0,0,-,0)
16. Nazar Fedorczuk - 0 (-,0,-,0,-)
20. Nazar Parnicki - 2 (0,1,1,0,0)


Rasmus Jensen przełoży mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Falubaz Zielona Góra



Z gdańskiej perspektywy turniej w Pardubicach był najbardziej interesujący ze względu na wynik i skład Duńczyków. Jak informowaliśmy już wcześniej ustalono, że jeśli ta reprezentacja znajdzie się w finale, a do składu zgłosi choćby jednego żużlowca Zdunek Wybrzeża Gdańsk bądź Falubazu Zielona Góra, to automatycznie przekłada na inny termin mecz tych drużyn w 1. Lidze Żużlowej.

Przeczytaj, powołanie do reprezentacji Danii, których żużlowców przekłada mecz ligowy Zdunek Wybrzeża Gdańsk?



W półfinale nie było żadnych gdańskich zawodników, ale Duńczycy skorzystali z Rasmusa Jensena, byłego kapitana Zdunek Wybrzeża, który od tego sezonu reprezentuje Falubaz. Jeśli ten zawodnik znajdzie się w składzie na Stranslund, to dojdzie do kolizji terminów, a Główna Komisja Sportu Żużlowego wyznaczy inny termin dla meczu w Gdańsku który był planowany 22 kwietnia.

Być może że będzie tylko opóźnienie o jeden dzień, ale te decyzje będą zapadać, gdy będzie znany skład Danii na finał DME. Wówczas możliwe jest, że dojdzie do zmiany terminów między spotkaniami zaplanowanymi na 3. kolejkę i na przykład Poznań będzie przesunięty na sobotę, a w niedzielę żużlowcy pojadą o godz. 14 w Gdańsku.



Reprezentacja Polski najlepsza w Gdańsku



Reprezentacja Polski wygrała pewnie półfinał Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku i awansowała do finału, który odbędzie się 22 kwietnia w niemieckim Stralsundzie. Drugie miejsce zajęli Szwedzi, trzecie - Francuzi, czwarte - Łotysze.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Wyniki:

I. Polska - 42 pkt
9. Szymon Woźniak 9 (2,3,3,1,3)
10. Jakub Miśkowiak 4 (3,1,0,-)
11. Jarosław Hampel 11 (2,3,3,3)
12. Dominik Kubera 10 (3,1,3,3)
19. Wiktor Przyjemski 5 (1,2,1,1)
Menedżer: Rafał Dobrucki

II. Szwecja - 31 pkt
1. Fredrik Lindgren 11 (1,2,0,3,3,2)
2. Antonio Lindbaeck 7 (3,2,2,0,t)
3. Jacob Thorssell 8 (1,2,1,2,2)
4. Oliver Berntzon 5 (0,2,2,1)
17. Philip Hellstroem-Baengs
Menedżer: Morgan Andersson

III. Francja - 24 pkt
13. David Bellego 10 (3,3,3,1,0,3)
14. Dimitri Berge 9 (1,0,2,3,3)
15. Mathieu Tresarrieu 1 (0,0,1,0,0)
16. Steven Goret 1 (0,d,0,-,1)
20. Mathias Tresarrieu
Menedżer: Laurent Sambarrey

IV Łotwa - 23 pkt
5. Andrzej Lebiediew 11 (2,3,1,2,1,2)
6. Jewgienij Kostygow 5 (0,1,2,2,0)
7. Daniił Kołodinski 0 (-,-,-,-)
8. Oleg Michaiłow 3 (1,1,1,0)
18. Francis Gusts 4 (2,0,0,2,d)
Menedżer: Władimir Rybnikow


W tym samym czasie miał być rozgrywany drugi półfinał w czeskich Pardubicach, ale przełożono go na niedzielę, 16 kwietnia, godz. 9:30. Sprawi to problem niektórym żużlowcom, którzy tego dnia mają ligowe mecze w Polsce.

Przeczytaj, co mogło być dodatkowym smaczkiem meczu Orzeł Łódź - Zdunek Wybrzeże Gdańsk



W żadnym składach nie było zawodnika Zdunek Wybrzeże Gdańsk i Orła Łódź, więc wydawało się, że spotkanie 2. kolejki 2. Ligi Żużlowej nie jest zagrożone. Ostatecznie i tak je odwołano, ale z powodu złych warunków atmosferycznych.

Relacja live z półfinału Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku



Bieg I
Kolejność: Kubera, Lebiediew, Berge, Bertzon.

Kubera najszybciej wyjechał spod taśmy i objął prowadzenie. Kolejność została ustalona na pierwszym łuku.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Przeczytaj zapowiedź



Bieg II

Kolejność: Bellego, Hampel, Thorssell, Kostigovs

Po starcie pierwszy był Hampel, a za nim Thorssell. Bellego był trzeci, ale po drugim łuku wysunął się na prowadzenie po ataku z zewnętrznej. Niewielkie odległości między zawodnikami.

Bieg III
Kolejność: Lindback, Woźniak, Mihaiłow, Tresarrieu

Lindback i Woźniak zaczęli najlepiej, ale po starcie ten drugi spadł na chwilę na trzecią pozycję. Szybko jednak wrócił za plecy Lindbacka, próbował go atakować od zewnętrznej i wewnętrznej, ale ostatecznie to Szwed wygrał.

Bieg IV
Kolejność: Miśkowiak, Gusts, Lindgren, Goret

Gusts wyjechał pierwszy, ale Miśkowiak go wyprzedził jeszcze na pierwszym łuku. Później Lindgren próbował atakować i jego, ale nieskutecznie. Polska zdecydowanie wygrywa. Ma już 10 punktów. Po 5 mają: Szwecja i Łotwa, a 4 ma Francja.



Bieg V
Wystartują: Woźniak, Bertzon, Kostigovs, Goret

Woźniak od razu wysunął się na prowadzenie, choć na pierwszym łuku atakował go jeszcze Bertzon. Później Polak mu odjechał i zostawił resztę z tyłu. Rywalizacja toczyła się na pozycjach 3 i 4, ale Goret miał defekt

Przerwa na kosmetykę toru

Bieg VI
Kolejność: Lebiediew, Thorssell, Miśkowiak, Tresarrieu

Thorssell po starcie był pierwszy, ale na łuku wyprzedził go Lebiediew. Miśkowiak był trzeci, ale na drugim łuku próbował atakować ich obu, jednak nieskutecznie. To dopiero pierwsza "1" w polskim zespole.

Bieg VII
Kolejność: Bellego, Lindback, Kubera, Gusts

Ależ to był bieg. Równy start trzech zawodników, ale na minimalnym prowadzeniu był Bellego, a delikatnie za nim Lindback i Kubera. Tak jechali przez całe pierwsze okrążenie, później odległości zrobiły się większe.



Bieg VIII
Kolejność: Hampel, Lindgren, Mihaiłow, Berge

Hampel po starcie był na czele, ale jeszcze na pierwszym okrążeniu Lindgren atakował go na różne sposoby. Następnie odległość się zwiększyła i Polak nie dał sobie wyrwać zwycięstwa.

Po biegu przerwa na kosmetykę. Polacy wygrywają z 18 punktami, drudzy są Szwedzi (13 pkt), trzeci Łotysze (10 pkt) i czwarci Francuzi (7 pkt)

Bieg IX
Kolejność: Woźniak, Berge, Thorssell, Gusts

W powtórce Woźniak nie miał już problemu, żeby szybko wyjść na prowadzenie. Z początku atakował go jeszcze Berge, ale w całym wyścigu żadnych mijanek nie było.

Gusts zaliczył upadek na pierwszym łuku po tym, jak noga Woźniaka zahaczyła jego hak. Będzie powtórka w pełnym składzie

Bieg X
Kolejność: Bellego, Mihaiłow, Berntzon, Miskowiak

Bellego wystartował aż go podniosło. Na jednym kole jechał aż do łuku, gdzie zaatakował Mihaiłowa i go wyprzedził. Francuz na mecie zameldował się daleko przed resztą. Miśkowiak nie zaliczy tego biegu do udanych, bo przez cały wyścig jechał ostatni.

Bieg XI
Kolejność: Hampel, Lindback, Lebiediew, Goret

Hampel najszybciej wjechał w łuk i wysunął się na prowadzenie. Drugi był Lebiediew, ale jeszcze na tym samym wirażu wyprzedził go Lindback. Rywalizcja o 2 punkty trwała długo, ale ostatecznie nie doszło do zmian.



Bieg XII
Kolejność: Kubera, Kostigovs, Tresarrieu, Lindgren

Na starcie najlepszy był Tresarrieu, ale na drugim okrążeniu wyprzedzili go wszyscy pozostali. Francuz zdołał odbić się tylko na Lindgrenie, a Kubera zgarnął "trójkę"

Po tym biegu mamy przerwę na kosmetykę toru. Na prowadzeniu: Polska (27 pkt), 2. Szwecja (18 pkt), 3. Łotwa (14 pkt), 4. Francja (13 pkt)

Bieg XIII
Kolejność: Kubera, Thorssell, Bellego, Mihaiłow

Bellego w rezerwie taktycznej za Goreta. Kubera od startu był pierwszy. Jeszcze na drugim wirażu była walka o drugą pozycję, ale ostatecznie na mecie spore odległości.

Bieg XIV
Kolejność: Hampel, Gusts, Berntzon, Tresarrieu

Hampel ruszył najszybciej. Gusts próbował go atakować, ale Polak odjechał na drugim wirażu.

Bieg XV
Kolejność: Berge, Kostyow, Przyjemski, Lindback

Przyjemski w rezerwie zwykłej za Miśkowiaka. Wydawało się, że Przyjemski dobrze ruszył, ale miał problemy na pierwszym łuku. Na prowadzenie wysunął się Berge, a drugi był Kostygow. Wiktor podejmował jeszcze próby ataku, ale nieskutecznie.

Bieg XVI
Kolejność: Lindgren, Lebiediew, Woźniak, Bellego

Woźniak z problemami na starcie. Równo jechali Lindgren i Lebiediew, ale na pierwsze miejsce wysunął się Szwed. Na ostatnim okrążeniu był atakowany jeszcze przez Łotysza i Polaka, ale nie oddał zwycięstwa.

Bieg XVII
Kolejność: Lindgren, Przyjemski, Goret, Gusts (d)

Lidgren najlpeszy od startu. Gusts był atakowany przez Przyjemskiego, ale zaliczył defekt i Polak wjechał na metę jako drugi. Biało-czerwoni zapewnili sobie awans.

Bieg XVIII
Kolejność: Woźniak, Thorrsell, Lebiediew, Tresarrieu

Woźniak z dobrym startem. Na drugim okrążeniu Thorssell wyprzedził Lebiediewa i dojechał do mety jako drugi.

Bieg XIX
Kolejność: Berge, Lindgren, Przyjemski, Kostygow

Berge wystartował najlepiej. Lindgren wygrał walkę z Kostygowem, który stracił płynność na ostatnim okrążeniu. Wykorzystał to Przyjemski, który dojechał jako trzeci

Bieg XX
Kolejność: Bellego, Lebiediew, Przyjemski, Lindbaeck (t)

W powtórce równy start, ale na pierwszym okrążeniu poznaliśmy ostateczną kolejność.
Lindback zaliczył falstart. W powtórce go zabraknie.

Żużlowcy wyjechali na tor:

Wydarzenia

Opinie (40) 4 zablokowane

  • Nuda

    Nawet zawodnicy mówili że na tym torze nie ma możliwości wyprzedzać i wynik jest wuadomu po pierwszym wiraźu.

    • 6 5

  • Pytanie do tych co byli. Chyba retoryczne, ale jednak wciąż się łudzę, że kiedyś coś się zmieni... (4)

    Czy zawody były interesujące? Czy było jakieś konkretne ściganie? Czy jak zwykle tylko pierwszy łuk, a potem gęsiego do mety? I tak 20 razy?

    • 4 0

    • Byłem, widziałem, program wypełniałem. (3)

      Ściganie było powiedzmy umiarkowane, ale kilka biegów mogło się podobać. Choć po prawdzie to nawet jeśli była jazda w kontakcie, to zawodnicy pozycjami "wymieniali się" rzadko. Na duży plus bardzo sprawne przeprowadzenie zawodów, aż byłem zdziwiony, że tak szybko poszło.

      • 4 0

      • Dzięki za odpowiedź.

        Czyli było jak zwykle, tylko męczarnia trwała trochę krócej :) Zatem nie żałuję, że się nie wybrałem.

        • 0 0

      • Spiker (1)

        A napisz prosze czy był spiker normalny?,może Pan Grygolec?

        • 1 0

        • No tak, można powiedzieć że było jak zwykle :) Spiker normalny, nie p. Grygorec, ale normalny, bez wydziwiania, krzyków, itp.

          • 2 0

  • ...a głupiemu żal... (1)

    Polny i jego ekipa co rok robi w różnych miastach imprezy żużlowe na wysokim poziomie. Budżet zawsze jest zapewniony a w wielu miastach trybuny są pełne. A nawet gdy są puste, co przewidziano , to i tak kasy nie brakuje. Żaden zawodnik nie narzeka. A dlaczego? Bo ma grupę sprawdzonych od wielu lat sponsorów bez wybrzydzania i uprzedzeń politycznych. Reklama orlenu stoi obok reklamy Ministerstwa Sportu, reklama LOTTO obok Miasta Gdańsk. Uwielbiany przez kibiców Rysio Czarnecki przyzwyczaił się do gwizdów i wyzwisk ale gwarantuje dostęp do kasy przez co jest honorowany przy stole dopóki nie padnie. Lansuje się do obrzydzenia, ale jest przydatny. Zwłaszcza teraz trudno przy żużlu być czyściutkim. Takie czasy.

    • 3 0

    • O tak, Rysio to faworyt tłumów, na rękach by go nosili! Ale racja, czasem lepiej schować animozje do kieszeni, żeby budżet się spiął.

      • 1 0

  • Mamy lidera !!!!!!!!

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 4 16 100%
2 Karol Madajczyk 4 15 100%
3 Wojtas Fc zdunkowo 5 15 80%
4 Wojtas Fc zdunkowo 5 15 80%
5 Piotr Fritza 5 15 80%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 5 5 0 0 +60 10
2 Cellfast Wilki Krosno 5 4 0 1 +20 8
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 4 3 0 1 +37 6
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 4 2 0 2 +4 4
5 Texom Stal Rzeszów 5 2 0 3 +7 4
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 4 1 1 2 -19 3
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 5 0 1 4 -49 1
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 4 0 0 4 -60 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 5 kolejki

  • Texom Stal Rzeszów - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 52:38
  • Innpro ROW Rybnik - Cellfast Wilki Krosno 56:34
  • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź (mecz przerwany po 6.biegu - nowy termin do ustalenia)
  • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Abramczyk Polonia Bydgoszcz (przełożony z uwagi na warunki atmosferyczne)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

18 maja 2024, godz. 16:30
86% Texom Stal Rzeszów
1% REMIS
13% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
23% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
76% Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Relacje LIVE

Najczęściej czytane