Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:1. Biało-zieloni na 1. miejscu. Camilo Mena bohaterem

Jacek Główczyński
19 maja 2024, godz. 22:30
Opinie (529)

Lechia Gdańsk odbiera puchar za wygranie Fortuna 1. Ligi

Lechia Gdańsk pokonała Arkę Gdynia 2:1 (1:1), mimo że przez godzinę grała w "10" po czerwonej kartce dla Andrei Chindrisa. Dopiero w doliczonym czasie gry siły się wyrównały, gdyż z boiska wyrzucony został także Abdallah Hafez. Biało-zieloni odnieśli 18 zwycięstwo w 46. derach Trójmiasta a przede wszystkim zapewnili sobie 1. miejsce w Fortuna 1. Lidze w końcowej tabeli. Na trybunach zasiadło blisko 36,5 tysiąca kibiców. Żółto-niebiescy, mimo że mieli bardzo dużą liczbę okazji, aby wygrać, przegrali także dlatego, że w końcówce arbiter nie podyktował rzutu karnego. Nadal brakuje im punktu do awansu do ekstraklasy. Za tydzień nie mogą ulec u siebie GKS Katowice, bo spadną do baraży.

Sezonienko

Rezerwowi: 83 Mikułko, 6 Biegański, 9 Zjawiński, 16 D'Arrigo, 21 Sypek, 26 Brzęk, 27 Bugaj, 89 Bobcek, 94 Gueho

Czubak

Rezerwowi: 33 Depka, 9 Gaprindaszwili, 10 Adamczyk, 13 Azacki, 17 Turski, 27 Hafez, 31 Staniszewski, 38 Predenkiewicz, 39 Lipkowski
  • 34' 99 Neugebauer Zmiany 94 Gueho
  • 64' 79 Sezonienko Zmiany 89 Bobcek
  • 65' 23 Kałahur Zmiany 27 Bugaj
  • 69' 8 Sidibe Zmiany 11 Adamczyk
  • 82' 21 Skóra Zmiany 17 Turski
  • 82' 10 Czubak Zmiany 9 Gaprindaszwili
  • 87' 20 Borecki Zmiany 27 Hafez
  • 14' Sezonienko
  • 84' Mena
  • 37' Sidibe
  • 26' Kałahur
  • 42' Kapić
  • 41' Borecki
  • 52' Sidibe
  • 90+8 Stolc
  • 32' Chindris
  • 90+4 Hafez

Mecze Lechii Gdańsk o najwyższej frekwencji w Letnicy

• 9.03.2017 Legia Warszawa (1:2) 37 220
  • 11.04.2015 Legia Warszawa (1:0) 36 500
  • 19.05.2024 Arka Gdynia (2:1) 36 483

WYNIKI DERBÓW LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA
wynik podawany z perspektywy Lechii, kolejno sezon, rozgrywki, wynik w Gdańsku, wynik w Gdyni

2023/24 I liga 2:1 0:1

* mecz przerwany w 87. minucie, po wtargnięciu pseudokibiców na murawę, na boisku było 2:1 dla Lechii.

BILANS: 46 meczów - 18 zwycięstw Lechii, 16 remisów, 12 zwycięstw Arki, bilans bramek 51:37 dla Lechii (z uwzględnionym walkowerem z 1998 r.)

UWAGA: w naszej statystyce nie uwzględniamy meczów z sezonu 1995/96 w III lidze, gdyż wówczas z Arką I grały rezerwy Lechii/Olimpii, a oba mecze wygrane przez gospodarzy 4:0 i 3:0 odbyły się w Gdyni. Jeden z nich organizowano nawet w tajemnicy przed kibicami i obejrzało go zaledwie 400 osób.

po raz 46. w oficjalnym meczu zmierzą się pierwsze drużyny Lechii i Arki

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia. Wszystko co warto wiedzieć o 46. derbach Trójmiasta

dla Lechii jest to mecz o 1. miejsce w Fortuna 1. Lidze

Lechia Gdańsk przed derbami. Miłosz Kałahur: Możemy zrobić wielkie rzeczy

Arka też ma szansę na 1. miejsce, ale przede wszystkim walczy o bezpośredni awans do ekstraklasy, do którego potrzebuje jeszcze punktu

Arka Gdynia przed derbami. Michał Marcjanik: Wygrać, awansować, fajnie grać w piłkę

Lechia w instancji odwoławczej otrzymała licencję na grę w ekstraklasie

Lechia Gdańsk zagra w ekstraklasie. Jest licencja i 60 tysięcy złotych kary

ze względu na frekwencję Kobacki spodziewa się powiewu europejskiej piłki

Olaf Kobacki, pomocnik Arki Gdynia: Powiew europejskiej piłki, derby o wygranie ligi

natomiast Sarnawski nie bierze przed meczem remisu w ciemno

Lechia Gdańsk nie bierze remisu w derbach. Bogdan Sarnawski: Nie stracić gola

derby już po raz czwarty poprowadzi arbiter Kwiatkowski. W poprzednich pokazał 13 kartek, w tym 2 czerwone

Sędziował w finale MŚ 2022. Znów poprowadzi derby Trójmiasta. Uwaga na kartki

natomiast trener Arki myślał o nietypowym relaksie przed derbami

Arka Gdynia przygotowuje się do derbów Trójmiasta. Trener przebiegnie półmaraton?

"powitanie" gości przed meczem
gdy na boisko wychodzą piłkarze Lechii, zapalone zostało pełne światło nad boiskiem, a kibice zareagowali śpiewami
goście weszli na stadion blisko trzy godziny przed rozpoczęciem meczu, ale na razie nie zajmują miejsc w sektorze gości
na godzinę przed derbami ogłoszono składy. Lechia wystawia tę samą "11" co w meczu z Wisłą. Jedyna zmiana w meczowej "10", to obecność na ławce rekonwalescenta - Bobcka.

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 3:4. Awans do ekstraklasy zdobyty!

Arka dokonała jednej zmiany w "11" z ostatniego meczu z Zagłębiem. Sidibe zastąpił Adamczyka

Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 1:0. Olaf Kobacki na punkt przybliżył awans

koncertuje Silver "BKS Lechia"
przedstawienie drużyny juniorów starszych Lechii Gdańsk, którzy wywalczyli awans do Centralnej Ligi Juniorów
"Awans jest nasz" - z trybun, gdyż na rozgrzewkę wbiegli także piłkarze I-ligowej drużyny Lechii
gwizdy i wulgarne okrzyki, gdy na rozgrzewkę wychodzi Arka
na sektor gości wchodzą kibice Arki, niektórzy z odpalonymi racami
nagradzany Jerzy Kruszczyński, który w derbach strzelał hat-tricki. Oczekiwanie jest na Flavio Paixao, który także miał takie popisy strzeleckie
nagroda również dla Marcina Gałka, który od 20 lat jest spikerem na meczach Lechii
z obu sektorów kibice nie szczędzą sobie wulgaryzmów
gwizdy, gdy spiker odczytuje skład Arki, a także okrzyki "wyp..."
efektowna prezentacja składu Lechii, jedenaście flag biało-zielonych na boisku, rozstawione są z nimi osoby, w tych miejscach boiska, w których mają grać poszczególni piłkarze. Gdy spiker odczytuje piłkarza ze składu osoba z flagą z jego pozycji podnosi ją do góry
kolejny występ muzyczny - AVE ULG
"Hej BKS" - z trybun
prezentacja, Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki
szale w górę kibiców Lechii, a później "Trójmiasto do nas należy", z sektora gości skandowanie "Arka Gdynia"
losowanie kapitanów Kapicia (LECHIA Gdańsk) i Stolca (ARKA Gdynia) zdecydowało, że od środka mecz rozpocznie Arka, atakować będzie na bramkę, za która siedzą ich kibice
1'
46. derby Trójmiasta między Lechią a Arką rozpoczęte
1'
"Tylko zwycięstwo" - z sektora gości
2'
"Lechijko wygraj mecz..." - z sektorów gospodarzy
3'
Chłań (LECHIA Gdańsk) rozpędził się lewym skrzydłem, w polu karnym minął Navarro (ARKA Gdynia) i uderzył technicznie po tzw. długim rogu bramki Arki. Pomylił się o centymetry, Lenarcik (ARKA Gdynia) nawet nie interweniował
4'
"Arka gol" - ledwo słyszalne z sektora gości
5'
identyczne ustawienie obu zespołów: 1-4-1-4-1
6'
Kobacki (ARKA Gdynia) wbiegł odważnie między obrońców Lechii i celnie strzelił. Sarnawski (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę nogami
7'
pojawia się pierwszy element oprawy Lechii
7'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po dośrodkowaniu Navarro (ARKA Gdynia)
7'
i jeszcze jedna wrzutka Navarro (ARKA Gdynia). Tym razem minęła wszystkich zawodników wbiegających pod bramkę Lechii. Kobackiemu (ARKA Gdynia) niewiele zabrakło do zamknięcia tej akcji
8'
"Trzy miasta - Jeden władca" - można przeczytać na rozpostartej już części oprawy Lechii
8'
"W Wolny Mieście Gdańsku..." - z trybun
11'
Chindris (LECHIA Gdańsk) sprzed własnego pola karnego kopnął piłkę pod "16" Arki. Zmierzał do niej Mena (LECHIA Gdańsk), ale zdecydowanie bliżej miał Lenarcik (ARKA Gdynia), który wybiegł przed pole karne i wybił piłkę
12'
"Sialalala Arka Gdynia" - na sektorze gości
12'
a na sektorze dopingowym Lechii kolejne elementy oprawy
13'
na razie częściej przy piłce Arka, po jednej sytuacji na gola z obu stron
14'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sezonienko. Arka atakowała, a Lechia wyprowadziła błyskawiczną kontrę. Mena na pograniczu faulu zabrał piłkę Skórze i popędził w pole karne. Tam w polu bramkowym piłka trafiła do Sezonienko, który z bliska wepchnął ją do siatki
15'
sędzia czeka jeszcze na analizę VAR, choć Arka już ustawiła piłkę na środku boiska
16'
gol uznany, Lechia prowadzi 1:0
17'
kolejny atak Meny (LECHIA Gdańsk), tym razem przerwany faulem przez Arkę
20'
powinno być 2:0. Mena (LECHIA Gdańsk) znów przebił się prawym skrzydłem i mocno kopnął piłkę w pole bramkowe, zamykający akcję Chłań (LECHIA Gdańsk) dostawił nogę do piłki, ale był za bardzo odchylony i z 3 metrów przeniósł ją wysoko nad bramką
20'
na trybunie dopingowe Lechii jest już prawie kompletna oprawa, są też zielone flagi
21'
Mena (LECHIA Gdańsk) na razie stanowczo zbyt szybki dla defensorów Arki
21'
naprzeciw z tej strony boiska ma Stolca (ARKA Gdynia) i Kobackiego (ARKA Gdynia)
23'
fizjoterapeuci Lechii gotowi do wbiegnięcia na boisko, ale Kałahur (LECHIA Gdańsk) podnosi się o własnych siłach
24'
race na koronie sektora dopingowego Lechii
26'
Żółtą kartką został ukarany Kałahur (LECHIA Gdańsk).
28'
piłka zagrana w kierunku Czubaka, główkowało aż trzech obrońców Lechii, w końcu wybił ją z własnej "16" Kałahur (LECHIA Gdańsk)
29'
Skóra (ARKA Gdynia) faulowany tuż przed polem karnym
29'
Żółtą kartką został ukarany Chindris (LECHIA Gdańsk).
29'
4. żółta kartka Chindrisa (LECHIA Gdańsk), w ostatniej kolejce nie zagra
30'
sędzia biegnie, aby zobaczyć tę sytuację na monitorze VAR. Oznacza to, że piłkarzowi Lechii grozi czerwona kartka
32'
sędzia wraca na analizie VAR, anuluje żółtą kartkę dla Chindrisa (LECHIA Gdańsk)
czerwona kartka
32'
Chindris (LECHIA Gdańsk) otrzymał czerwoną kartkę po zmianie decyzji przez sędziego po analizie VAR.
33'
Doskonały strzał z rzutu wolnego Navarro (ARKA Gdynia) i jeszcze lepsza interwencja Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk). Próbował dobijać Czubak, ale był na spalonym
34'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Neugebauer, w jego miejsce wchodzi Gueho.
34'
Lechia reaguje na czerwoną kartkę, na boisko wchodzi nominalny obrońca, a opuszcza je środkowy pomocnik
35'
Czubak zaatakował piłkę niczym karateka. Sięgnął ją, ale nie było już precyzji przy uderzeniu. Piłka minęła bramkę
36'
Arka atakuje, ma kolejny rzut wolny
37'
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sidibe. Z rzutu wolnego dośrodkował Navarro, a Sidibe musnął piłkę głową, kierując ją w długi róg bramki Lechii. Sarnawski dotknął jeszcze piłkę, ale już nie zdołał wypchnąć jej z bramki
37'
sędzia czeka jeszcze na analizę VAR, piłka ustawiona na środku boiska
38'
gol uznany
38'
Skóra (ARKA Gdynia) wygrał pojedynek biegowy z Kałahurem, a w sytuacji sam na sam z bramkarzem strzelił wprost w Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk), który odbił piłkę
39'
przypomnijmy, że remis pozostawia Lechię na 1. miejscu w tabeli po 33 kolejce, a Arce gwarantuje awans do ekstraklasy
41'
Żółtą kartką został ukarany Borecki (ARKA Gdynia).
42'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego strzelił nad bramką
42'
Żółtą kartką został ukarany Kapić (LECHIA Gdańsk).
45'
co najmniej 2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Chłań (LECHIA Gdańsk) dośrodkował wzdłuż bramki. Żaden z piłkarzy nie doszedł do piłki
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 1:1
Bohaterem pierwszych minut derbów był Mena (LECHIA Gdańsk), który z łatwością radził sobie z obroną Arki. To on zaliczył asystę przy golu Sezonienki, który na finiszu rozgrywek strzelił kolejną ważną bramkę. Gdańszczanie mogli nawet prowadzić wyżej, ale w dwóch sytuacjach skuteczności zabrakło Chłaniowi (LECHIA Gdańsk).
Arka ma przewagę w posiadaniu piłki, a zaczęła się ona znacznie wcześniej niż czerwoną kartkę otrzymał Chindris (LECHIA Gdańsk). Gdynianie poza golem Sidibe (ARKA Gdynia) po rzucie wolny Navarro (ARKA Gdynia), zatrudnili jeszcze Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk) mocno m.in. po strzałach: Kobackiego (ARKA Gdynia), Navarro (ARKA Gdynia) i Skóry (ARKA Gdynia) w sytuacji sam na sam z bramkarzem.
Obecny rezultat oznacza, że Arka ma brakujący punkt do awansu do ekstraklasy, a Lechia utrzymuje pozycję lidera przed ostatnią kolejką Fortuna 1. Ligi
Oficjalna frekwencja 36 483
w przerwie występy, pokazy i konkursy dla kibiców
piłkarze ustawieni na środku boiska, Silver zagrzewa Lechię do zwycięstwa
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
w przerwie trenerzy nie zdecydowali się na zmiany
47'
"Kolęda" w wykonaniu kibiców Lechii
47'
niecelny strzał Stolca (ARKA Gdynia)
48'
wślizg Żelizko (LECHIA Gdańsk) we własnym polu karnym. Zagrał piłkę w kierunku bramki, ale czujnie zachował się Sarnowski i samobójczego gola nie było
49'
po 4 rezerwowych obu drużyn na rozgrzewce
50'
Kobacki (ARKA Gdynia) lewym skrzydłem dobiegł niemal do końca boiska i zagrał przed bramkę. Czubak strzelił celnie, piłka jeszcze skozłowała przed Sarnawskim (LECHIA Gdańsk), ale bramkarz nie miał kłopotów z dobrą interwencją
51'
pirotechnika w sektorze gości
52'
Żółtą kartką został ukarany Sidibe (ARKA Gdynia).
53'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) nie dał się pokonać Kobackiemu (ARKA Gdynia)
55'
niecelny strzał z dystansu Kapicia (LECHIA Gdańsk)
56'
posiadanie piłki 61:39 na korzyść Arki, która gra 11 na 10
57'
w strzałach 9:5 dla Arki, w tym w celnych 6:1, ale wynik meczu nadal remisowy
59'
Lechia przywołuje dwóch piłkarzy z rozgrzewki, to Bobcek i Bugaj, trener Łobodziński nie decyduje się na zmiany
62'
race na sektorze gości
62'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) kapitalnie obronił po strzale Milewskiego (ARKA Gdynia). Wybił piłkę poza bramkę
63'
piłkarze Arki po dośrodkowaniu Navarro (ARKA Gdynia) z rzutu rożnego sygnalizuje zagranie ręką w polu karnym przez Lechię. Sedzia nie reaguje
64'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sezonienko, w jego miejsce wchodzi Bobcek.
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kałahur, w jego miejsce wchodzi Bugaj.
66'
zmiana w obronie Lechii, Piła (LECHIA Gdańsk) przeszedł z prawej na lewą obronę, a Bugaj (LECHIA Gdańsk) zajął miejsce z prawej strony defensywy
67'
Lechia cofnięta na własną połowę, Arka zmuszana do ataku pozycyjnego
68'
na sektorze Lechii przygotowania do kolejnej oprawy
68'
Sidibe (ARKA Gdynia) leży na boisku, sędzia nie pozwala na wejście służb medycznych
68'
do wejścia przygotowuje się Adamczyk (ARKA Gdynia)
69'
sędzia zezwala wejść fizjoterapeutom na boisko, ale tylko po to, aby pomogli Sidibe (ARKA Gdynia) opuścić boisko
69'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sidibe, w jego miejsce wchodzi Adamczyk.
71'
"Ludzie z morza" - fragment drugiej oprawy Lechii
72'
Adamczyk (ARKA Gdynia) faulowany około 30 metrów od bramki
72'
Navarro (ARKA Gdynia) z rzutu wolnego strzelił obok bramki
73'
"Arka gol" - z sektora gości
76'
kilka minut rozgrywania piłki przez Arkę na własnej połowie lub w środku boiska
77'
niecelnie główkował Kobacki (ARKA Gdynia)
78'
kontra Lechii. Mena (LECHIA Gdańsk) do Bobcka, ale wmieszał się w to Marcjanik (ARKA Gdynia) i wybił piłkę poza własną bramkę
79'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu Kapicia (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
79'
Arka przygotowuje podwójną zmianę
80'
do wejścia przygotowują się Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) i Turski (ARKA Gdynia)
81'
znów race w sektorze gości
81'
Czubak leży na boisku, sędzia nie reaguje
82'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skóra, w jego miejsce wchodzi Turski.
82'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czubak, w jego miejsce wchodzi Gaprindaszwili.
83'
zmiany w Arce w ataku i na prawym skrzydle, a jednocześnie wymiana młodzieżowca
84'
[2:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mena. Skrzydłowego Lechii w polu karnym Arki nie powstrzymali ani Marcjanik, ani Lenarcik
85'
wielka radość w gdańskich sektorach
87'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Borecki, w jego miejsce wchodzi Hafez.
87'
ofensywny za defensywnego pomocnika w Arce, bo obecnie gdynianie nie mają awansu do ekstraklasy, muszą walczyć o remis
89'
rzut rożny dla Arki
90'
Navarro (ARKA Gdynia) dośrodkował z narożnika boiska, a jako ostatni piłkę dotkną Kobacki (ARKA Gdynia). Od bramki zacznie Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
90'
co najmniej 4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) nieznacznie przeniósł piłkę nad poprzeczką po indywidualnej akcji
90+2
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) zwleka z wybiciem piłki od bramki
90+2
kontra Lechii. Mena (LECHIA Gdańsk) nie zdołał dograć do Bobcka. Piłkę przejął Lenarcik (ARKA Gdynia)
90+2
dobry wślizg Dobrotki (ARKA Gdynia) nie pozwolił na strzał Bobckowi
90+3
spiker informuje, że po meczu odbędzie się wręczenie pucharu dla Lechii za awans do ekstraklasy
90+3
Lenarcik (ARKA Gdynia) odbija piłkę po strzale Meny (LECHIA Gdańsk)
90+4
Hafez (ARKA Gdynia) otrzymał czerwoną kartkę po faulu na Żelizce.
90+4
pomoc medyczna Lechii na boisku
90+6
Żelizko (LECHIA Gdańsk) zostaje na boisku
90+7
piłkarz Arki pada w polu karnym Lechii. Sędzia chwilę się zawahał, ale uznał, że faulu nie było
90+8
Żółtą kartką został ukarany Stolc (ARKA Gdynia).
90+9
"palenie" na sektorze Lechii
90+9
sędzia biegnie do monitora, aby zobaczyć tę sytuację w polu karnym i stwierdzić, czy Bobcek nie faulował Stolca
90+11
sędzia wraca na boiska i pokazuje, że nie ma karnego. To jednocześnie oznacza, że kartka dla Stolca jest podtrzymana i ten piłkarz nie będzie mógł zagrać w ostatniej kolejce, bo to jego 8. kartka
90+11
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 2:1
radość piłkarzy i kibiców Lechii, goście szybko opuszczają murawę, a ich kibice sektor przyjezdnych, gdyż już czekają na nich autokary
Lechia dzięki wygranej, odniesionej w meczu, w którym przez godzinę grała w "10", już na jedną kolejkę przed zakończeniem sezonu zapewniła sobie 1. miejsce w końcowej tabeli Fortuna 1. Ligi. Bohaterem derbów został Mena (LECHIA Gdańsk), który strzelił zwycięskiego gola, a przy pierwszym asystował.
Arka miała masę okazji, aby wygrać ten mecz, a schodzi z boiska pokonana i nadal nie jest pewna awansu do ekstraklasy. W ostatniej kolejce nie może przegrać u siebie z GKS, aby nie spaść do baraży i nie oddać bezpośredniego awansu katowickiej drużynie