Drużynowy Puchar Świata

Tomasz Łunkiewicz
6 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Na torze w Sheffield odbył się pierwszy turniej eliminacyjny Drużynowego Pucharu Świata na żużlu. Zawody wygrali Australijczycy i jako pierwsi wywalczyli awans do finału.

Zawodnicy startujący w DPS nie mają szczęścia do pogody. W zeszłym roku ulewa przerwała ceremonię otwarcia w Gdańsku. W Sheffield deszcz spowodował przerwanie imprezy po 20 biegach. Wyniki zaliczono. Pierwsze miejsce zajęli Australijczycy, którzy musieli stoczyć twardą walkę z Anglikami. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Ryan Sullivan, który w jednym z biegów, startując jako Joker, zdobył 6 punktów. Bardzo słabo wypadł Jason Lyons. Wyścigi "piątek" wygrywał Todd Wiltshire. Anglicy jeździli bardzo równo, ale nie wystarczyło to do awansu do finału. Gospodarze byli na czele przez prawie całe zawody. Jeszcze po 16 biegach prowadzili z przewagą siedmiu "oczek" nad Australią. Mieli jednak pecha w końcówce (upadek Lorama, defekt Wilsona). W ekipie angielskiej najwięcej punktów zdobyli Joe Screen i Lee Richardson.

O finał Anglicy będą musieli powalczyć w sobotnim turnieju barażowym. Trzecie miejsce przypadło Czechom. Zespół czeski ma szanse na jazdę w turnieju barażowym, jeśli trzecia drużyna z drugiego lub trzeciego turnieju zdobędzie mniej niż 28 punktów. Najlepiej w ekipie naszych południowych sąsiadów wypadli Lukas Dryml i Bohumil Brhel. Tło dla pozostałych ekip stanowili Niemcy, dla których punktowało tylko dwóch zawodników - Robert Barth i Robert Kessler.

Dzisiaj do rywalizacji z drużynami USA, Rosji i Słowenii przystąpią Polacy. Biało-czerwoni walczyć będą na torze w Eastbourne. Polskę reprezentować będą: Tomasz Gollob, Krzysztof Cegielski, Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walasek. Do piątego miejsca, po kontuzji Sebastiana Ułamka, kandydują Jarosław Hampel i Tomasz Bajerski. Decyzja, który z nich wystąpi, zapadnie dziś.

1. Australia 46 - Sullivan 15 (1, 2, 3, 6, 3), Crump 9 (3, 2, 1, 3), Adams 8 (2, 2, 2, 2), Lyons 2 (1, 0, 1), Wiltshire 12 (3, 3, 3, 3).
2. Anglia 42 - Loram 8 (2, 3, 3, 0), Havelock 7 (3, 1, 2, 1), Richardson 10 (2, 3, 3, 2), Screen 11 (2, 3, 3, 3), Wilson 6 (2, 1, 2, 1).
3. Czechy 28 - L. Dryml 7 (1, 3, 1, 2), Brhel 8 (3, 1, 0, 4), Topinka 2 (0, 1, 0, 1), A. Dryml 5 (3, 1, 1, 0), Kasper 6 (1, 2, 1, 2).
4. Niemcy 9 (Barth 4 (1, 0, 2, 0, 1), Kroger 0 (0, 0, 0, 0), Kugelmann 0 (0, 0, 0), Kessler 5 (0, 2, 2, 1, 0), Mell 0 (0, 0, 0).

8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 2 0 0 2 -42 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.