Dynamo Kursk - Arka Gdynia 64:58 w ostatnim meczu Euroligi koszykarek

Arka Gdynia - kosz. k.

Maryja Papowa była najlepiej punktującą koszykarką Arki Gdynia w ostatnim meczu w Eurolidze w sezonie 2019/20. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z zespołem Dynamo Kursk 58:64 (14:14, 15:19, 13:8, 16:23) w ostatnim występie w tym sezonie na parkietach Euroligi. Bilans startu w rozgrywkach grupowych koszykarek Gundarsa Vetry to 3 wygrane i 11 porażek.

DYNAMO: Bonner 24 (2x3, 7 zb.), Ndour 11 (1x3), Prince 8 (2x3, 7as.), Vidmer 0 (5 zb.), Kirillova 0 oraz Anoikina 10, Baric 5 (1x3, 6 as.), Breland 4, McCoughtry 2, Żedik 0

ARKA: Papowa 20 (3x3, 5 zb.), Allen 16 (4x3, 7 zb.), Balintova 6 (8 as.), Kastanek 2, Gulich 2 oraz Alexander 6 (11 zb.), Rembiszewska 4, Slamova 2, Podgórna 0

Koszykarki Arki Gdynia, mimo że bez względu na wynik mecz, kończyły rozgrywki grupowe na ostatnim 8. miejscu, podjęły walkę z wyżej notowanym rywalem. Spotkanie rzutem za trzy otworzyła Barbora Balintova. Co prawda osiem kolejnych punktów zapisało na swoje konto Dynamo, a w 7. minucie prowadziło 14:7, ale końcówka inauguracyjnej kwarty należała do żółto-niebieskich. W głównej roli wystąpiła Rebecka Allen. Jej dwa udane rzuty, w tym jeden z dystansu, przedzieliła skuteczna akcja Amalii Rembiszewskiej. Dzięki temu był remis 14:14.

Bogusław Witkowski: Nie ma meczów o pietruszkę

Czym dłużej trwał mecz, tym każdy udany rzut nabierał coraz większego znaczenia, gdyż z obu stron skuteczność nie należała do najwyższych. Drugą kwartę otworzyła Rembiszewska i Arka prowadziła 16:14. Lekki kryzys dotknął gdynianki po 13. minucie. Od 18:18 straciły 5 punktów z rzędu, a w 19. minucie przegrywały nawet 23:30. Na przerwę ekipa Gundarsa Vetry zeszła z niekorzystnym wynikiem 29:33, a straty udało się nieco zniwelować dzięki punktom Maryji Papowej i Balintovej.

Po zmianie stron znów początek należał do Arki. Allen trafiła za trzy, a Papowa była faulowana przy rzucie dystansowym. Otrzymała zatem trzy wolne, z których nie pomyliła się ani razu. Tym samym gdynianki objęły prowadzenie 35:33. Gospodynie na pierwszą udaną akcję w tej kwarcie potrzebowały ponad czterech minut. Już do 30. minuty żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na więcej niż 1-2 punkty. Wynik po trzeciej odsłonie na 42:41 dla gdynianek ustaliła Allen.

W czwartej kwarcie Arka kontrolowała boiskowe wydarzenia do 46:41, gdyż wynik poprawiły Angelika SlamovaKayla Alexander. Niestety, potem przyszły 3 minuty bez punktu. Rywalki odskoczyły wtedy na 49:46. Dopiero po przerwie, o którą poprosił trener Vetra, drogę do rosyjskiego kosza odnalazła Papowa.

Arka Gdynia - Dynamo Kursk 86:92 - relacja z meczu, który rozstrzygnęła dogrywka

Jak się okazało rezultat 49:49 był przedostatnim remisowym tego dnia. Potem do stanu równowagi doprowadziła jeszcze raz Papowa, rzucając na 58:58. Wówczas do końca były dokładnie 2 minuty i 1 sekunda. Niestety, w tym czasie punkty zdobywało już tylko Dynamo. Nie było zatem powtórki z Gdyni, gdzie w pierwszej rundzie triumfatorki wskazała dopiero dogrywka.

Być może gdyniankom zabrakło sił. Trener Vetra zdecydował się grać praktycznie 8-osobową rotacją. Kamila Podgórna weszła tylko na 5 sekund, a dwie inne Polki w ogóle nie podniosły się z ławki rezerwowych.

Zmienniczki Dynama rzuciły blisko dwa razy więcej punktów niż ich odpowiedniczki z Arki i to był element, który najbardziej zaważył na wyniku. Statystyki skuteczności (ok. 41 procent z gry) i liczba zbiórek (38-39) były bardzo wyrównane. Gdynianki zdecydowanie więcej razy (29:15) rzucały za 3, ale celny rzutów zza łuku zanotowały tylko o jeden więcej od rywalek (7:6).

2 Artego Bydgoszcz
3 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.