• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

E-sport. Czy wakacje sprzyjają graniu? Zdania są podzielone

Damian Konwent
4 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W czasie wakacji jedni grają w gry komputerowe więcej, drudzy - mniej. W czasie wakacji jedni grają w gry komputerowe więcej, drudzy - mniej.

Wakacje to więcej wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Gracze poświęcają go rozgrywkowym e-sportowym, gdyż dzięki temu chcą zostać profesjonalistami lub po prostu to lubią. Z kolei dla innych to wręcz najgorszy czas, bo na serwerach jest za dużo chętnych do gry. A jak to jest z wami? Latem gracie więcej czy mniej niż w roku szkolnym?

Czy w wakacje grasz więcej niż w roku szkolnym w gry komputerowe?

Wakacje to dla zaawansowanych graczy wręcz raj, bo mogą się w pełni poświęcić grom komputerowym. Ci najbardziej ambitni podchodzą do tego profesjonalnie i nie zamierzają go tylko marnować, ale wykorzystać, by w przyszłości odebrać owoce pracy.

- Bardzo na to czekałem. Teraz mam mnóstwo czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Bywają dni, gdy przy Counter Strike'u spędzam nawet cały dzień i noc. Oczywiście robię sobie przerwy na posiłki czy też dotlenienie mózgu na świeżym powietrzu. Nie mniej chcę zostać profesjonalnym graczem, a praktyka to jedyna droga, by wskoczyć na szczyt - wyznaje 16-letni Tomek z Gdańska.

Marcin Gortat i inne gwiazdy grały w gry komputerowe na plaży. Przeczytaj relację, zobacz wideoInni z kolei grają, bo to lubią.

- W czasie roku szkolnego nie grałem codziennie, a jeśli już, to w tygodniu mogłem zagospodarować na to dwie-trzy godziny w ciągu dnia. Teraz mam na to więcej czasu, bo nie mam tylu obowiązków i lekcji. Dlatego niekiedy na graniu w CS'a, LoL, FIFĘ czy CoD'a potrafię spędzić nawet do 10 godzin dziennie. Oczywiście nie przez siedem dni w tygodniu, ale to wciąż więcej niż od jesieni do wiosny - mówi Łukasz, 15-latek z Gdańska.

Zobacz jak Marcin Gortat i Wojciech "Łozo" Łozowski grają w NBA 2K21 i mówią o e-sporcie jako ścieżce rozwojuJednak wakacje to nie reguła, która mówi, że trzeba więcej grać. Są tacy, którzy mają limit czasu spędzanego przy grach i trzymają się go niezależnie od pory roku.

- I zimą i latem gram maksymalnie cztery godziny dziennie. Na więcej nie mam ochoty. Po takim czasie ta czynność mnie po prostu nudzi. Poza tym jest wiele ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia, że w przypadku większej liczby godzin przy konsoli mógłbym później żałować, że "przebimbałem" całe wakacje - wyjaśnia 17-letni Michał z Gdyni.

Jak daleko nam do Europy i świata? Polska w cieniu czołowych drużynDlatego też inni po prostu zmieniają porę dnia grania, by pozostałą zagospodarować na inne czynności, niekoniecznie związane z e-sportem.

- To trudno jednoznacznie określić. W trakcie roku szkolnego grałem zazwyczaj wieczorami, gdy już miałem odrobione wszystkie lekcje. Teraz mam więcej wolnego czasu od rana, więc do południa potrafię rozegrać już dwa-trzy mecze w CS'a, a następnie idę poruszać się na rowerze lub odpocząć na plaży z grupą znajomych - mówi 15-letni Artur, uczący się w jednym z gdańskich liceów.

Ile zarabiają e-sportowcy?Turniej Clash Games Masters 2019 w Gdynia Arena. Materiał archiwalnyJak się okazuje, są też tacy, którzy grają mniej niż w roku szkolnym. A wszystko to za sprawą przepełnionych serwerów, a także słońca i wysokich temperatur.

- Mógłbym grać więcej, ale szczerze mówiąc wakacje to najgorszy czas na spędzanie go przy "kompie" czy konsoli. Powód jest prosty. Wszyscy mają wolne, w tym również dzieci poniżej 10. roku życia. Z takimi ani dobrze nie pograsz, ani niczego się nie nauczysz, a tylko możesz się denerwować, bo słyszysz głos dzieciaków, dla których często to tylko wygłupy - tłumaczy Karol, 18-latek z Sopotu.
- Wszystko zależy od pogody. Gdy pada, to wiadomo, że lepiej "zabić" czas przy grach. Natomiast pogoda w lipcu naprawdę dopisała, dlatego wolałem spędzić czas na powietrzu. Właśnie uświadomiłem sobie, że więcej grałem w lutym czy marcu. Może to się zmieni, gdy w sierpniu będzie tylko padać - kończy z uśmiechem na twarzy Kamil, 14-latek z Gdyni.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane