• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

E-sport. Gdańsk Games to dopiero początek. Chcą zapełnić cały stadion

Damian Konwent
19 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 21:21 (19 grudnia 2021)

Zobacz Gdańsk Games na Polsat Plus Arena od kulis:

Pierwsza edycja Gdańsk Games na Polsat Plus Arena Gdańsk została wygrana przez zespół Anonymo. Ze względu na obostrzenia, wydarzenie odbyło się bez publiczności. Mimo to i tak możemy mówić o największej e-sportowej imprezie w północnej Polsce. Pula nagród wyniosła 75 tys. zł, a to dopiero początek. Turniej na stałe ma gościć w Trójmieście, a w przyszłości urosnąć do międzynarodowych rozmiarów. - Docelowo chcemy zapełnić cały stadion - mówi nam Jędrzej Smaruj, dyrektor agencji RighShot odpowiadającej za organizację.Aktualizacja, godz. 21:21

Gdańsk Games zakończył się po godz. 21. Triumfatorem pierwszej edycji została drużyna Anonymo. W finale pokonała zespół Ungentium 2:1.

Faworyci poradzili sobie gładko na mapie Overpass, wygrywając 16:5. Rywale wyrównali na Nuke (16:11). O zwycięstwie zadecydowała więc mapa Inferno, na której Anonymo wygrało 16:3.

Gdańsk Games 2021 - wyniki
finał
Anonymo - Ungentium 2:1 (Overpass 16:5, Nuke 11:16, Inferno 16:13)

półfinały
Anonymo - x-kom AGO 2:0 (Inferno 16:6, Vertigo 16:9)
Ungentium - Dr Pepper 2:0 (Mirage 16:12, Inferno 16:8)Anonymo wygrało pierwszą edycję Gdańsk Games. Anonymo wygrało pierwszą edycję Gdańsk Games.Polsat Plus Arena Gdańsk to nie tylko mecze i koncertyGdańsk Games to zupełnie nowa inicjatywa na e-sportowej mapie Polski. Premierowy turniej trwa na Polsat Plus Arena Gdańsk. 8 polskich zespołów (2 6 profesjonalnych i 2 zwycięzców kwalifikacji) rywalizuje w grze Counter-Strike: Global Offensive o nagrody o puli 75 tys. zł.

Śmiało można powiedzieć, że e-sport w wielkim wydaniu powrócił do Trójmiasta po ponad dwuletniej przerwie (w 2018 i 2018 roku w Gdynia Arena odbył się Games Clash Masters). To wydarzenie jest tylko dowodem na to, że na gdańskim stadionie można rozgrywać nie tylko mecze piłki nożnej czy organizować koncerty, ale również i rozgrywki gamingowe.

Games Clash Masters. Przypomnij sobie jak największy turniej e-sportowy wyglądał w 2019 rokuDo pełni szczęścia zabrakło tylko jednego, ale jakże ważnego elementu. Ze względu na obostrzenia covidowe impreza odbyła się bez publiczności. Zmagania e-sportowców docelowo miało oglądać kilkaset osób, dla których wstęp miał być bezpłatny. Jedynym rozwiązaniem pozostało śledzenie ich w internecie na platformie Twitch.tv. Podczas pierwszego dnia słupki oglądalności w jednym momencie sięgały ok. 2 tys. widzów. Co ciekawe, w trakcie transmisji mogli wygrywać nagrody w konkursach.

- Jest nam niezwykle przykro, że nie ma kibiców. Każda impreza z nimi jest dużo bardziej atrakcyjniejsza. Mimo, że to rozgrywki internetowe, to jednak e-sport żyje imprezami na żywo. Chcieliśmy to zapewnić, ale sytuacja pandemiczna nie pozwoliła nam. Zdrowie zawodników, personelu i publiki jest dla nas priorytetem i wspólnie z władzami Polsat Plus Arena Gdańsk podjęliśmy taką decyzję. Przez to pracuje się trochę wygodniej, ale przecież nie robimy tego dla komfortowych warunków, tylko żeby ludzie mogli cieszyć się i przeżywać fajne wydarzenia. Liczymy, że kolejna odbędzie się już na pełnym stadionie - mówi nam Jędrzej Smaruj, CEO e-sportowej agencji RightShot odpowiadającej za organizację wydarzenia.

Przypomnij sobie relację Games Clash Masters 2019Gdańsk Games od kulisTrzeba przyznać, że mimo niedużego czasu na realizację, organizacja turnieju stanęła na wysokim poziomie. Scena została podzielona na dwie strefy dla dwóch drużyn, które miały po pięć stanowisk komputerowych. Mecze ze swojej specjalnej strefy komentują: Olek "Vuzzey" Kłos oraz Kuba "Kubik" Kubiak.

Sposób na zarabianie pieniędzy w Counter-StrikeSwoje studio mieli również: Andrzej "Śledziu" ŚledźKacprem "Darko" ŚcierąJędrzejem "Bogdanem" Rokitą, którzy odpowiadali za analizę spotkań. Całość poprowadził dobrze znany e-sportowej scenie Filip "Testree" Mątowski, które notabene pochodzi z Gdyni. Ponadto wszyscy gracze i zaproszeni goście mieli do dyspozycji strefę chill, w której były telewizory i wygodne sofy.

- Tempo zostało zarzucone bardzo duże. Z prezesem Pawłem Buczyńskim doszliśmy do wniosku, że ważne będzie zrobienie imprezy pilotażowej jeszcze przed końcem 2021 roku. Na przygotowanie właściwie mieliśmy więc niecałe trzy miesiące, co jest morderczym tempem, jak na taki projekt. Trochę pokutujemy snem i stresem. Jednak mamy satysfakcję, że udało się to zrobić w krótkim terminie i to w Gdańsku, z którego pochodzimy. Gdańsk i e-sport się łączą, a to pozwoli rozwinąć skrzydła w przyszłym roku z takim wyprzedzeniem i budżetem jak byśmy chcieli - wyjaśnia Smaruj.

Wielki e-sport wrócił do Trójmiasta. Przeczytaj więcej o Gdańsk GamesPolsat Plus Arena Gdańsk na stałe ma wpisać się w kalendarz e-sportowych wydarzeń. Polsat Plus Arena Gdańsk na stałe ma wpisać się w kalendarz e-sportowych wydarzeń.

Dlatego udział takich zespołów jak Anonymo z legendarnym Januszem "Snaxem" Pogorzelskim, Pawłem "innocentem" Mockiem, Oskarem "oskarishem" Stemborowskim i jednym z najlepszych trenerów CS:GO w Polsce, czyli Adrianem "IMD" Pieperem czy drużyna x-kom AGO musi robić wrażenie i zachęcić miłośników gamingu do oglądania, a w przyszłości już zawitania na trybuny. I właśnie te dwie ekipy, a także Ungentium i DrPepper po awansie z fazy grupowej, w niedzielę walczą o miano najlepszej drużyny. A co ciekawe, organizatorzy mili przygotowane dla kibiców jeszcze lepsze niespodzianki.

- To nie wszystko, bo zaprosiliśmy najlepsze polskie drużyny. Wyraziły zainteresowanie, chciały przyjechać, ale z sześciu zaproszonych zespołów, cztery chorują na COVID. W związku z tym musieliśmy dokonać pewnych zmian. Jednak nie mamy wątpliwości, że czołowi zawodnicy w kraju i organizacje to jest minimum w to, co celujemy. A docelowo ma to być międzynarodowa impreza - zapewnia organizator.

Najlepsi e-sportowcy w Polsce zarabiają nawet milion dolarów roczniePodbić Polskę, a następnie światKatowice mają IEM Katowice, z którym jak na razie trudno się mierzyć pod kątem organizacyjnym. To największe w Polsce i jedno z większych na świecie wydarzenie tego typu na świecie. Gdańsk Games ma zmierzać w podobnym kierunku i ma ogromny potencjał, by znakiem rozpoznawczym w północnej części naszego kraju. Zaczęło się od turnieju w sali konferencyjnej Polsat Plus Areny Gdańsk, ale plany są znacznie większe.

- Jako agencja RightShot chcemy działać w Gdańsku. Jesteśmy stąd i po to zaczęliśmy współpracę z Polsat Plus Arena Gdańsk, żeby organizować cykliczne wydarzenia. Chcielibyśmy, żeby odbywały się więcej niż raz w roku i to nie był tylko Counter-Strike, ale ogólnie wydarzenie gamingowe, które na stałe zagości na mapie Trójmiasta, a następnie międzynarodowej. Docelowo mamy w planach stworzenie sceny na głównej płycie, która będzie skierowana na 4 strony świata, 4 sektory, z 4 różnymi grami. To pozwoli zapełnić cały stadion. Oczywiście to nie jest takie proste, bo e-sport wymaga scenografii z dużą ilością świata, a to tutaj mamy otwarty stadion. Wszystko wymaga przemyślenia, ale jest to do zrobienia - podsumowuje Jędrzej Smaruj.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane