Ellward, Dobek i Karczmarczyk mistrzami Polski

27 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Syntia Ellward została mistrzynią Polski juniorów w biegu na 800 metrów. W lipcu powalczy ze światową czołówką w Barcelonie. Syntia Ellward została mistrzynią Polski juniorów w biegu na 800 metrów. W lipcu powalczy ze światową czołówką w Barcelonie.

Trzy złote, trzy srebrne i trzy brązowe medale przywieźli z mistrzostw Polski juniorów w Białymstoku trójmiejscy lekkoatleci. Patryk Dobek i Syntia Ellward, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium, reprezentować będą nasz kraj na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej, w lipcu w Barcelonie.

Patryk Dobek nie dał szans rywalom rywalizacji na 400 metrów. Zawodnik SKLA, który już wcześniej uzyskał minimum uprawniające do startu na lipcowych mistrzostwach świata juniorów w Barcelonie (47.35), ustanowił rekord życiowy - 46.25. Rezultat ten jest drugim w historii polskiej lekkoatletyki w kategorii juniorów. Rekord należy do Tomasza Jędrusika, który w 1988 roku na igrzyskach olimpijskich w Seulu uzyskał 45.27.

Tuż za podium Patryk znalazł się w rywalizacji na dystansie 200 metrów, ale i tak aż o 0.42 sekund zdołał poprawić kolejny życiowy rekord (obecnie 21.71). Ze srebrem bieg ten ukończył natomiast Przemysław Słowikowski, który wicemistrzowski tytuł wywalczył również z klubowymi kolegami z MMKS Gdańsk w sztafecie 4x100. Na "setkę" indywidualnie dorzucił jeszcze brąz.

Z kolei Dobek z SKLA sięgnął jeszcze po trzecie miejsce w sztafecie 4x400 m. Dla niego było to przetarcie przed mistrzostwami świata, gdzie między innymi z Rafałem Smoleniem (drugi na 400 metrów) będzie starał się pobić 11-letni rekord Polski wynoszący 3.06:12.

Po złoto w biegu na 800 metrów sięgnęła Syntia EllwardAZS AWFiS Gdańsk, która minimum na mistrzostwa świata juniorów (2:06.00) zapewniła sobie już wcześniej. Do zwycięstwa wystarczył jej znacznie gorszy czas, bo zaledwie 2:18.27.

Bardziej natrudzić musiała się Agnieszka Karczmarczyk z MMKS Gdańsk, której rekord życiowy 59.22 dał zwycięstwo w rywalizacji na 400 m przez płotki, ale nie minimum uprawniające do startu w Barcelonie (58.50 sek.).

O włos od wywalczenia medalu w skoku wzwyż był zawodnik SKLA Sopot Radosław Hinc, który uzyskał identyczną wysokość co wicemistrz (2.03 m), przegrał większą ilością zrzutek.

Na dystansie 100 metrów brąz wywalczyła płotkarka AZS AWFiS Martyna Kuźnicka, a kolejny medal dla tego klubu dorzuciła startująca w pięcioboju Zuzanna Łabiak. Akademicki klub znalazł się na wysokim trzecim miejscu klasyfikacji drużynowej, w której zajął trzecie miejsce (121 pkt).

Bezkonkurencyjne okazało się Podlasie Białystok (250 pkt, 33 osobostarty), a drugie miejsce zajął UKS Kusy Warszawa (123 pkt, 14 os.). Łącznie sklasyfikowano 164 zespoły. W punktacji wojewódzkiej zwyciężyło Mazowieckie (549 pkt), przed Wielkopolskim (451) i Pomorskim (441).