7 medali trójmiejskich lekkoatletów w HMP

23 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Syntia Ellward (z lewej) z Floty Gdynia zdobyła w Toruniu brąz halowych mistrzostw Polski w biegu na 800 m i uzyskała minimum na marcowe halowe mistrzostwa Europy w Pradze. Syntia Ellward (z lewej) z Floty Gdynia zdobyła w Toruniu brąz halowych mistrzostw Polski w biegu na 800 m i uzyskała minimum na marcowe halowe mistrzostwa Europy w Pradze.

Z siedmioma medalami zakończyli trójmiejscy lekkoatleci turniej halowych mistrzostw Polski. Wicemistrzem kraju w trójskoku został Michał Lewandowski z SKLA Sopot. Srebro wywalczyła także kobieca sztafeta na 200 m z AZS AWFiS Gdańsk. Brązowe krążki zdobyli: Wojciech Prokop w skoku w dal, kobieca sztafeta 4x200 m SKLA Sopot, Agnieszka Kaszuba w skoku o tyczce, Artur Noga w biegu na 60 m przez płotki i Syntia Ellward w biegu na 800 m. Ta ostatnia wypełniła także minimum uprawniające ją do startu w marcowych halowych mistrzostwach Europy w Pradze. Minimum nie uzyskał Patryk Dobek, ale zawodnik SKLA znalazł się w składzie sztafety 4x400 m.

Dużym sukcesem zakończyły się pełne emocji 59. halowe mistrzostwa Polski w Toruniu. Głównym wydarzeniem był nowy halowy rekord kraju w skoku wzwyż kobiet autorstwa Kamili Lićwinko. Zawodniczka Podlasia Białystok, która w ubiegłym roku w Ergo Arenie sięgała po mistrzostwo świata z wynikiem 2.00 (ex aequo z Marią Kucziną), w krajowym czempionacie pokonała własny rekord wysokością 2.02.

LIĆWINKO HALOWĄ MISTRZYNIĄ ŚWIATA W ERGO ARENIE

W Toruniu po medale, choć niestety nie te najcenniejsze, sięgali także trójmiejscy lekkoatleci. Wśród nich zabrakło tyczkarki Anny Rogowskiej i sprinterki Marty Jeschke z SKLA Sopot. Obie zrezygnowały bowiem z tegorocznego sezonu halowego.

JESCHKE ODPUSZCZA SEZON HALOWY

Pod ich nieobecność nasi zawodnicy wywalczyli krążki w siedmiu konkurencjach. Wicemistrzem Polski w trójskoku został Michał Lewandowski z SKLA Sopot, który o niespełna metr przegrał ze starszym o 2 lata Adrianem Świderskim ze Śląska Wrocław. Srebro wywalczyła sztafeta 4x200 m kobiet reprezentująca AZS AWFiS Gdańsk w składzie: Klaudia Gołąbek, Agnieszka Karczmarczyk, Aleksandra Maliszewska, Martyna Basa.

Gdańszczanki o ponad 1,5 sekundy przegrały z AZS AWF Katowice. Niespełna 0.3 sek za nimi rywalizację ukończyły zawodniczki SKLA Sopot w składzie: Katarzyna Płonka, Katarzyna Wesołowska, Paulina Klawiter, Karolina Tymińska. Ponadto Płonka otarła się o podium w trójskoku, gdzie zajęła 4. miejsce. Na tej samej pozycji finał biegu na 400 m zakończył Patryk Dobek.

W trójmiejskim dorobku znalazło się w sumie pięć brązowych medali. Najbardziej ze zdobyczy cieszyła się Syntia Ellward. Zawodniczka Floty Gdynia przy okazji startu w biegu na 800 uzyskała niezbędne minimum, by uczestniczyć w halowych mistrzostwach Europy, które w dniach 5-8 marca odbędą się w Pradze.

KASZUBA HALOWĄ MISTRZYNIĄ POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH

Poza nią i sztafetą SKLA, na najniższym stopniu podium stanęła także skoczkini o tyczce zaledwie 16-letnia Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia. Aktualna mistrzyni Polski juniorek młodszych zapewniła sobie brąz wyrównując za trzecią próbą rekord życiowy 3.90. Trzykrotnie próbowała atakować jeszcze wysokość 4.00, ale to udało się tylko Natalii Krupińskiej z AZS AWF Kraków i Justynie Śmietance, która triumfowała pokonując poprzeczkę zawieszoną na 4.10.

Wojciech Prokop z AZS AWFiS Gdańsk wywalczył brązowy medal w skoku w dal. Ten sukces zapewnił sobie skokiem z piątej kolejki, w którym osiągnął odległość 7.44. Zwycięzcą został Adrian Strzałkowski (7.88), a drugie miejsce zajął Michał Łukasiak (7.56).

Natomiast w biegu na 60 m przez płotki trzeci czas osiągnął Artur Noga z SKLA Sopot (7.78). Od srebrnego medalisty Macieja Wojtkowskiego z AZS AWF Warszawa dzieliło go zaledwie 0.01 sekundy. Zwyciężył Damian Czykier z Podlasia Białystok (7.83).

Oprócz Syntii Elward, jedynym zawodnikiem z trójmiejskich klubów na mistrzostwa Europy w Pradze będzie Patryk Dobek. Zawodnik SKLA Sopot został nominowany do sztafety 4x400 m.

ZOBACZ POLSKĄ KADRĘ NA HALOWE MISTRZOSTWA EUROPY W PRADZE (.PDF)

• Srebrna sztafeta w biegu na 200 m AZS AWFiS Gdańsk.
  • Z prawej Wojciech Prokop, brązowy medalista w skoku w dal.
  • Syntia Ellward z brązowym medalem halowych mistrzostw Polski.

Trójmiejskie medale na HMP W Toruniu:
Srebro
Klaudia Gołąbek, Agnieszka Karczmarczyk, Aleksandra Maliszewska, Martyna Basa (AZS AWFiS Gdańsk), sztafeta 4x200, 1:39.69

Michał Lewandowski (SKLA Sopot), trójskok, 15.79

Brąz
Wojciech Prokop (AZS AWFiS Gdańsk), skok w dal, 7.44

Katarzyna Płonka, Katarzyna Wesołowska, Paulina Klawiter, Karolina Tymińska (SKLA Sopot), sztafeta 4x200, 1:39.97

Syntia Ellward (Flota Gdynia), 800 m, 2:02.94 - rekord życiowy, min. na HME w Pradze 2:03.00