Fatalne trzy minuty w Bytomiu

13 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

To już siódmy mecz w tym sezonie, w którym piłkarze Arki nie strzelili gola na wyjeździe! W Bytomiu co prawda Marciano Bruma skierował piłkę do siatki, ale była to bramka samobójcza! Także pierwsze trafienie gdynianie sprezentowali rywalom po błędzie Michała Płotki. Jeśli nawet pomylił się wówczas też sędzia, to prawdziwe są słowa Macieja Szmatiuka: "oba gole strzeliliśmy sobie sami". Żółto-niebiescy przegrali z Polonią 0:2 (0:2).

1:0 Ujek 34
2:0 Bruma (samobójcza) 36

POLONIA: Gąsiński - Hricko, Żytko, Hanek, Mysona (26 Telichowski) - Barcik, Sawala, Kobylik, Jarecki (73 Tymiński), Radzewicz - Ujek (87 Mikołajczak).

ARKA: Witkowski - Bruma, Rozić, Szmatiuk, Noll - Płotka (46 Ivanovski) - Labukas (82 Wilczyński), Budziński, Zawistowski, Bożok - Mawaye.

Sędzia: Mularczyk (Skierniewice). Żółte kartki: Barcik (Polonia), Witkowski, Zawistowski, Bruma, Mawaye (Arka).

KONIEC MECZU. Arka oddał więcej celnych strzałów niż Polonia, a zeszła z boiska pokonana 0:2! Gospodarze oddali dwa strzały wświatło bramki gdyńskiej i strzelili dwa gole!

90+4' strzał głową Ivanovskiego, jednak za słaby i niecelny, aby zaskoczyć bramkarza Polonii

90+1' strzał Zawistowski obok słupka bramki Polonii

90' żółta kartka dla Barcika, który ociągał się ze wznowieniem gry od rzutu wolnego

89' sędzia przedłużył mecz o cztery minuty

88' trener Pasieka ma jeszcze jedną zmianę, ale na razie nie daje szansy ani Siemaszko, ani Czosce bądź Duarte

87' trzecia zmiana w Polonii, z boiska zszedł strzelec pierwszej bramki Ujek, a zastąpił go Mikołajczak, o którego wypożyczenie latem z Lecha zabiegała także... Arka, napastnik "wylądował" w Polonii, ale dopiero po zmiany trenera wrócił do pierwszej drużyny z Młodej Ekstraklasy

85' Gąsiński ratuje Polonię przed stratą bramki. Bardzo dobre podanie Ivanovskiego do Zawistowskiego, strzał Pawła w "krótki róg", bramkarz Polonii sparował piłkę na korner

83' strzał Mawaye, ale nad poprzeczką bramki Polonii

82' druga zmiana w Arce, Wilczyński zastąpił Labukasa, słuszna diagnoza trenera pasieki, trzeba zdynamizować akcje przez skrzydła, bo środkiem trudno sforsować zasieki obronne Polonii

80' szansa na gola dla Arki, świetna, prostopadła piłka od Rozicia do Zawistowskiego, pomocnik Arki od razu strzelił, ale obok słupka

79' trener Pasieka nakazał, aby Bożok i Labukas zmienili się pozycjami, Słowak atakował tym razem prawym skrzydłem, ale dośrodkowanie miał nieudane

78' Arka cały czas przeważa, tym razem Zawistowski obrany w polu karnym przez Barcika

77' dośrodkowanie z rzutu wolnego Zawistowskiego, ale zbyt mocne, piłka w rękach bramkarza Polonii

75' Barcik przechwycił piłkę na środku boiska, podbiegł kilka metrów i próbował z około 45 metrów lobować Witkowskiego, piłka przeszła nad poprzeczką bramki Arki

73' druga zmiana w Polonii Tymiński za Jareckiego

72' indywidualna akcja Mawaye, Kameruńczyk ewidentnie szukał prawej nogi do strzału, wreszcie uderzył, ale wysoko nad bramką Polonii

65' kolejna żółta kartka dla Arki, tym razem ukarany faulujący daleko od własnej bramki mawaye

63' słupek uratował Polonię! Bardzo dobrze z ostrego kąta strzelał z woleja Zawistowski po dośrodkowaniu Labukasa

62' teraz gwizdek sędziego, ale przerywający akcje Arki w polu karnym po faulu Mawaye

61' Mawaye sygnalizuje zagranie ręką Żytki, ale sędzia puszcza grę

57' najwyraźniej mamy powtórkę z Lubina, kiedy to fatalnej pierwszej połowie po zmianie stron Arka pokazuje, że stać ją także na grę ofensywną, oby tylko wynik był lepszy niż przeciwko Zagłębiu (0:1)

57' strzał Budzińskiego, piłka tuż obok słupka bramki Polonii

54' Arka rzuciła się do ataku, bardzo dobry strzał Zawistowskiego, Gąsiński wypuścił piłkę z rąk, ale zdołał ją jeszcze złapać zanim przekroczyła linię bramkową

53' akcje Arki przerywa gwizdek, choć Rozić chyba nie był na spalonym

53' strzał Brumy, tym razem we właściwym kierunku, po błędzie Gąsińskiego będzie róg dla Arki

52' dobra akcja prawym skrzydłem Labukasa, piłka dobrana w pole karne, ale z Ivanovskim poradzili sobie Hanek i Gąsiński

49' to nie jest mecz Brumy, tym razem Holender dostał żółtą kartę za brutalny faul

48' Witkowski dobrze interweniuje na linii pola karnego Arki, bramkarz wybił piłkę na aut, ubiegając Radzewicza, który uciekł gdyńskim obrońcom

46' Ivanovski już 45 sekund po wejściu na boisko oddał strzał, Macedończyk spróbował "wkręcić" piłkę z narożnika pola karnego do bramki Polonii, ale uderzył obok słupka

46' drugą połowę rozpoczęła Arka, gdynianie w drugiej połowie zmienili ustawienie z 1-4-1-4-1 na 1-4-4-2, w przerwie napastnik Ivanovski zastąpił defensywnego pomocnika Płotkę

Samobójcze gole stają się powoli przekleństwem Arki. Jesienią ubiegłego roku, gdy gdynianie przegrali w Bytomiu 1:3 do własnej siatki piłkę posłał Szmatiuk. Pamiętny jest również "samobój" Mrowca w przegranym meczu w Gdyni z Wisłą 0:1 z początku poprzedniego sezonu.

45+2' koniec pierwszej połowy. Arka przegrywa w Bytomiu 0:2

45+2' rozpoczęła się druga minuta doliczonego czasu gry, Zawistowski otrzymał żółtą kartkę za pociągnięcie za koszulkę Sawali

45' sędzia doliczył minutę

43' strzał z wolnego Zawistowskiego, piłka minęła słupek bramki Polonii

36' Arka przegrywa już 0:2! Bruma uderzeniem głową przelobował Witkowskiego i mamy gola samobójczego!. Fatalna interwencja holenderskiego obrońcy, po dośrodkowaniu Kobylika w pole karne Arki, Marciano zamiast wybijać piłkę do boku, skierował on ją do własnej siatki nad wychodzącym z bramki Witkowskim

34' za protesty Witkowski otrzymał żółtą kartkę, to już trzecia kartka dla Norberta w tej rundzie, kolejna oznaczać będzie przymusową pauzę. Co ciekawe dziś sędziuje ten sam arbiter, który oszczędził bramkarza Arki w meczu z Polonią Warszawa, gdy nie pokazął mu czerwonej kartki za zagranie ręką poza polem karnym

34' Arka przegrywa w Bytomiu 0:1. Gola strzelił Ujek. Płotka przed polem karnym dobrze zaasekurował Rozicia, ale przy próboie wybicia piłki trafił w Ujka, Michał sygnalizował, że napastnik Polonii zagrał ręką, ale sędzia puścił grę, bytomianin wyszedł sam na sam z Witkowskim i strzelił nie do obrony

33' Zawistowski zagrał za plecy stoperów Polonii, dobrze do piłki wychodził Labukas, ale sędzia przerwał grę, gdyż był spalony

30' niecelny strzał głową Ujka

29' dośrodkowanie Bożoka do Mawaye, ale Kameruńczyka uprzedzili obrońcy Polonii

26' zmiana w Polonii, Kontuzjowanego Mysonę zmienił Telichowski, jak kibice zapewne pamiętają Arek jest wypożyczony na rundę jesienną do Bytomia z Lechii, a Błażej to były piłkarz m.in. Arki (wiosną 2009)

26' kiks Witkowskiego, bramkarz Arki tak niefortunnie wybijał piłkę po podaniu Szmatiuka, że będzie róg dla Polonii

24' dopiero pierwszy faul Arki w tym meczu, przepisy przekroczył Płotka, to najlepiej dowodzi, że gdynianie nie bronią się w Bytomiu, inna sprawa, że tak jak gospodarze mają sporo strat w środkowej strefie boiska

20' mecz toczy się głównie w strefie środkowej, najgroźniejsze akcje Polonii były na razie po kontrach, Arka zmuszona do budowania ataku pozycyjnego nie stworzyła zagrożenia pod bramką rywali

17' niecelny strzał Labukasa

15' Gąsiński uprzedził Mawaye, któremu piłkę w polu karnym Polonii próbował dograć Noll

11' szybka kontra Polonii, sędzia odgwizdał faul w polu karnym Arki Radzewicza

11' z rzutu wolnego dośrodkowanie Bożoka, ale zbyt głęboko i pewnie złapał piłkę Gasiński

10' sędzia upomina Hricko, który sfaulował Bożoka

6' Niebezpiecznie pod bramką Arki. Ujek lobuje Witkowskiego, ale piłkę zmierzającą do siatki wybił metr od linii bramkowej Rozić

4' w odpowiedzi strzelał Mawaye, ale pierwsze uderzenie Arki w dniu dzisiejszym było niecelne

3' drugie dośrodkowanie z rogu bytomian, piłkę głową uderzał Sawala, jednak Witkowski pewnie złapał piłkę

1' już w pierwszej akcji Polonia zdobyła róg, piłkę za boisko wybił Noll, przecinając dośrodkowanie Radzewicza

1' mecz rozpoczęła Polonia

0' mecz poprzedziła minuta ciszy po śmierci zasłużonego działacza Polonii, Jana Sołtysa

0' Arka gra z drużyną z dolnych rejonów tabeli, dlatego celem głównym podopiecznych Dariusza Pasieki

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:0 (0:0),
Wisła Kraków - Legia Warszawa 4:0 (1:0), Widzew Łódź - Cracovia 2:2 (0:1), Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 4:0 (2:0), Polonia Warszawa - Ruch Chorzów 3:1 (0:1), Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów 1:1 (0:1), Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1).