Formuła bez wiatru

22 lipca 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Dorota Staszewska i Wojciech Brzozowski zwyciężyli w międzynarodowych mistrzostwach Polski w Formule Windsurfing, które przez cztery dni rozgrywane były w Juracie. Maciejowi Grabowskiemu nie udało się obronić tytułu mistrza Europy w klasie Laser. W Danii gdynianin znalazł się tuż za czołową "10". W kategorii juniorów bardzo dobrze żeglował Patryk Kuczys-Lutomski, który ukończył regaty na czwartym miejscu.

W Juracie, na wysokości hotelu Bryza ścigało się 73 zawodników z 19 państw. Regaty były częścią cyklu Windsurfing Era Cup, a wyniki mężczyzn zaliczane były do Pucharu Europy. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe udało się rozegrać tylko cztery wyścigi. Pozostałe trzy dni przewidziane na wyścigi, z powodu zbyt słabego wiatru upłynęły deskarzom na zacieśnianiu przyjacielskich więzów i grze w... siatkówkę.

Wśród pań wszystkie wyścigi wygrała Dorota Staszewska, która wyprzedziła Lucy Horwood (Anglia), Verenę Fauster (Włochy) i Kristinę Willquist (Szwecja). W mistrzostwach kraju zawodniczka AZS UW Era Warszawa sięgnęła oczywiście po złoto, a srebro przypadło Marcie Hlavaty (SKŻ Hestia Sopot).

Wśród mężczyzn triumfował Wojciech Brzozowski, który wygrał dwa z czterech wyścigów. Za nim uplasowali się: 2. Micah Buzianis (USA) i Ross Williams (Wielka Brytania). W mistrzostwach Polski kolejność była następująca: 1. Brzozowski, 2. Michał Polanowski (obaj MOS 2 Warszawa), 3. Aleksander Grynis (WTS Deski Mrągowo), 4. Jarosław Miarczyński, 5. Przemysław Miarczyński, 6. Paweł Hlavaty (wszyscy SKŻ Hestia).

W duńskim Vallensbaek rozdano medale najlepszym na naszym kontynencie juniorom i seniorom w klasie Laser. Maciej Grabowski nie zdołał utrzymać pierwszego miejsca, które zajmował po dwóch dniach. W kolejnych wyścigach zawodnik YKP Gdynia miał m.in. dwie dyskwalifikacje za falstarty, a jeden z biegów ukończył dopiero na 49. miejscu. W punktacji końcowej, w której uwzględniono aż 139 zawodników, wylądował na jedenastym miejscu. Wygrali Szwedzi - Karl Suneson przed Fredrikiem Lasseniusem, a brąz zdobył Goodison Paul (W. Brytania).

Wśród juniorów, gdzie na starcie stanęło 93 zawodników, bardzo dobrze radził sobie Patryk Kuczys-Lutomski. Po ośmiu wyścigach, które odbyły się w bardzo trudnych i zmiennych warunkach zawodnik Arki Gdynia ukończył regaty na czwartym miejscu. Karol Górski (MOS Iława) był 12, a Karol Porożyński (ChKŻ Charzykowy) 25.